Ερωτήσεις στην επικεφαλίδα IP

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Οκτ 2014, 11:57:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα σε όλους

ήθελα να μοιραστώ τις παρακάτω ερωτήσεις μαζί σας

1) σαν ερώτηση κρίσεως το ακόλουθο: αν ένα κομμάτι έχει δείκτες MF=0 (που σημαίνει πρακτικά τελευταίο κομμάτι) και Σείκτη εντοπισμού τμήματος 0 (σου σημαίνει πρακτικά πρώτο κομμάτι), μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασαμα ότι πρόκυται ουσιαστικά ένα και μοναδικό τμήμα (και πρώτο και τελευταίο, ένα δηλαδή);;;;; συμφωνείτε με τον συλογισμό??

2) Για τον δείκτη DF τώρα--> υπάρχει πρακτικός τρόπος να καταλάβουμε σε μία άσκηση πχ πότε πρέπει να τεθεί ίσος με 1 ;;; κάποιο παράδειγμα που πρέπει να καταλάβουμε ότι ο τελικός υπολογιστής δεν μπορεί να συωθέσει το αρχικό πακέτο??

3) επίσης για το μεταβλητό τμήμα με IP επιλογές και Συμπλήρωση δεν έχω κατανοήσει ακριβώς.... μπορεί δηλαδή οι ΙP επιλογές να είναι 20 Bits, οπότε το πεδίο Συμπλήρωση προσθέτει άλλα 12 Bits για να γίνουν 32 bits??? κάποιο παράδειγμα αν κάνω λάθος;;

ευχαριστώ

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

κάποιο σχόλιο/απάντηση στα ερωτήματα κάποιος ??? μη με κρατάτε στο σκοτάδι...   :D ;D :o 8) :P >:D :laugh: :police:

mb

1) Αυτό ακριβως ισχύει. ΜΕ ΜF=0 και ΔΕΤ=0 το κομμάτι είναι αδιάσπαστο

2) Στις ασκήσεις ΠΑΝΤΑ το DF θα δίνεται. Δηλαδή ειτε θα ξέρουν οι μαθητές ότι το πακέτο δεν μπορεί να διασπαστεί έιτε ότι αν χρειαστεί να διασπαστεί αυτό θα μπορεί να γίνει. Δεν είναι δουλειά των μαθητών να βγάλουν συμπέρασμα αν μπορεί να διασπασθεί ή όχι. Δεν γράφω αν θα διασπασθεί αλλά αν μπορεί/δύναται να διασπασθεί. Αυτό θα είναι δεδομένο

3)Ειναι όπως τα λές. Αν το πεδίο IP επιλογές είναι 18 bits τότε  το πεδίο Συμπλήρωσης θα είναι 14 bits.
Στις ασκήσεις κατά 90% έχουμε να κάνουμε μόνο με το σταθερό κόμμάτι επικεφαλίδας δηλαδή με Μήκος Επικεφαλίδας =5 ή 20bytes. Αν θες να τους κάνεις κάτι παραπάνω βάλτους μια άσκηση όπου η επικεφαλίδα θα έχει μέγεθος πχ 24 bytes και να βρουν την τιμή του πεδίου μήκος επικεφαλίδας που θα είναι (24*οκτώ)/32=6. Για αυτους που δεν καταλαβαίνουν να τους λες όταν βλέπουν το πεδίο Μήκος επικεφαλιδας να βάζουν πάντα 5 και κατά 90% θα είναι σωστοί. Για τους υπόλοιπους που παίρνουν χαμπάρι να τους λές ότι αν ακουν για επικεφαλίδα με μέγεθος ίσο με το σταθερό τμήμα να βάζουν 5 και αν πέσει καμιά άσκηση (σχεδόν απίθανο) με επικεφαλιδα με μέγεθος<> σταθερού να κάνουν την πράξη (μέγεθος επικεφαλίδας (σε bytes)*οκτώ)/32=x και αυτό το x είναι η τιμή του πεδίου Μηκος Επικεφαλίδος. Αλλά ΔΕΝ πρόκειται να μπει τέτοια άσκηση. Ισως σε καμιά ερώτημα θεωρίας σε ακραία περίπτωση

Λαμπράκης Μανώλης

Ωραία συνάδελφε σε ευχαριστώ, έτσι τα έχω πάνω κάτω στο μυαλό μου και εγώ