Προτεινόμενες ώρες διδασκαλίας ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από tst04025, 09 Αυγ 2013, 12:18:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tst04025

Καλημέρα σας,

Είμαι καινούρια στο forum και φέτος ξεκινάω τα πρώτα μου φροντιστηριακά μαθήματα στο μάθημα ΑΕΠΠ, και θα ήθελα κάποιες συμβουλές.

Όπως προτεινόμενες ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα, καθώς επίσης και ποια βιβλία και σημειώσεις θα ήταν καλό να συμβουλευτώ.
Έχω κάποια στο μυαλό μου και θα ήθελα την γνώμη σας: Ντζιός Κωνσταντίνος & Κοψίνης Ιωάννης, Γιώργος Καρκαμάνης, Παναγιώτης Τσιωτάκης, Φώτης Λαζαρίνης.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.



dim

Καλώς ήρθες!!!

Ως καθηγήτρια ξεκινάς ή ως μαθήτρια;


tst04025

 Ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα!Ως καθηγητρια ξεκινω!

Παντελης Τσιράκης

Ειναι ολλα καλα .χωρις προσβολή το μονο που καλύπτει όλη την θεωρεία και έχει αναλυτικές μεθοδολογίες ειναι του Καρκαμάνης με διάφορα το καλύτερο .

Παντελης Τσιράκης

.και στο τέλος όταν βγάλεις την ύλη θα πάρεις τα κριτήρια αξιολογησης του Τσιωτάκη με τον ντζιο ειναι πολυ καλο στην επανάληψη

tst04025

Ευχαριστώ πάρα πολύ!  :)
Δηλαδή θεωρείται ότι αυτά τα 2 με καλύπτουν. Φανταστείτε έλεγα να τα πάρω όλα.
Και θα ήθελα και μια βοήθεια σχετικά με τις ώρες διδασκαλίας που προβλέπονται την εβδομάδα ώστε να καλύψεις την ύλη.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!  :)

tst04025


Καρκαμάνης Γεώργιος

Καταρχήν να σου ευχηθώ καλή αρχή στο εκπαιδευτικό σου έργο.

Σχετικά με τις ώρες διδασκαλίας,  ο αριθμός διδασκαλίας ανά εβδομάδα είναι σχεδόν ίδιος παντού:
στα φροντιστήρια είναι 2 ώρες (60 ή 45 λεπτών)
σε ορισμένα ιδιωτικά κολέγια είναι 3 ώρες
στη δημόσια εκπαίδευση είναι 2 σχολικές ώρες
σε ιδιαίτερα μαθήματα, νομίζω 90 ή 120 λεπτά. (ας με διορθώσει κάποιος)

Οπότε ανάλογα σε ποια κατηγορία ανήκεις θα προσαρμόσεις και τον τρόπο διδασκαλία σου στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα.

Και εννοείται πως, το ΣΤΕΚΙ είναι ο καλύτερος σύμμαχος στην προσπάθειά σου


petrosp13

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να δεις τι θα γίνει με το μάθημα πριν ασχοληθείς με αυτό...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tst04025

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε και για την πολύτιμη βοήθεια σας! :)
Οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μου φανεί χρήσιμο, θα εκτιμούσα πολύ να μου το πείτε!
Τι ακριβώς αλλάζει με το συγκεκριμένο μάθημα??

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: tst04025 στις 13 Αυγ 2013, 12:18:18 ΠΜ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε και για την πολύτιμη βοήθεια σας! :)
Οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μου φανεί χρήσιμο, θα εκτιμούσα πολύ να μου το πείτε!
Τι ακριβώς αλλάζει με το συγκεκριμένο μάθημα??

Κοπελιά, μας κάνεις πλάκα;

tst04025

Καλημέρα σας, κ. Αναγνωστάκη

Λυπάμαι αλλά δεν θα απαντήσω στο ίδιο προφίλ της ερώτησή σας!
Φυσικά και δεν έχω καμία όρεξη να σας κάνω πλάκα και δεν νομίζω να γνωριζόμαστε και από χθες!
Προφανώς και γνωρίζω το "σχέδιο Αρβανιτόπουλου" που θα εφαρμοστεί από την φετινή χρονιά αν αυτό υπαινίσεστε? Αυτό που ρώτησα είναι για τις αλλαγές στο συγκεκριμένο μάθημα, που δεν νομίζω να γνωρίζει λεπτομερώς κανείς μας.

petrosp13

H αλλαγή είναι μια --> κατάργηση και αυτό το νόημα είχε το ποστ μου

(Μην αρπάζεσαι, τα νεύρα μας είναι τεταμένα αφού κλείνουμε πάνω από 2 εβδομάδες έτσι...)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tst04025

Το γνωρίζω και πραγματικά μόνο κακοπροαίρετα δεν θα μπορούσα να πάρω το post σου... :)
Αυτό που δεν ανέχομαι είναι τα ειρωνικά σχόλια τύπου "κοπελιά"...
Και προφανώς δεν αναφέρομαι στο δικό σου post...
Όντως, πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο όλοι μας και να δούμε τι πραγματικά θα γίνει!

petrosp13

Ωραία, νομίζω ότι οι από πάνω απαντήσεις σε καλύπτουν
Καλή αρχή να έχεις  ;)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής