Σχετικά με εγκατάσταση forum και ιστοσελίδας για σχολείο

Ξεκίνησε από za√‘ag, 03 Ιουλ 2009, 12:30:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα forum για ένα σχολείο που θα λειτουργεί μέσα ή και ανεξάρτητα με την ιστοσελίδα του (κι αυτή τώρα την ολοκληρώνω)
Επειδή βλέπω το φορουμ εδώ πώς είναι σχεδιασμένο ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα...

Το SMF μάλλον με καλύπτει καθότι το phpbb3 που δοκίμασα μου φάνηκε πιο πολύπλοκο και πιο αργό και το άφησα ... αν και είχε καλύτερα θέματα και πιο πολλές επιλογές... Ένα μειονέκτημα που είδα είναι ότι το smf δεν έχει επιλογή επαναφοράς της βάσης δεδομένων που έχει το phpbb3 και το χείρότερο είναι ότι το backup που πήρα 2 φορές ΔΕΝ είναι σωστό !! (λάθος τύποι δεδομένων σε πεδία πινάκων, λείπουν τα ' " κλπ) και για να κάνεις restore είναι ένα δύσκολο σημείο....

Βάζω μια εικόνα με τους πίνακες που άρχισα να κάνω και μια με τις ομάδες χρηστών.

Το πρόβλημά μου είναι ότι στο φορουμ σύμφωνα με τη λογική μου τα μέλη θα ομαδοποιηθούν σε μαθητες του σχολείου/άλλους μαθητές/καθηγητές του σχολείου/άλλους καθηγητές/άλλους (ούτε μαθητές ούτε καθηγητές) και προφανώς δεν μπορούν να βλέπουν πχ οι μαθητές τις συζητήσεις των καθηγητών αλλά το αντίθετο μπορεί να συμβαίνει (σε κάποιους πίνακες). Από την άλλη οι "επισκέπτες" είναι καλό να βλέπουν τους αρχικούς πίνακες και κάποιους υποπίνακες αλλά όχι τις συζητήσεις (μπορεί οι "επισκέπτες" να είναι οι μαθητές) ...

Με όλα αυτά που έχω στο μυαλό μου .... κόλλησα !!

Εχω σπαταλήσει πολλές ώρες για να μάθω και το πακέτο (και το phpbb3 και το SMF2 RC1-1) και το αποτέλεσμα δεν είναι ούτε καλό ούτε αυτό που σκέφτομαι...

Οποιαδήποτε σκέψη-πρόταση δεκτή μπας και ξεκολλήσω   


Αν θέλει κάποιος να ρίξει μια ματιά στο φορουμ ας στείλει PM για να δώσω το link..

(Το φόρουμ προς το παρόν δεν το έχω στο sch.gr καθότι είχε κολλήματα με τα δικαιώματα φακέλων όπως και την ιστοσελίδα)

Thanks

------ Διόρθωση/προσθήκη: 4/7 ------
Εκ παραδρομής δεν είχα προσθέσει κάποια πρόσθετα πεδία... Ετσι εφτιαξα ένα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ πεδίο το οποίο κατα την εγγραφή έχει 4 επιλογες: Μαθητής σχολείου/Μαθητής άλλου σχολ/Καθηγητής του σχολ/Καθηγητής άλλου σχολ/ΑΛΛΟΣ.
Τώρα υπάρχει εύκολος τρόπος που ανάλογα με την επιλογή που έκανε να τον κατατάσει στην αντίστοιχη ομαδα χρηστών αλλά ΑΥΤΟΜΑΤΑ (να προστεθεί κώδικας PHP);;;

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Ρίξτε καμιά ιδέα βρε παιδιά.....

Το ξανασχεδίασα στο phpBB3 και έβαλα κωδικό στους πίνακες που αφορούν στος καθηγητές αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος

Μπορεί να τα παρατήσω τελείως ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Κανάς

Πιστεύω πως αυτό που έχει σημασία είναι όχι το σχεδιαστικό κομμάτι αλλά η υποστήριξη που θα έχεις από το σχολείο σου ως προς το περιεχόμενο. Κακά τα ψέματα σήμερα αν δεν βρεις συναδέλφους που θα ενδιαφερθούν να έχουν ενεργό ρόλο τότε η όλη προσπάθεια μένει στον αέρα. Το πρώτο πράγμα για μένα είναι να βρεις μια ομάδα υποστήριξης μέσα στο σχολείο με συναδέλφους και παιδιά. Στη συνέχεια μαζί να αποφασίσετε και για τη σχεδίαση και για το περιεχόμενο. Φυσικά η χρήση του Π.Σ.Δ. δεν προτείνεται για λειτουργικές διαδικτυακές εφαρμογές (τουλάχιστον αυτό πιστεύω...) και δεν νομίζω να είναι τόσο πρόβλημα να διαθέτει κανείς π.χ. 3 Ευρώ το μήνα για κάποιον αξιόπιστο server...
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

za√‘ag

Παράθεση από: Δημήτρης 1980 στις 03 Σεπ 2009, 10:58:06 ΜΜ
Πιστεύω πως αυτό που έχει σημασία είναι όχι το σχεδιαστικό κομμάτι αλλά η υποστήριξη που θα έχεις από το σχολείο σου ως προς το περιεχόμενο. Κακά τα ψέματα σήμερα αν δεν βρεις συναδέλφους που θα ενδιαφερθούν να έχουν ενεργό ρόλο τότε η όλη προσπάθεια μένει στον αέρα. Το πρώτο πράγμα για μένα είναι να βρεις μια ομάδα υποστήριξης μέσα στο σχολείο με συναδέλφους και παιδιά. Στη συνέχεια μαζί να αποφασίσετε και για τη σχεδίαση και για το περιεχόμενο. Φυσικά η χρήση του Π.Σ.Δ. δεν προτείνεται για λειτουργικές διαδικτυακές εφαρμογές (τουλάχιστον αυτό πιστεύω...) και δεν νομίζω να είναι τόσο πρόβλημα να διαθέτει κανείς π.χ. 3 Ευρώ το μήνα για κάποιον αξιόπιστο server...

