Ακούω απόψεις

Ξεκίνησε από A-xrhstos, 05 Μαρ 2007, 03:20:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

A-xrhstos

Γεια σε όλους.Που λετε πηγαίνω 2α λυκείου και απο το καλοκαίρι έχω αρχίσει να ενδιαφέρωμε αρκετά για τον προγγραματισμό.Άρχισα να μαθαίνω πρόσφατα liberty basic και προς το παρόν τα πάω αρκετά καλα.Έτσι για να μπώ και στο θέμα θα ήθελα να σας κάνω μάλλον μία ερώτηση που ακούτε συχνά...σε ποιά σχολή να πάω? θέλω μία σχολή 
που να συνδυάζει δίκτυα και προγγραματισμό.Ακούω προτάσεις... :)
Ένα ξέρω,ότι ένα ξέρω :P

evry


  Liberty basic? που τη βρήκες αυτή? Εμπορική δεν είναι ή κάνω λάθος. Μπορείς να ξεκινήσεις με Pascal η με C. Πλέον τα περισσότερα πανεπιστήμια ξεκινάνε με C. Ωστόσο αν θες μια πιο ομαλή εισαγωγή θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το Διερμηνευτή της Γλώσσας ή τη Γλωσσομάθεια και να εξασκηθείς εκεί. Άλλωστε το στέκι έχει πολλές ασκήσεις και τις λύσεις τους. ʼσε που θα προετοιμαστείς για του χρόνου. Ενώ για παράδειγμα η liberty basic δεν μπορώ να φανταστώ που θα σου χρησιμεύσει, μια και σε κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο δεν κάνουν basic.
 
  Τώρα σχετικά με τις σχολές, νομίζω ότι αρκετά τμήματα πληροφορικής έχουν τομέα δικτύων και επίσης έχουν αρκετά προγραμματιστικά μαθήματα. Προσωπικά ξεχωρίζω τους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ, το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, τους μηχανικούς Η/Υ της Πάτρας (όχι τους ΗΜΤΥ, και ας έχουν υψηλότερη βάση) και το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών της Κρήτης. Από εκεί και πέρα και της Θεσσαλονικής πρέπει να είναι καλό αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία από εκεί.
    Πάντως του ΕΚΠΑ έχουν πολύ καλό τομέα δικτύων με γνωστούς καθηγητές και πάρα πολλά έργα που τρέχουν.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

A-xrhstos

Ναι εμπορική είναι αλλά πολύ ευκολη και με καλο tutorial ετσι εχω μαθει τα βασικά αρκετά καλα και απο όσο εχω ασχολιθεί με C διαφέρει μεν αλλά έχει πολλά κοινά σημεία.Ευχαριστώ για τις σχολές που μου πρότεινες, τις έψαξα και
περισσότερο μου άρεσε η πληροφορικής και τηλε/νιών στο ΕΚΠΑ.Όσο για τον διερμηνευτή γλώσσας το κατέβασα και αρχίζω από σήμερα κιόλας (από όσο είδα η liberty basic με βοήθησε πάρα πολύ) .Ευχαριστώ για την βοήθεια...
Ένα ξέρω,ότι ένα ξέρω :P