Δημιουργία Υλικού για τις Νέες Τεχνολογίες - Τ.Π.Ε. στο Ολοήμερο Δημοτικό

Ξεκίνησε από tom, 19 Μαρ 2010, 09:45:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ed

Αυτά από εμένα. Έχω στερέψει από ιδέες για τις Ε' και ΣΤ'. Έχετε καμία καλή πρόταση?

tom

Μπράβο ed! Πολύ καλή δουλειά! Όλα ενδιαφέροντα! Μου άρεσε αρκετά η εργασία με τις πέντε ενότητες!

Κάτι παρόμοιο κάνω και εγώ με την Ε αυτή την περίοδο με πολύ θετικά αποτελέσματα. Μπορεί να γίνει και με την ΣΤ.

Το έχω ξανααναρτήσει, δεν ξέρω αν το έχεις δει. Περιγράφει τον τρόπο οργάνωσης και τη δομή της εργασίας. Μπορεί το βασικό θέμα να είναι δίκτυα, αλλά η ιδέα είναι να υλοποιήσεις την εργασία με τέσσερα θέματα ώστε όλα τα παιδιά της ομάδας να περάσουν από όλους τους ρόλους. Πιθανά θέματα για Ε, που ασχολείται με γεωγραφία Ελλάδας, θα μπορούσαν να είναι "Λίμνες Ελλάδας", "Ελληνικά Ποτάμια" κ.α.:

http://pempti.weebly.com/

Δες το και αν έχεις απορίες πες μου  ;)
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

skananitos

Θέλω να δείξω σε Ε και ΣΤ Τάξη πολύ απλά πραγματάκια για δημιουργία/επεξεργασία βίντεο. Στο εργαστήρι έχουμε Linux Ubuntu και βρήκα επίσης σε ένα site όπου προτείνουν διάφορα προγράμματα. Παρόλα αυτά, έχετε μήπως χρησιμοποιήσει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που θεωρείτε ότι είναι απλό στη χρήση ακόμη για για μαθητές δημοτικού?
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

skananitos

Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

mplexus

-=παραμμύθι=-

Στην Α τάξη τα παιδιά έκαναν ηχογράφηση του παραμυθιού (ένα ένα παιδί ερχόταν στο μικρόφωνο του server) καθώς τους έδειχνα τις εικόνες στον βιντεο προβολέα (με movie maker). Μετά πρόσθεσα και μουσική. Ιδού το αποτέλεσμα:
http://4dim-amarous.att.sch.gr/?q=node/22

Στην Β τάξη έβαλαν τις εικόνες του παραμυθιού (το σκάναρα - αλλά αναφέρω και τον συγγραφέα :-) σε μία παρουσίαση (μία εικόνα σε κάθε διαφάνεια) και έβαλαν συνεφάκια με λόγια/σκέψεις καθώς και κίνηση.

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

skananitos

Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)