Ωρα προσελευσης στο ολοημερο;

Ξεκίνησε από mitsospap, 02 Δεκ 2018, 01:49:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Οπως ξερετε την τελευταια ωρα του ολοημερου προσερχονται οι ειδικοτητες. Η ερωτηση ειναι η εξης:
Πηγαινουμε απο τις 15:00 ή της 15:15; Ειμαστε υπευθυνοι και για το διαλειμμα δηλαδη;

ilias_s

#1
Έτσι όπως το θέτεις μπορώ να σου πω μόνο πως, τυπικά,  σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, εφόσον το ωράριό σου τελειώνει στις 16.00, κανείς δε μπορεί να σου ζητήσει να βρίσκεσαι στο σχολείο πριν τις 10.00 (6ωρη παραμονή στο σχολείο), με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Επίσης, γενικά, πρέπει να βρίσκεσαι έγκαιρα πριν την έναρξη του μαθήματος στο σχολείο. Τώρα το "έγκαιρα" και το "πριν" είναι λέξεις σχετικές. Εξαρτάται σε ποια βάση το θέτεις.

Εφόσον είναι εντός του εργασιακού σου ωραρίου, δεν μπορείς να πεις πως δεν οφείλεις να βρίσκεσαι στο σχολείο από τις 15.00 επειδή ξεκινάς μάθημα στις 15.15. Αν τώρα αυτό είναι αντικειμενικά αδύνατο (πχ. βρίσκεσαι σε άλλο σχολείο ή μετακινήσε από το ένα σχολείο στο άλλο) κανείς δε μπορεί να έχει αξιώσεις. Φυσικά πάντα βρίσκεσαι στο σχολείο ώστε να συνδράμεις το δάσκαλο του ολοημέρου και όχι για να τον απαλλάξεις. Το να έχεις την αποκλειστική ευθύνη των μαθητών, από τη στιγμή που υπάρχει ο εκάστοτε δάσκαλος του ολοημέρου, δε νομίζω πως μπορεί να στο πει κανείς.

Αν εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι συμβαίνει και ποιος είναι ο προβληματισμός σου ισως μπορώ να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο.

mitsospap

Για πρωτη φορα μου ζητησε ενας δασκαλος να ειμαι στις 15:00 και οχι 15:15 που πηγαινα παντα, πρωτη χρονια σε αυτο το σχολειο. Εμαθα οτι το ζητησε και σε αλλους παλιοτερα. Ο λογος αυτος που ειπες. Να τον βοηθησω με τα υπολοιπα παιδια καθως δινει τα περισσοτερα στις 15:00 ωρα αποχωρησης.

Προσωρινα δεχτηκα γιατι δεν γνωριζω τον νομο. Δεν ξερω αν πρεπει να αντισταθω ή οχι, καταρχην πρεπει πρωτα να ξεκαθαρισουμε τι λεει ο νομος και μετα το....ηθικο της υποθεσης, τι θα εκανε ενας σωστος πληροφορικος στη θεση μου.

Το τι με ενοχλει ειναι προφανες: ο χρονος μου (δεν μετακινουμαι αυτη την μερα) και 2)η ευθυνη, που οταν θα γινει κατι, θα πουν, εσυ ειχες τα παιδια εγω παρεδιδα τα υπολοιπα.

Σκεφτηκα να κανω ερωτηση τηλεφωνικη στο Υπ.παιδειας ή να ρωτησω στην διευθυνση του νομου. δεν το εκανα.

ilias_s

Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος νόμος είναι τόσο αναλυτικός... Συνήθως οι νόμοι σε τέτοια πράγματα αφήνουν "γκρίζες ζώνες" σκόπιμα για να υπάρχει η δυνατότητα ερμηνείας με διάφορους τρόπους (και ενδεχόμενης εκμετάλευσης και με τη "βούλα")...

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ασάφειας διάβασε παρακάτω :

Παλιότερα, που δεν υπήρχαν ΑΜΩ αλλά μόνο ωρομίσθιοι, ο νόμος το έλεγε καθαρά πως ο ωρομίσθιος δεν υποχρεούται να βρίσκεται στο σχολείο πέρα από τις ώρες που έχει μάθημα (για τις οποίες αμοίβονταν με ωριαία αντιμισθία) και ουσιαστικά δεν μπορεί να του ανατεθεί άλλη εξωδιδακτική εργασία (εφόσον δεν τον πληρώνεις για τίποτα άλλο πέρα από το μάθημα).

Για τους ΑΜΩ, παρόλο που το εργασιακό καθεστώς είναι διαφορετικό απο αυτό των ΑΠΩ και ο μισθός τους είναι κλάσμα του μισθού των ΑΠΩ (Χ/23 όπου Χ ο αριθμός ωρών διδασκαλίας), πουθενά δεν αναφέρει κάτι ξεχωριστό γι' αυτούς! Οπότε δεν τους απαλλάσει π.χ από εφημερίες (οι ωρομίσθιοι δεν έκαναν) αλλά δεν λέει και πως υποχρεούνται να κάνουν και αφήνει στον κάθε δ/ντή τη αν θα τον χρησιμοποιήσει πατώντας στο νόμο που λέει "οι εκπαιδευτικοί (γενικά και αόριστα) οφειλουν να ...". Προσωπικά το βρίσκω ανήθικο.

Κάποιος θα πει πως εφόσον είναι εκπ/κοί έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους ΑΠΩ και τους μόνιμους ΑΛΛΑ αν πας στην επιθεώρηση εργασίας και πεις πως είσαι ΑΜΩ αλλά κάθεσαι ολόκληρο το ωράριο (8.00-14.00) λόγω εργασίας που σου έχει ανατεθεί στο σχολείο... δεν ξέρω κατά πόσο θα το θεωρήσουν νόμιμο!


odysseas

Παράθεση από: mitsospap στις 09 Δεκ 2018, 10:16:22 ΠΜ
Το τι με ενοχλει ειναι προφανες: ο χρονος μου (δεν μετακινουμαι αυτη την μερα) και 2)η ευθυνη, που οταν θα γινει κατι, θα πουν, εσυ ειχες τα παιδια εγω παρεδιδα τα υπολοιπα.

Παιδιά, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά είναι 15 λεπτά. Ο δάσκαλος που στο ζητάει δεν θέλει να πάει για καφέ, θέλει να είναι ασφαλή τόσο τα παιδιά που φεύγουν, όσο και αυτά που μένουν. Η ασφάλειά τους αξίζει ένα 15λεπτο, κι ας μην το προβλέπει με σαφήνεια κάποια διάταξη.

Όσο για την ευθύνη, αυτή την έχουμε ούτως ή άλλως από τη στιγμή που μπαίνουμε σε σχολείο και οι γονείς μας εμπιστεύονται τα παιδιά τους. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι μπορούμε να την αποφύγουμε ή να την αποποιηθούμε. Το "κάτι" μπορεί να γίνει στο εργαστήριο, στην τάξη, στην αυλή, οπουδήποτε κι οποτεδήποτε. Ευθύνη έχουμε συνεχώς, δεν είναι μόνο το 15λεπτο. Και καλύτερα να είμαστε εκεί, μήπως και μπορέσουμε να το αποτρέψουμε ή να βοηθήσουμε, παρά να είμαστε μακριά και να έχουμε το κρίμα στο λαιμό μας.

ilias_s

#5
Παράθεση από: odysseas στις 09 Δεκ 2018, 10:21:05 ΜΜ
Παιδιά, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά είναι 15 λεπτά. Ο δάσκαλος που στο ζητάει δεν θέλει να πάει για καφέ, θέλει να είναι ασφαλή τόσο τα παιδιά που φεύγουν, όσο και αυτά που μένουν. Η ασφάλειά τους αξίζει ένα 15λεπτο, κι ας μην το προβλέπει με σαφήνεια κάποια διάταξη.

