ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΠΕΕΠ

Ξεκίνησε από Jimbo, 03 Νοε 2008, 10:57:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Jimbo

ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΠΕΕΠ; ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ;
Δημήτρης Μπούζιος
ΓΕΛ Άστρους

klarabel

Μάλλον δεν πρέπει να έχουν αρχίσει ακόμα. Εμείς λάβαμε ένα ωραιότατο mail με ημερομηνίες για να κάνουμε επιλογή πότε θέλουμε να γίνει. Είχαμε μάλιστα την πολυτέλεια 2 επιλογών για κάθε τρίωρο. Ακόμα δεν έχουμε λάβει απάντηση και ας έφτασαν οι μέρες που είχαμ επιλέξει.  :-\

P.Tsiotakis

στην Κορινθία (ΤΕΙ Αθήνας) έγινε η πρώτη. επικράτησε ένα μπάχαλο γιατί εκείνη τη μέρα (προ-προηγούμενη Τετάρτη) είχε πέσει το ΕΔΕΤ και όλο το εκτός Ελλάδας Internet. Μετά έπεσε και η σύνδεση του ΠΣΔ.

Τελικά ελάχιστοι είχαν υπομονή να περιμένουν 4 ώρες (και γω ανάμεσά τους). Ξεκίνησε πολύ αργότερα και έγινε με το EVO_Koala (java εφαρμογή) και είχε θέμα:

κτηματολόγιο ΥΠΕΠΘ
υπηρεσία blogs ΠΣΔ
υπηρεασία ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης ΠΣΔ

για την 2 συνάντηση δεν ξέρω

Crazy_Waters

Σε εμάς (φορέας ΤΕΙ Λάρισας) οι τηλεσυνδιασκέψεις θα γίνουν αυριο, Δευτέρα και Τρίτη. Ο καθένας παρακολουθεί ένα 3ωρο (4 διδακτικές ώρες) στη φάση αυτή και μετά επιλέγει, ανάλογα με τον τύπο Windows του εργαστηρίου που είναι ΣΕΠΕΗΥ, αν θα παρακολουθήσει άλλο ενα 3ωρο. Γίνεται με το EVO_Koala (java εφαρμογή) (http://evo.caltech.edu). Δοκιμαστικά δούλευε και προχτές, οπότε πήραμε μια ιδέα. Με μετάδοση εικόνας είχε φοβερά κολλήματα οπότε μάλλον θα έχει μόνο μετάδοση φωνής. Θα δούμε τη Δευτέρα.....
Ερώτηση: Ξέρει κανείς αν η παρακολούθηση μπορεί να γίνει εκτός σχολικού εργαστηρίου (από το σπίτι μου π.χ. :)) και αν θα πάρουμε κάποια βεβαίωση ότι το παρακολουθήσαμε (υποτίθεται ότι είναι υποχρεωτική η 1η φάση).

Laertis

Σήμερα παρακολούθησα το 1ο 4ωρο μάθημα για τα Win2000 που έχω στο εργαστήριο και την άλλη βδομάδα το 2ο για το ΠΔΣ.
Ισχύει ότι είπε ο  Crazy_Waters. Υπάρχει πρόβλημα με τη μετάδοση εικόνας λόγω των συνδέσεων και του Bandwidth.
Σε εμάς μόνο ο συντονιστής μετέδιδε εικόνα μέσω του Evo κι όχι μέσω του προγράμματος που προβλεπονταν αρχικά. Οι υπόλοιποι ακούγαμε, μιλούσαμε και βλέπαμε ότι μας έδειχνε ο συντονιστής. Εγώ συνδέθηκα απο τον υπολογιστή της γραμματείας που είναι σχετικά σύγχρονος κι όχι απο το εργαστήριο, κι ευτυχώς που έγινε έτσι, γιατί αρκετοί συνάδελφοι που συνδέθηκαν απο τον παμπάλαιο Server win2000 (περίπου 800Μhz, 256Mb ram) είχαν προβλήματα άλλοτε με την εικόνα, άλλοτε μετον ήχο κι άλλοτε με τον συγχρονισμό.
Καλή προσπάθεια, αλλά αν δεν ανανεωθούν τα παλιά εργαστήρια θα μείνει ανεκμετάλλευτη.

Crazy_Waters, δε χρειάζεται να συνδεθείς μέσω εργαστηρίου εκτός αν θέλεις να κάνεις επιτόπου εφαρμογή κάποιων ρυθμίσεων. Αν έχεις πολύ παλιά Pc προτιμότερο είναι μπεις απο κάποιο ταχύτερο, αν υπάρχει. Απο το σπίτι δε ξέρω .... ;)

Για βεβαίωση δεγνωρίζω ακόμη ...

