Fat client "xάνεται" από τον επόπτη...

Ξεκίνησε από demetriox, 28 Σεπ 2015, 04:43:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

demetriox

Καλησπέρα σε όλους...

Σε 1000 δίκτυο με 13 fat (όλοι έχουν intel cpu και 1000αρες κάρτες) κάποιοι σταθμοί εξαφανίζονται από τον επόπτη
συνεχίζουν όμως να δουλεύουν κανονικά όταν συνδέονται οι χρήστες...

Γιατί συμβαίνει αυτό...?
Μπορώ να κάνω κάτι στον σέρβερ?

Ευχαριστώ...

Υ/Γ. Υπάρχει κάποιο ζήτημα με τις κάρτες δικτύου TP-LINK TG-3269 GIGABIT PCI NETWORK ADAPTER...?
http://www.e-shop.gr/tp-link-tg-3269-gigabit-pci-network-adapter-p-PER.612307

elvor

Μήπως παίρνουν την ίδια ip με άλλο pc του δικτύου;

demetriox

Γιατί να παίρνουν την ίδια ip..? Αφού ο router είναι ρυθμισμένος dhcp... Ασε που θα έβγαζε κάποιο μήνυμα σφάλματος...

Μπορεί να εκκινηθεί σταθμός με ίδια ip με άλλο σταθμό..?

Θα το κοιτάξω πάντως αύριο για σιγουριά αλλά δεν νομίζω πως συμβαίνει κάτι τέτοιο...

alkisg

Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα καλωδίωσης. Ο δαίμονας του Επόπτη στον server κάνει τακτικά ping στους clients ανά 5 δευτερόλεπτα και αν κάποιος client δεν απαντήσει σε 3 συνεχόμενα ping θεωρεί ότι έκλεισε και τον ξεγράφει. Αν μετά η σύνδεση επανέλθει δεν ξανασυνδέεται.

Για να δεις αν φταίει η καλωδίωση του server ή των clients, τσέκαρε αν το κάνει σε λίγους συγκεκριμένους clients, οπότε φταίνε αυτοί, ή σε όλους/random, οπότε φταίει ο server.

Χάνεις και την μπλε οθονούλα στον Επόπτη ή μόνο τα thumbnails;

Αν ανοίξει ένας client και κάνεις δεξί κλικ → άνοιγμα κονσόλας → διαχειριστή, τοπικά, και εκεί γράψεις:
/usr/sbin/epoptes-client &
...τότε θα βλέπεις την έξοδο του Επόπτη. Αν μετά από κάποια ώρα αυτός ο client χάσει τη σύνδεση, θα δεις με την εντολή
cat /var/log/syslog
το λόγο που την έχασε, π.χ. να λέει connection down και τέτοια.

Δεν νομίζω ότι φταίνε οι κάρτες ή κάποια διπλή IP.

Αν θες έλα και από το IRC να το δούμε live αφού έχει ήδη συμβεί το πρόβλημα: http://ts.sch.gr/wiki/IRC

demetriox

Αυτό γίνεται μόνο σε συγκεκριμένους σταθμούς... Το καλώδιο είναι cat5e 20m υποστηρίζει 1gb/s με ακροδέκτες RJ 45 ενσωματωμένους...

Δεν τσακίζει πουθενά αλλά δεν έχουν και κανάλι... Τα έχω περάσει μαζί με τα υπόλοιπα κάτω από τους πάγκους των Η/Υ και είναι σχετικά καινούργια και άφθαρτα...

Το switch είναι 24πορτο και καινούργιο επίσης... Να δοκιμάσω σύνδεση σε άλλη θύρα?

Τι άλλο μου προτείνεις..?

Ο ένας δεν φαίνεται καθόλου στον επόπτη... Νομίζω όυτε καν στην εκκίνηση... Ο άλλος νομίζω έρχεται και φεύγει...

Επειδή πρόσφατα έχω στήσει το δίκτυο εκεί δεν έχω βρει χρόνο να καταγράψω ολόπλευρα τα προβλήματα που εμφανίζονται και μάλιστα ξαφνικά...
Ειδικά κι όταν ταυτόχρονα έχω μάθημα με 26 μαθητές μέσα... Οπότε καταλαβαίνεις...

Σιγά σιγά θα βγάλω άκρη όμως




elvor

Μου έχει τύχει το ίδιο πρόβλημα και βρήκα pc windows σε άλλο χώρο με την ίδια καρφωτή ip χωρίς να πετάει κάποιο σφάλμα.

demetriox

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν όντως η καλωδίωση... Μετά από έλεγχο διαπιστώθηκε ότι στο καλώδιο είχε φθαρεί το κλιπ που κατέληγε στην πόρτα του switch...

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές