Επείγον: διορθώσεις βιβλίου ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από alkisg, 03 Δεκ 2007, 12:57:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Μετά από επικοινωνία με επίσημη οδό, θα γίνουν διορθώσεις στο βιβλίο της ΑΕΠΠ και θα μοιραστούν (μέσω ανατύπωσης του βιβλίου) την ερχόμενη σχολική χρονιά.
Δυστυχώς μετά από κάποιο πρόβλημα που καλύτερα να μη συζητηθεί, ο χρόνος που απομένει είναι ιδιαίτερα ασφυκτικός: μέχρι αύριο (Τρίτη) απόγευμα θα πρέπει να έχω συγκεντρώσει ό,τι διορθώσεις έχουμε να προτείνουμε.

Οι διορθώσεις θα πρέπει να είναι σχετικά μικρές (το πλήθος ας είναι μεγάλο) και όσο το δυνατόν να μην εμπλέκουν ζητήματα που χρειάζονται εκτενή συζήτηση (π.χ. κριτήρια αλγορίθμων).

Επειδή ο χρόνος είναι ιδιαίτερα λίγος, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας, και μάλιστα χωρίς "εγκρίσεις": όποιος θέλει αναλαμβάνει π.χ. τα 3 πρώτα κεφάλαια από το βιβλίο καθηγητή, το γράφει εδώ για να μην το αναλάβει άλλος, και αναρτεί τις διορθώσεις μέχρι αύριο απόγευμα.

Φτιάχνω και 3 topics για το κάθε σύγγραμμα, εδώ ας κάνουμε συζήτηση και τις διορθώσεις να τις αναρτούμε εκεί.

alkisg

Οι διορθώσεις ας γίνουν στο παρακάτω φορμάτ. Να έχουμε ένα αρχείο ανά κεφάλαιο.
Ονοματολογία: BMK7.doc => Βιβλίο Μαθητή Κεφάλαιο 7.
Αντίστοιχα, TMK3 = Τετράδιο Μαθητή Κεφάλαιο 3.

Τα B, M, K είναι αγγλικά γράμματα μήπως και χρειαστεί να ανεβεί κάτι στο Internet, να μην υπάρχουν προβλήματα με τα ελληνικά.

Το «χρειάζεται review» που υπάρχει στο υπόδειγμα σημαίνει αν θα πρέπει να ασχοληθεί με αυτό η συγγραφική ομάδα. Αν π.χ. είναι τυπογραφικό λάθος, βάζουμε όχι, ενώ αν πρόκειται για πιο σημαντική διόρθωση βάζουμε ναι.

alkisg

Αν μπορεί κάποιος να αναλάβει να μαζέψει σήμερα το βράδυ ότι διορθώσεις έχουν προταθεί/θα προταθούν για τα κεφάλαια 1-6. Δηλαδή απλά copy/paste από όλα τα αρχεία που στάλθηκαν σε τρία συγκεντρωμένα, ένα για κάθε σύγγραμμα. Καμιά ωρίτσα πιστεύω να χρειάζεται, μπορεί και λιγότερο.
Όποιος/αν το αναλάβει ας μας πει και την προθεσμία τελευταίας που μπορούμε να υποβάλλουμε διορθώσεις, π.χ. 8μμ ή 11μμ ανάλογα με το πότε μπορεί. :)
Στη συνέχεια μου τα στέλνει με ένα mail και εγώ κάνω απλά την προώθηση.

gpapargi

Παράθεση από: alkisg στις 03 Δεκ 2007, 12:57:25 ΜΜ
Οι διορθώσεις θα πρέπει να είναι σχετικά μικρές (το πλήθος ας είναι μεγάλο) και όσο το δυνατόν να μην εμπλέκουν ζητήματα που χρειάζονται εκτενή συζήτηση (π.χ. κριτήρια αλγορίθμων).

Το ζητούμενο είναι απόλυτα ξεκάθαρο. Δυστυχώς δεν έχω κάνει καθόλου δουλειά στο συγκεκριμένο θέμα και δεν έχω κάτι να στείλω. Και για να είμαι ειλικρινής τα τυπογραφικά λάθη δε με πολυαπασχολούν. Έχω ασχοληθεί αρκετά όμως με ασάφειες ουσίας που με εμποδίζουν να κάνω τη δουλειά μου.  Οπότε... στέλνω το συνημμένο έγγραφο με κάποια σημεία τα οποία θεωρώ σκοτεινά και θα ήθελα να τεθεί υπόψη της συγγραφικής ομάδας... και ας κάνει ότι μπορεί και θέλει. Δυστυχώς όλα χρειάζονται εκτενή συζήτηση.

Ξέρω ότι αυτά που στέλνω δεν είναι στο στυλ που ζητήθηκαν και ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για αυτό. Αλλά από το τίποτα είναι καλύτερο. Άλκη κρίνε εσύ αν πρέπει να τους το θέσουμε υπόψη. 

Για μένα πάντως δεν ξέρω αν είναι σωστό να λέμε ότι κάναμε διορθώσεις εννοώντας κυρίως τυπογραφικά λάθη. Δε θα ήθελα να μου πει μετά κανείς ότι "σας δώσαμε την ευκαιρία να προτείνετε διορθώσεις και τα κάναμε όλα αποδεκτά". Ας υπάρχουν λοιπόν και αυτά που θέλουμε πραγματικά... έστω κι αν αυτά αγνοηθούν τελικά. Καλώς ή κακώς εμείς θα είμαστε αυτοί που θα μπούμε στις τάξεις να υπερασπιστούμε το διδακτικό πακέτο και αυτό θα πρέπει να εκτιμηθεί από τη συγγραφική ομάδα.

andreas_p

Καλησπέρα σας.

Άλκη, στέλνω τις διορθώσεις στο προτεινόμενο  format : 

1)  ΒΜ  (Βιβλίο Μαθητή)     
    Κεφ. 2    6  διορθώσεις
           6    3 
           8     8
2)   BK (Βιβλίο  Καθηγητή)   Κεφ.  2     4


Ανδρέας

pgrontas

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά μην παραγνωρίζεις την σημασία των τυπογραφικών σε ένα τέτοιο μάθημα.

Παράθεση από: gpapargi στις 04 Δεκ 2007, 01:16:36 ΜΜ
Για μένα πάντως δεν ξέρω αν είναι σωστό να λέμε ότι κάναμε διορθώσεις εννοώντας κυρίως τυπογραφικά λάθη. Δε θα ήθελα να μου πει μετά κανείς ότι "σας δώσαμε την ευκαιρία να προτείνετε διορθώσεις και τα κάναμε όλα αποδεκτά". Ας υπάρχουν λοιπόν και αυτά που θέλουμε πραγματικά... έστω κι αν αυτά αγνοηθούν τελικά. Καλώς ή κακώς εμείς θα είμαστε αυτοί που θα μπούμε στις τάξεις να υπερασπιστούμε το διδακτικό πακέτο και αυτό θα πρέπει να εκτιμηθεί από τη συγγραφική ομάδα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

Το να οριστούν σωστά η ΕΠΙΛΕΞΕ, η ΓΙΑ, οι μετατροπές, οι ενσωματωμένες συναρτήσεις, τα υποπρογράμματα κτλ δεν τα θεωρώ τυπογραφικά... ;)
Όχι ότι και τα τυπογραφικά δεν μας έχουν φάει άπειρο χρόνο σε συζητήσεις.

Τελικά θα χρειαστώ ώρες ακόμα, αν θέλετε στείλτε κι άλλες. Ευχαριστίες σε όσους βοήθησαν μέχρι τώρα.

alkisg

Τα έστειλα όλα, ευχαριστίες σε όλους όσους συμμετείχανε και θα ενημερώσω μόλις έχω νέα. Ελπίζω του χρόνου να λέμε ότι άξιζε τον κόπο.

alkisg

#8
Πιθανώς στην επόμενη επανατύπωση να αναφερθούν τα ονόματα όσων βοήθησαν, αν κάποιος δεν το θέλει ας μου στείλει pm.

Μερικές διορθώσεις που προτάθηκαν αλλά ΔΕΝ τις έστειλα:

Σελίδα  172,   χρειάζεται review :  όχι
Ακριβής θέση:          το τμήμα αλγορίθμου πριν την παράγραφο  8.1.2
Υπάρχον κείμενο:   ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ  Ποσότητα > 50 ΚΑΙ Ποσότητα =<100  ΤΟΤΕ
         ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ  Ποσότητα > 100 ΚΑΙ Ποσότητα =<200  ΤΟΤΕ
Να γίνει:         ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ  Ποσότητα <=100  ΤΟΤΕ
           ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ  Ποσότητα <=200  ΤΟΤΕ
Αιτιολόγηση:     Περιττοί έλεγχοι.
Επίτηδες κάνει περιττούς ελέγχους, αυτό επιδεικνύει το παράδειγμα.

Σελίδα  44,   χρειάζεται review :  όχι
Ακριβής θέση:   Παράδειγμα 11
Υπάρχον κείμενο:   η ποσότητα  βήμα
Να γίνει:    η ποσότητα   με_βήμα
Αιτιολόγηση:   Σύνταξη της Για.
Αναφέρεται στις ποσότητες, όχι στη σύνταξη. Και παρακάτω λέει "Οι τιμές από, μέχρι και βήμα..."

Σελίδα ,37   χρειάζεται review: όχι
Ακριβής Θέση:    Λύση παραδείγματος 5, 5η γραμμή από το τέλος
Υπάρχον κείμενο: Περίπτωση αλλιώς
Να γίνει:   Περίπτωση αλλιώς (το αλλιώς με μπλε και έντονα)
Αιτιολόγηση:   ---
Πρότεινα να ενωθεί με κάτω παύλα

Κι ένα ακόμα για τη σελίδα 36 βιβλίου που δεν το βρίσκω τώρα, εκτύπωσε "Α" δεν θέλει διπλά εισαγωγικά, ο συνάδελφος που το πρότεινε έχει παλιό βιβλίο, έχει διορθωθεί.

Βιβλίο καθηγητή:
Σελίδα  67,  χρειάζεται review: όχι
Ακριβής θέση:   γ)  Αλγόριθμος  max 
Υπάρχον κείμενο:   6η γραμμή
Να γίνει:   να προστεθεί  το    τότε
Αιτιολόγηση:   Σύνταξη της  Αν.
Υπάρχει ήδη, μάλλον ο συνάδελφος έχει παλιό βιβλίο.