Πρόβλημα δικτύου - dnsmasq

Ξεκίνησε από aspd, 31 Μαΐου 2017, 10:55:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Ήθελα να επιβεβαιώσω ότι έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις για το δίκτυο.
Ο λόγος είναι ότι σε στιγμές που δεν μπορώ να επαναλάβω συστηματικά, έχοντας σύνδεση με τα sch-scripts εμφανίζεται στο mozilla μήνυμα για αδυναμία σύνδεσης, ενώ αν εκείνη τη στιγμή επιλέξω την  ενσύρματη σύνδεση μπαίνω στις ιστοσελίδες κανονικά.
Στέλνω σχετικά στιγμιότυπα (οθόνες από τη σύνδεση με sch-scripts και οθόνες από την ενσύρματη σύνδεση).

Επίσης την στατική IP την έβαλα με το χέρι. Όταν έκανα εγκατάσταση στο 2o εργαστήριο, από διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ > Ρύθμιση σύνδεσης δικτύου μου έδινε εκεί επιλογή για στατική ΙP. Στο 1ο εργαστήριο δεν μου δίνει τη δυνατότητα να το κάνω και το έβαλα με το χέρι από επεξεργασία συνδέσεων.
Μετά από οποιαδήποτε αλλαγή έκανα sudo service dnsmasq restart.

Δεν έχω αλλάξει καθόλου τo dhcp-range στους δύο servers. Πρέπει να ρυθμίσω εκεί κάτι;

alkisg

Το υποδίκτυο 192.168.1.x συνήθως σημαίνει ότι έχουμε έναν απλό router (σε αντίθεση με τα προτεινόμενα cisco/mikrotik).
Οι cisco/mikrotik ρυθμίζονται από το ΠΣΔ να δίνουν IP από .128 και πάνω, οπότε οι πρώτες 127 IP είναι διαθέσιμες για στατικές. Και έτσι βάζουμε τον πρώτο server στην .10 και τον δεύτερο στην .11.
Οι απλοί routers του ΟΤΕ κλπ συνήθως ΔΕΝ έχουν χώρο για στατικές IP.
Γι' αυτό και ο διάλογος ρύθμισης δικτύου των sch-scripts όταν βλέπει 192.168.x, προτείνει αυτόματα ΔΥΝΑΜΙΚΗ ip.

Υποθέτω δηλαδή ότι το πρόβλημα που παρατηρείς προκαλείται από συγκρούσεις IP επειδή έβαλες στατική IP εντός του range που δίνει δυναμικές IP ο router.

Επομένως προτείνω και στους δύο servers, να ανοίξεις το διάλογο ρύθμισης δικτύου, και να πατήσεις απλά [ΟΚ] στην προτεινόμενη δυναμική IP χωρίς να βάλεις χειρωνακτικά στατική IP.

aspd

'Έχοντας σύνδεση με τα sch scripts και έχοντας βάλει "μόνο αυτόματες διευθύνσεις DHCP" εξακολουθεί σε άσχετες στιγμές να εμφανίζεται μήνυμα στο firefox "server not found" και μετά να μη μπαίνει πουθενά. Αν εκείνη τη στιγμή επιλέξω από την "ενσύρματη σύνδεση 1"  έχω internet κανονικά.

Δεν έχει σχέση με τους δύο servers του σχολείου, γιατί το πρόβλημα γίνεται σε όταν είναι κλειστό το ένα εργαστήριο. Επίσης γίνεται και στο σπίτι μου ακριβώς το ίδιο.

Σήμερα το μεσημέρι έβλεπα ένα βίντεο, δούλευε μια χαρά και ξαφνικά εμφάνισε το server not found. Βάζοντας ενσύρματη σύνδεση 1 ήταν όλα εντάξει.

Όταν εμφανίζει το πρόβλημα IP έχω.
Κοίταζα εδώ: https://askubuntu.com/questions/761036/ubuntu-16-04-ethernet-issues   μήπως λυθεί το θέμα. Να δοκιμάσω τίποτα από αυτά;



alkisg

Ξεκίνα με κλασσική διάγνωση προβλημάτων δικτύου. Δηλαδή τη στιγμή που συμβαίνει, τρέξε τις παρακάτω εντολές, και δες/ανέβασε το αποτέλεσμα.
Κώδικας: Bash
# Προβολή του ονόματος της κάρτας δικτύου, π.χ. enp6s0, καθώς και της IP της:
ip a
# Προβολή της διεύθυνσης του router:
ip r | grep ^default
# Δοκιμή αν μπορεί να κάνει ping τον router:
ping -c 2 10.x.y.1
# Δοκιμή αν μπορεί να κάνει ping έναν server της Google στο Internet:
ping -c 2 8.8.8.8
# Δοκιμή αν έχει DNS:
getent hosts www.google.com
# Δοκιμή αν δουλεύει ο nic.sch.gr DNS server του ΠΣΔ:
host www.google.com 194.63.238.4
# Δοκιμή αν ο router δίνει IP:
sudo /usr/lib/klibc/bin/ipconfig -n enp6s0

aspd

Στο σπίτι μου που τώρα εμφάνισε το μήνυμα server not found οι παραπάνω εντολές δίνουν ό,τι υπάρχει στο συνημμένο αρχείο.
Για να συνδεθώ μπήκα τώρα από την ενσύρματη σύνδεση.

Θα το επαναλάβω αύριο στο σχολείο (αν εμφανίσει το πρόβλημα).



aspd

Σο σχολείο σήμερα,
για μισή ώρα και παραπάνω έμπαινα σε διάφορες σελίδες και δούλευαν όλα εντάξει από λογαριασμό administrator. Σκεφτόμουνα ότι τώρα που θέλω να κολλήσει δεν κολλάει.
Μπήκα από το server σε λογαριασμό καθηγητή. Μετά από λίγο κόλλησε.
Ξαναγύρισα στο λογαριασμό administrator και επίσης δεν έμπαινε σε καμία σελίδα με μήνυμα server not found.
Επισυνάπτω το αποτέλεσμα των εντολών.

Μήπως πειράζει που τα μηχανήματα δεν τα έχω ονομάσει server;



alkisg

Καλημέρα,

Σε κάποιες από τις εντολές είχα παραδείγματα και έπρεπε να τα αλλάξεις με τις δικές σου τιμές.
Για παράδειγμα έπρεπε να κάνεις ping -c 2 192.168.1.1 και όχι ping -c 2 10.x.y.1,
καθώς και sudo /usr/lib/klibc/bin/ipconfig -n enp3s0 και όχι enp6s0.

Παρόλα αυτά φάνηκε ένα θέμα. Ενώ είχες πρόσβαση στο Internet, δεν δούλευε ο DNS server του ΠΣΔ: Host www.google.com not found: 5(REFUSED)

Αυτός ο DNS server έχει πέσει αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό, οπότε για να δούμε αν είναι πρόβλημα του πρώτου DNS server και όχι του υπολογιστή σου, όταν ξανασυμβεί δοκίμασε επιπλέον με τον δεύτερο DNS server του ΠΣΔ:
host www.google.com 194.63.237.4

Μια δεύτερη παρατήρηση είναι ότι έχεις εγκαταστήσει κάποιο πρόγραμμα virtualization που σου έχει κάνει συνδέσεις virbr0 κλπ. Αυτό δεν είναι κακό, αλλά μπορεί να ρυθμίζουν λάθος το dnsmasq. Δώσε λίγο και την παρακάτω εντολή:
egrep -rv '^$|^#' /etc/dnsmasq.*

Δεν πειράζει που δεν έχεις ονομάσει server τα μηχανήματα. Καλύτερο είναι να τα ονομάζουμε με την μορφή srv-12lyk-ioann αλλά και να μην ονομαστούν έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

aspd

#7
Τώρα το έχω γυρίσει στην ενσύρματη σύνδεση και δουλεύει.
Το ξαναγύρισα στα sch scripts και ακόμα δουλεύει. Θα ξαναδώσω τις εντολές μόλις πέσει.

Σχετικά με το virtualization, εκτός από τα κλασσικά: gimp, audacity, kolourpaint, γλώσσα, πληροφορική Γυμνασίου έχω στήσει oracle virtual box 5.





aspd

επισυνάπτω το αποτέλεσμα της εντολής
egrep -rv '^$|^#' /etc/dnsmasq.*

Ακόμα έχω σύνδεση. Το πειράζω μπας και πέσει για να ξαναδώσω τις εντολές.

alkisg

Ναι η γραμμή που προκαλεί πρόβλημα είναι η:
/etc/dnsmasq.d-available/libvirt-bin:bind-interfaces

Αν και αυτό ΔΕΝ προκαλεί το πρόβλημα του πρώτου DNS server του ΠΣΔ, παρόλα αυτά μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργίες σύνδεσης στο Internet.

Αν θες έλα κάποια στιγμή από το IRC να δούμε τι πακέτο έβαλες και σου πρόσθεσε το libvirt. Δεν το βάζει το VirtualBox, ίσως να έβαλες KVM ή κάτι σχετικό.
http://ts.sch.gr/wiki/IRC

aspd

Την Πέμπτη θα είμαι στο σχολείο, οπότε θα προσπαθήσω να επικοινωνήσουμε μέσω IRC.

Μπορώ να κάνω εγώ κάτι με το /etc/dnsmasq.d-available/libvirt-bin:bind-interfaces    ;



aspd

#11
Σήμερα επιτέλους μέσω IRC λύθηκε το πρόβλημα με τη σύνδεση και το dnsmasq.

Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι για κάποιο λόγο δεν είχε το σχολείο σύνδεση στο ΠΣΔ!!!!!!!

Εννοείται ότι όλα τα χρόνια είχαμε σύνδεση. Το μόνο που μπορούμε να φανταστούμε είναι ότι μέσα στο Μάιο έγιναν κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις και κάποια στιγμή με βάση ένα mail που ήλθε στο σχολείο επικοινώνησα με το helpdesk του ΠΣΔ για να βάλουμε κάποια στοιχεία στο router ώστε να έχουμε internet. Ίσως τότε να μην έγιναν όλες οι ρυθμίσεις που έπρεπε.

Τώρα φαίνεται όλα να είναι εντάξει!

Μικρότερο πρόβλημα φαίνεται να ήταν και κάποια πακέτα που ήταν εγκατεστημένα, ενώ δεν έπρεπε.  Ο alkisg διέγραψε ότι δε χρειαζόταν.

Απορία:
Στα εργαστήρια ΔΕΝ έχω windows. Χρησιμοποιώ αποκλειστικά ubuntu.
Όμως δε θεωρώ σωστό ένας μαθητής που δεν έχει υπολογιστή να τελειώσει το γυμνάσιο μην έχοντας καθόλου επαφή με windows. Γι' αυτό έχω στήσει windows σε vb και κάνω κάποια ελάχιστα μαθήματα σε αυτό, ώστε να τους δείξω το περιβάλλον και το office 2007.
Για να εγκαταστήσω τo εικονικό μηχάνημα,  το έστησα σπίτι,  έκανα export και έφτιαξα ova αρχείο, το οποίο έκανα import στο vb.
Βλέπω ότι μετά τη διαγραφή των ανεπιθύμητων πακέτων σήμερα έχει σβηστεί και το εικονικό μηχάνημα που είχα στήσει μέσω ova αρχείου, ενώ δεν έχει σβηστεί κάποιο που είχα κάνει κανονική εγκατάσταση. Μπορεί αυτό (import ova) να δημιουργούσε πρόβλημα;

Ευχαριστώ για όλα!!!




alkisg

aspd, το virt-manager που είχες εγκατεστημένο και σου απεγκατέστησα, είναι πρόγραμμα εναλλακτικό του virtualbox. Αν εσύ έβλεπες κάποια εικονική μηχανή και τώρα δεν την βλέπεις, μάλλον την έβλεπες στον virt-manager. Δες μερικές εικόνες του στο google για να δεις αν σου θυμίζει κάτι: https://www.google.gr/search?q=virt-manager&tbm=isch

Δεν νομίζω ότι το virtualbox εγκαθιστά το virt-manager σε καμία περίπτωση, είτε για import ova είτε για οτιδήποτε άλλο...

aspd

Το virt-manager το είχα εγκαταστήσει, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, γιατί μετά έστησα το virtualbox (κάποια μέρα δεν μπορούσα να στήσω το virtualbox και γι' αυτό δοκίμασα το virt-manager).  Το ova το είχα κάνει import στο virtualbox και δούλευε. Μετά τις σημερινές απεγκαταστάσεις δεν υπήρχε στο virtualbox το εικονικό μηχάνημα που είχα στήσει με import από το ova.
Aφού δεν πειράζει τίποτε άλλο, θα το ξαναβάλω. Μερικά κλικς είναι.