Γενικό Λύκειο > Γενικά

Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

<< < (2/310) > >>

petrosp13:
Πλάκα μας κάνουν
Έχει πολύ γέλιο το προσχέδιο
Είναι σαν να τους πιάσεις να τους ρωτήσεις:
-Πληροφορική δεν θα γίνεται στο Λύκειο;
-Πληροφορική; Α, ναι. Την ξεχάσαμε. Σόρρυ, δίκιο έχετε, δεν γίνεται η κυβέρνηση που ευαγγελίζεται τις νέες τεχνολογίες να μην μαθαίνει πληροφορική στα παιδιά. Άκυρο το σχέδιο. Θα διαρρεύσει εκ νέου άλλο σχέδιο
 :D :D :D

skoud:

--- Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 02 Οκτ 2010, 12:24:18 μμ ---Κύριε Κουνάδη αυτό το μάθαμε και από το: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3058.msg32514#msg32514

Αυτό που δεν ξέρουμε είναι από πότε υπάρχει αυτό το σχέδιο, αν οι διάφοροι επιστημονικοί και άλλοι φορείς μας ήξεραν από πριν κάτι σχετικό, αν έκαναν ενέργειες και ποιες ώστε να μην φτάσουμε εδώ, και αν πρόκειται να κάνουν τίποτα έστω και εκ των υστέρων...

Αλήθεια τις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης τις ρώτησε κανείς;

--- Τέλος παράθεσης ---

1ον το "κύριε" με σκοτώνει, άσε που μου θυμίζει τα χρόνια μου. Σταύρο με λένε..

2ον Το σχέδιο το είδα το πρωί σε ορισμένες εφημερίδες και στο ΑΒ, και συγγνώμη που δεν πρόσεξα ότι ήταν και σε άλλο θέμα, αλλά νομίζω ότι εδώ είναι καλύτερα γιατί είναι ένα θέμα που δεν πρέπει να αφορά μόνο όσους συναδέλφους είναι σε Λύκειο.

3ον Η πρώτη εντύπωση που έχω είναι ότι, κατά την προσφιλή τους τακτική, το διέρρευσαν από το υπουργείο για να μετρήσουν αντιδράσεις κλπ

4ον Δεν μας κάλεσαν ποτέ να εκφέρουμε γνώμη για οποιοδήποτε σχέδιό τους, αντίθετα εμείς έχουμε καταθέσει στην νέα (περσι) κυβέρνηση πριν καν συμπληρωθεί μήνας από τις εκλογές, τις γνωστές θέσεις του κλάδου (http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/protPEKAP.pdf)  τις οποίες, μας απάντησαν, ότι θα τις λάβουν υπόψη!

5ον Προφανώς και θα υπάρξει αντίδραση, δεν νομίζω τα τελευταία χρόνια να έχουμε ως ΠΕΚΑΠ αφήσει κάτι στην τύχη του. Πρέπει όμως αφ' ενός να μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει και αφ' ετέρου αυτή τη φορά να αντιδράσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΕΝΩΤΙΚΑ και ΕΝΙΑΙΑ ....

Γιάννης Αναγνωστάκης:
Συγνώμη , αλλά το προσχέδιο δεν στέκει ιδιαίτερα..Αν πραγματικά ειναι αυτό που λένε

Όλοι οι κλάδοι σχεδούν μένουν ικανοποιημένοι, απλά οι πληροφορικάριοι εκτός!

Δεύτερον,δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά για τα μαθήματα ιστορία των ιδεών, ηθική, Πολιτικές και κοινωνικές επιστήμες... (αυτά τα κάνουν σε κάτι σχολές στη φιλοσοφορική και στην Πάντειο μόνο)

Που είναι το τεχνολογικό στοιχείο??

Ελπίζω να είναι απλά προσχέδιο...

Διαφορετικά, θα είμαστε διαχρονικά η μοναδική ειδικότητα, με τόσο κόσμο στην δευτεροβάθμια, τόσες ενώσεις, που βγήκε εκτός Λυκείου έτσι απλά

Πραγματικά περιμένω την απάντηση των ενώσεων μας, να δω τι θα κάνουν!

pgrontas:

--- Παράθεση από: skoud στις 02 Οκτ 2010, 01:02:34 μμ ---3ον Η πρώτη εντύπωση που έχω είναι ότι, κατά την προσφιλή τους τακτική, το διέρρευσαν από το υπουργείο για να μετρήσουν αντιδράσεις κλπ

--- Τέλος παράθεσης ---
Συμφωνώ μαζί σας. Μήπως λοιπόν πρέπει να έχουμε μία άμεση δυναμική αντίδραση, ώστε να την μετρήσουν καλά;

petrosp13:
Τα μαθήματα Πληροφορικής πρέπει και θα αυξηθούν σε όλες τις βαθμίδες
Θέλουν δεν θέλουν
Δεν νομίζω ότι υπάρχει γονιός που θα επιλέξει το παιδί του να διδάσκεται θέατρο και ιστορία των ιδεών αντί για πληροφορική
Η κατακραυγή θα είναι γενική, αρκεί να μετριαστούν οι συντεχνιακές αντιλήψεις

Το σχέδιο είναι τραγικό ακόμα και στην σκέψη
Ο νόμος Αρσένη ήταν αριστούργημα σε σχέση με αυτό

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση