Αυτόματη δημιουργία χρηστών στον server LTSP

Ξεκίνησε από za√‘ag, 08 Οκτ 2009, 07:22:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Στα windows είχα φτιάξει πολλά ονόματα χρηστών ανάλογα το τμήμα και το τερματικό που κάθονται (18 τμήματα και 11 τερματικά) δηλ. 18x11=198 λογαριασμοί. Η μορφή τους είναι user01a1a user01a1b ... user01g1a κοκ. Τα ονόματα αυτά τα έχω σε αρχείο excel και μπορώ να τα βάλω σε text αρχείο. Γίνεται να δημιουργηθούν οι χρήστες αυτόματα με script; Σκέφτηκα να φτιάξω και μια ομάδα χρηστών με όνομα students.

ΥΓ Είδα σχετικό topic στο forum αλλά μου φάνηκε πολύπλοκο και προφανώς φοβήθηκα να το αλλάξω και να το εκτελέσω .... Εξάλλου δεν είμαι προχωρημένος  :P
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Έχεις ήδη εγκαταστήσει τα sch-scripts. Απλά τρέξ' τα και πήγαινε στο μενού «Βοηθητικά προγράμματα εκτός εγχειριδίου» - «1. Εισαγωγή - εξαγωγή χρηστών»

Κάνε «εξαγωγή ως csv» τους τρέχοντες χρήστες που έχεις, και άνοιξε αυτό το csv με το OpenOffice.
Συμπλήρωσε εκεί στο openoffice τους νέους χρήστες που θες, χωρίς να αλλάξεις τις στήλες και χωρίς να σβήσεις τις επικεφαλίδες. Τους ήδη υπάρχοντες χρήστες σβήσ' τους όμως.

Τέλος, κάνε «εισαγωγή από .csv» το αρχείο και είσαι έτοιμος.

(Προσωπικά προτιμώ να τους λέω να βγάλουν μόνοι τους λογαριασμό στο ΠΣΔ, και εγώ κάνω απλά «εισαγωγή λογαριασμών από το ΠΣΔ». Έτσι κάθε μαθητής έχει το δικό του λογαριασμό, και τον θυμάται εύκολα γιατί είναι ίδιος με το email του, και φυσικά ισχύει και για τα 3 χρόνια που είναι στο Γυμνάσιο.)


za√‘ag

Μια ερώτηση (αφού δεν είμαι προχωρημένος)

Είναι δυνατόν να "βλέπει" ο κάθε user μέσα από το linux τους φακέλους που έχει κάνει ήδη στα windows (στο server) με τα έγγραφά του (προηγ. post μου);; Δηλ. με το που δημιουργείται ο λογαριασμός του να έχει τα δικαιώματα και στον φάκελο που αποθηκεύει ο καθένας τα έγγραφά του σαν χρήστης στο windows server.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 08 Οκτ 2009, 09:01:58 ΜΜ
Έχεις ήδη εγκαταστήσει τα sch-scripts. Απλά τρέξ' τα και πήγαινε στο μενού «Βοηθητικά προγράμματα εκτός εγχειριδίου» - «1. Εισαγωγή - εξαγωγή χρηστών»

Κάνε «εξαγωγή ως csv» τους τρέχοντες χρήστες που έχεις, και άνοιξε αυτό το csv με το OpenOffice.
Συμπλήρωσε εκεί στο openoffice τους νέους χρήστες που θες, χωρίς να αλλάξεις τις στήλες και χωρίς να σβήσεις τις επικεφαλίδες. Τους ήδη υπάρχοντες χρήστες σβήσ' τους όμως.

Τέλος, κάνε «εισαγωγή από .csv» το αρχείο και είσαι έτοιμος.

(Προσωπικά προτιμώ να τους λέω να βγάλουν μόνοι τους λογαριασμό στο ΠΣΔ, και εγώ κάνω απλά «εισαγωγή λογαριασμών από το ΠΣΔ». Έτσι κάθε μαθητής έχει το δικό του λογαριασμό, και τον θυμάται εύκολα γιατί είναι ίδιος με το email του, και φυσικά ισχύει και για τα 3 χρόνια που είναι στο Γυμνάσιο.)



Τα έκανα αυτά που λες αλλά στη στήλη με τους κωδικούς (κρυπτογραφημένους) ΔΕΝ έβαλα τίποτα. Οι χρήστες ΔΕΝ μπορούν να κάνουν login.
Πώς μπορώ να τους βάλω όλους (198 χρήστες) σαν ομάδα χρηστών students;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Χρειάζεται οπωσδήποτε κωδικός πρόσβασης, χρήστες χωρίς κωδικό δεν μπορούν να κάνουν login στο Linux.
Άρα, βάλε κωδικούς πρόσβασης (είναι στην τελευταία στήλη του .csv) με το OpenOffice πριν κάνεις το import.

Για ήδη υπάρχοντες χρήστες (π.χ. αν θες να μεταφέρεις τους χρήστες σε άλλο PC), *τότε* χρησιμοποιούμε τη στήλη "κρυπτογραφημένος κωδικός πρόσβασης", αφού δεν ξέρουμε τους κωδικούς των χρηστών αλλά μόνο τα κρυπτογράμματά τους.