Δημιουργία e-mail σε μαθητές του Δημοτικού

Ξεκίνησε από ipop, 27 Σεπ 2011, 11:37:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ipop

Διδάσκω για πρώτη φορά σε Δημοτικό. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν μπορώ να δημιουργήσω στα παιδιά e-mail. Το Α.Π.Σ. του Δημοτικού εμπεριέχει τη διδασκαλία του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και επίσης τη δημιουργία ιστολογίου ή  wiki για τα οποία χρειάζομαι τις διευθύνσεις.

tom

Μπορείς χωρίς πρόβλημα, αν τα παιδιά έχουν μια μικρή εξοικίωση με χρήση υπολογιστή. Το yahoo ή το gmail είναι ότι πρέπει. Η Δ' ή η Ε' Δημοτικού είναι μια καλή τάξη για να ξεκινήσεις. Αρέσει πολύ στα παιδιά και θα παιδευτείς μόνο κατά τη δημιουργία των λογαριασμών, αν γίνει ταυτόχρονα από όλους μέσα στην τάξη.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

ipop


escozul

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το Google apps για να δημιουργήσεις email στα παιδιά του δημοτικού.

με 2 τρόπους μπορείς να το κάνεις... είτε χρησιμοποίησε το domain που σου δίνει το σχολικό δίκτυο για το σχολείο (πχ onoma-dimotiko.larisa.sch.gr). Θα μπορέσεις να περάσεις όλα τα verifications που χρειάζεται απλά συνδεόμενος στο FTP για το συγκεκριμένο domain. Είτε μπορείς να αγοράσεις ένα καινούργιο domain για το σχολείο ώστε να είναι και πιο εύκολο να το θυμούνται τα παιδιά.

Μετά από αυτό δεν τους έχεις φτιάξει μόνο email!  ;)
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

happiness

tom δυστυχώς το gmail δεν αποτελεί πλέον επιλογή. Η google εδώ και αρκετούς μήνες ΑΠΑΙΤΕΙ λειτουργικό αριθμό κινητού τηλεφώνου προκειμένου να δημιουργηθεί καινούριος λογαριασμός  >:( >:( >:(
Στον  >:D να πάνε λέω εγώ! Χρησιμοποιήστε τις άλλες δωρεάν υπηρεσίες mail. Το Yahoo είναι αρκετά κατανοητό και εύκολο για παιδιά.

tom

Σίγουρα; Εμένα μόλις χθες δύο μαθητές μου στην ΣΤ, έφτιαξαν gmail για μια εργασία που κάνουμε και νομίζω δεν τους ζήτησε τίποτα.
Το πεδίο "ανάκτηση email" το συμπληρώνεις; Μήπως ζητάει κινητό αν δεν συμπληρώσεις αυτό το πεδίο;
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

poursali

πριν λίγο καιρό όντως η google απαιτούσε κινητό αριθμό. πλέον όχι  :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

ipop

Τελικά αφού παιδεύτηκα στην αρχή με το gmail γιατί όλο και κάτι έκαναν λάθος τα παιδιά αποφάσισα να τους ανοίξω λογαριασμούς στο yahoo. Η διαδικασία στο yahoo είναι πολύ απλή. Σας το αναφέρω αυτό για να μην παιδευόσαστε άδικα γιατί τελικά έφαγα τρεις ώρες σε κάθε τμήμα ενώ θα μπορούσε να γίνει σε μια.

happiness

Γενικά την απαίτηση για αριθμό κινητού την βγάζει με ψιλοτυχαίο τρόπο. Το ίδιο συνέβαινε από την αρχή. Και γω νόμιζα σε κάποια φάση ότι το χει σταματήσει, αλλά πριν από 1 μήνα περίπου που προσπάθησα να φτιάξω ένα για μένα, μου ζήτησε. Τι να πω. Μυστήριαι αι βουλαί της Γούγλ. Γι' αυτό πάμε πουθενά αλλού για να μαστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρχουν εκπλήξεις την ώρα του μαθήματος  ;)

Circle

Συνάδελφοι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πριν κάποια χρόνια. Το γεγονός ότι οι μαθητές είναι ανήλικοι ίσως να απαιτεί ενημέρωση και συγκατάθεση του γονέα για να δημιουργήσουμε εμείς οι εκπαιδευτικοί προσωπικούς λογαριασμούς των μαθητών μας.
Στη δευτεροβάθμια το πρόβλημα λύθηκε με τη δυνατότητα δημιουργίας μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και μέσα από αυτούς τη χρήση όλων των υπηρεσιών του ΠΣΔ. Μετά την εισαγωγή της πληροφορικής και στο Δημοτικό, είναι καιρός να δοθεί η ίδια δυνατότητα και στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.