Όπως και πολλά άλλα θέματα στην πληροφορική προσπαθούμε να τα μάθουμε μέσα από την πράξη και την εξάσκηση. Έτσι το ξεκίνησα αρχικά. Και η ιστοσελίδα που επανασχεδίασα και το φορουμ τα έκανα σε 1-2 μήνες μόνος μου. Έτσι κι αλλιώς το σχολείο που θα είμαι πάλι φέτος (σήμερα βγήκαν οι τοποθετήσεις - είμαι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ για 4η χρονιά) είναι πάλι το ίδιο και θα είμαι προσωρινά. Ας μάθω πώς γίνεται και βλέπουμε.

Τώρα για την ομάδα που λές έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν νομίζω να υπάρχει ενδιαφέρον από τους καθηγητές (τους ξέρω) ... 1-2 αν ενδιαφερθούν ζήτημα είναι. Ίσως οι μαθητές να δείξουν ένα ενδιαφέρον ... Τέλος πάντων
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Κανάς

ΠαράθεσηΌπως και πολλά άλλα θέματα στην πληροφορική προσπαθούμε να τα μάθουμε μέσα από την πράξη και την εξάσκηση.
zavag συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... Όλα εδώ μαθαίνονται στη πράξη και την εξάσκηση και αν στόχος σου είναι να μάθεις τον τρόπο εγκατάστασης και διαμόρφωσης διαδικτυακών εφαρμογών μέσω αυτής της συγκεκριμένης διαδικασίας τότε καλά κάνεις και την κάνεις. Αλλά αν έχεις κάτι παραπάνω στο μυαλό σου τότε πρέπει να βρεις βοήθεια... Ένα άτομο, όσο καλή κι αν είναι η γνώση του πάνω στο αντικείμενο, δε μπορεί να εξασφαλίσει την επιτυχία ενός π.χ. forum.

ΠαράθεσηΔεν νομίζω να υπάρχει ενδιαφέρον από τους καθηγητές
Εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα και μάλλον αφορά όλες τις βαθμίδες. Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί πιστεύω πως φοβούνται να ασχοληθούν με κάτι... παραπάνω. Μπορεί να το βλέπουν και σαν αγγαρεία ή και δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν μ` αυτό. Δεν είναι τυχαίο πως λίγοι εκπαιδευτικοί (σε σχέση με το σύνολό τους) συμμετέχουν ενεργά σε διαδικτυακές κοινότητες και αυτό αν το κάνουν κυρίως είτε για να βρουν έτοιμο υλικό να δώσουν στους μαθητές τους είτε να διαβάσουν μια π.χ. εγκύκλιο που τους αφορά (κι όχι να παράγουν κάποιο υλικό).
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

za√‘ag

Σε συνέχεια.....

Προσπαθώντας να στήσω στο ΠΣΔ το φόρουμ (και το phpBB3 και το SMF2 αντιμετώπισα πρόβλημα με τα paths και με τα "ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ" φακέλων/αρχείων. Δηλ. το πρόγραμμα εγκατάστασης (και των 2) αντιμετώπισε προβλήματα με τα "ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ" και φακέλων και αρχείων (σφάλμα "αρχείο ... δεν είναι write")

Από απάντηση τεχνικής υποστήριξης μου είπε να αλλάξω κάποια μεταβλητή στο install.php (για το phpBB3)

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Κανάς

Γιατί να κάνεις on-line εγκατάσταση; Κάνε στο localhost την εγκατάσταση και μετέφερε τα αρχεία + τη βάση στο Π.Σ.Δ. (πραγματικά τη πρώτη φορά -και τελευταία- που έκανα on-line εγκατάσταση php εφαρμογής αναγκάστηκα να κάνω επέμβαση στα αρχεία εγκατάστασης της εφαρμογής για να ξεπεράσω το πρόβλημα των δικαιωμάτων). Μάλλον οφείλεται στο safe mode...
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

za√‘ag

Την εφαρμογή και τη βάση τα έχω σε άλλο server ενός φίλου. Αν τα κάνω backup (στο pc μου) και τα βάλω (αλλάζοντας βέβαια paths και άλλες παραμέτρους) στο ΠΣΔ δεν θα έχω πρόβλημα ... σωστά;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Κανάς

Παράθεση από: zavag στις 12 Οκτ 2009, 07:30:29 ΜΜ
Την εφαρμογή και τη βάση τα έχω σε άλλο server ενός φίλου. Αν τα κάνω backup (στο pc μου) και τα βάλω (αλλάζοντας βέβαια paths και άλλες παραμέτρους) στο ΠΣΔ δεν θα έχω πρόβλημα ... σωστά;

Ναι zavag! Μην ανησυχείς!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr