Ubuntu 16.04 - Xenial Xerus: Εντυπώσεις - συστάσεις;;

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 07 Ιουν 2016, 10:57:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Καλημέρα.
Έχει εγκαταστήσει κάποιος από τους θαμώνες την 16.04 - Xenial Xerus σε
α) Desktop - standalone έκδοση
β) Ως  server για thin/fat clients,

ώστε να μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του (μιλάω για χρήση τόσο στο σπίτι όσο και στο σχολικό εργαστήριο);
Η τεχνική στήριξη έχει βγάλει/θα βγάλει iso με τα εκπαιδευτικά λογισμικά και τις συνήθεις αλλαγές;

Συνίσταται η αναβάθμιση:
12.04->16.04 και
14.04->16.04 ;;;

Thanks....



update: Ωχ, τώρα πρόσεξα ότι το έβαλα σε λάθος πίνακα. Αν δεν είναι ποβλημα ας μεταφερθεί στον πίνακα του Linux. Sorry

alkisg

Η Τεχνική Στήριξη αυτή τη στιγμή υπολειτουργεί λόγω έλλειψης κονδυλίων.
Όταν με το καλό δρομολογηθούν τα πράγματα, θα ενημερώσουμε το wiki όπου κατά πάσα πιθανότητα θα προτείνουμε καθαρές εγκαταστάσεις με το live CD του Ubuntu MATE 16.04, το οποίο δεν έχει πρόβλημα με τα ελληνικά, παίζει και σε παλιούς Η/Υ κλπ, οπότε δεν έχουμε πλέον σοβαρούς λόγους να βγάλουμε δικό μας live CD όπως είχαμε κάνει για 12.04 και 14.04.

Οι αναβαθμίσεις μάλλον δεν θα προτείνονται, λόγω αλλαγής desktop environment από gnome-flashback σε mate, εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος.

Κατά τα άλλα, έχω από το Νοέμβρη που δοκιμάζω το 16.04, και την mate και την gnome-flashback έκδοση, σε πολλούς Η/Υ και με LTSP και χωρίς.
Ε μετά από 6 μήνες γράψιμο κώδικα, αναφορών σφαλμάτων, αποστολή patches κλπ, πια καλούτσικα πάνε!
Στα θετικά το ότι είναι περίπου το ίδιο γρήγορο με το 12.04 ακόμα και σε παλιό hardware, ενώ στα αρνητικά το ότι χρειάζεται λίγο περισσότερη RAM στους thin clients, το ελάχιστο τώρα θα είναι 160 MB RAM.

Για τα σπίτια θεωρώ ότι το Ubuntu MATE 16.04 είναι αρκετά έτοιμο για καθαρές εγκαταστάσεις.

Για τα σχολεία όμως προτείνω να περιμένουν τον Σεπτέμβρη, ώστε να υπάρχουν νέες εκδόσεις sch-scripts, νέο documentation κλπ.
Επίσης ως τότε θα έχω τελειώσει και την υποστήριξη multiseat στο LTSP, δηλαδή ένας LTSP client θα μπορεί να έχει 2 κάρτες γραφικών, 2 οθόνες, 2 πληκτρολόγια/ποντίκια, και να εξυπηρετεί έτσι 2 θέσεις εργασίας με ένα κουτί Η/Υ.

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: alkisg στις 07 Ιουν 2016, 12:03:16 ΜΜ
Επίσης ως τότε θα έχω τελειώσει και την υποστήριξη multiseat στο LTSP, δηλαδή ένας LTSP client θα μπορεί να έχει 2 κάρτες γραφικών, 2 οθόνες, 2 πληκτρολόγια/ποντίκια, και να εξυπηρετεί έτσι 2 θέσεις εργασίας με ένα κουτί Η/Υ.

