πρόβλημα στη λειτουργία 2 fat clients

Ξεκίνησε από yiannis, 31 Οκτ 2012, 01:55:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

Δύο συγκεκριμένα FAT clients, ενώ ξεκινούν κανονικά, κάνεις login και δουλεύεις κανονικά, μετά από λίγη ώρα εργασίας κολλάνε.

Ο πρώτος, εμφανίζει κάποιες κάθετες άσπρες γραμμές και μένει εκεί παγωμένος.
Ο δεύτερος, σβήνει τελείως η οθόνη, σα να έχει μπει σε stand-by και δεν επανέρχεται ποτέ. Αλλά εκεί, ο ΗΥ φαίνεται να μην έχει κολλήσει. Πχ αν πατήσω τα caps lock κλπ, ανάβουν κανονικά.

Και στους 2 κάνω reset για να ξαναδουλέψουν, αλλά μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια.
Υποπτεύομαι ότι έχει να κάνει κάτι με την υποστήριξη της κάρτας γραφικών; Και οι 2 είναι onboard.

alkisg

Για τον πρώτο, μπούταρέ τον με το live cd και στην εντελώς αρχική οθόνη πάτα ένα πλήκτρο για να βγει το μενού, μετά επίλεξε έλεγχο μνήμης, και άστον να τρέχει κανά τέταρτο να δεις αν κολλάει λόγω θερμοκρασίας κτλ. Αν όχι, δοκίμασε να του βάλεις προσωρινά μια άλλη κάρτα γραφικών. Τι κάρτα γραφικών έχει; (δεξί κλικ ιδιότητες από τον επόπτη).

Για τον δεύτερο, όταν το κάνει αυτό, μπορείς να τον δεις από τον επόπτη, να κάνεις υποβοήθηση μαθητή κτλ;

yiannis

Έχω ελέγξει όλους με το memtest, για αρκετές ώρες. Θα το ξανακάνω όμως, για να το αποκλείσουμε αυτό στα σίγουρα.

Επίσης έχω ακόμα ubuntu 10.04 με τα sch-scripts. Θα δω από κει τι πληροφορίες δίνει και για τους δύο, αύριο, και θα επανέλθω. Και οι δύο έχουν onboard κάρτα.

Για τον δεύτερο, δεν το σκέφτηκα να δω όταν κλείνει η οθόνη τι μου δείχνει το sch-script στον server. Αύριο και αυτό. Θα δοκιμάσω και άλλη κάρτα γραφικών.

Ευχαριστώ!!

alkisg

Μπορείς πάντως να βάλεις επόπτη και στην 10.04, λειτουργεί παράλληλα με τα sch-scripts και προσφέρει περισσότερες λειτουργίες.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 31 Οκτ 2012, 07:39:39 ΜΜ
Μπορείς πάντως να βάλεις επόπτη και στην 10.04, λειτουργεί παράλληλα με τα sch-scripts και προσφέρει περισσότερες λειτουργίες.

Είχα την εντύπωση ότι δεν υποστηριζόταν... Θα το κοιτάξω :) Ευχαριστώ!

yiannis

Κάρτες γραφικών έχουν και οι δύο την ίδια, onboard:
82845G/GL[Brookdale-G]/GE Chipset Integrated Graphics Device [2562]

Έχω συνδεθεί και περιμένω να κολλήσουν, για να δοκιμάσω τα υπόλοιπα :)

alkisg

Οι 8xx κάρτες της Intel είχαν πολλά προβλήματα στην 10.04, δηλαδή τα κολλήματα που βλέπεις είναι αναμενόμενα, βάλε 12.04 που έχει καλύτερους drivers γι' αυτήν.

yiannis

#7
Τώρα μου βάζεις δύσκολα :)
Είχα πει την αναβάθμιση να την κάνω στο τέλος της σχολικής χρονιάς, να έχω χρόνο να αντιμετωπίσω όποιο άλλο πρόβλημα προκύψει. Επίσης έχω αρκετά παλιό εξοπλισμό και δεν ξέρω πόσο καλά θα αποκρίνεται. Αυτή τη στιγμή, κάποιοι είναι ήδη αρκετά αργοί και με την 10.04!

Κάποια άλλη λύση δεν υπάρχει; Να βάλω άλλους drives από αυτούς που έχει η 10.04;

To περίεργο είναι ότι τόση ώρα δεν έχουν κολλήσει. Χθες έκανα μια ενημέρωση του εικονικού δίσκου, μπας και με νέο kernel ή κάτι άλλο βελτιωθεί η κατάσταση. Λες να είμαι τυχερός; Για να βάλω και κανένα βιντεάκι να ζοριστεί η κατάσταση...

============

Είναι σχεδόν 20 λεπτά που παίζουν βίντεο από youtube, 720p τα πιο πολλά, με κάποια σπασίματα φυσικά, αλλά ακόμα δεν έχουν κολλήσει!!!!
Τι να πω. Θα δω και με τους μαθητές σε πραγματική χρήση τι θα γίνει. Ως τώρα, δεν έβγαζαν μία διδακτική ώρα...

alkisg

Σε δυο τρεις βδομάδες θα δημοσιευθεί ένας "στατικός" εικονικός δίσκος μόνο για thin clients, με βάση το Debian Wheezy. Αυτό είναι το ίδιο πρόσφατο με το 12.04, αλλά υποστηρίζει και παλιούς επεξεργαστές, π.χ. AMD K6 που δεν υποστηρίζουν την εντολή cmov και δεν μπουτάρουν καθόλου με 12.04. Επίσης θα προσπαθήσω να τον κάνω να παίζει και με 10.04 server αλλά και με clients με 64 MB RAM (πόσο έχουν οι δικοί σου; ).

Αν δεις και ξανασυμβαίνει το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις και με αυτόν, θα δημοσιευθούν απλές οδηγίες εγκατάστασής του.

yiannis

Αν είχα μηχανήματα με 64MB RAM θα είχα thin clients και δεν τα πολυσηκώνει ο server. Παλιότερα που είχα δοκιμάσει 2 ή 3 το πολύ δούλευαν. Και αυτά πολύ αργά. Τα μηχανήματα που έχω τώρα, δεν είναι τόσο παλιά. Όλα είναι fat clients. Έχει αναβαθμιστεί η μνήμη τους. Τα χειρότερα είναι Ρ4 1.6GHz 1GB RAM. Αυτά βλέπω κάπως να ζορίζονται. Αλλά πιθανώς και να οφείλεται στη δικτυακή λειτουργία. Δεν ξέρω. Ανεξάρτητα από τις απαιτήσεις συστήματος που δίνονται για το ubuntu 10.04, νομίζω ότι θέλει αρκετά σύγχρονο επεξεργαστή για να δουλέψει γρήγορα. Αν τα συγκρίνω με την τοπική εγκατάσταση windows xp, σίγουρα είναι λιγότερο αποκρίσιμο το σύστημα. Λογικό... Έτσι κάπως είχα σκεφτεί και τα παρακάτω.

Μιας που άνοιξε η κουβέντα για στατικούς εικονικούς δίσκους, παλιότερα είχα σκεφτεί το εξής: Να δημιουργείται στο server ένας εικονικός δίσκος, όπως γίνεται στην 10.04. Μετά να υπάρχει η δυνατότητα αυτός ο εικονικός δίσκος να κλωνοποιείται στον τοπικό σκληρό των clients. Οι αναβαθμίσεις θα μπορούσαν και πάλι να γίνουν στον server και όποτε θέλουμε, "στέλνουμε" τον αναβαθμισμένο δίσκο σε κάποιο client. Νομίζω ότι θα επιτάχυνε αρκετά τη λειτουργία του εργαστηρίου. Η κλωνοποίηση θα μπορούσε να γίνει μέσω δικτύου (όπως πχ στο clonezilla) και να το αφήσεις να γίνει την Παρασκευή και τη Δευτέρα όλα έτοιμα. Ή ακόμα και μια υβριδική λύση: κάποια clients τελείως δικτυακά μέσω server και κάποια άλλα τοπικά.

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Αξίζει τον κόπο;

yiannis

Και οι δύο υπολογιστές έμειναν από χθες ανοιχτοί και δεν παρουσίασαν το παραμικρό πρόβλημα!!!
Φαίνεται ότι με το update του εικονικού δίσκου, κάτι θα άλλαξε... Υποθέτω...
Φαίνεται πάντως ότι το πρόβλημα λύθηκε :)

Ευχαριστώ και πάλι Άλκη !

