malware, πειρατές και windows

Ξεκίνησε από elf, 08 Φεβ 2016, 04:25:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Στο γραφείο είναι ένα μηχάνημα με windows ultimate μη γνήσια, όπου δυστυχώς κάπου μαθεύτηκε ο κωδικός του διαχειριστή, καποιο torrent κατέβηκε και όπως ήταν αναμενόμενο κάτι έχει αρπάξει. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι. Τα διάφορα (malwarebytes, kaspersky ) βγάζουν και καθαρίζουν malware από browser αλλά το μηχάνημα συνεχίζει να επανεκκινεί ξαφνικά και να παίρνει πίσω τις ενημερώσεις που κάνει. Στο safe mode είναι οκ. Μέχρι στιγμής έχω τρέξει:

  • Malwarebytes
  • Kaspersky TDSSKiller
  • HitmanPro
  • Malicious Software Removal Tool - Microsoft
  • Bit defender rescue disk
και ακόμα δεν έχω καν βρει τι έχει κολλήσει, όχι να το βγάλω. Φεύγοντας το έβαλα ξανά να τρέξει ένα νέο Malicious Software Removal Tool, αλλά δεν περιμένω να έχει αποτέλεσμα.
Επειδή είναι πάνω οι λογαριασμοί με όλα τα αρχεία των συναδέλφων και η βάση του σχολείου, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο για να μην φτάσω στο φορμάτ;

dski

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Είναι οδηγός Malware Removal από το Major Geeks. Έχει να ενημερωθεί κάποιο καιρό αλλά είναι αναλυτικός και οι γενικές του οδηγίες θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμες. Τον έχω εφαρμόσει τουλάχιστον δύο φορές (τη μία σε δικό μου PC) και ήταν αποτελεσματικός. Στην ουσία προτείνει ένα κοκτέιλ λογισμικών αλλά δίνει και αρκετές άλλες χρήσιμες συμβουλές.

imryrian


elf

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,
το ποστ από το majorgeeks είχε και το MGTools στο οποίο το firefox μου έβγαλε Reported Unwanted Software Page! και προτίμησα να μη δοκιμάσω αυτό το τελευταίο.Με τα προηγούμενα λογισμικά στη λίστα που δοκίμασα δεν τα κατάφερα.
Θα δω το combofix αύριο, θα ξαναεγκαταστήσω και το avast, μήπως και, αλλιώς φορμάτ.