Όσο για την ευθύνη, αυτή την έχουμε ούτως ή άλλως από τη στιγμή που μπαίνουμε σε σχολείο και οι γονείς μας εμπιστεύονται τα παιδιά τους. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι μπορούμε να την αποφύγουμε ή να την αποποιηθούμε. Το "κάτι" μπορεί να γίνει στο εργαστήριο, στην τάξη, στην αυλή, οπουδήποτε κι οποτεδήποτε. Ευθύνη έχουμε συνεχώς, δεν είναι μόνο το 15λεπτο. Και καλύτερα να είμαστε εκεί, μήπως και μπορέσουμε να το αποτρέψουμε ή να βοηθήσουμε, παρά να είμαστε μακριά και να έχουμε το κρίμα στο λαιμό μας.

Οδυσσέα, καλή η ασφάλεια των μαθητών αλλά κάποιες φορές όταν το παρακάνουμε λόγω υπερβάλλοντα ζήλου καταλήγουμε να καλύπτουμε άθελά μας καταστάσεις και ευθύνες άλλων. Άλλο το "οφείλεις" και άλλο το "καλυτερα είναι". Ο καθένας να κάνει τη δουλειά του όπως οφείλει. Αν όλοι το κάνουν αυτό δεν θα υπάρχουν κενά στην ασφαλεία των μαθητών ούτε χώρος για γκρίνια από τους εκπ/κούς.

Η εμπειρία μου λέει πως όταν κάποιος πρέπει να κάνει "το κάτι παραπάνω" είναι γιατί κάποιος άλλος κάνει "κάτι λιγότερο". Προσωπικά, όταν είναι για την ασφάλεια των μαθητών, κάνω ακριβώς αυτό που οφείλω και αν διαπιστώνω πως κάτι δεν λειτουργεί καλά το λέω και δεν προσπαθώ να αναλάβω επιπλέον ευθύνες για να το καλύψω. Έχω και πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα να σου καταθέσω αν θες να γίνω συγκεκριμένος για το πως το (χαζο)φιλότιμο των εκπ/κών αφήνει κάποιους τρίτους να "αλωνίζουν" (και να πλουτίζουν αν θες, σε βάρος της ασφάλειας).

Ο mitsispap καλά είναι, αν δεν ξέρει τι οφείλει να κάνει και τι όχι, να διαβάσει ο ίδιος τον νόμο. Έτσι θα δει τόσο τις υποχρεώσεις του αλλά και αυτές των υπολοίπων. Ούτε τηλέφωνα χρειάζονται στο υπουργείο ούτε τίποτα. Ο νόμος είναι εκεί και είναι κατανοητός. Αν υπάρχει ασάφεια, την πατήσαμε! Εκεί απλά κάνουμε το "παραπάνω" αναγκαστικά. Η προσωπική μου αίσθηση είναι πως μάλλον θα απογοητευθεί ...

Όμως, απ' όσο ξέρω και όπως είπες και 'συ, η υποχρέωση της επιτήρησης βαρύνει και τον ίδιο αλλά και τον δάσκαλο. Το λέω γιατί έχω δει δυσανάλογα πολλά για τα χρόνια υπηρεσίας μου.

mitsospap

Παράθεση από: ilias_s στις 11 Δεκ 2018, 04:54:18 ΜΜ
Οδυσσέα, καλή η ασφάλεια των μαθητών αλλά κάποιες φορές όταν το παρακάνουμε λόγω υπερβάλλοντα ζήλου καταλήγουμε να καλύπτουμε άθελά μας καταστάσεις και ευθύνες άλλων. Άλλο το "οφείλεις" και άλλο το "καλυτερα είναι". Ο καθένας να κάνει τη δουλειά του όπως οφείλει. Αν όλοι το κάνουν αυτό δεν θα υπάρχουν κενά στην ασφαλεία των μαθητών ούτε χώρος για γκρίνια από τους εκπ/κούς.

