Εγκατάσταση Scratch στο 12.04

Ξεκίνησε από gtzioras, 06 Νοε 2012, 07:01:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gtzioras

Έχω κάνει εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes  server διπύρηνο με 4 Gb RAM και 1000άρι switch  το εργαστήριο είναι τέλειο.
Έχω ένα θέμα όμως  με το Scratch. Το έχω εγκαταστήσει από το Internet  στο server δουλεύει κανονικά. Έχω κάνει δημοσίευση εικονικού δίσκου. (Δυστυχώς δεν υπήρχε στα αποθετήρια που είχα).
Το πρόβλημα είναι ότι στους σταθμούς εμφανίζεται το εικονίδιο του Scratch , όταν όμως  το ανοίξω εμφανίζει μια λευκή οθόνη αντί  για το περιβάλλον  του Scratch.
Τι δεν έχω κάνει σωστά;
Ποια είναι η λύση στο πρόβλημά μου;


alkisg

Παράθεση από: gtzioras στις 06 Νοε 2012, 07:01:27 ΜΜ
Δυστυχώς δεν υπήρχε στα αποθετήρια που είχα

Θα έπρεπε όμως: http://packages.ubuntu.com/scratch
Μήπως είχες απενεργοποιήσει το αποθετήριο precise-backports; Ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής;

Κώδικας: shell
$ apt-cache policy scratch
scratch:
  Εγκατεστημένα: (κανένα)
  Υποψήφιο:      1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1
  Πίνακας Έκδοσης:
     1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1 0
        100 http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-backports/universe i386 Packages


Αν όντως έφταιγε η έλλειψη του αποθετηρίου backports, κάνε απεγκατάσταση την έκδοση του scratch που έβαλες χειρωνακτικά, τρέξε software-properties-gtk για να βγει ο διάλογος των αποθετηρίων, ενεργοποίησε το αποθετήριο backports από την καρτέλα Ενημερώσεις, και μετά βάλε το scratch από το κέντρο λογισμικού.

odysseas

Παράθεση από: gtzioras στις 06 Νοε 2012, 07:01:27 ΜΜ
Το πρόβλημα είναι ότι στους σταθμούς εμφανίζεται το εικονίδιο του Scratch , όταν όμως  το ανοίξω εμφανίζει μια λευκή οθόνη αντί  για το περιβάλλον  του Scratch.

Η λευκή οθόνη προκαλείται από μια ασυμβατότητα μεταξύ της εικονικής μηχανής του Squeak και του image του Scratch, αλλά το πρόβλημα λύθηκε όταν το Scratch πακεταρίστηκε για το debian. Άρα ο Άλκης έχει δίκιο, το πρόβλημα προέρχεται από το Scratch που εγκατέστησες χειρωνακτικά και θα λυθεί αν βάλεις την έκδοση των αποθετηρίων.

gtzioras

Σας Ευχαριστώ πολύ.
Θα κάνω εφαρμογή των υποδείξεων και πιστεύω να λυθεί το πρόβλημα.

elvor


nikoskon

Παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ. Έχω fat clients, έκανα την εγκατάσταση από το κέντρο λογισμικού οπότε στο server-Εφαρμογές-Εκπαίδευση, έχω τώρα scratch και squeak, αλλά στους clients δεν βλέπω κάτι.
Παρατηρώ ότι  εγκατέστησα κάποια εκπαιδευτικά λογισμικά (π.χ "ταξίδι σε ένα δίκτυο, αβάκιο, ΓΛΩΣΣΑ ) τα οποία φαίνονται κανονικά στους clients. Κάποια άλλο όμως ("Πολυμέσα", "Πληροφορική Γυμνασίου") μεταξύ των οποίων και το scratch δεν εμφανίζονται στους clients. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

gtzioras

#6
Γειάσας,
εφαρμόζοντας τις υποδείξεις σας.
Τα νεότερα είναι:

Α. 1. Δεν έχω απενεργοποιήσει το αποθετήριο precise-backports.

    2. Χειρωνακτικά έκανα απεγκατάσταση την έκδοση του scratch που είχα εγκαταστήσει.

    3. Σύμφωνα με τις οδηγίες σας έκανα εγκατάσταση του scratch
         - Κέντρο λογισμικού Ubuntu
         - Αναζήτηση (scratch )
         - Easy to use programming envi........ for age 8 and ...
         - Εγκατάσταση
    4. Ενεργοποίηση Εικονικού Δίσκου.

Β. 1. Ανοίγω όλους τους σταθμούς.(12 το πλήθος)
     2. Σε όλους υπάρχει το εικονίδιο του scratch
     3. To επιλέγω και παρατηρώ ότι δουλεύουν το  scratch μόνο οι 3 Η/Υ. Αυτοί είναι και οι μόνοι που έχουν 512 ΜΒ RAM οι υπόλοιποι έχουν 256 ΜΒ RAM  και έχουν  βγάλει λευκή οθόνη αντί για το περιβάλλον του ubuntu.
ΑΥΤΑ.
Τί κάνω τώρα;


alkisg

Παράθεση από: nikoskon στις 07 Νοε 2012, 02:03:18 ΜΜ
Παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ. Έχω fat clients, έκανα την εγκατάσταση από το κέντρο λογισμικού οπότε στο server-Εφαρμογές-Εκπαίδευση, έχω τώρα scratch και squeak, αλλά στους clients δεν βλέπω κάτι.
Παρατηρώ ότι  εγκατέστησα κάποια εκπαιδευτικά λογισμικά (π.χ "ταξίδι σε ένα δίκτυο, αβάκιο, ΓΛΩΣΣΑ ) τα οποία φαίνονται κανονικά στους clients. Κάποια άλλο όμως ("Πολυμέσα", "Πληροφορική Γυμνασίου") μεταξύ των οποίων και το scratch δεν εμφανίζονται στους clients. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Όταν λες δεν εμφανίζονται, εννοείς στα μενού, ή εννοείς ότι δεν εμφανίζεται το παράθυρό τους αφού τα επιλέξεις από τα μενού;
Αν το πρώτο, δες εδώ: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Δημοσίευση_εικονικού_δίσκου

alkisg

Παράθεση από: gtzioras στις 07 Νοε 2012, 03:28:58 ΜΜ
     3. To επιλέγω και παρατηρώ ότι δουλεύουν το  scratch μόνο οι 3 Η/Υ. Αυτοί είναι και οι μόνοι που έχουν 512 ΜΒ RAM οι υπόλοιποι έχουν 256 ΜΒ RAM  και έχουν  βγάλει λευκή οθόνη αντί για το περιβάλλον του ubuntu.

Έχεις δίκιο, έχει bug το scratch. Για προσωρινή λύση, όποιος το χρησιμοποιεί σε thin clients ας δώσει μία μόνο φορά στο server την παρακάτω εντολή, και αργότερα θα κοιτάξω να ανεβάσουμε διορθωμένο πακέτο στο αποθετήριο της Τεχνικής Στήριξης.

Κώδικας: shell
sudo sed 's/-xshm //' -i /usr/bin/scratch

elvor

Παράθεση από: gtzioras στις 07 Νοε 2012, 03:28:58 ΜΜ
Γειάσας,
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση που μου δώσατε.
Τα νεότερα είναι:

Α. 1. Δεν έχω απενεργοποιήσει το αποθετήριο precise-backports.

    2. Χειρωνακτικά έκανα απεγκατάσταση την έκδοση του scratch που είχα εγκαταστήσει.

    3. Σύμφωνα με τις οδηγίες σας έκανα εγκατάσταση του scratch
         - Κέντρο λογισμικού Ubuntu
         - Αναζήτηση (scratch )
         - Easy to use programming envi........ for age 8 and ...
         - Εγκατάσταση
    4. Ενεργοποίηση Εικονικού Δίσκου.

Β. 1. Ανοίγω όλους τους σταθμούς.(12 το πλήθος)
     2. Σε όλους υπάρχει το εικονίδιο του scratch
     3. To επιλέγω και παρατηρώ ότι δουλεύουν το  scratch μόνο οι 3 Η/Υ. Αυτοί είναι και οι μόνοι που έχουν 512 ΜΒ RAM οι υπόλοιποι έχουν 256 ΜΒ RAM  και έχουν  βγάλει λευκή οθόνη αντί για το περιβάλλον του ubuntu.
ΑΥΤΑ.
Τί κάνω τώρα;


Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Αναβάθμισα την μνήμη σε 512ΜΒ και στους άλλους για να δουλέψει.

gtzioras

΄Αλκη σ΄ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις λύσεις που μου πρότεινες .


Elvor σ΄ευχαριστώ

alkisg

Το ανάφερα μαζί με μια προτεινόμενη λύση εδώ:
http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=692587
https://bugs.launchpad.net/debian/+source/scratch/+bug/1076036

Μόλις εφαρμοστεί η λύση, θα ζητήσω backport για την 12.04.

gtzioras


odysseas

Tον καιρό που προσπαθούσα να πακετάρω το byob θυμάμαι οτι διάβασα κάπου οτι χωρίς το -xshm το scratch ψιλοσέρνεται. Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε αν οι συνάδελφοι που θα το δοκιμάσουν παρατηρούν κάποιο πρόβλημα.