Ποια Amstel.... :D

ioakyriazis

Αυτό το ΜΑΤΕ desktop environment, υποθέτω ότι μπορούμε να το βάλουμε και στη βασική διανομή ubuntu, και στο 12.04, έτσι δεν είναι;

Εγώ πχ στα δικά μου έχω περάσει και Windowmaker και παίζει πολύ καλά. Απλά θα πρέπει ο κάθε χρήστης να αλλάξει το environment όταν κάνει login (μόνο μια φορά, όχι κάθε φορά).

alkisg

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuFlavors
Ubuntu MATE: First official release: 15.04

Ούτε το Ubuntu MATE 12.04 ούτε το 14.04 ήταν επίσημες εκδόσεις του Ubuntu, και έτσι τα σχετικά πακέτα του MATE δεν υπάρχουν στα αποθετήρια του Ubuntu.
Μπορείς να βρεις κάποια από αυτά σε PPA, αλλά θα έχουν αμφίβολη υποστήριξη.

Π.χ. το MATE 16.04 είχε πρόβλημα με τα ελληνικά, έστειλα διόρθωση και την δέχτηκαν. Αλλά δεν πιστεύω ότι ασχολήθηκε κανένας να την κάνει backport και στο 12.04. Δεν ξέρω καν αν θα υποστηρίζουν το upgrade από 12.04 MATE σε νεότερες εκδόσεις.

Γενικά με την 12.04 δεν έχει νόημα να ασχολείται πια κανείς, αφού τελείωσε και το σχολικό έτος...

richard

Να είσαι καλά Άλκη!! Εάν κατάλαβα καλά έχουν λυθεί τα θέματα με τα Ελληνικά και το Gnome-keyring στην 16.04

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5857.msg71956#msg71956

Μάλλον, όμως, αναγκαστικά θα ζούμε με exa αντί xaa

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5821.msg66018#msg66018

εκτός εάν χρησιμοποιούμε τον έτοιμο εικονικό δίσκο που έχεις φτιάξει:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6484.0

Όσο προχωράει ο καιρός όσο πιο δύσκολο είναι για να συνεχίζουμε με τα ίδια υλικά.  :'(

Richard

alkisg

Το θέμα με τα Ελληνικά είναι διορθωμένο πλήρως μόνο στο Mate, ουσιαστικά επειδή χρησιμοποιεί τις παλιές βιβλιοθήκες του Gnome 2 που δεν είχαν τα προβλήματα που έχουν οι νέες βιβλιοθήκες του Gnome 3.
Είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που το προτιμάμε αντί του gnome-flashback.
Ενώ οι άλλες εκδόσεις, 14.04 και 16.04 Ubuntu, gnome-flashback κλπ, συνεχίζουν να έχουν θεματάκια με τα Ελληνικά.

Το θέμα με το gnome-keyring το παρέκαμψα εδώ και μήνες με κολπάκι στο LTSP, το οποίο ισχύει για όλες τις εκδόσεις του Ubuntu, 12.04, 14.04, 16.04 κλπ.

Το πρόβλημα με τους παλιούς υπολογιστές δεν είναι ούτε το Xorg (XAA/EXA) ούτε ο kernel, αλλά το Internet, που ζητάει κάθε φορά νεότερους browsers οι οποίοι με τη σειρά τους έχουν όλο και υψηλότερες απαιτήσεις σε υλικό.
Για παράδειγμα, με Pentium 4 στα 2 GHz παλιότερα το youtube φαινόταν αποδεκτά, τώρα που τα βίντεο έχουν μεγαλύτερη ποιότητα και χρησιμοποιείται HTML 5 για αναπαραγωγή αντί του flash, πάει πιο αργά και θέλει Pentium 4 στα 3 GHz για να παίξει καλά.
Αντίθετα, τα gcompris, tuxpaint, libreoffice writer κλπ μια χαρά παίζουν ακόμα και σε παλιότερους Η/Υ.
Ε τι να κάνουμε θα πρέπει να αναβαθμίζουμε και το υλικό κάθε 10-15 χρόνια... σε άλλες χώρες τα αναβαθμίζουν ανά πενταετία.


richard

Ευχαριστούμε Άλκη για τις λεπτομέρειες αυτές.  Έχω μάθει κάτι πράγματα με το καιρό και κάθε φορά καταφέρνεις να προθέσεις πολύ χρήσιμη τεχνική γνώση που δεν είχα καταλάβει!