Η εμπειρία μου λέει πως όταν κάποιος πρέπει να κάνει "το κάτι παραπάνω" είναι γιατί κάποιος άλλος κάνει "κάτι λιγότερο". Προσωπικά, όταν είναι για την ασφάλεια των μαθητών, κάνω ακριβώς αυτό που οφείλω και αν διαπιστώνω πως κάτι δεν λειτουργεί καλά το λέω και δεν προσπαθώ να αναλάβω επιπλέον ευθύνες για να το καλύψω. Έχω και πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα να σου καταθέσω αν θες να γίνω συγκεκριμένος για το πως το (χαζο)φιλότιμο των εκπ/κών αφήνει κάποιους τρίτους να "αλωνίζουν" (και να πλουτίζουν αν θες, σε βάρος της ασφάλειας).

Ο mitsispap καλά είναι, αν δεν ξέρει τι οφείλει να κάνει και τι όχι, να διαβάσει ο ίδιος τον νόμο. Έτσι θα δει τόσο τις υποχρεώσεις του αλλά και αυτές των υπολοίπων. Ούτε τηλέφωνα χρειάζονται στο υπουργείο ούτε τίποτα. Ο νόμος είναι εκεί και είναι κατανοητός. Αν υπάρχει ασάφεια, την πατήσαμε! Εκεί απλά κάνουμε το "παραπάνω" αναγκαστικά. Η προσωπική μου αίσθηση είναι πως μάλλον θα απογοητευθεί ...

Όμως, απ' όσο ξέρω και όπως είπες και 'συ, οι υποχρέωση της επιτήρησης βαρύνει και τον ίδιο αλλά και τον δάσκαλο. Το λέω γιατί έχω δει δυσανάλογα πολλά για τα χρόνια υπηρεσίας μου.
Αν ο νομος ηταν κατανοητος, θα ειχε απαντηθει το θεμα σε μιση σειρα, μια ωρα προσελευσης ζηταω. Διαβασα οτι βρηκα και δεν καταλαβα και μετα ανοιξα το θεμα. Νομιζω ακομα δεν εχω παρει απαντηση.
Στα υπολοιπα που λες συμφωνω.

Επισης εγω να κανω χαρες ή οχι, ωφειλω να το ξερω.

mitsospap

Παράθεση από: odysseas στις 09 Δεκ 2018, 10:21:05 ΜΜ
Παιδιά, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά είναι 15 λεπτά. Ο δάσκαλος που στο ζητάει δεν θέλει να πάει για καφέ, θέλει να είναι ασφαλή τόσο τα παιδιά που φεύγουν, όσο και αυτά που μένουν. Η ασφάλειά τους αξίζει ένα 15λεπτο, κι ας μην το προβλέπει με σαφήνεια κάποια διάταξη.

Όσο για την ευθύνη, αυτή την έχουμε ούτως ή άλλως από τη στιγμή που μπαίνουμε σε σχολείο και οι γονείς μας εμπιστεύονται τα παιδιά τους. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι μπορούμε να την αποφύγουμε ή να την αποποιηθούμε. Το "κάτι" μπορεί να γίνει στο εργαστήριο, στην τάξη, στην αυλή, οπουδήποτε κι οποτεδήποτε. Ευθύνη έχουμε συνεχώς, δεν είναι μόνο το 15λεπτο. Και καλύτερα να είμαστε εκεί, μήπως και μπορέσουμε να το αποτρέψουμε ή να βοηθήσουμε, παρά να είμαστε μακριά και να έχουμε το κρίμα στο λαιμό μας.
Καταλαβαινω την οπτικη σας γωνια, δεν θελετε να κανουμε κακη εντυπωση. Δεν ειναι τοσο απλο ομως να αναλαβανεις κατι, οταν δεν πρεπει. Να παρακαμπτεις τον νομο γιατι ετσι σε βολευει και να φορτωνεις κατι σε καποιον επιπλεον. Γιαυτο ας δουμε τι λεει ο νομος αν μπορουμε, και μετα αν θες το ξανασκεφτομαστε. Δεν μου αρεσει το στα τυφλα...

ilias_s

#8
Παράθεση από: mitsospap στις 11 Δεκ 2018, 07:47:06 ΜΜ
Αν ο νομος ηταν κατανοητος, θα ειχε απαντηθει το θεμα σε μιση σειρα, μια ωρα προσελευσης ζηταω. Διαβασα οτι βρηκα και δεν καταλαβα και μετα ανοιξα το θεμα. Νομιζω ακομα δεν εχω παρει απαντηση.
Στα υπολοιπα που λες συμφωνω.

Επισης εγω να κανω χαρες ή οχι, ωφειλω να το ξερω.

Κάτσε θα διαβάσω την πιο πρόσφατη σχετική εγκύκλιο και θα επανέλθω.

Πάντως, όταν εξαιρείσαι από κάτι ο νόμος το γράφει ξεκάθαρα καθώς και τις προϋποθέσεις για την εξαίρεσή σου. Εδώ μιλάμε για επιτήρηση μαθητών στο διάλλειμα (δηλαδή εφημερία) έστω και στο ολοήμερο.

Θα επανέλθω σύντομα...

EDIT :

Λοιπόν, σύμφωνα το Άρθρο 6 της υπ' αρίθμ. Φ.7/142557/Δ1/4-9-2018 με θέμα "Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2018-2019

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/6fiz4653ps-hml.pdf

Αν συμπληρώνεις ωράριο μόνο σε αυτό το σχολείο οφείλεις να κάνεις εφημερία (υπάρχει και πίνακας αντίστοιχων εφημεριών για το ολοήμερο, όπως και για το πρωινό πρόγραμμα). Ποια μέρα έχεις εφημερία στο πρωινό και στο ολοήμερο καθορίζεται με απόφαση Συλλόγου. Αν δε σε έχουν βάλει καθόλου τότε κακώς συμβαίνει αυτό και πρέπει να μπεις.

Αν συμπληρώνεις σε 2 σχολεία (μη συστεγαζόμενα), όπως ορίζει γενικά ο νόμος, εφημερία κάνεις στο σχολείο της οργανικής θέσης ή της κύριας τοποθέτησής σου μόνο (εκεί που έχεις τις περισσότερες ώρες δηλαδή). Θεωρώ πως, για να σου ζητούν στο συγκεκριμένο σχολείο να επιτηρείς μαθητές στο διάλλειμα ολοήμερο, προφανώς είναι το σχολείο που έχεις τοποθετηθεί.

Εξαιρείσαι εντελώς από την υποχρέωση εφημερίας ΑΝ διδάσκεις σε 3 ή περισσότερα σχολεία εφόσον έστω το ένα βρίσκεται σε άλλο χώρο τα άλλα 2 ΔΕΝ είναι συστεγαζόμενα.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Άλλο συστεγαζόμενα και άλλο συνλειτουργούντα σχολεία. Τα συστεγαζόμενα είναι ουσιαστικά ένα σχολείο σε θέματα εφημερίας. Τα συνλειτουργούντα όχι.

Είδες, δεν ήταν και τόσο δύσκολο..! Δες τώρα σε ποιά κατηγορία είσαι και κρίνε. Αν πάλι μπερδέυεσαι, πες μας σε πόσα σχολεία πας και ποιο είναι αυτό στο οποίο ανήκεις (και αν κάποια από αυτά είναι συστεγαζόμενα) και εδώ είμαστε.

mitsospap

Κατι παρομοιο με ρωτησε, σε ποσα σχολεια ειμαι, μια διευθυντρια αλλου σχολειου που την πηρα τηλ να την ρωτησω για να μην καρφωθω.  Απλα εσυ το εκανες εμπεριστατωμενα. Οποτε οκ ξεκαθαρισε.

Ευχαριστω για τον χρονο σου και οχι δεν θα καταλαβαινα γιατι εφημερια ειναι κατι αλλο για μενα.

ilias_s

#10
Δεν κάνει τίποτα!

Γενικά, όμως, όταν ρωτάς για να μάθεις κάτι, δεν είναι κακό να αναφέρεις όλα τα δεδομένα. Αυτά τα γραφειοκρατικά ζητήματα είναι δύσκολο να απαντηθούν σωστά όταν δεν θέτεις εξ αρχής όλες τις παραμέτρους. Από όσα, αποσπασματικά, έχεις αναφέρει στο thread δε νομίζω πως κάποιος μπορεί να έχει σαφή εικόνα της κατάστασης. Έτσι σου απάντησα γενικά.