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

εγω πηρα το φορητο, σήμερα έκανα και το 2ο τετράωρο. Ωραία ήταν

ρυθμίσεις DNS
users
policies
active directory
ISA server (proxy)

alkisg

Εγώ μόλις έκανα αίτηση να κάνουν κι ένα τμήμα Linux για όσους δεν έχουμε άδειες χρήσης Windows στα σχολεία μας!
Εμ, από την μία μας αφήνουν χωρίς άδειες χρήσης  (τουλάχιστον στα 5 από τα 6 τελευταία σχολεία που ήμουνα), >:(  :police:
κι από την άλλη μας τσαμπουνάνε για 2000 / 2003 server, ghost κτλ... :D

Δεν μπορούσαν τουλάχιστον να μας επιμορφώσουν για squid, fog κτλ που και καλύτερη δουλειά κάνουν από ISA/ghost και δεν υπάρχει το πρόβλημα με τις άδειες;


ΟΚ, ας μην είμαι υπερβολικός, σε ένα ακόμα από τα 6 σχολεία είχαμε άδειες για Windows 3.1.

elf

Γεια σας,
είχαμε ένα μήνα κατάληψη και μόλις είδα στα μαιλ του σχολείου την ειδοποίηση για τα εξ αποστάσεως σεμινάρια. Παρά το ότι με ενδιαφέρει πολύ, είναι αδύνατο να τα παρακολουθήσω, ας μη σας κουράζω με την κατάσταση του εργαστηρίου στο οποίο είμαι υπεύθυνη.
Νομίζω ότι σε ένα πρόγραμμα που χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή ένωση και το υπουργείο, πριν αποφασίσουν μια τηλεεκπαίδευση, να κοιτάξουν και τι υπάρχει στα σχολεία, εκτός και αν οφείλω να έχω εγώ αυτόν τον εξοπλισμό (από που;).
Το θέμα είναι ότι κάποιοι θα πληρωθούν έστω και αν εγώ ή κάποιος άλλος συνάδελφος αδυνατεί να τα παρακολουθήσει. Το βρίσκετε σωστό να βοηθάμε σε αυτό δηλώνοντας συμμετοχή; Ας μη θεωρηθεί μομφή εναντίον των συναδέλφων που συμμετέχουν, το αντίθετο. Με έχει εκνευρίσει αυτό το ..να κάνουμε ένα πρόγραμμα σεμιναρίων να πάρουμε κάποια χρήματα από την ΕΕ και να καλέσουμε και τους εκπαιδευτικούς να μας κάνουν τους εκπαιδευόμενους. Αν αρνούμασταν λόγω ανεπαρκούς εξοπλισμού να λάβουμε μέρος, μήπως και γινόνταν κάτι;

alkisg

elf, κάνε κι εσύ μια αίτηση για ένα τμήμα "χαμηλών απαιτήσεων υλικού"... άνετα μπορούν να το κάνουν, είχαν ήδη ένα flash-based στα πρώτα μαθήματα (αντί του java-based EVO).
Και εξάλλου δεν χρειάζεται να έχουμε κάμερα και να δείχνουμε τη φάτσα μας, αρκεί να βλέπουμε την οθόνη του εκπαιδευτή (που το κάνει το flash-based) και να μπορούμε να στείλουμε καμιά ερώτηση σε irc-like μορφή.

P.Tsiotakis

πάντως, έχω την  αίσθηση οτι για τους υπευθύνους ΣΕΠΕΗΥ η συμμετοχή στην επιμόρφωση είναι υποχρεωτική

Laertis

Σωστά Παναγιώτη, σύμφωνα με το έγγραφο είναι υποχρεωτική η συμμετοχή των υπευθύνων ΣΕΠΕΗΥ
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

GeLk

Δεν θα ήταν καλύτερα η τηλεκπαίδευση σε αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα θέματα για αρκετούς συναδέλφους να γινόταν με ασύγχρονο (ή ΚΑΙ με ασύγχρονο τρόπο); Αυτό θα ήταν πιο εύκολο και πολύ πιο βολικό....

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Laertis στις 10 Νοε 2008, 07:46:53 ΜΜ
Σωστά Παναγιώτη, σύμφωνα με το έγγραφο είναι υποχρεωτική η συμμετοχή των υπευθύνων ΣΕΠΕΗΥ

Σε ποιο ακριβώς έγγραφο αναφέρεσαι;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Laertis

Το έγγραφο της Διεύθυνσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης που ήρθε στα σχολεία (δε το έχω πρόχειρο να το δεις).
Η εγκύκλιος του Υπουργείου μιλά για επιβεβλημένη συμμετοχή κι όχι υποχρεωτική αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτή η τηλεκπαίδευση μαζί με την κατα τόπους (στα εργαστήρια) 4ωρη εκπαίδευση και την άλλη 7ωρη εκπαίδευση που έγινε την Άνοιξη, εντάσσονται μαζί στο ίδιο επιμορφωτικό έργο όπου οι υπεύθυνοι εργαστηρίου παρακολουθούν υποχρεωτικά
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

sarakiniotis

 

Δεδομένου ότι η συμμετοχή των Υπευθύνων ΣΕΠΕΗΥ είναι υποχρεωτική παρακαλούμε για την άμεση ενημέρωσή τους.


Για διευκόλυνσή σας, επισυνάπτεται και η Εγκύκλιος του ΥΠΕΠΘ για το έργο ΠΕΕΠ με Αριθ. Πρωτ : 2165 / 6-10-08 που σας έχει ήδη αποσταλεί.


Ακολουθει η εγκύκλιος που στάλθηκε