Αν υπάρχει και κάποιο σχόλιο για αυτά που έγραψα πιο πάνω, περί εικονικών δίσκων, θα ήταν ενδιαφέρον...

alkisg

Γιάννη για το πρώτο κομμάτι, των επιδόσεων, έχεις gigabit σύνδεση server <=> switch, και μάλιστα χωρίς πρόβλημα flow control;
Κανονικά τα μηχανήματά σου θα έπρεπε να είναι πιο αποκρίσιμα με Linux παρά με κανονικά εγκατεστημένα XP (δηλαδή με full προγράμματα και updates, αντιιικό κτλ).

Για το δεύτερο κομμάτι, του cloning, το έχουμε συζητήσει κάποιες φορές παλιότερα εδώ, είναι αρκετά εύκολο να γίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο χρήσιμο θα είναι τελικά, όταν με 60 ευρώ που κάνει ένα switch ξενοιάζεις τελείως από το τοπικό cloning.
Το καλό δίκτυο χρησιμοποιείται και για το κοινό /home, όχι μόνο για το λειτουργικό και για τα προγράμματα (/). Και δεν χρειάζεσαι πια καθόλου τοπικούς δίσκους, οπότε θεωρητικά μπορεί να γίνει οικονομία από εκεί.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 04 Νοε 2012, 11:40:07 ΜΜ
Γιάννη για το πρώτο κομμάτι, των επιδόσεων, έχεις gigabit σύνδεση server <=> switch, και μάλιστα χωρίς πρόβλημα flow control;
Κανονικά τα μηχανήματά σου θα έπρεπε να είναι πιο αποκρίσιμα με Linux παρά με κανονικά εγκατεστημένα XP (δηλαδή με full προγράμματα και updates, αντιιικό κτλ).

Ναι, έχω ένα switch με 2 ports X 1 Gbps και άλλες 48 X 100 Mbps. O server πέφτει στη μία 1Gpbs port. Για το flow control, πρέπει να το κοιτάξω. Κάπου είχα βρει εδώ ένα παλιότερο νήμα που έλεγε κάποια πράγματα, θα το ξαναψάξω πώς να το κάνω :) Αν έχεις κάποια ιδέα, μου λες....

Στα windows XP έχουν γίνει όλες οι αναβαθμίσεις και έχουν ένα light antivirus, αλλά από προγράμματα, όχι ότι πιο τελευταίο. Πχ ms office xp!! :) Πάντως είναι πιο αποκρίσιμα απ' ότι με το ubuntu 10 ltsp.

ΠαράθεσηΓια το δεύτερο κομμάτι, του cloning, το έχουμε συζητήσει κάποιες φορές παλιότερα εδώ, είναι αρκετά εύκολο να γίνει αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο χρήσιμο θα είναι τελικά, όταν με 60 ευρώ που κάνει ένα switch ξενοιάζεις τελείως από το τοπικό cloning.
Το καλό δίκτυο χρησιμοποιείται και για το κοινό /home, όχι μόνο για το λειτουργικό και για τα προγράμματα (/). Και δεν χρειάζεσαι πια καθόλου τοπικούς δίσκους, οπότε θεωρητικά μπορεί να γίνει οικονομία από εκεί.

Η ιδέα μου είχε έρθει σκεπτόμενος ότι η ταχύτητα από τον τοπικό σκληρό θα είναι πάντα σταθερή, ανεξάρτητα του φόρτου του τοπικού δικτύου, και επιπλέον πιο υψηλή από την ταχύτητα του τοπικού δικτύου. Πχ, με 100Mbps μεταξύ client και server, έχεις ένα raw throughput 12 MB/s στην ιδανική περίπτωση. Νομίζω ότι το ξεπερνάει εύκολα οποιοσδήποτε σκληρός δίσκος!! Και λογικά θα έχεις μια επιτάχυνση της λειτουργίας από εκεί. Και το /home θα παραμένει στο server, αλλά θα υπάρχει μόνο αυτή η κίνηση δικτυακά.

Αν ήθελα να το δοκιμάσω σε έναν Η/Υ, πώς θα μπορούσα;

Ευχαριστώ!!!

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 05 Νοε 2012, 08:45:04 ΜΜ
Για το flow control, πρέπει να το κοιτάξω. Αν έχεις κάποια ιδέα, μου λες....

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3533.0

Παράθεση από: yiannis στις 05 Νοε 2012, 08:45:04 ΜΜ
Πχ, με 100Mbps μεταξύ client και server, έχεις ένα raw throughput 12 MB/s στην ιδανική περίπτωση. Νομίζω ότι το ξεπερνάει εύκολα οποιοσδήποτε σκληρός δίσκος!!

Ο εικονικός δίσκος είναι συμπιεσμένος περίπου 2.5 φορές, οπότε πας στα 30 Mb/sec. Το σημαντικό όμως είναι ότι δεν έχεις seek time, το οποίο είναι που τρώει την περισσότερη ώρα στους σκληρούς δίσκους, και είναι και το κύριο πλεονέκτημα των SSD. Το seek time στο LTSP είναι σχεδόν μηδενικό, αφού μετά την πρώτη χρήση που κάνει κάποιος μαθητής, για τους υπόλοιπους τα δεδομένα έχουν ήδη cache-αριστεί στη RAM του server. Γι' αυτό και στον μαθητή που θα ανοίξει πρώτος π.χ. το LibreOffice μέσα στη μέρα, θα χρειαστεί 10 secs, ενώ στους επόμενους μόνο π.χ. 2 secs.

Για να το δοκιμάσεις αυτή τη στιγμή δεν είναι δυνατόν, χρειάζεται υποστήριξη upstream στο LTSP. Πιθανώς να το υλοποιήσουμε πάντως γιατί θα ωφεληθούν και οι εγκαταστάσεις με laptops/wireless. Μια αντίστοιχη δοκιμή μπορείς να κάνεις με απλή τοπική εγκατάσταση, κι αν θες ενεργοποιείς και btrfs compression το οποίο μπορεί να ωφελήσει, ανάλογα με τη σχέση ταχύτητας επεξεργαστή/δίσκου.

yiannis

Ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα με τις οθόνες. Ο 2ος, κόλλησε και πάλι :(
Ενώ είναι κολλημένος, είδα στα sch-scripts ότι φαίνεται σαν να μην είναι κανένας συνδεδεμένος. Ο ΗΥ δεν έχει κολλήσει όμως. Μπορώ πχ να τον κλείσω ή να τον επανεκκινήσω μέσα από τα sch-scripts. Αν δοκιμάσω να κάνω προβολή καθηγητή, βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:
XAUTHORITY =
xset: unable to open display ""
Tue 6 Nov .........
VNC Viewer .......
...
xvnc4viewer: unable to open display ""
Αφού δεν κολλάει ο ΗΥ, πρέπει να είναι κάτι με τον driver της κάρτας γραφικών. Αλλά γιατί το κάνει όταν χρησιμοποιούμε το Διερμηνευτή και όχι την άλλη φορά που έτρεχα πχ μόνο firefox; Υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με το wine;

alkisg

https://wiki.ubuntu.com/X/Lucid845gAnd855gmGpuFreezes

Αυτές οι κάρτες είχαν hardware πρόβλημα "cache coherency" και οι drivers τους προσπαθούσαν να το παρακάμψουν με διάφορα κόλπα.
Μέχρι την 9.04 έπαιζαν καλά, από 9.10 μέχρι 11.κάτι ήταν χαλασμένες, και τώρα στην 12.04 είναι πάλι σχετικά ΟΚ.
Το πού θα εμφανιστεί το πρόβλημα δεν είναι σταθερό, μπορεί π.χ. να το βγάλει μετά από 20 ώρες χρήσης του ίδιου προγράμματος ή μπορεί να το βγάλει και σε λίγα λεπτά.
Το πρόγραμμα (wine κτλ) ναι θα παίζει ρόλο, γιατί θα καλεί συγκεκριμένες συναρτήσεις του driver οι οποίες δεν καταφέρνουν να παρακάμψουν το πρόβλημα coherency, αλλά δεν φταίει το πρόγραμμα που καλεί τις συναρτήσεις, φταίει πάλι ο driver.

