adobe acrobat professional

Ξεκίνησε από babisgr, 15 Ιουν 2010, 08:12:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

babisgr

Ψάχνω το adobe acrobat pro 9 (και άλλη όμως έκδοση να είναι δε πειράζει :P) να το κατεβάσω από πουθενά free και ολόκληρο όχι trial.  Το acrobat pro όμως όχι τα reader.
Έχω βρει το 9 trial αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά κωδικό που να ταιριάζει...

Παρακαλώ βοηθήστε με!

ΥΓ: Δεν έχει κανένας τα pro οποιαδήποτε έκδοση ολόκληρο;

alkisg

Εδώ, γύρω στα 600 ευρώ:
https://store2.adobe.com/cfusion/store/index.cfm?store=OLS-EU&view=ols_prod&category=/Applications/AcrobatPro&distributionMethod=FULL&nr=0&promoid=FBTUK#store=OLS-EU&loc=en_xeu&category=/Applications/AcrobatPro&view=ols_prod

Με παράνομα σ' αυτό το φόρουμ δεν ασχολούμαστε. Αν θες ντε και καλά να παρανομήσεις ψάξε αλλού να σε βοηθήσουν. Εμείς μπορούμε μόνο να σε βοηθήσουμε να βρεις αντίστοιχα ελεύθερα προγράμματα να κάνεις τη δουλειά σου, αν σε ενδιαφέρει.

babisgr

Δε νομίζω ότι σας έχω δώσει το δικαίωμα να μου μιλάτε με αυτό τον ειρωνικό τρόπο... Δε με γνωρίζετε και επομένως δεν μπορείτε να μου μιλάτε έτσι!

Εντάξη εφόσον το forum δεν ασχολείται με τέτοια παράνομα θέματα, ας κλειδωθεί το θέμα που άνοιξα και ας μη δωθεί συνέχεια... δε σας επιτρέπω όμως να μου μιλάτε έτσι.

alkisg

Δεν σου μίλησα με κανέναν άσχημο τρόπο, αν και προσέβαλες το φόρουμ. Απλά την πολιτική του φόρουμ ανέφερα. Δεν χρειάζεται να κλειδωθεί το θέμα, προσπαθούμε να μην κάνουμε αστυνόμευση αλλά και τα μέλη μας θα πρέπει να μη φέρονται ανάρμοστα.

poursali

καμία ειρωνεία στο μήνυμα του alkisg, φίλε babisgr.
ίσα-ίσα προσφέρθηκε να σε βοηθήσει να βρεις μια εναλλακτική και ανέξοδη εναλλακτική για την εφαρμογή που θέλεις.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

babisgr

Παράθεση από: alkisg στις 15 Ιουν 2010, 08:26:03 ΜΜ
Αν θες ντε και καλά να παρανομήσεις ψάξε αλλού να σε βοηθήσουν.
Εμένα για ειρωνεία μου φαίνεται.. Λάθος κατάλαβα;

Παράθεση από: alkisg στις 15 Ιουν 2010, 08:26:03 ΜΜ
Εμείς μπορούμε μόνο να σε βοηθήσουμε να βρεις αντίστοιχα ελεύθερα προγράμματα να κάνεις τη δουλειά σου, αν σε ενδιαφέρει.
Το δέχομαι. Ψαχνω ουσιαστικά πρόγραμμα που να επεξεργάζεται σαν το word τα pdf (εννοείται πως τα αρχεία είναι γραμμένα από τον υπολογιστή, ώστε να αναγνωρίζετε η γραμματοσειρά) κι αν έχει τίποτα σαν σβήστρα για να σβήνω μαυρίλες από σκαναρίσματα που δεν είναι καλά..

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συγνώμη που επεμβαίνω babisgr, δε νομίζω ότι ο άλκης σου μίλησε με ειρωνικό τρόπο. Εγώ νομίζω ότι θέτει κανόνες σε ένα forum, το οποίο διαχειρίζεται με επιτυχία. Το adobe csX είναι επαγγελματική σουίτα εφαρμογών και διατίθεται με εμπορική άδεια. Ίσως θα έπρεπε να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις από κάποιον να σου πει πού να το βρεις "δωρεάν" ή αν θέλεις να σου προτείνει κάποια gpl λύση.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, μήπως έχεις Άλκη μια gpl λύση αντί του acrobat professional? Εγώ χρησιμοποιώ το primo pdf, το οποίο εκτελεί μερικές από τις λειτουργίες, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι acrobat professional...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

To finereader μου έχει λύσει τα χέρια, αλλά επίσης δεν είναι δωρεάν.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

babisgr

Τέλος, για να κλείσει το θέμα με την ειρωνεία ή μη ειρωνεία, ζητώ εγώ συγνώμη διότι από ότι φαίνεται εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά... :-\

Antigonh

Παράθεση από: babisgr στις 15 Ιουν 2010, 09:16:57 ΜΜ
Τέλος, για να κλείσει το θέμα με την ειρωνεία ή μη ειρωνεία, ζητώ εγώ συγνώμη διότι από ότι φαίνεται εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά... :-\

Το forum είναι το επίσημο forum των καθηγητών της Πληροφορικής, άσχετα αν μπορούν να γραφτούν και μαθητές ή και άσχετοι, και σαν τέτοιο, πολύ σωστά, έχει κάποιους κανόνες.