exanemou

Δεν ξερω τι είναι το -xshm αλλα σε μενα με fat σταθμους , η λευκή οθονη εμφανιζεται στο scratch οταν κανω μεγιστοποιηση στο παραθυρο της εφαρμογης

elinater

Καλό μεσημέρι σε όλους σας. Διαβάζοντας το αντίστοιχο θέμα παρατήρησα ότι ούτε και εγώ έχω εγκαταστήσει το scratch νομίζοντας ότι θα εγκατασταθεί αυτόματα, όπως συνέβη στην έκδοση ubuntu 10.04. Κάνοντας αναζήτηση στο κέντρο λογισμικού ubuntu δεν μπορώ να το εντοπίσω όπως ούτε στις λίστες των προγραμμάτων. Εκτέλεσα τις παραπάνω εντολές $ apt-cache policy scratch και είχα το αποτέλεσμα:
administrator@server:~$ apt-cache policy scratch
scratch:
  Εγκατεστημένα: (κανένα)
  Υποψήφιο:      1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1
  Πίνακας Έκδοσης:
     1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1 0
        100 http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-backports/universe i386 Packages
administrator@server:~$ software-properties-gtk
gpg: /tmp/tmpg7uodQ/trustdb.gpg: δημιουργήθηκε η trustdb
Τι συμβαίνει; Πως θα εγκαταστήσω το scratch;

alkisg

#16
Αν και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί δεν το βλέπεις στο κέντρο λογισμικού, δώσε:
Κώδικας: shell
sudo apt-get install scratch


...ή κάνε κλικ εδώ:


Οι λίστες των προγραμμάτων δεν χρησιμοποιούνται πια γιατί δεν υπάρχει ξεχωριστός εικονικός δίσκος για τους clients ο οποίος δυσκόλευε τις εγκαταστάσεις, οπότε είναι εύκολο να κάνουμε μαζικές εγκαταστάσεις μέσα από το κέντρο λογισμικού.

edit: με αφορμή το παρόν μήνυμα, ξεκίνησα και σχετικό θέμα για μαζικές εγκαταστάσεις: Λίστες προγραμμάτων που εγκαθιστάτε στο Linux.

giorgis37

Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης της λευκής οθόνης στο scratch sto 12.04?

alkisg

Θεωρητικά το πρόβλημα με τη λευκή οθόνη έχει λυθεί εδώ και μήνες, οπότε πρέπει να πεις λεπτομέρειες για την εγκατάστασή σου...
LTSP; Thin clients; Fat clients; Συμβαίνει και στον server ή μόνο στους clients;
Τι βγάζει η παρακάτω εντολή;
apt-cache policy scratch

giorgis37

Στον server τρέχει κανονικά το Scratch......στα τερματικά είναι το πρόβλημα με την λευκή οθόνη.
Όσο για την εντολή που μου λες πρέπει να την τρέξω την Πέμπτη που θα είμαι στο συγκεκριμένο σχολείο.
υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω για να μην εμφανίζεται η λευκή οθόνη;

alkisg

Από αυτά που λες, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ να μη σου παίζει, είναι αν έχεις μήνες να κάνεις update στον server, οπότε και δεν σου ήρθε η διορθωμένη έκδοση του scratch...
Το αποτέλεσμα της εντολής θα μας το πει.

mmakar

Ίδια προβλήματα έχω και εγώ με την εγκατάσταση του BYOB.
Στα thin clients ξεκινάει η εφαρμογή και μένει μόνο ένα λευκό παράθυρο.

giorgis37

alkisgr... Την εντολή στον server την τρέχω;;


giorgis37

scratch:
  Εγκατεστημένα: 1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1
  Υποψήφιο:      1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1
  Πίνακας Έκδοσης:
*** 1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1 0
        100 http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-backports/universe i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status


giorgis37

Το προηγούμενο που έστειλα είναι το αποτέλεσμα της εντολής (στο server) που μου είπες alkisg

giorgis37

Τελικά η εντολή μου βγάζει
scratch:
  Εγκατεστημένα: 1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1
  Υποψήφιο:      1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1
  Πίνακας Έκδοσης:
*** 1.4.0.6~dfsg1-2~ubuntu12.04.1 0
        100 http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-backports/universe i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status


Τι θα πρέπει να κάνω για να μην εμφανίζεται η λευκή οθόνη στο scratch?

alkisg

giorgis37, δεν έχεις το αποθετήριο της Τεχνικής Στήριξης στις πηγές σου, γι' αυτό και δεν έχεις λάβει την ενημερωμένη έκδοση του scratch που λύνει το πρόβλημα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς γίνεται αυτό... αφού στο ίδιο αποθετήριο είναι και τα sch-scripts. Εκτός αν δεν χρησιμοποιείς ούτε sch-scripts και η εγκατάσταση δεν έχει γίνει σύμφωνα με τις οδηγίες του http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP.

Anyway, η προσθήκη του αποθετηρίου και η αναβάθμιση των προγραμμάτων και η δημοσίευση του εικονικού δίσκου γίνεται με:
Κώδικας: Bash
sudo add-apt-repository ppa:ts.sch.gr
sudo apt-get update
sudo apt-get --yes dist-upgrade
sudo ltsp-update-image -c /