Νομίζω ότι η πιο απλή λύση είναι το να μεταφέρεις όλη την εγκατάστασή σου σε έναν υποφάκελο, ώστε να μπορείς να κάνεις restore αν το θελήσεις, και μετά να εγκαταστήσεις την 12.04. Λογικά με το υλικό που έχεις θα δεις να πάει και καλύτερα, όχι πιο αργά.

yiannis

Ίσως έχεις δίκιο και  η αναβάθμιση να είναι η καλύτερη λύση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι χρησιμοποιώ το εργαστήριο κάθε μέρα και θα πρέπει να γίνει και η μεταφορά των αρχείων των μαθητών. Ενώ στο τέλος της χρονιάς θα ήμουν πιο χαλαρός. Θα το κάνω και θα επανέλθω με νέα προβλήματα και απορίες πάλι :)

Για το flow control το δοκίμασα, αλλά δεν το υποστηρίζει η κάρτα δικτύου. Είναι μια onboard realtek, οπότε μάλλον την πάτησα. Το switch που έχω είναι το Allied Telesis AT-8550/GB (http://www.alliedtelesis.com/p-1924.html). Είναι managed, αλλά μιας και μου χαρίστηκε, δεν ξέρω τρόπο να συνδεθώ (κωδικούς κλπ)!!! Έτσι δεν ξέρω σε τι mode είναι αυτή τη στιγμή σε σχέση με το flow control. Υποθέτω πως ο καλύτερος τρόπος είναι να μπω στις ρυθμίσεις και να απενεργοποιήσω από εκεί το flow control, σωστά;

Υπάρχει άλλος τρόπος να δω αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι στο switch;

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 06 Νοε 2012, 07:17:58 ΜΜ
Ίσως έχεις δίκιο και  η αναβάθμιση να είναι η καλύτερη λύση. Με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι χρησιμοποιώ το εργαστήριο κάθε μέρα και θα πρέπει να γίνει και η μεταφορά των αρχείων των μαθητών. Ενώ στο τέλος της χρονιάς θα ήμουν πιο χαλαρός. Θα το κάνω και θα επανέλθω με νέα προβλήματα και απορίες πάλι :)

Αν θες μπορείς να κάνεις δεύτερο partition ώστε να μπορείς να δουλεύεις με όποια από τις δύο εκδόσεις θες, με κοινό /home. Για βοήθεια, IRC. :)

Παράθεση από: yiannis στις 06 Νοε 2012, 07:17:58 ΜΜ
Για το flow control το δοκίμασα, αλλά δεν το υποστηρίζει η κάρτα δικτύου. Είναι μια onboard realtek, οπότε μάλλον την πάτησα.

Περιέργως, μου φαίνεται ότι σε αρκετές realtek το πρόβλημα του flow control λύθηκε στην 12.04! Με ένα benchmark του δικτύου από τα sch-scripts μπορείς να βεβαιωθείς για το αν υπάρχει το πρόβλημα στο εργαστήριό σου ή όχι.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 06 Νοε 2012, 07:23:36 ΜΜ
Αν θες μπορείς να κάνεις δεύτερο partition ώστε να μπορείς να δουλεύεις με όποια από τις δύο εκδόσεις θες, με κοινό /home. Για βοήθεια, IRC. :)

Έχω ένα SATA 120GB δίσκο που έχω έχει ήδη win vista και ubuntu 10. Πού να χωρέσει και το 12; :)
Έχω έναν παλιότερο IDE 80GB. Θα τον βάλω πάνω και θα κάνω εκεί τις δοκιμές. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην εκκίνηση με το grub; Επειδή θα έχω τα 3 λειτουργικά σε 2 δίσκους και SATA-PATA;

ΠαράθεσηΠεριέργως, μου φαίνεται ότι σε αρκετές realtek το πρόβλημα του flow control λύθηκε στην 12.04! Με ένα benchmark του δικτύου από τα sch-scripts μπορείς να βεβαιωθείς για το αν υπάρχει το πρόβλημα στο εργαστήριό σου ή όχι.

Μόλις τώρα αυτό διάβαζα :) Θα το κάνω αύριο το πρωί να δω...

Eυχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για το χρόνο σου και τη βοήθεια!!!

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 06 Νοε 2012, 07:31:28 ΜΜ
Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην εκκίνηση με το grub; Επειδή θα έχω τα 3 λειτουργικά σε 2 δίσκους και SATA-PATA;

Μπα κανένα πρόβλημα. Αν θες κι όλας στο βήμα της εγκατάστασης που ρωτάει πού να βάλει τον grub, πες του να το βάλει στον δεύτερο δίσκο (/dev/sdb) ώστε να μην μπλέκονται οι δύο grub μεταξύ τους, και μετά στο 10.04 τρέξε update-grub για να δει το 12.04, ή πάτα F12 από το BIOS όταν θες να μπουτάρεις από τον δεύτερο δίσκο. Αλλά και να μπλεχτούνε και να γράφονται μία ο ένας στον MBR του sda και μία ο άλλος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά και από τα δύο Ubuntu θα βλέπεις όλες τις διαθέσιμες επιλογές.

yiannis

Έτρεξα το benchmark για το δίκτυο και φαίνεται ότι το switch δεν εφαρμόζει flow control. Έτσι γλυτώνω το πρόβλημα με τη realtek κάρτα του server που δεν υποστηρίζει την απενεργοποίσησή του, έτσι δεν είναι;

Τα αποτελέσματα με 11 fat clients. Eίμαι πάνω από 900Mbps, όλα καλά, σωστά;

[  3] local 10.65.36.11 port 53123 connected with 10.65.36.105 port 5001
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec  99.4 MBytes  83.4 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    100 MBytes  83.8 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec  99.4 MBytes  83.3 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    104 MBytes  86.8 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.7 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.6 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.7 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    105 MBytes  88.0 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    104 MBytes  87.1 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    106 MBytes  88.7 Mbits/sec
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0-10.0 sec    100 MBytes  83.9 Mbits/sec


yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 06 Νοε 2012, 08:49:42 ΜΜ
Μπα κανένα πρόβλημα. Αν θες κι όλας στο βήμα της εγκατάστασης που ρωτάει πού να βάλει τον grub, πες του να το βάλει στον δεύτερο δίσκο (/dev/sdb) ώστε να μην μπλέκονται οι δύο grub μεταξύ τους, και μετά στο 10.04 τρέξε update-grub για να δει το 12.04, ή πάτα F12 από το BIOS όταν θες να μπουτάρεις από τον δεύτερο δίσκο. Αλλά και να μπλεχτούνε και να γράφονται μία ο ένας στον MBR του sda και μία ο άλλος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά και από τα δύο Ubuntu θα βλέπεις όλες τις διαθέσιμες επιλογές.

Επειδή, να πω την αμαρτία μου, όλα αυτά μου φαίνονται λίγο κινέζικα :( λέω να κάνω το εξής:
Θα βγάλω τον υπάρχοντα δίσκο και θα βάλω άλλον να κάνω την εγκατάσταση. Αν όλα πάνε καλά, θα δω μετά αν μπορώ και πώς να μεταφέρω τα αρχεία των χρηστών από την παλιά εγκατάσταση στην καινούρια. Υποθέτω ένα απλό file copy θα είναι, αν βάλω πάλι πίσω τον παλιό σκληρό ως 2ο, αλλά να μην ξεκινήσω από αυτόν.

Σκέφτομαι αυτήν τη λύση, γιατί μετά θα καταργήσω τελείως τον παλιό σκληρό και θα μείνω με τον καινούριο, με μοναδική εγκατάσταση το ubuntu 12. Άλλωστε και τώρα με τα win vista - dual boot, ποτέ δεν μπαίνω εκεί. Έβαλα στο virtual box τα win2000 και αν χρειάζομαι κάτι σε win το κάνω από εκεί, χωρίς επανεκκίνηση ;)

yiannis

#23
Είχες δεν είχες Άλκη, με έριξες στα βαθιά :)

Έβαλα έναν 2ο IDE HDD, παράλληλα με το SATA που είχα. Από το BIOS ρύθμισα να ξεκινάει από τον IDE, ώστε να μην πειραχθεί καθόλου ο αρχικός SATA και να τον έχω για fall back (τόση αισιοδοξία)! Έχω πρόσβαση και στα παλιά αρχεία έτσι.

Εγκαταστάθηκαν όλα σύμφωνα με τις οδηγίες στο wiki. Φοβερή δουλειά, μπράβο σε όλους σας. Περιμένω να γίνει ο εικονικός δίσκος και θα ξεκινήσω τα fat clients να δω συμπεριφορά.