Crazy_Waters

Σωστή η επισήμανσή σου Circle, δεν το είχα σκεφτεί πιο πριν. Σκέφτομαι όταν θα έρθουν οι γονείς να πάρουν βαθμούς να τους βάλω να υπογράψουν ότι "στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. θεωρείται απαραίτητη η χρήση από τους μαθητές και το διδάσκοντα λογαριασμού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail). Παρακαλούμε να δώσετε τη συγκατάθεσή σας στο μαθητή/στη μαθήτρια να δημιουργήσει λογαριασμό  και να χρησιμοποιεί το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στα πλαίσια του μαθήματος".

thaaanos

Παράθεση από: escozul στις 13 Νοε 2011, 09:09:38 ΠΜ
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το Google apps για να δημιουργήσεις email στα παιδιά του δημοτικού.

με 2 τρόπους μπορείς να το κάνεις... είτε χρησιμοποίησε το domain που σου δίνει το σχολικό δίκτυο για το σχολείο (πχ onoma-dimotiko.larisa.sch.gr). Θα μπορέσεις να περάσεις όλα τα verifications που χρειάζεται απλά συνδεόμενος στο FTP για το συγκεκριμένο domain. Είτε μπορείς να αγοράσεις ένα καινούργιο domain για το σχολείο ώστε να είναι και πιο εύκολο να το θυμούνται τα παιδιά.

Μετά από αυτό δεν τους έχεις φτιάξει μόνο email!  ;)

Τι έκανες με τα MX records όμως; Είχα δοκιμάσει και εγώ να στήσω google apps είχα περάσει το verification κάτω από το sch.gr αλλά αν θυμάμαι έπρεπε να ανακατευθύνω το mailflow στους server της google, και ύστερα από πρόσφατη επικοινωνία με το ΠΣΔ μόνο που δεν με βρίσανε (και με το δίκιο τους αν το καλοσκεφτείς) που τους το πρότεινα
Τώρα προσπαθώ να δω αν μπορώ στον server του εργαστηρίου μπορώ να στήσω subdomain κάτω από το sxoleio.att.sch.gr και να παίξω εκεί. Αν προσφέρεται κάνεις να μου λύσει απορίες για το αν γίνεται και πώς... ευπρόσδεκτος. (το μαιλ μου ειναι to username μου στο gmail)

escozul

Παράθεση από: thaaanos στις 08 Δεκ 2011, 03:18:06 ΜΜ
Τι έκανες με τα MX records όμως; Είχα δοκιμάσει και εγώ να στήσω google apps είχα περάσει το verification κάτω από το sch.gr αλλά αν θυμάμαι έπρεπε να ανακατευθύνω το mailflow στους server της google, και ύστερα από πρόσφατη επικοινωνία με το ΠΣΔ μόνο που δεν με βρίσανε (και με το δίκιο τους αν το καλοσκεφτείς) που τους το πρότεινα
Τώρα προσπαθώ να δω αν μπορώ στον server του εργαστηρίου μπορώ να στήσω subdomain κάτω από το sxoleio.att.sch.gr και να παίξω εκεί. Αν προσφέρεται κάνεις να μου λύσει απορίες για το αν γίνεται και πώς... ευπρόσδεκτος. (το μαιλ μου ειναι to username μου στο gmail)

Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις ένα δικό σου domain και να χρησιμοποιείς αυτό. Εκεί τα MX records αλλάζουν πανεύκολα. 25€ τα 2 χρόνια κάνει. Αξίζει τον κόπο.

Δεν νομίζω οτι "με το δίκιο τους όπως λες. Αν έχεις ένα domain και το χειρίζεσαι μέσα σε λογικά πλαίσια, πρέπει να μπορείς να αλλάξεις τα MX Records... σιγά το πράγμα! Τι το τόσο στραβό μπορεί να γίνει; Όπως και να 'χει πριν λίγο καιρό μου είχαν πει ότι γίνεται αλλά απλά κινούνται πολύ αργά και βαρέθηκα να τους περιμένω.