Ένας από τους βασικότερους κανόνες είναι ότι δεν προωθεί ή ενθαρρύνει την πειρατεία λογισμικού.

Αντίθετα πολλά από τα μέλη του του forum μεταξύ των οποίων και ο ιδρυτής του ο Άλκης προωθούν και διαδίδουν τη χρήση του ανοικτού λογισμικού με όλες τους τις δυνάμεις.

Αυτό που είπε ο Άλκης είναι ότι αν θέλεις ντε και καλά να είσαι "παράνομος" θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο άλλο forum για το συγκεκριμένο θέμα.

ok;  :)


poursali

Antigonh, συμφωνώ με όσα λες, αλλά γιατί αναφέρεις τη λέξη "επίσημο" ?
Από που προκύπτει κάτι τέτοιο?
δεν με ενοχλεί αν είναι όντως έτσι, αλλά γιατί δεν το βλέπω πουθενά αυτό?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Νίκος Αδαμόπουλος


poursali

δυσκολεύομαι να καταλάβω τη λογική αυτής της αναγνώρισης ως "επίσημο" φόρουμ. ίσως είμαι νέος και έχω πολλά να μάθω ακόμα.
ας με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω το σκεπτικό.
και επίσης εφόσον το αποδέχτηκαν οι συνάδελφοι και ο Άλκης, θα ήθελα να είναι σε εμφανές σημείο αυτή η διάσταση που έχει το συγκεκριμένο φόρουμ.
επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ. δεν με πειράζει να είναι έτσι, αλλά νιώθω πολύ άβολα σαν τακτικός επισκέπτης-μέλος αυτού του φόρουμ να μην το έχω υπόψη μου.

καλή η αναγνώριση, αλλά τι συνεπάγεται αυτή η "επισημότητα" ?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

@babisgr: όχι, καμία ειρωνία. Το ποσοστό της πειρατείας λογισμικού στην Ελλάδα είναι γύρω στο 58%, οπότε θα ήταν εντελώς άτοπο να σε ειρωνευτώ. Απλά στο φόρουμ αυτό δεν την ενθαρρύνουμε  (Πληροφορική Α´ Γυμνασίου, Κεφάλαιο 8 ;)) - ας μην ξεχνάμε ότι για έναν υπεύθυνο εργαστηρίου Πληροφορικής, κάθε παράνομο αντίτυπο προγράμματος αντιστοιχεί σε πρόστιμο 1000 €. Μπορεί να μην έχει επιβληθεί ακόμα τέτοιο πρόστιμο στην Ελλάδα, αλλά έχει επιβληθεί στη Ρωσία (και ο Δάσκαλος που δικάστηκε γι' αυτό κατέληξε να γίνει ένθερμος οπαδός του λογισμικού ανοικτού κώδικα και νομίζω και πρόεδρος κάποιας σχετικής ένωσης).

@Λάμπρος: σπάνια επεξεργάζομαι .pdf οπότε δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα, και το adobe acrobat δεν το έχω χρησιμοποιήσει παρά μια-δυο φορές οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, αλλά κάποια backgrounds που ήθελα να βγάλω για να γλυτώσω μελάνι εκτύπωσης τα είχα βγάλει με το pdfedit. Γενικά πάντως το .pdf φορμάτ δεν έχει φτιαχτεί για να δέχεται επεξεργασία, οπότε σκεφτόμουν να προτείνω άλλα φορμάτ πριν πει ο babisgr ότι ενδιαφέρεται αποκλειστικά για pdf editing...

@poursali: δεν έγινε κάποια επίσημη συμφωνία μεταξύ ΠΕΚΑΠ και ομάδας διαχείρισης του φόρουμ. Απλά η ΠΕΚΑΠ (σωστά κατά τη γνώμη μου) θεώρησε ότι δεν χρειάζεται να ανοίξει άλλο φόρουμ στο οποίο να εγγραφούν και να συζητάνε τα μέλη της, αφού οι περισσότεροι είμαστε ήδη εδώ, και ρώτησε αν μπορεί να χρησιμοποιεί το φόρουμ ως το επίσημο βήμα επικοινωνίας για τα μέλη της. Φυσικά και το στέκι δεν έχει πρόβλημα με κάτι τέτοιο, έτσι κι αλλιώς το φόρουμ είναι ανοιχτό  για οποιεσδήποτε συζητήσεις αφορούν τον κλάδο - εδώ φτάσαμε να συζητάμε για ΔΝΤ και παγκοσμιοποίηση, τα της ΠΕΚΑΠ που ενδιαφέρουν και πιο άμεσα τον κλάδο δεν θα επιτρέψουμε να συζητηθούν; :)
Παλιότερα μάλιστα το φόρουμ είχε παίξει και συντονιστικό ρόλο μεταξύ βαθμολογικών κέντρων μέσα από κρυφούς πίνακες. Δεν συνεπάγεται κάτι αυτή η επισημότητα, το στέκι θα βοηθάει όπου μπορεί χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να κινδυνεύσει να χάσει το χαρακτήρα του.

poursali

ευχαριστώ Άλκη, με κάλυψες. :-)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αγαπητέ babisgr, θα πώ και για εσένα ό,τι έλεγα και παλαιότερα σε κάθε συνάδελφο: η παρούσα διαφωνία - κατά την φτωχή άποψή μου - δε θα πρέπει να σε αποθαρρύνει για να έχεις συμμετοχή εδώ. Δεν είμαι διαχειριστής για να παίρνω αποφάσεις για το "στέκι", αλλά φαντάζομαι ότι ούτε οι διαχειριστές διαφωνούν. Όλοι μας έχουμε ανάγκη την άποψή σου και επί άλλων θεμάτων. Ίσως να μη συμφωνούμε πάντα, αλλά είναι ωραίο να γίνεται πολιτισμένος διάλογος.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

babisgr

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 16 Ιουν 2010, 11:44:18 ΠΜ
Αγαπητέ babisgr, θα πώ και για εσένα ό,τι έλεγα και παλαιότερα σε κάθε συνάδελφο: η παρούσα διαφωνία - κατά την φτωχή άποψή μου - δε θα πρέπει να σε αποθαρρύνει για να έχεις συμμετοχή εδώ. Δεν είμαι διαχειριστής για να παίρνω αποφάσεις για το "στέκι", αλλά φαντάζομαι ότι ούτε οι διαχειριστές διαφωνούν. Όλοι μας έχουμε ανάγκη την άποψή σου και επί άλλων θεμάτων. Ίσως να μη συμφωνούμε πάντα, αλλά είναι ωραίο να γίνεται πολιτισμένος διάλογος.
Φυσικά και θα συνεχίσω να επισκέπτομαι το παρόν ιστιοχώρο (αν δεν υπάρχει αντίρρηση, αλλά νομίζω πως άμα υπήρχε ήδη θα είχε εκδιλωθεί) και να καταθέτω τους πιθανούς προβληματισμούς μου ως μαθητής της Γ Λυκείου (του χρόνου).. Άλλωστε ζήτησα και συγνώμη διότι από ότι φαίνεται εγώ δεν κατάλαβα ορθά (όπως και είπα) και ζήτησα να μη δωθεί συνέχεια στο θέμα καθώς δεν χρειάζεται.

babisgr

Πώς μπορώ να μετατρέψω ένα αρχείο pdf σε word; (Το pdf είναι γραμμένο από υπολογιστή)

johncyp

Ιωάννου Γιαννάκης,
Καθηγητής 1ου Ενιαίου Λυκείου Κορίνθου

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: johncyp στις 17 Ιουν 2010, 09:10:06 ΜΜ
http://www.pdftoword.com/

Το είχα δοκιμάσει σχετικά πρόσφατα. Δεν καταλαβαίνει ελληνικά, και νομίζω ότι βγάζει διαφορετικά και τα σχήματα (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από τότε...).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dpa2006

δοκιμάστε και το εξής:
PDF to Word,PDF to Excel,PrimoPDF,PDF Download,PDF Hammer
http://www.nitropdf.com/free/index.htm
για μετατροπή doc,html κλπ σε pdf, το pdf creator
http://www.pdfforge.org/pdfcreator/
http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/

Δωρεάν μετατροπή αρχείων PDF σε Word και Excel
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

babisgr

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 18 Ιουν 2010, 08:20:32 ΠΜ
Το είχα δοκιμάσει σχετικά πρόσφατα. Δεν καταλαβαίνει ελληνικά, και νομίζω ότι βγάζει διαφορετικά και τα σχήματα (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από τότε...).
Αναγνωρίζει τα ελληνικά και μάλιστα αναγνωρίζει και τα πολυτονικά!
Είναι αρκετά καλό σε σύγκριση με όσα είχα κατεβάσει παλαιότερα..
Αν είναι το pdf μόνο κείμενο το μετατρέπει πάρα πολύ καλά, αν έχει και καμιά εικόνα τότε λίγο μπερδεύει τη διάταξη του κειμένου, αλλά δεν κόβει λέξεις.

Ευχαριστώ τον johncyp για τη βοήθεια.
Αυτό που μου δώσατε dpa2006 είναι από την ίδια σελίδα με του johncyp. Σας ευχαριστώ όμως!

Loukritia

babisgr
χαιρόμαστε ιδιαίτερα που έγινες κοινωνός του ελεύθερου λογισμικού!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Προφανώς αναβάθμισαν το pdf to word. Εγώ το είχα δοκιμάσει λίγο μετά το Πάσχα με ένα pdf συναδέλφου φυσικού και αντί για ελληνικά, έβλεπα γραμμική Α΄...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...