Εξοικονόμηση ενέργειας ... σβήσιμο οθονών κλπ

Ξεκίνησε από za√‘ag, 29 Ιαν 2019, 06:38:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Από το 2009 έχω υιοθετήσει τη λύση με το LTSP ... Το χρησιμοποιώ με οποιοδήποτε τρόπο στα εργαστήρια (φέτος το έχω σε εξωτερικό δίσκο USB μιας και είμαι σε 4 σχολεία) Όλα αυτά τα χρόνια δεν κατάφερα να καταργήσω αυτή την εξοικονόμηση ενέργειας ... έχω ξαναρωτήσει εδώ αλλά καμιά λύση δεν πέτυχε ακόμα  και σε παλιότερες εκδόσεις ...

Φέτος δε με τη χρήση διαφορετικών εργαστηρίων και σύνθεσης μηχανημάτων μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα ....
Όταν περνάει λίγος χρόνος είτε από αδράνεια είτε κάνοντας παρουσίαση της οθόνης μου στις οθόνες των μαθητών, οι οθόνες κλείνουν. Κουνώντας τα ποντίκια ή τα πληκτρολόγια επανέρχονται αλλά όχι για πολύ ... Πολλές φορές πέφτουν σε αδράνεια ή ακόμα και τερματισμό (θεωρώ ότι δεν πατάνε κάποιο κουμπί τα παιδιά)...

Πώς μπορώ λοιπόν με μια (ή περισσότερες) εντολές ή κάτι σχετικό ώστε να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ η εξοικονόμηση ενέργειας σε όλα τα μηχανήματα (μήπως πρέπει να γίνει στον εικονικό δίσκο; ) ... να μην κλείνουν καθόλου οι οθόνες ... και πολύ περισσότερο τα μηχανήματα.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

#1
Το έχουμε ήδη στο lts.conf, απλά αποσχολίασε τη γραμμή που λέει
X_BLANKING=0

Υ.Γ. τα μηχανήματα δεν πρέπει να απενεργοποιούνται ποτέ, μήπως λες για laptops;

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 29 Ιαν 2019, 07:19:05 ΜΜ
Το έχουμε ήδη στο lts.conf, απλά αποσχολίασε τη γραμμή που λέει
X_BLANKING=0

Υ.Γ. τα μηχανήματα δεν πρέπει να απενεργοποιούνται ποτέ, μήπως λες για laptops;

Όχι ... pc είναι ... αλλά όλες οι οθόνες κλείνουν μετά από λίγο και κάποια μπαίνουν σε αναστολή
Αν υπάρχει εντολή για τους clients που το απαγορεύει ... πες μου ποια είναι ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Εφόσον δεν είναι laptops, το X_BLANKING που ανέφερα παραπάνω είναι αρκετό, δοκίμασέ το κι αν δεν φτάσει πες μου.

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