Να σε καλά που συνεχίζεις την υποστήριξη σου. Τώρα, με τις συνθήκες που έχουμε να αντιμετωπίζουμε χρειάζεται ότι γνώση που μπορούμε να μαζέψουμε.

Στην τελική τα παιδιά θα ωφεληθούνε!!

Richard

Δημήτρης Γκίνης

 Δοκιμάζοντας από Live Cd το 16.04 Mate, έχω πρόβλημα με τους τόνους στα ελληνικά (βάζει το γράμμα και δίπλα τον τόνο), τόσο σε firefox όσο και σε libre office. Δοκίμασα στις διατάξεις του πληκτρολογίου και τα greek simple, greek extended αλλά τα ίδια. Καμία ιδέα??
Στην κανονική εγκατάσταση υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;

alkisg

Το είχα αναφέρει στο https://bugs.launchpad.net/ubuntu-mate/+bug/1501832
και πρέπει να έχει πλέον λυθεί, δεν συμβαίνει στην κανονική εγκατάσταση.
Αν το δει κανείς με ενημερωμένο σύστημα (να έχει κάνει και όλες τις ενημερώσεις του Ιουνίου) να μου πει, ένας σχετικός developer με ρώταγε προχθές αν μπορώ ακόμα να το αναπαραγάγω και ενώ μπορούσα μέχρι τον Μάη, πλέον δεν μπορώ.

ioakyriazis

Εμένα τα Ελληνικά δουλεύουν κανονικά. Και στο firefox και στο Writer.
Έχω όμως κανονική εγκατάσταση Ubuntu 16.04 (amd64) και έχω περάσει το ΜΑΤΕ από πάνω. Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Έβαλα sch-scripts και epoptes, δημοσίευσα εικονικό δίσκο, αλλά για κάποιο λόγο μου αποτυγχάνει στη ρύθμιση του δικτύου. Μου βγάζει "Παρακαλώ περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί το DHCP Request" και μένει εκεί.
Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι το κάνω σε virtual machine; Θα πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του δικτύου στο virtualbox;

alkisg

Δοκίμασε λίγο να κάνεις:
Κώδικας: Bash
sudo apt install iputils-arping


Μετά από αυτό, δουλεύει εντάξει;

imihal

Καλημέρα.

Δοκιμάζω και εγώ πριν κλείσει το σχολείο την έκδοση Ubuntu 16.04 LTS mate (32-bit).
Όλα δείχνουν σε πρώτο έλεγχο να δουλεύουν κανονικά (sch-scripts, epoptes) έχω όμως και εγώ το ίδιο πρόβλημα στη Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ με την ρύθμιση δικτύου (σταματά στο  "Παρακαλώ περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί το DHCP Request". 
Δοκίμασα και το "    sudo apt install iputils-arping ", αλλά δεν άλλαξε κάτι.

alkisg

Παιδιά σε όποιον τυχαίνει αυτό το πρόβλημα αν μπορεί ας έρθει από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

demetriox

Καλημέρα και καλή χρονιά...

Τώρα πριν αρχίσουν τα μαθήματα που έχουμε λίγο χρόνο για να σουλουπώσουμε το εργαστήριο, προτείνεται να παραμείνουμε με την έκδοση 12.04 ή να πάμε σε άλλη έκδοση..?

Εχω εργαστήριο με 13 fat (pentium4 cpu και από 512 μέχρι 2GB Ram) και έναν quadecore AMD Server με 4 GB...

Αυτά...
Καλή αρχή λοιπόν και εύχομαι μια δυναμική χρονιά σε όλους...