Τα clients δεν ξεκινούν από το δίκτυο. Πάνε στην τοπική εγκατάσταση windows. Ο server είναι με στατική .10 IP address. Τι μπορεί να φταίει;

OK, το βρήκα. Αρχικά είχα βάλει static IP address x.y.z.11 στο server. Μετά που το άλλαξα σε x.y.z.10, όπως έλεγαν οι οδηγίες, έπρεπε να ξαναφτιάξω το αρχείο των ρυθμίσεων για το dnsmasq. Έγινε και τώρα ξεκινούν κανονικά!!! :)

yiannis

Δεν πρόλαβα να κάνω ουσιαστικές δοκιμές. Θα επανέλθω με νεότερα από Δευτέρα (αύριο έχει εκδρομή)...

Κάτι διαφορετικό που παρατήρησα σε σχέση με την 10 είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τη λίστα koina.list. Θα πρέπει τα αντίστοιχα λογισμικά να τα βάλω ένα-ένα τώρα; Οι αντίστοιχες λίστες για Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο κλπ, υπάρχουν, απλά άλλαξε ο τρόπος εγκατάστασης.

Τώρα που δεν υπάρχει ξεχωριστός εικονικός δίσκος για τα fat clients, αυτό σημαίνει ότι ο server θα έχει το ίδιο λογισμικό με τα fat clients. Σωστά; Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι διαφορετικό; Πχ να εξαιρεθούν κάποια πακέτα από τα fat clients;

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 08 Νοε 2012, 06:32:09 ΜΜ
Κάτι διαφορετικό που παρατήρησα σε σχέση με την 10 είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τη λίστα koina.list. Θα πρέπει τα αντίστοιχα λογισμικά να τα βάλω ένα-ένα τώρα;

Τα εκπαιδευτικά λογισμικά μπαίνουν όλα μαζί βάζοντας τα μεταπακέτα dimotiko, gymnasio, lykeio κτλ, ενώ τα υπόλοιπα π.χ. gimp, tuxpaint τα βάζουμε ένα-ένα από το κέντρο λογισμικού.

Αν κάποιος θέλει, μπορεί να κρατήσει δικιά του λίστα με όλα τα προγράμματα που βάζει (για επόμενες εγκαταστάσεις), ως εξής:
Κώδικας: shell
mkdir ~/bin
gedit bin/install-my-programs
(Περιεχόμενα του αρχείου:)
#!/bin/sh
sudo apt-get install gimp tuxpaint tuxtype \
ki alla paketa \
telos paketwn
(Αποθήκευση, έξοδος)
chmod +x ~/bin/install-my-programs
(και για την εγκατάσταση: )
~/bin/install-my-programs


Παράθεση από: yiannis στις 08 Νοε 2012, 06:32:09 ΜΜ
Τώρα που δεν υπάρχει ξεχωριστός εικονικός δίσκος για τα fat clients, αυτό σημαίνει ότι ο server θα έχει το ίδιο λογισμικό με τα fat clients. Σωστά; Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι διαφορετικό; Πχ να εξαιρεθούν κάποια πακέτα από τα fat clients;

Μπορείς να εξαιρέσεις όποια αρχεία θες, δες την τελευταία παράγραφο στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Δημοσίευση_εικονικού_δίσκου. Τα μενού βρίσκονται σαν αρχεία .desktop στο φάκελο /usr/share/applications, ενώ τα εκτελέσιμα συνήθως στο /usr/bin.

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 08 Νοε 2012, 06:55:26 ΜΜ
Αν κάποιος θέλει, μπορεί να κρατήσει δικιά του λίστα με όλα τα προγράμματα που βάζει (για επόμενες εγκαταστάσεις), ως εξής:

Πολύ καλή λύση!!

Παράθεση
Μπορείς να εξαιρέσεις όποια αρχεία θες, δες την τελευταία παράγραφο στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Δημοσίευση_εικονικού_δίσκου. Τα μενού βρίσκονται σαν αρχεία .desktop στο φάκελο /usr/share/applications, ενώ τα εκτελέσιμα συνήθως στο /usr/bin.

Την είχα διαβάσει την παράγραφο. Δεν καταλαβαίνω όμως πώς θα αποκλείσω ένα πρόγραμμα. Πχ, εγκατέστησα DropBox, VirtualBox και το FET, τα οποία δεν θέλω να είναι διαθέσιμα στους clients. Τι θα πρέπει να βάλω στο /etc/ltsp/ltsp-update-image.excludes για να τα αποκλείσω; Αυτό που μου έγραψες για τα μενού και τα εκτελέσιμα, δεν το κατάλαβα :(

Η αλήθεια είναι ότι αυτά είναι λεπτομέρειες. Και αρκετά σε έχω ζαλίσει. Ξέφυγε και το θέμα τελείως από το αρχικό!!!
Ελπίζω να λυθούν όλα τα προβλήματα με τις κάρτες γραφικών και να δουλεύουν και το ίδιο καλά τα υπόλοιπα, ώστε να αξίζει η αναβάθμιση.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την όλη βοήθεια! Θα επανέλθω όπως και να 'χει, με εντυπώσεις ;)

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 08 Νοε 2012, 07:34:36 ΜΜ
Την είχα διαβάσει την παράγραφο. Δεν καταλαβαίνω όμως πώς θα αποκλείσω ένα πρόγραμμα. Πχ, εγκατέστησα DropBox, VirtualBox και το FET, τα οποία δεν θέλω να είναι διαθέσιμα στους clients. Τι θα πρέπει να βάλω στο /etc/ltsp/ltsp-update-image.excludes για να τα αποκλείσω; Αυτό που μου έγραψες για τα μενού και τα εκτελέσιμα, δεν το κατάλαβα :(

sudo gedit /etc/ltsp/ltsp-update-image.excludes, και προσθέτεις τις παρακάτω γραμμές:
usr/share/applications/virtualbox.desktop
usr/bin/VirtualBox

Έτσι ούτε στο μενού θα εμφανίζεται, ούτε θα μπορούν να το εκτελέσουν από κονσόλα.

yiannis

Τελικά, με την έκδοση 12.04, οι δύο συγκεκριμένοι clients δεν κολλάνε, αλλά στο Διερμηνευτή, πάλι έχουν πρόβλημα. Συγκεκριμένα, μετά από λίγη ώρα, τα γράμματα βγαίνουν σαν διπλά, το ένα πάνω στο άλλο και δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα!! Κατά τα άλλα, δουλεύουν κανονικά, αλλά νομίζω ότι και με την 10.04, μόνο με χρήση του Διερμηνευτή κολλούσαν... Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο;

Επιπλέον, τώρα έχω διάφορα προβλήματα και σε άλλους clients. Όταν πάνε να ανοίξουν κάποιο πρόγραμμα, πχ Διερμηνευτή ή Firefox, βγαίνει ένα παράθυρο, που ζητάει το root password. Δε θυμάμαι τι ακριβώς λέει, κάτι σχετικό με SSH. Και να δώσω το password του administrator, δεν το δέχεται και το ξαναζητάει. Μόνο με επανειλημμένα Esc (μπορεί και 20) βγαίνει από τη μέση και μπορείς να δουλέψεις.

Με τις εφαρμογές, όλα καλά. Τις εγκατέστησα εύκολα μέσα από το κέντρο λογισμικού. Τα επιπλέον fonts των windows με ταλαιπώρησαν λίγο, αλλά τα έβαλα και αυτά (δε δούλευε εδώ η εύκολη λύση που είχα δει στο 10: διπλό κλικ και άνοιγμα με τον viewer, κλικ στο install και τέλος).

Απομένει η εγκατάσταση του squid. Ισχύουν οι οδηγίες που υπάρχουν από το 2010 στη βιβλιοθήκη; Γιατί στο wiki δεν αναφέρεται κάτι σχετικό...

alkisg

ΟΚ αφού γλύτωσες από τα κολλήματα τώρα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες επιλογές του intel driver μήπως και δεις βελτίωση και στο wine.
Δοκίμασε για τους δύο αυτούς clients να βάλεις στο lts.conf:
X_OPTION_01="\"NoAccel\""

Περισσότερες επιλογές για δοκιμή μπορείς να βρεις στη σελίδα βοήθειας του οδηγού: http://manpages.ubuntu.com/intel

Για το παράθυρο που ζητάει κωδικό, μήπως π.χ. ο firefox ζητάει να κάνει update τον flash player;
Αυτό γίνεται συγκεντρωτικά για όλους τους χρήστες από τον server, κάνοντας update και μετά δημοσίευση εικονικού δίσκου.
Αν όχι, γράψε επακριβώς το μήνυμα.

Για τα fonts των Windows, τα live CDs της Τεχνικής Στήριξης περιέχουν ήδη όλα τα βασικά (/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts).
Αν θες επιπλέον fonts, μπορείς να τρέξεις gksudo nautilus και να αντιγράψεις όποια θες στον παραπάνω φάκελο.

apapakL

Παράθεση από: alkisg στις 13 Νοε 2012, 06:03:25 ΜΜ
...... Απομένει η εγκατάσταση του squid. Ισχύουν οι οδηγίες που υπάρχουν από το 2010 στη βιβλιοθήκη; Γιατί στο wiki δεν αναφέρεται κάτι σχετικό...

Μέχρι να αυτοματοποιηθεί η μέθοδος αν θες μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που περιγράφω εδώ. Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις υλοποιούν το κλείδωμα των ρυθμίσεων μόνο για firefox και όχι για chromiun (αν το έχεις εγκατεστημένο...)

yiannis

Παράθεση από: apapakL στις 13 Νοε 2012, 08:23:17 ΜΜ
Μέχρι να αυτοματοποιηθεί η μέθοδος αν θες μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που περιγράφω εδώ. Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις υλοποιούν το κλείδωμα των ρυθμίσεων μόνο για firefox και όχι για chromiun (αν το έχεις εγκατεστημένο...)

Eυχαριστώ!! :)
Το κλείδωμα των ρυθμίσεων δεν με απασχολεί ακόμα! Μόλις βρεθεί κάποιος μαθητής να παρακάμψει τον proxy θα το ξαναδώ :)
Χωρίς το κλείδωμα, δεν θα δουλεύει και το firefox και το chromium (ναι έχω και τα 2) μέσω proxy; Δηλαδή αν κάνω μέχρι και το βήμα 4 δεν θα είμαι εντάξει;

yiannis

#32
Παράθεση από: alkisg στις 13 Νοε 2012, 06:03:25 ΜΜ
ΟΚ αφού γλύτωσες από τα κολλήματα τώρα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες επιλογές του intel driver μήπως και δεις βελτίωση και στο wine.
Δοκίμασε για τους δύο αυτούς clients να βάλεις στο lts.conf:
X_OPTION_01="\"NoAccel\""

Εννοείς στο τέλος του lts.conf να προσθέσω κάτι τέτοιο;
[mac address του 1ου]
X_OPTION_01="\"NoAccel\""
[mac address του 2ου]
X_OPTION_01="\"NoAccel\""

ΠαράθεσηΓια το παράθυρο που ζητάει κωδικό, μήπως π.χ. ο firefox ζητάει να κάνει update τον flash player;
Αυτό γίνεται συγκεντρωτικά για όλους τους χρήστες από τον server, κάνοντας update και μετά δημοσίευση εικονικού δίσκου.
Αν όχι, γράψε επακριβώς το μήνυμα.

Τα έχω κάνει αυτά. Δεν πρέπει να είναι αυτό. Αλλά θα το ξανακάνω αύριο και θα στείλω λεπτομέρειες.

ΠαράθεσηΓια τα fonts των Windows, τα live CDs της Τεχνικής Στήριξης περιέχουν ήδη όλα τα βασικά (/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts).
Αν θες επιπλέον fonts, μπορείς να τρέξεις gksudo nautilus και να αντιγράψεις όποια θες στον παραπάνω φάκελο.

Για τα core fonts, το είχα δει. Προσπαθούσα να προσθέσω και τα C fonts (calibri, cambria κλπ). Αλλά αυτό με την αντιγραφή δεν το σκέφτηκα. Το πιο απλό απ' όλα ;)

Και κάτι ακόμα, αν δεν σας κουράζω: Έχω 2 τύπους οθονών: CRT 17" και LCD 16:9 18" ή 19". Προφανώς δουλεύουν σε διαφορετικές αναλύσεις. Για τις LCD όλα είναι καλά. Στις CRT όμως, άλλες μπαίνουν σε 1024*768 και άλλες σε 1280*1024. Νομίζω ότι η πρώτη ανάλυση είναι προτιμότερη. Φαίνεται να ζορίζει και λιγότερο τις κάρτες γραφικών και το refresh rate είναι καλύτερο. Πώς θα κάνω force σε όλες τις 17άρες να παίζουν σε 1024*768; Πάλι στο lts.conf στο τέλος με τις mac addresses; Με ποια παράμετρο; Είδα ότι στο lts.conf μπορώ να βάλω κοινή ανάλυση για όλους. Αλλά στη δική μου περίπτωση δεν βολεύει αυτό...

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 13 Νοε 2012, 08:41:17 ΜΜ
Εννοείς στο τέλος του lts.conf να προσθέσω κάτι τέτοιο;

Yup.

Παράθεση από: yiannis στις 13 Νοε 2012, 08:41:17 ΜΜ
Πάλι στο lts.conf στο τέλος με τις mac addresses; Με ποια παράμετρο;

Ναι, με την XRANDR_MODE_0=1024x768. Τις mac address τις βλέπεις με δεξί κλικ → ιδιότητες από τον Επόπτη. Με την ευκαιρία αν θες δηλώνεις και HOSTNAME=PCxx ώστε να έχεις κανονικά ονομασμένους όλους τους clients.

apapakL

Παράθεση από: yiannis στις 13 Νοε 2012, 08:36:15 ΜΜ
Eυχαριστώ!! :)
Το κλείδωμα των ρυθμίσεων δεν με απασχολεί ακόμα! Μόλις βρεθεί κάποιος μαθητής να παρακάμψει τον proxy θα το ξαναδώ :)
Χωρίς το κλείδωμα, δεν θα δουλεύει και το firefox και το chromium (ναι έχω και τα 2) μέσω proxy; Δηλαδή αν κάνω μέχρι και το βήμα 4 δεν θα είμαι εντάξει;

Δυστυχώς όχι... Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις ορίζουν τον proxy για τον firefox μόνο και όχι για τον chromium ο οποίος χρησιμοποιεί τις ρυθμίσεις proxy του συστήματος. Πρέπει με κάποιο τρόπο να ορισθούν για όλους τους χρήστες. Ωστόσο το συγκεκρiμένο task δεν δούλεψε με τους τρόπους που περιγράφηκαν στο σχετικό thread (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4761.0),  λόγω κάποιων bugs (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-control-center/+bug/1055525 και http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=542270) τα οποία δεν γνωρίζω αν έχουν λυθεί...

yiannis

Μόλις ξεκινάει ο Διερμηνευτής βγαίνει ένα παράθυρο, με τίτλο
OpenSSH
και μέσα στο παράθυρο λέει root@server's password. Έχει ένα πλαίσιο για να το συμπληρώσω, αλλά δεν δέχεται ότι και να βάλω! Δεν φεύγει από τη μέση με τίποτα, παρά μόνο με επανειλημμένα esc.

Σε άλλον client, μου έβγαλε άλλο παράθυρο, το οποίο το βλέπω για πρώτη φορά:
Could not grab keyboard. A malicious client may be eavesdropping on your session.

Τέλος, στο server, όταν τρέχω το epoptes, μου βγάζει που και που το μήνυμα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα

Την ανάλυση και τα ονόματα των σταθμών τα έφτιαξα. Ευχαριστώ :)

alkisg

Για το Διερμηνευτή και το OpenSSH, δεν το έχω ξαναακούσει και δεν μπορώ να το αναπαραγάγω, αν θες έλα από το IRC να το δούμε live.
Αυτό με το could not grab keyboard μπορεί να το έβγαλε κάποια εφαρμογή που ήθελε full screen επιβεβαίωση (όπως αυτή που ζητάει κωδικούς) και να έτυχε να υπάρχει ανοιχτό μενού οπότε να μην μπορούσε να κάνει grab, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μας απασχολήσει εκτός αν δεις να ξανασυμβαίνει συχνά.
Για τον Επόπτη, επισύναψε το αρχείο /var/crash/κάτι-με-epoptes-μέσα.crash (ή το βλέπουμε κι αυτό στο IRC).

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 14 Νοε 2012, 05:24:05 ΜΜ
Για το Διερμηνευτή και το OpenSSH, δεν το έχω ξαναακούσει και δεν μπορώ να το αναπαραγάγω, αν θες έλα από το IRC να το δούμε live.

Ποια μέρα/ώρα μπορεί να γίνει αυτό;

ΠαράθεσηΑυτό με το could not grab keyboard μπορεί να το έβγαλε κάποια εφαρμογή που ήθελε full screen επιβεβαίωση (όπως αυτή που ζητάει κωδικούς) και να έτυχε να υπάρχει ανοιχτό μενού οπότε να μην μπορούσε να κάνει grab, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μας απασχολήσει εκτός αν δεις να ξανασυμβαίνει συχνά.

Όχι, μία φορά το έχω δει ως τώρα...

ΠαράθεσηΓια τον Επόπτη, επισύναψε το αρχείο /var/crash/κάτι-με-epoptes-μέσα.crash (ή το βλέπουμε κι αυτό στο IRC).

Θα το στείλω αύριο κι αυτό!

alkisg

Οποιοδήποτε πρωί μπαίνεις στο IRC, ρωτάς, και περιμένεις από λεπτό μέχρι δεκάλεπτο για απαντήσεις + live support, αν όχι ξαναδοκιμάζεις άλλη μέρα.

yiannis

#39
Καλημέρα!
Επισυνάπτω το /var/crash/_usr_bin_epoptes.1000.crash
για το πρόβλημα που είπα παραπάνω με τους Επόπες.

Ευχαριστώ και για το πρωινό support. Δυστυχώς έπεσε πάνω σε μάθημα και είχα μια καθυστέρηση στην ανταπόκριση. Δεν είδα και τι έκανες τελικά. Έβγαλες άκρη γιατί κόβεται η ssh σύνδεση και δεν βλέπουν οι χρήστες το home dir; Με τους επόπτες; Δεν είδα αν σου έβγαλε το μήνυμα. Αλλά μήπως και γι' αυτό έφταιγε η επικοινωνία; Ίσως το crash αρχείο βοηθήσει σε αυτό.

Πάντως είχε πλάκα την ώρα του μαθήματος που οι μαθητές έβλεπαν έναν ΗΥ χωρίς χρήστη να κάνει διάφορα. Κάποιος από αυτούς μάλιστα κάτι πρέπει να σου έγραψε κιόλας. Μετά, έκλεισα την οθόνη και το διάλειμμα έλαβε τέλος :)

alkisg

Το πρόβλημα με τον Επόπτη πρέπει να είναι επειδή διάλεξες κάποιον, μετά έκανες κάποια ενέργεια σ' αυτόν (π.χ. προβολή οθόνης), αλλά στο μεταξύ έκλεισε ο client οπότε παραπονιέται γιατί δεν κατάφερε να του προβάλλει την οθόνη. Το ανέφερα στον Phantomas, θα έρθει update που θα το λύνει.

Για το πρόβλημα με το wine, φαίνεται ότι κόβεται η σύνδεση του ssh. Το είδα μία μόνο φορά, μετά δεν κατάφερα να το αναπαραγάγω πάλι. Δεν έχει σχέση με τον Επόπτη και νομίζω ότι δεν έχει καν σχέση με το wine. Αν μπορέσεις να βρεις τρόπο αναπαραγωγής του, ή αν το έχει δει κάποιος άλλος, να το δούμε ξανά με απομακρυσμένη βοήθεια.

yiannis

Δυστυχώς, τα προβλήματα συνεχίζονται. Και σήμερα υπήρξε το πρόβλημα με το ssh και δεν έβλεπαν τους φακέλους. Επίσης άνοιξε και το παράθυρο που ζητούσε το root password. Δυστυχώς όμως, δεν μπορώ να το αναπαράγω με συνέπεια. Να πω δηλαδή ότι αν κάνω αυτό θα έχω πρόβλημα. Άλλες φορές ο ίδιος ΗΥ με τον ίδιο χρήστη δουλεύει κανονικά και κάποιες άλλες όχι. Κατά το μάθημα, όταν γίνεται αυτό, το μόνο που κάνω είναι να ξαναξεκινήσουν και να ευχηθώ όλα να πάνε καλά. Υπάρχει περίπτωση να μην έγινε κάτι σωστά κατά την εγκατάσταση;

Επίσης με τις κάρτες γραφικών λύθηκε το θέμα του ενός, αλλά όχι του άλλου. Θα δω μήπως δουλέψει κάποια άλλη ρύθμιση.

Επειδή όλα αυτά γίνονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος, έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα. Με το 10 είχα πολύ πιο σταθερό περιβάλλον εργασίας, και πρόβλημα μόνο με τους 2 συγκεκριμένους ΗΥ. Αν δεν βγάλω άκρη και αυτήν την εβδομάδα, με βλέπω να ξαναγυρίζω στον παλιό σκληρό δίσκο με το 10, και δε θα χρησιμοποιώ τους 2 προβληματικούς ΗΥ. Ή θα ψάξω να τους βάλω κάποια άλλη κάρτα.

Όπως και να'χει, ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!! :)

alkisg

Γιάννη αν θες πριν γυρίσεις στην 10.04, να κάνουμε μια δοκιμή με NFS, να δούμε αν είναι πιο σταθερό από το προεπιλεγμένο SSHFS στο εργαστήριό σου. Αν είναι πες μου να αναρτήσω σχετικές οδηγίες.

yiannis

#43
Άλκη, δεν έχω καμία αντίρρηση να δοκιμάσω οτιδήποτε που θα μπορούσε να βοηθήσει σε επίλυση προβλημάτων. Αν δεν σου είναι κόπος οι οδηγίες, εγώ ευχαρίστως να το κάνω.

Στην 10.04 ποιο από τα δύο χρησιμοποιείται; NFS/SSHFS;

Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι σε ένα περιβάλλον που τελικά δεν είναι λειτουργικό και δεν μπορώ να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που προκύπτουν κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Και δε νιώθω άνετα με αυτό. Γι' αυτό και λέω προς το παρόν να γυρίσω πίσω και αργότερα βλέπουμε :)

Ένα άλλο πρόβλημα που μου έκανε σήμερα ο server είναι ότι όταν επιλέγω τερματισμό, με πάει στην login screen! Είτε είμαι συνδεδεμένος είτε όχι!!

yiannis

Απ' ότι διάβασα σε άλλο νήμα η 10.04 χρησιμοποιούσε NFS. Μου λύθηκε κι αυτή η απορία :)
Αν θέλεις να δοκιμάσω να το αλλάξουμε, μου λες. Λέω να το αφήσω και αυτή την εβδομάδα στη 12 και βλέπουμε. Αν είναι μου στέλνεις οδηγίες.

Το τελευταίο με το server λύθηκε. Μόνο του... Έγιναν κάποια updates σήμερα, μπορεί να έπαιξε ρόλο και αυτό.

alkisg

Οδηγίες για ενεργοποίηση NFS /home (δεν είναι καλά δοκιμασμένες, δώστε ανατροφοδότηση αν κάτι φαίνεται να μη δουλεύει):

Στο server, εκτελείτε τα παρακάτω:
Κώδικας: shell
sudo -i
apt-get install nfs-kernel-server
echo '/home *(rw,async,no_subtree_check)' >> /etc/exports
exportfs -ra


Μετά, άνοιγμα του lts.conf, και προσθήκη της παρακάτω γραμμής κάπου κάτω από το [Default]:
FSTAB_1="server:/home    /home           nfs     defaults,nfsvers=3,nolock 0       0"


Τέλος, δημοσίευση εικονικού δίσκου και επανεκκίνηση των clients.

Για να βεβαιωθείτε ότι το NFS δουλεύει, αφού κάνετε login σε κάποιον fat client, θα πρέπει να δείτε όλους τους φακέλους των χρηστών κάτω από το /home, όχι μόνο του τρέχοντα χρήστη.

yiannis

Tα έκανα και δούλεψε κανονικά.
Κάνω login σε έναν fat client ως χρήστης και στο /home πράγματι βλέπω όλους τους φακέλους όλων των χρηστών.
Ελπίζω να λυθούν και τα προβλήματα :)

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με νεότερα...

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 20 Νοε 2012, 02:49:21 ΜΜ
Ένα άλλο πρόβλημα που μου έκανε σήμερα ο server είναι ότι όταν επιλέγω τερματισμό, με πάει στην login screen! Είτε είμαι συνδεδεμένος είτε όχι!!

Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει κάποιος συνδεδεμένος στο σύστημα, δεν σε αφήνει να τερματίσεις το server μήπως και του κόψεις τις εργασίες του.
Το κακό είναι ότι αν π.χ. κάποιος έχει κλείσει τον client του από το κουμπί power αντί για να επιλέξει τερματισμό, τότε θα φαίνεται σαν συνδεδεμένος στο σύστημα για 2 ώρες μετά.
Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ένας τρόπος για τερματισμό που παρακάμπτει το πρόβλημα των συνδεδεμένων χρηστών, είναι alt+ctrl+f1, alt+ctrl+del, και πάνω στην επανεκκίνηση πάτημα του πλήκτρου power.

yiannis

#48
Παράθεση από: apapakL στις 14 Νοε 2012, 02:04:25 ΜΜ
Δυστυχώς όχι... Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις ορίζουν τον proxy για τον firefox μόνο και όχι για τον chromium ο οποίος χρησιμοποιεί τις ρυθμίσεις proxy του συστήματος. Πρέπει με κάποιο τρόπο να ορισθούν για όλους τους χρήστες. Ωστόσο το συγκεκρiμένο task δεν δούλεψε με τους τρόπους που περιγράφηκαν στο σχετικό thread (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4761.0),  λόγω κάποιων bugs (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-control-center/+bug/1055525 και http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=542270) τα οποία δεν γνωρίζω αν έχουν λυθεί...

Τελικά έστησα το squid. Έκανα τα 4 πρώτα βήματα από τις οδηγίες που μου είπες, αλλά όχι το 5ο. Και αυτό γιατί δε δουλεύει (όπως μου είπες) σε chromium. Αντί αυτού, έκανα ότι λεει ο apanagio εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4761.msg51168#msg51168
Έφτιαξα στο server το αρχείο /etc/profile.d/proxy.sh και αντέγραψα εκεί μέσα τις 3 εντολές
gsettings set org.gnome.system.proxy.http host 'server'
gsettings set org.gnome.system.proxy.http port 3128
gsettings set org.gnome.system.proxy mode 'manual'

Τώρα όλοι οι χρήστες και σε firefox και σε chromium μπαίνουν μέσω του proxy server. Δυστυχώς όμως, μπορούν οι χρήστες να αλλάξουν τη ρύθμιση και να παρακάμπτουν τον proxy!! Αλλά τουλάχιστον την επόμενη φορά που συνδέονται, πάλι ισχύουν οι ρυθμίσεις για τον proxy. Θα το δω κι αυτό κάποια άλλη μέρα :)

Ευχαριστώ!

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 22 Νοε 2012, 01:46:21 ΜΜ
Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει κάποιος συνδεδεμένος στο σύστημα, δεν σε αφήνει να τερματίσεις το server μήπως και του κόψεις τις εργασίες του.
Το κακό είναι ότι αν π.χ. κάποιος έχει κλείσει τον client του από το κουμπί power αντί για να επιλέξει τερματισμό, τότε θα φαίνεται σαν συνδεδεμένος στο σύστημα για 2 ώρες μετά.
Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ένας τρόπος για τερματισμό που παρακάμπτει το πρόβλημα των συνδεδεμένων χρηστών, είναι alt+ctrl+f1, alt+ctrl+del, και πάνω στην επανεκκίνηση πάτημα του πλήκτρου power.

Νομίζω ότι είχαν μείνει κάποιοι fat clients ανοιχτοί εκείνη τη μέρα... :)

apapakL

Παράθεση από: yiannis στις 22 Νοε 2012, 02:05:57 ΜΜ
... Έκανα τα 4 πρώτα βήματα από τις οδηγίες που μου είπες, αλλά όχι το 5ο...

.....Τώρα όλοι οι χρήστες και σε firefox και σε chromium μπαίνουν μέσω του proxy server. Δυστυχώς όμως, μπορούν οι χρήστες να αλλάξουν τη ρύθμιση και να παρακάμπτουν τον proxy!! .....

Αν κάνεις και το βήμα 5 οι χρήστες δε θα μπορούν να παρακάμψoυν τον proxy τουλάχιστο για το firefox αφού κλειδώνονται οι ρυθμίσεις στην αντιστοιχη καρτέλα...
Απομένει να βρεθεί τρόπος να κλειδωθούν οι ρυθμίσεις του συστήματος για τον proxy και άρα και τον chromium ο οποίος δεν έχει δικές του ξεχωριστές ρυθμίσεις ...

yiannis

Παράθεση από: apapakL στις 23 Νοε 2012, 12:23:45 ΠΜ
Αν κάνεις και το βήμα 5 οι χρήστες δε θα μπορούν να παρακάμψoυν τον proxy τουλάχιστο για το firefox αφού κλειδώνονται οι ρυθμίσεις στην αντιστοιχη καρτέλα...
Απομένει να βρεθεί τρόπος να κλειδωθούν οι ρυθμίσεις του συστήματος για τον proxy και άρα και τον chromium ο οποίος δεν έχει δικές του ξεχωριστές ρυθμίσεις ...

Έχεις δίκιο, θα το κάνω και αυτό. Στη δική μου περίπτωση όμως, θα κάνει μικρή διαφορά, γιατί οι πιο πολλοί μαθητές χρησιμοποιούν chromium και μόλις καταλάβουν ότι μπορούν να παρακάμψουν τον proxy server, θα το χρησιμοποιούν και οι υπόλοιποι. :)

yiannis

Στον έναν από τους 2 ΗΥ, φαίνεται να λύθηκαν όλα τα προβλήματα. Με το noaccel switch. Στον 2ο όμως, με την ίδια ρύθμιση, κάνει το εξής: Μόλις ξεκινήσει, και αφού βγει το logo του ubuntu και περιμένω τη login screen, βλέπω μια μαύρη οθόνη και φαίνεται μόνο το ποντίκι. Φαίνεται σα να έχει κολλήσει. Αλλά, μπορεί να συνδεθώ κανονικά από τους επόπτες, αλλά και κει δεν βλέπω την πλήρη οθόνη, μόνο το ποντίκι και το πλαίσιο που γράφω το όνομα χρήστη. Από τους επόπτες μπορώ να μπω κανονικά και όλα δουλεύουν. Αν κάνω logout, όλα φαίνονται κανονικά!

exanemou

ΠαράθεσηΑυτό συμβαίνει όταν υπάρχει κάποιος συνδεδεμένος στο σύστημα, δεν σε αφήνει να τερματίσεις το server μήπως και του κόψεις τις εργασίες του.
Το κακό είναι ότι αν π.χ. κάποιος έχει κλείσει τον client του από το κουμπί power αντί για να επιλέξει τερματισμό, τότε θα φαίνεται σαν συνδεδεμένος στο σύστημα για 2 ώρες μετά.
Kαποιες φορές οπως εχτες αφου βεβαιώθηκα οτι ολοι οι σταθμοι ήταν τερματισμενοι , ο εξυπηρετητης δεν τερματισε
Επισης δεν υπηρξε καποιος που να εκλεισε κατευθειαν απο το power .
Δεν επιασε ουτε το alt ctrl del ,τον αλλο συνδυασμο δεν το δοκιμασα γιατι δεν τον θυμωμουν

yiannis

Σε μένα πάντως, δεν ξαναεμφανίστηκε από τότε...

alkisg

Παράθεση από: exanemou στις 30 Νοε 2012, 10:36:17 ΠΜ
Kαποιες φορές οπως εχτες αφου βεβαιώθηκα οτι ολοι οι σταθμοι ήταν τερματισμενοι , ο εξυπηρετητης δεν τερματισε

Η εντολή "w" (σκέτο γράμμα w) σε τερματικό εμφανίζει ποιοι είναι συνδεδεμένοι στο σύστημα.
Αν σε κάποιον τύχει να προσπαθήσει να κλείσει τον εξυπηρετητή και αυτός να μην κλείνει, ας επισυνάψει το αποτέλεσμα της εντολής w.

yiannis

Ξαναγύρισα στο 10. Βασικά έχω και τους 2 δίσκους πάνω τώρα και ξεκινάω όποιο από τα 2 θέλω εύκολα.
Έτσι όπως είχα την έκδοση 10, είχα ελάχιστα προβλήματα, πέρα από τους 2 συγκεκριμένους ΗΥ για τους οποίους ξεκίνησε και το νήμα.

