Απενεργοποίηση firefox cache

Ξεκίνησε από alkisg, 01 Μαρ 2023, 03:10:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Σε ένα σχολείο ανέφεραν ότι το εργαστήριο "σέρνονταν" όταν οι μαθητές άνοιγαν τον firefox.
Τρέχοντας στον server την εντολή `top` παρατήρησα π.χ. 50% id(le), 90% wa(iting). Αυτό σημαίνει ότι η ταχύτητα του δίσκου του server δεν επαρκούσε για να εξυπηρετήσει τους σταθμούς εργασίας εκείνη τη στιγμή που άνοιγαν όλοι μαζί τον firefox.
Με τις παρακάτω εντολές, παρατήρησα ότι ο firefox πλέον διατηρεί περίπου 1 GB cache για κάθε χρήστη, κάτι που φαίνεται να μην μας βολεύει στα σχολεία. Και με την δεύτερη εντολή rm, απελευθερώθηκαν πάνω από 200 GB στο δίσκο:

Κώδικας: Bash
sudo -i
# Προβολή μεγέθους cache για όλους:
du -sh /home/*/.cache/mozilla
# Διαγραφή firefox cache για όλους:
rm -rf /home/*/.cache/mozilla

Όμως η cache θα ξαναδημιουργούνταν την επόμενη φορά που θα άνοιγαν οι μαθητές το firefox. Για να αποφευχθεί αυτό, έβαλα το παρακάτω στο ltsp.conf, κάτω από την ενότητα [clients]:

Κώδικας: ini
POST_INIT_RM_FIREFOX_CACHE="echo 'pref(\"browser.cache.disk.enable\",false);' >>/usr/share/sch-scripts/firefox.js"

Μετά από αυτά, κάθε μαθητής είχε μόνο 50MB cache, και η εκκίνηση του firefox από τη δεύτερη φορά και μετά, ήταν ταχύτατη.

...όλα αυτά σε ένα μόνο σχολείο, δεν έχω περαιτέρω δεδομένα. Οπότε ο στόχος του παρόντος θέματος είναι να παρατηρήσουμε αν το πρόβλημα συμβαίνει και σε άλλους, και επίσης αν οι παραπάνω ενέργειες βοηθάνε στην επίλυσή του.

vovos

Καλημέρα! Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε Άλκη!
Πιστεύω ότι ο server μου κράσαρε για αυτό το λόγο. Κάποια στιγμή πήγα να κάνω δημοσίευση δίσκου και γέμισε ο SSD (256MB) ενώ θα έπρεπε να έχω άφθονο χώρο. Μετά από διερεύνηση είδα το πρόβλημα με τα caches και τα έσβησα. Όμως το γέμισμα του SSD στο φουλ άφησε διάφορες αστάθειες (ο server έχει κολλήσει ήδη δύο φορές πράγμα που δεν έχει ξανακάνει) τις οποίες προσπαθώ να φτιάξω. Το SMART βγαίνει καθαρό.
Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες και στα δύο εργαστήρια των Σχολείων που υπηρετώ, αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η ρύθμιση θα πρέπει να γίνεται by default στα εργαστήρια του ΠΣΔ με LTSP.