Παράθεση από: Circle στις 17 Νοε 2011, 01:36:54 ΠΜ
Συνάδελφοι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πριν κάποια χρόνια. Το γεγονός ότι οι μαθητές είναι ανήλικοι ίσως να απαιτεί ενημέρωση και συγκατάθεση του γονέα για να δημιουργήσουμε εμείς οι εκπαιδευτικοί προσωπικούς λογαριασμούς των μαθητών μας.
Στη δευτεροβάθμια το πρόβλημα λύθηκε με τη δυνατότητα δημιουργίας μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και μέσα από αυτούς τη χρήση όλων των υπηρεσιών του ΠΣΔ. Μετά την εισαγωγή της πληροφορικής και στο Δημοτικό, είναι καιρός να δοθεί η ίδια δυνατότητα και στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Δεν χρειάζεται τίποτα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Μία ενημέρωση για να είναι ήσυχοι οι γονείς χρειάζεται ίσως. Το Gmail απευθύνεται σε ενηλίκους, που μπορούν να υπογράψουν σύμβαση γιατί αυτό θεωρείται το TOU του Gmail. Γι αυτό και ζητά ηλικία κατά την δημιουργία. Το Google apps δεν απαιτεί κάτι τέτοιο γιατί είναι "for education" και μάλιστα έχει έκδοση για ηλικίες δημοτικού. Απαιτεί οτι υπάρχει εκπαιδευτικός supervisor που είναι και ο administrator του domain.

Παράθεση από: happiness στις 16 Νοε 2011, 10:51:47 ΜΜ
Γενικά την απαίτηση για αριθμό κινητού την βγάζει με ψιλοτυχαίο τρόπο. Το ίδιο συνέβαινε από την αρχή. Και γω νόμιζα σε κάποια φάση ότι το χει σταματήσει, αλλά πριν από 1 μήνα περίπου που προσπάθησα να φτιάξω ένα για μένα, μου ζήτησε. Τι να πω. Μυστήριαι αι βουλαί της Γούγλ. Γι' αυτό πάμε πουθενά αλλού για να μαστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρχουν εκπλήξεις την ώρα του μαθήματος  ;)

Η Google για να αποφύγει την δημιουργία mass address creation, αν δει σε μικρό χρονικό διάστημα να ενεργοποιούνται πολλοί λογαριασμοί από ένα IP ζητά ενεργοποίηση με την βοήθεια κινητού. Μέχρι 10 email ανά κινητό. Γι αυτό άλλοτε το ζητά και άλλοτε όχι. Προτείνει την δημιουργία email με τα Google apps for education που δεν δημιουργείται πρόβλημα.
Το θέμα είναι οτι με το gmail μπορείς να δείξεις στα παιδιά να λειτουργούν στο σύννεφο. Με αρχεία στο σύννεφο και έγγραφα μέσα από το Google docs. Συνεργασία live και γενικά όλα τα εργαλεία που ΘΑ χρησιμοποιούν σε μερικά χρόνια. Όχι τα εργαλεία που χρησιμοποιούσαμε πριν 10 χρόνια. Να καθόμαστε και να μαθαίνουμε στα παιδιά του Δημοτικού τεχνολογία του 2001 είναι νομίζω περιττό. Τα παιδιά αυτά θα ζήσουν σε έναν κόσμο χωρίς φακέλους και αρχεία και Windows XP με GUI. Θα χρησιμοποιούν NUI και σύννεφο και καρτέλες και θα συνεργάζονται live. Αυτά χρειάζεται να τους δείχνουμε.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

v.ale.s

Εγώ ξεκίνησα από την Γ δημοτικού. Χρησιμοποιώ το freemail που είναι απλούστατο και εύχρηστο. Έχει κάποια κολλήματα αλλά δε ζητά πολλές πληροφορίες για την εγγραφή.
Έχει τεράστια απήχηση. Από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα.

happiness

Δεν ξέρω ρε συνάδελφοι. Εγώ ακόμα δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι ΟΚ τόσο μικρά παιδιά να έχουν ένα τέτοιο μέσο επικοινωνίας, στο οποίο δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση οι γονείς τους. Το ΠΣΔ πάντως έκανε μία καλή αρχή με τις οδηγίες για την δημοσίευση φωτογραφιών των μαθητών. Ελπίζω να σιγά σιγά να μας κοινοποιήσει οδηγίες και για άλλα θέματα.