Δοκίμασα λοιπόν και έβαλα μια κάρτα γραφικών στον έναν. Το αποτέλεσμα είναι ότι αμέσως μετά το λογότυπο του ubuntu, με βγάζει σε γραμμή εντολών, με τα εξής:

No init found. Try passing init=bootarg.

BusyBox v1.13.3 (Ubuntu 1:1.13.3-1ubuntu11) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands
(initramfs)_

και περιμένει κάποια εντολή από μένα...

Τι πρέπει να κάνω; Δοκίμασα ανανέωση και συμπίεση εικονικού δίσκου, αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Ευχαριστώ!

alkisg

...οι υπόλοιποι ξεκινάνε και αυτός όχι;
Δώσε sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default, και βγάλε το quiet splash από εκεί, ώστε να δεις όλα τα μηνύματα της εκκίνησης. Αν μόνο αυτός δεν ξεκινάει, κάπου θα αναφέρει το μήνυμα λάθους, πριν σε βγάλει στο initramfs shell...

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 11 Δεκ 2012, 06:08:55 ΜΜ
...οι υπόλοιποι ξεκινάνε και αυτός όχι;

Ναι, όλοι κανονικά, εκτός από αυτόν.

ΠαράθεσηΔώσε sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default, και βγάλε το quiet splash από εκεί, ώστε να δεις όλα τα μηνύματα της εκκίνησης. Αν μόνο αυτός δεν ξεκινάει, κάπου θα αναφέρει το μήνυμα λάθους, πριν σε βγάλει στο initramfs shell...

ΟΚ, θα το κάνω την Πέμπτη και θα επανέλθω!
Ευχαριστώ!!!! :)

alkisg

Στο σημείο που σταματάει δεν πρέπει να παίζει ρόλο η κάρτα γραφικών. Μπορεί να παίζει ρόλο ο driver της κάρτας δικτύου, δες ποια είναι, αν έχει άλλος client τέτοια κάρτα κτλ.

yiannis

Έχει μια onboard. Αλλά εδώ και έναν περίπου χρόνο που έχω το συγκεκριμένο ΗΥ, με αυτήν ξεκινάει. Και σε ubuntu 10 και σε 12. Πρώτη φορά βγάζει αυτό το πρόβλημα... Περίεργο. Θα το δω και θα σου πω πάλι.

yiannis

#61
Η κάρτα γραφικών είναι η GeForce FX 5200 128MB.
Η κάρτα δικτύου είναι onboard της Realtek. Στην εκκίνηση βγάζει
Realtek RTL8139(X)/8130/810X PCI Fast Ethernet Controller v2.13

Έσβησα το quit splash από εκεί που μου είπες και πράγματι βγαίνουν διάφορα διαγνωστικά μηνύματα. Δυστυχώς όμως βγαίνουν πολύ γρήγορα και εξαφανίζονται άμεσα, για να βγει μετά το μήνυμα που είπα πριν. Το pause δεν έχει αποτέλεσμα! Το έκανα αρκετές φορές και το μόνο που μπόρεσα να διακρίνω είναι πολλές σειρές από λάθη που λένε κάτι σαν:
SQUASHFS error ... unable to read directory ...
Βγαίνει κάποια από αυτό μόνο;
Θα δοκιμάσω μήπως προλάβω να δω κάτι παραπάνω...

Ο συγκεκριμένος πάντα ξεκινούσε κανονικά και στο 10 και στο 12. Ίδια κάρτα δεν βρήκα σε άλλον. Στον 2ο ΗΥ με το αρχικό πρόβλημα για το οποίο ξεκίνησε το παρόν νήμα, υπάρχει μια παρόμοια, Realtek RTL8139(A/B/C)/RTL8130. Αλλά και αυτός ξεκινάει κανονικά!

Αν μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτά μου λες. Προς το παρόν, θα δοκιμάσω μια άλλη κάρτα δικτύου, από κάποιες παλιές pci που μου είχαν μείνει από το παλιό εργαστήριο. Και θα δω. Αν δουλέψει, θα ξέρουμε σίγουρα ότι έφταιγε η κάρτα δικτύου :)

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 01 Νοε 2012, 11:54:51 ΠΜ
Οι 8xx κάρτες της Intel είχαν πολλά προβλήματα στην 10.04, δηλαδή τα κολλήματα που βλέπεις είναι αναμενόμενα, βάλε 12.04 που έχει καλύτερους drivers γι' αυτήν.

Σήμερα τελικά οι Intel developers ανακοίνωσαν ότι λύθηκαν όλα τα προβλήματα γι' αυτές τις κάρτες:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI1MzI
...σε κάποια επόμενη έκδοση του Ubuntu λοιπόν θα υποστηρίζονται ξανά χωρίς κολλήματα.

yiannis

Ας ελπίσουμε σε κάποιο update να αναβαθμιστούν οι drivers και να δουλέψει σωστά!

Προς το παρόν, ο ΗΥ που είχε τα προβλήματα εκκίνησης έχει πιο σημαντικά πια: δεν ανοίγει καθόλου!!!
Ο άλλος, που είχε τα θέματα με την κάρτα γραφικών, προς το παρόν, στην 10, δουλεύει σωστά!!!!!! :)

Μέχρι το επόμενο πρόβλημα λοιπόν :) :) :)

yiannis

αντικατέστησα αυτόν που δε δούλευε καθόλου, με έναν άλλο:
Intel Celeron 2.80GHz, 1GB RAM, κάρτα γραφικών KM400/KN400/P4M800 [S3 UniChrome] [7205].
Ξεκινάει κανονικά από το δίκτυο, βγάζει το πρώτο logo του ubuntu, αλλά μετά κολλάει σε μαύρη οθόνη. Πάλι κάρτα γραφικών; Δοκίμασα με
XRANDR_MODE_0=1024x768
X_VERTREFRESH=75.0
μιας και έχει 17" crt monitor, αλλά καμία αλλαγή!

Καμιά ιδέα πάλι; :)

yiannis

Με άλλη κάρτα γραφικών (μια ΑΤΙ AGP) ξεκίνησε κανονικά!
Έχει μείνει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Μόλις το λύσω και αυτό, ελπίζω ότι θα δουλέψει κανονικά :)

alkisg

Για ποια έκδοση λες τώρα; 10.04 ή 12.04; Έχεις εγκατεστημένο το πακέτο xserver-xorg-video-s3virge;

yiannis

Σε έχω μπερδέψει και σένα :)
Τη 10.04 έχω τώρα.
Είναι εγκατεστημένο και το xserver-xorg-video-s3 και το xserver-xorg-video-s3virge!

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 22 Νοε 2012, 01:46:21 ΜΜ
Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει κάποιος συνδεδεμένος στο σύστημα, δεν σε αφήνει να τερματίσεις το server μήπως και του κόψεις τις εργασίες του.
Το κακό είναι ότι αν π.χ. κάποιος έχει κλείσει τον client του από το κουμπί power αντί για να επιλέξει τερματισμό, τότε θα φαίνεται σαν συνδεδεμένος στο σύστημα για 2 ώρες μετά.
Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ένας τρόπος για τερματισμό που παρακάμπτει το πρόβλημα των συνδεδεμένων χρηστών, είναι alt+ctrl+f1, alt+ctrl+del, και πάνω στην επανεκκίνηση πάτημα του πλήκτρου power.

Ναι, αλλά σε εμένα συμβαίνει σε ένα standalone pc που τεστάρω, δεν υπάρχει κανένας συνδεδεμένος.

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 21 Δεκ 2012, 12:46:33 ΠΜ
Ναι, αλλά σε εμένα συμβαίνει σε ένα standalone pc που τεστάρω, δεν υπάρχει κανένας συνδεδεμένος.

Πάτα Alt+Ctrl+F1, κάνε login, και μετά γράψε την εντολή "w". Θα σου πει ποιος άλλος είναι συνδεδεμένος, π.χ. ο root που κάνει updates ή κάποια διεργασία από προηγούμενο login άλλου χρήστη κτλ.
Πάντως το σωστό θα ήταν να έχουμε κάποια ειδοποίηση του στυλ "υπάρχουν οι τάδε χρήστες συνδεδεμένοι στο σύστημα, θέλετε να τερματίσετε τις εργασίες τους και τον Η/Υ;".