Στις 14 Μαΐου ξεκινούν οι Πανελλαδικές Εξετάσεις

Ξεκίνησε από Loukritia, 29 Μαρ 2010, 05:14:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loukritia

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των πανελληνίων για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1795970

Στην τελική ευθεία είμαστε, και καλή επιτυχία στα παιδιά μας.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

joyjohnnickname

#1
Ευχαριστούμε! Μακάρι να περάσει ο καθένας εκεί που θέλει... Πάτρα σου έρχομαιαιαιαιαι! (Αισιοδοξία και ότι είναι να γίνει ας γίνει  :P )
Σ.Παπαλουκάς (Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής): "Βασικά, με τα μωρά,
πριν φτάσουν τα 2 τους χρόνια, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
γιατί δεν είναι interactive..." (!)


zwoula

Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Cloud_Strife

Παράθεση από: zwoula στις 06 Απρ 2010, 12:16:39 ΠΜ
ααααχ,αντε να δουμε!!! ασσοεεεεεεεεεε!!!! :) :) :) :)
ΑΣΣΟΕ!!! Έρχομαι και εγώ... ! Φέτος... Περίμενε!

zwoula

τι τμημα θες? εγω εχω ηδη περασει ασφαλιστικη και στατιστικη στο παπει αλλα δεν μ'αρεσε και τοσο!!
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Cloud_Strife

Παράθεση από: zwoula στις 22 Απρ 2010, 11:51:25 ΜΜ
τι τμημα θες? εγω εχω ηδη περασει ασφαλιστικη και στατιστικη στο παπει αλλα δεν μ'αρεσε και τοσο!!
Αυτήη ερώτηση επιδέχεται μόνο μία απάντηση. Πληροφορική. Αν και σχέφτομαι και για εφαρμοσμένη πληροφορική στο ΠΑ.ΜΑ.

sstergou

Αυτή τη σχολή (Εφαρμοσμένη Πληροφορική) διέγραψέ την. Το λέω με πλήρη επίγνωση των λεγόμενών μου(από εκεί αποφοίτησα). Εκτός του ότι δεν είναι καθαρή πληροφορική είναι και από τις χειρότερες αν όχι η χειρότερη από τις πανεπιστημιακές σχολές που ξέρω.

Δεν ξέρω αν έχει πέσει η βάση της (όταν πέρασα εγώ ήταν ψηλά) αλλά αν έχει πέσει και ψάχνεις κάτι με εφικτά μόρια σου προτείνω το τμήμα επιστήμης υπολογιστών της Κρήτης (Ηράκλειο) που αν και με χαμηλότερη σχετικά βάση είναι σίγουρα από τις καλύτερες σχολές πληροφορικής σύμφωνα με πρόσφατη αξιολόγηση.

Cloud_Strife

Παράθεση από: sstergou στις 23 Απρ 2010, 08:41:16 ΜΜ
Αυτή τη σχολή (Εφαρμοσμένη Πληροφορική) διέγραψέ την. Το λέω με πλήρη επίγνωση των λεγόμενών μου(από εκεί αποφοίτησα). Εκτός του ότι δεν είναι καθαρή πληροφορική είναι και από τις χειρότερες αν όχι η χειρότερη από τις πανεπιστημιακές σχολές που ξέρω.

Δεν ξέρω αν έχει πέσει η βάση της (όταν πέρασα εγώ ήταν ψηλά) αλλά αν έχει πέσει και ψάχνεις κάτι με εφικτά μόρια σου προτείνω το τμήμα επιστήμης υπολογιστών της Κρήτης (Ηράκλειο) που αν και με χαμηλότερη σχετικά βάση είναι σίγουρα από τις καλύτερες σχολές πληροφορικής σύμφωνα με πρόσφατη αξιολόγηση.
Θέλω κάτι σε Αθήνα, αλλά αν είναι τόσο καλή αυτή στην Κρήτη, θα το σκεφτώ σοβαρά. Αλήεθαι η Αθήνα φημίζεται για κάποιο καλό τμήμα Πληροφορικής, ή να χωθώ στο Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ;

sstergou

#8
Για την Αθήνα άλλα μέλη του φόρουμ ίσως να ξέρουν περισσότερα.
Απ' όσο ξέρω το καποδιστριακό πρέπει να είναι καλό αλλά και το ΕΜΠ που αναφέρεις.
Για τις άλλες σχολές δεν έχω γνώμη.

tom

Παράθεση από: sstergou στις 23 Απρ 2010, 08:41:16 ΜΜ
Αυτή τη σχολή (Εφαρμοσμένη Πληροφορική) διέγραψέ την. Το λέω με πλήρη επίγνωση των λεγόμενών μου(από εκεί αποφοίτησα). Εκτός του ότι δεν είναι καθαρή πληροφορική είναι και από τις χειρότερες αν όχι η χειρότερη από τις πανεπιστημιακές σχολές που ξέρω.

:) Μην είσαι τόσο ακραίος συνάδελφε.  :) Η αλήθεια είναι ότι η σχολή, τότε που ήμασταν συμφοιτητές, έψαχνε λίγο τον εαυτό της, δεν είχε πάνω από 8-10 χρόνια ιστορία. Το ότι ήταν μόνο περίπου το 70% του συνόλου, μαθήματα πληροφορικής δεν θα ήταν κακό, αν γίνονταν πιο σωστός συνδυασμός με τα οικονομικά μαθήματα, υπήρχε περισσότερη έρευνα και είχε λίγο καλύτερο δυναμικό καθηγητών. Έλα, μάθαμε αρκετά πράγματα. Σίγουρα κάπου αλλού θα είχαμε περισσότερα ερεθίσματα, αλλά είναι γνωστό ότι οι περισσότερες γνώσεις αποκτιούνται σε προσωπικό επίπεδο και αφού κάποιος έχει τελειώσει το πανεπιστήμιο. Από τότε όμως έχουν περάσει και 8 χρόνια (γερνάμε  >:(). Μπορεί κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει δεν ξέρω...

Παράθεση από: sstergou στις 23 Απρ 2010, 08:41:16 ΜΜ
Δεν ξέρω αν έχει πέσει η βάση της (όταν πέρασα εγώ ήταν ψηλά) αλλά αν έχει πέσει και ψάχνεις κάτι με εφικτά μόρια σου προτείνω το τμήμα επιστήμης υπολογιστών της Κρήτης (Ηράκλειο) που αν και με χαμηλότερη σχετικά βάση είναι σίγουρα από τις καλύτερες σχολές πληροφορικής σύμφωνα με πρόσφατη αξιολόγηση.

Όσον αφορά το τμήμα επιστήμης υπολογιστών της Κρήτης (Ηράκλειο), στο οποίο έκανα μεταπτυχιακό, έχω να πω τα εξής:

-  Εξαιρετικά σχεδιασμένο πρόγραμμα σπουδών
-  Εξαιρετικά συγγράματα
-  Καθηγητές υψηλού επιπέδου (δεν είναι όλοι καλοί δάσκαλοι - αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ βέβαια, αλλά σίγουρα είναι ΌΛΟΙ από τους καλύτερους επιστήμονες της Ελλάδας). Πολύ συνεργάσιμοι και κοντά στο φοιτητή.
- Έντονη ερευνητική δραστηριότητα στο διεθνούς φήμης ICS-FORTH

Με άλλα λόγια στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Σκέψου ότι ιδρύθηκε το 1984 και είναι το δεύτερο τμήμα πληροφορικής που ιδρύθηκε στην Ελλάδα. Μεγάλη ιστορία και τεχνογνωσία.

Αν αποφασίσεις να πας νότια και σε ενδιαφέρει λίγο, θα μάθεις πολλά για την επιστήμη των υπολογιστών! Απλά είναι πάρα πολύ απαιτητικό!  :)

Καλή επιτυχία σε όλους και καλές επιλογές!
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

sstergou

Θωμά, την κουβέντα την έχουμε ξανακάνει. Είμαι ακραίος, το παραδέχομαι αλλά αυτό γιατί ικανοποιούμαι δύσκολα. Μπορώ να αναφέρω πάρα πολλά παραδείγματα που να υποστηρίζουν την άποψή μου αλλά προς το παρόν δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα αυτή.

Έχει ενδιαφέρον αυτή η έρευνα που αξιολογεί χρησιμοποιώντας κάποιους βιβλιομετρικούς δείκτες (δεν λέω ότι αυτό είναι το μοναδικό που μετράει αλλά σίγουρα είναι μια σοβαρή ένδειξη)

Δείτε την τελευταία σελίδα

tom

Παράθεση από: sstergou στις 23 Απρ 2010, 09:36:32 ΜΜ
Θωμά, την κουβέντα την έχουμε ξανακάνει. Είμαι ακραίος, το παραδέχομαι αλλά αυτό γιατί ικανοποιούμαι δύσκολα. Μπορώ να αναφέρω πάρα πολλά παραδείγματα που να υποστηρίζουν την άποψή μου αλλά προς το παρόν δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα αυτή.

Έχει ενδιαφέρον αυτή η έρευνα που αξιολογεί χρησιμοποιώντας κάποιους βιβλιομετρικούς δείκτες (δεν λέω ότι αυτό είναι το μοναδικό που μετράει αλλά σίγουρα είναι μια σοβαρή ένδειξη)

Δείτε την τελευταία σελίδα

Ναι εξ 'άλλου ο φίλος νομίζω έβγαλε τα συμπεράσματα του για το πιο τμήμα από τα δύο είναι το καλύτερο  ;)
Στην έρευνα τα συμπεράσματα στις σελ. 6-7 είναι επίσης ενδιαφέροντα. Βέβαια όπως είπες οι βιβλιομετρικοί δέικτες δεν είναι η μόνη ένδειξη. Για τα υπόλοιπα τμήματα πληροφορικής έχω ακούσει διάφορα, αλλά θέλω να περιορίσω και γω την αποψή μου σε αυτά που έχω γνωρίσει από πρώτο χέρι...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

joyjohnnickname

Ρε παιδιά, τόσα τμήματα και τμήματα έχετε αναφέρει αλλά Πάτρα και Χανιά δεν είδα πουθενά... Και αυτά τα δύο έχουν από τα καλύτερα εργαστήρια στην Ελλάδα απ'ότι ξέρω...(?)  ???
Σ.Παπαλουκάς (Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής): "Βασικά, με τα μωρά,
πριν φτάσουν τα 2 τους χρόνια, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
γιατί δεν είναι interactive..." (!)


joyjohnnickname

...Αν και με το ΑΟΔΕ μάλλον όλους για Σάμο με 14 μας βλέπω  :P Σοβαρά πάντως μακάρι να περάσει ο καθένας όπου θέλει, καλή επιτυχία σε όλους!  :)
Σ.Παπαλουκάς (Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής): "Βασικά, με τα μωρά,
πριν φτάσουν τα 2 τους χρόνια, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
γιατί δεν είναι interactive..." (!)