Διακοσμηση εργαστηριου πληροφορικης με εκτυπωτη

Ξεκίνησε από mitsospap, 30 Μαΐου 2018, 09:35:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Εχει κανεις καμια ιδεα για εκτυπωση φωτογραφιων και διακοσμηση του τοιχου σχολικου εργαστηριου πληροφορικης;
Τι να εκτυπωσω;

ilias_s

#1
Προσωπικά προτίμησα στο εργαστήριο που είμαι υπεύθυνος να χρησιμοποιήσω "αφίσες" (εκτυπωμένες εικόνες σε μέγεθος Α3 και Α4) με θέματα :

κοινωνικά μηνύματα (π.χ χρήση διαδικτύου και social media), ιnfographics που έχουν να κάνουν με τη χρήση ΤΠΕ-ασφάλεια κτλ, ανοιχτό λογισμικό, μία γωνία με εργασίες μαθητών (όχι κατ' ανάγκη σχετικές με την πληροφορική)

Mπορείς να βρεις αρκετά ιδέες στο διαδίκτυο αρκει να έχεις κατα νου τι θες να δείξεις και ποια είναι τα ενδιαφέροντα των μαθητών.

mitsospap

#2
Ωραια οσα λες, ωραιες ιδεες. Κοινωνικα μυνηματα εννοεις τα spcial media; Τι να βαλω φωτογραφιες αυτων;

Infοgraphics στα Ελληνικα εχεις; Η κανα καλο στα αγγλικα. Link;

Δεν εχω συγκεκριμενες ιδεες. Οτι εχεις και εσυ εχω και εγω. Με τι τα κολλησες με κολλα ή πινεζες; Σε απλο χαρτι εκτυπωσες;


ilias_s

Παράθεση από: mitsospap στις 05 Ιουν 2018, 09:02:43 ΜΜ
Ωραια οσα λες, ωραιες ιδεες. Κοινωνικα μυνηματα εννοεις τα spcial media; Τι να βαλω φωτογραφιες αυτων;

Infοgraphics στα Ελληνικα εχεις; Η κανα καλο στα αγγλικα. Link;

Δεν εχω συγκεκριμενες ιδεες. Οτι εχεις και εσυ εχω και εγω. Με τι τα κολλησες με κολλα ή πινεζες; Σε απλο χαρτι εκτυπωσες;

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Infographics αν βρεις στα ελληνικά έχει καλώς ... εγώ και στα αγγλικά θα έβαζα χωρίς 2η σκέψη (διαθεματικότητα! υπολογιστές και αγγλικά καλώς ή κακώς πάνε πακέτο). Σε infographics προσωπικά προτιμώ αυτά που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια, τα social media, το ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό.

Θα σου πω για εμένα τι είναι ιδανικό...

Εκτύπωση laser έγχρωμη σε απλό χαρτί Α3 και πλαστικοποίηση. Βγαίνουν "αφισούλες" σε ικανοποιητικό μέγεθος, με πολύ ζωντανά χρώμματα (λόγω πλαστικοποίησης) και είναι αθάνατες (από υγρασία σκισίματα κτλ) που τις κολλάω με απλό σελοτέιπ στον τοίχο (προτίμω το λευκό της 3M που έχει καλή κόλλα και ξεκολλάει εύκολα χωρίς να αφήνει ίχνη ... έστω και μετά από χρόνια!).

Είναι πιο ακριβή λύση αλλά παράγει το καλύτερο αποτέλεσμα το οποίο δεν φθείρεται. Έτυχε να έχει η γυναίκα μου πλαστικοποιητή (του 20άρικου από τα lidl) και τα αναλώσιμα δεν είνα ακριβά. Εκτύπωση σε ένα βιβλιοχαρτοπωλείο που έχει τα μηχανήματα και κάνει καλύτερες τιμές και η δουλειά γίνεται όλο και καλύτερη σιγά σιγά!

Για τα social media θα βρεις πολύ ωραία posters  αν googlάρεις "think before you post" (από μία ολόκληρη καμπάνια που είχε γίνει στην Αγγλία νομίζω). Σιγά σιγά θα βρεις αν ψάχνεις!




thanos

Έρευνες έχουν δείξει ότι σε κοινούς χώρους όπου τοποθετήθηκαν μεγάλες αφίσες με μάτια που κοιτάνε το κοινό, ο κόσμος συμπεριφέρεται καλύτερα.