Και μιας και το ανέφερες... Η εφημερία να ξέρεις πως είναι κάτι συγκεκριμένο και περιγράφεται σε εγκυκλίους κτλπ. Δεν είναι θέμα του πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας! Αν θες να είσαι εντάξει και να μην βρεθείς στη θέση του απολογούμενου ενημερώσου!!!

Στην εκπαίδευση έχω παρατηρήσει πως πάρα πολλοί (ίσως η πλειοψηφία) ενεργούν "βάση διαίσθησης". Ακόμα και συνάδελφοι με πάνω από 20 χρόνια υπηρεσίας έχουν άγνοια νομοθεσίας και κάνουν ό,τι τους φαίνεται λογικό. Έτσι καταλήγουμε να κάνουμε πράγματα μισά και φορτώνομαστε δυσανάλογα πολλές δουλειές και ευθύνες. Η ενημέρωση είναι πολύ σημαντική και πρέπει να ξέρουμε τι μας γίνεται για να μη γινόμαστε μπαλάκι, σάκκος του μποξ ή εξιλαστήριο θύμα για τον καθένα..!

mitsospap

#11
Το σχολειο μας εφαγε μηνυση πριν 10 μερες περιπου απο γονεα, με λογο την εφημερια και χτυπημα μαθητη. και αν δεν αποσυρθει, ισως αποδωθουν ευθυνες και σε εκπαιδευτικους. Μια απο τις κατηγοριες ειναι παραβαση καθηκοντος γιατι δεν πηγαν το παιδι στο νοσοκομειο αλλα πηραν τηλεφωνο τον γονεα.
(ευτυχως δεν ημουν εφημερια)

Μια εγκυκλιος για τις εφημεριες στο δημοτικο, σε ισχυ θα με βοηθουσε πολυ ilias_s. Δεν την εχω διαβασει.
Π.Δ. 79/2017, ΦΕΚ 109Α αυτο ειναι σε ισχυ ή κατι αλλο;

ilias_s

Παράθεση από: mitsospap στις 23 Δεκ 2018, 01:06:40 ΠΜ
Το σχολειο μας εφαγε μηνυση πριν 10 μερες περιπου απο γονεα, με λογο την εφημερια και χτυπημα μαθητη. και αν δεν αποσυρθει, ισως αποδωθουν ευθυνες και σε εκπαιδευτικους. Μια απο τις κατηγοριες ειναι παραβαση καθηκοντος γιατι δεν πηγαν το παιδι στο νοσοκομειο αλλα πηραν τηλεφωνο τον γονεα.
(ευτυχως δεν ημουν εφημερια)

Μια εγκυκλιος για τις εφημεριες στο δημοτικο, σε ισχυ θα με βοηθουσε πολυ ilias_s. Δεν την εχω διαβασει.
Π.Δ. 79/2017, ΦΕΚ 109Α αυτο ειναι σε ισχυ ή κατι αλλο;

Καλησπέρα! Ναι το Π.Δ. 79/2017, ΦΕΚ 109Α ισχυει γενικά.

Αν ο εφημερεύων ήταν έξω στο προαύλιο, αντιλήφθηκε το συμβάν και μάλιστα ειδοποίησε ...τη δουλειά του την έκανε στο ακέραιο! Από την άλλη είναι και ζήτημα στοιχειώδους νοημοσύνης πως σε σοβαρούς τραυματισμούς ειδοποιείς το ασθενοφόρο πρώτα και έπειτα ενημερώνεις το γονέα.

Γενικα...

Ο εφημεύων δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει να παρέχει πρώτες βοήθειες, ούτε να χορηγεί φαρμακευτικές αγωγές, ούτε να αναλαμβάνει μεταφορές τραυματιών ή να μετατρέπει το Ι.Χ αυτοκίνητο σε ασθενοφόρο. Δεν είμαστε τραυματιοφορείς, νοσηλευτές ή γιατροί. Δεν κάνουμε τον superman!