Αγορά νέων Η/Υ - συμβατότητα με ubuntu 12

Ξεκίνησε από yiannis, 02 Οκτ 2014, 09:53:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

Καλημέρα σε όλους!

Θα αγοράσουμε σύντομα 4 Η/Υ για να ανανεώσουμε κάπως τον εξοπλισμό του εργαστηρίου. Λόγω χαμηλού κόστους, κατέληξα σε αυτόν:
http://www.e-shop.gr/innovator-office-5350-xoris-leitoyrgiko-p-PER.912828
Βλέπει κανείς κάτι στα χαρακτηριστικά του που θα μπορούσε να μας δημιουργήσει πρόβλημα;
Οι AMD επεξεργαστές ίσως;

Ευχαριστώ!

(μάλλον το έβαλα σε λάθος thread; να πήγαινε στο linux; )

Και κάτι ακόμα: αν αντικαταστήσω το server με ένα από αυτά τα μηχανήματα, θα αρκούσε να έβαζα εκεί τον παλιό δίσκο; Για να μην ξανακάνω εγκατάσταση από την αρχή όλα; Τα windows vista σχεδόν σίγουρα δε θα δουλέψουν και θα δω τι θα κάνω εκεί. Αλλά το ubuntu 12 θα είναι εντάξει;

sstergou

Συνάδελφε με 200 ευρώ αγοράζεις custom σύνθεση από το eshop με ssd δίσκο, επεξεργαστή g3240, μνήμη 4 gb και τροφοδοτικό corsair. Πρόσθεσε ένα 15άρι ακόμη αν θες και dvd. Νομίζω πάνω κάτω με τα ίδια λεφτά πρόκειται για πολύ ανώτερο μηχάνημα.

Στο site της τεχνικής στήριξης έχει αναλυτικά τις προδιαγραφές που προτείνεται να έχουν οι υπολογιστές ενός ΣΕΠΕΗΥ. http://ts.sch.gr/docs/cat_view/42-prodiagrafes-sepehy-sxedia-diagwnismwn

yiannis

Ευχαριστώ!
Τις είδα τις προδιαγραφές και νομίζω ότι λίγο-πολύ οποιοδήποτε καινούριο μηχάνημα τις καλύπτει. Και αυτό που προτείνω το ίδιο. Θέλουμε με 800Ε το πολύ να έχουμε αγοράσει 4 μονάδες. Ίσως δω στο ένα από αυτά που θα πάει για server, να βάλω έναν μικρό-φθηνό ssd (120/128GB). To κόστος θα ανέβει περίπου 20Ε σε σχέση με αυτό που προτείνω και συνολικά θα είμαστε γύρω στα 780Ε. Πχ κάποιος από τους 3 πρώτους εδώ λογικά θα είναι ΟΚ:
http://www.e-shop.gr/hards-diska-skliroi-diskoi-l?table=PER&category=%D3%CA%CB%C7%D1%CF%D3+%C4%C9%D3%CA%CF%D3&filter-820=1&filter-832=1&filter-831=1

Για σύνθεση έχεις να προτείνεις κάτι; Αν μάλιστα έχεις πάρει κάποια σύνθεση που τη δοκίμασες και στο εργαστήριο και είναι ΟΚ, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ και πάλι ;)

sstergou

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά στο κεπληνετ αναμένεται να ελέγξουμε σύντομα πολλούς υπολογιστές εκ μέρους της σχολικής επιτροπής πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Η συνθεσή τους θα είναι πάνω κάτω αυτή που σου έγραψα και προηγουμένως. Μπορείς να επιλέξεις το pc configurator, να διαλέξεις τα εξαρτήματα που θες και θα σου τους συναρμολογήσουν δωρεάν.

Θυμάμαι ότι πρέπει να προσέξεις το τσιπάκι της κάρτας δικτύου να μην είναι atheros. Επίσης νομίζω ότι γενικά οι intel κάρτες γραφικών έχουν καλύτερους οδηγούς από τις amd αν και δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τώρα τα πράγματα.


mmakar

Μια άλλη πρόταση.
Με περίπου 300 Ευρώ παίρνεις για server ένα i3 με 8 G  RΑΜ.
Με τα υπόλοιπα αγοράζεις ανακατασκευασμένα (refurbish), με περίπου 130 - 140 Ευρώ το ένα.

yiannis

Επειδή έχω όλα fat clients, δεν με ενδιαφέρει να πάρω τόσο καλό server. Δε χρειάζεται κατά τη γνώμη μου :)
Με έναν celeron 2.1 + 2GB RAM + 250GB HDD τώρα είμαι μια χαρά :)

yiannis

@sstergou
To ΡC configurator του eshop είναι μια τρέλα, φοβερά δύσχρηστο! Είχα καλομάθει από το αντίστοιχο εργαλείο του Πλαισίου, όπου ανάλογα τις επιλογές που κάνεις πχ σε CPU, σου βγάζει μόνο τις συμβατές MB και μνήμες! Εδώ ο κακός χαμός. Πρέπει να ψάχνεις 1-1 όλες τις δυνατές επιλογές!

aspd

Με τα σημερινά δεδομένα, αν θέλουμε να πάρουμε έναν καλό server που να σηκώνει π.χ. 15 μηχανήματα (12 thins) ποιες είναι οι προδιαγραφές;
Μιλάμε για ubuntu 12.04



alkisg

i5 ή i7 με 8 GB RAM, και προαιρετικά 2 κάρτες δικτύου gigabit σε bonding (10 ευρώ έχει η δεύτερη κάρτα).

aspd