Αριθμός μαθητών στο εργαστήριο ...

Ξεκίνησε από stam12, 18 Σεπ 2016, 01:09:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam12

Πρόκειται να λειτουργήσει ολοήμερο στο οποίο συμπληρώνω με περισσότερους από 25 μαθητές. Τι κάνω στο μάθημα της ειδικότητας, τους βάζω όλους μέσα στο εργαστήριο; Τι προβλέπει ο νόμος;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

Vangelis

Δεν προβλέπεται σπάσιμο των τμημάτων.

Kalli

Καλημέρα σας συνάδελφοι.
Εργάζομαι στο δημοτικό ενός ιδιωτικού σχολείου. Όλα τα χρόνια είχαν την πολιτική να βάζουν μαζί με τον καθηγητή πληροφορικης και έναν δάσκαλο-βοηθό. Ο αριθμός των μαθητών είναι 27 σε ολες τις ταξεις (και δεν αναφέρομαι για ολοήμερο). Εδώ και δυο χρόνια, από τότε που έγινε υποχρεωτικό το μάθημα σε όλες τις τάξεις, έβγαλαν τον βοηθό από την τάξη και είμαι μόνη μου με 27 μαθητές σε 27 υπολογιστές. Είναι εξουθενωτικό, κουραστικό, αντιπαιδαγωγικό με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω να βοηθήσω σε μια διδακτική ώρα ούτε τους μίσους μαθητές.
Υπάρχει μια εγκύκλιος για χωρισμό μαθητών στο γυμνάσιο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η εγκύκλιος και για το δημοτικό; Υπάρχει κάποια αντίστοιχη για το δημοτικό;
Σας ευχαριστώ

happiness

Kalli δυστυχώς όχι  :'( Τα ιδιωτικά λειτουργούν με τους ίδιους όρους που λειτουργούν και τα δημόσια, οπότε σπάσιμο τμημάτων δεν προβλέπεται. Και ο βόηθος που έμπαινε πριν ήταν "εξτραδάκι" που δεν ισχύει στα δημόσια. Όμως μου φαίνεται ότι ο ανώτατος αριθμός μαθητών ανά τάξη στο δημοτικό είναι 25, οπότε το 27 είναι παράτυπο. Έτσι δεν είναι;