Βιβλία για Α-Β Λυκείου. Κάποιο νέο ;

Ξεκίνησε από Rathaniel, 13 Ιουλ 2014, 01:09:56 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Rathaniel

Νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα.

Αν έχουμε κάποιο νέο για τα βιβλία αυτά που (υποτίθεται) έγινε διαγωνισμός ,και θα τυπωθούν άμεσα, παρακαλώ γράψτε εδώ.

Οι σκοποί και στόχοι του μαθήματος ως έχει είναι γνωστοί στους περισσότερους.
Το θέμα είναι πόσους από αυτούς θα υλοποιήσουμε, γιατί αυτό το χρόνο δεν την γλιτώνουμε την τράπεζα θεμάτων (για το 2013-2014 τα επιλογής δεν είχαν θέματα). Σημέιώνω εδώ ότι ο κος.Μπελεσιώτης (Σχ.σύμβουλος Α' Αθήνας) μας ζήτησε τα θέματα που βάλαμε στην Α' Λυκείου, πιθανότατα για να κατασκευάζονται θέματα ήδη στην τράπεζα.

Το σίγουρο(?) είναι ότι το παρόν διδακτικό πακέτο (Εφαρμογές πληροφορικής Α-Β-Γ Λυκ., η "κουμούτσα" που έλεγε μια μαθήτρια μου) θα αλλάξει.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

Rathaniel

Προς διαχειριστές:
Μήπως θα έπρεπε να γίνει ξεχωριστό sub-forum και για τις τάξεις Α' και Β' Λυκείου;
Αφού φυσικά έχει παγιοποιηθεί η ύλη και το διδακτικό πακέτο.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

Sergio

καλή χρονιά συνάδελφοι.

Υπάρχει τίποτε νεότερο σχετικά με το βιβλίο και την ύλη του μαθήματος της Β' τάξης ("Εισαγωγή στις
Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ") ;;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

hobbit

Για τη Β Λυκείου, η ύλη του μαθήματος ορίζεται στο ΦΕΚ που έχω επισυνάψει.

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Nikosn

Καλή χρόνια συνάδελφοι,
Σχετικά με τα βιβλια α κ β λυκειου είναι απίστευτο, τη παρασκευη θα μπούμε στις τάξεις, στη β λυκειου θα έχουμε τράπεζα θεμάτων αλλά δεν έχουμε κάν βιβλια, μια χαρά...
Μήπως πρέπει να απευθυνθούμε κάπου?
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

Rathaniel

Nα πάρουμε ένα τηλέφωνο τον Γκλαβά μπας και μας στείλει το πρωτο κεφάλαιο μήπως?  :D
Έστω τις πρώτες δέκα σελίδες?
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

EleniK

Δυστυχώς από βιβλία τίποτα. Κάποια μεγάλα βιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη πουλάνε στα παιδιά το παλιό.  :D
Η Α' λυκείου είναι λιγότερο πρόβλημα γιατί δεν έχουμε τράπεζα. Στη Β λυκείου εγώ σκεφτόμουν να αρχίσω με προγραμματισμό αν δεν εχω βιβλία και βλέπουμε.

Καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλους. 
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19


noname

Είναι μια αρχή που έγινε η επιλογή των βιβλίων. Πότε θα είναι όμως διαθέσιμα τουλάχιστον σε ηλεκτρονική μορφή;

Gnirut

Παράθεση από: odysseas στις 08 Σεπ 2014, 06:20:28 ΜΜ
Η απόφαση για την επιλογή των βιβλίων βγήκε πριν λίγες ημέρες.

Καθυστερήσεις και 45 σελίδες "πάρλα" για έναν διαγωνισμό σύνολο το πολύ 80 χιλιάρικα.
Για 80 χιλιάρικα περιμένουν τόσους μήνες κάποιες δεκάδες χιλιάδες καθηγητές και μαθητές...

Όταν μια low-end καφετέρια σε μέση περιοχή των Αθηνών θέλει κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ για να την ανοίξει κάποιος και την στήνουν σε 15 μέρες...

eara

#11
Από ότι ενημερώθηκα (ανεπίσημα) για Α' τάξη υπάρχει μια υποψηφιότητα με ότι αυτό συνεπάγεται, οπότε αναμένουμε τουλάχιστον να το έχουμε (το βιβλίο) σε ηλεκτρονική μορφή σχετικά σύντομα (π.χ. σε 3 τέρμινα). Για Β' τάξη τα πράγματα είναι πιο μπερδεμένα μιας και υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι και θα πρέπει να περιμένουμε να ολοκληρωθεί διαδικασία ενστάσεων κ.ο.κ. οπότε από Νοέμβρη και βλέπουμε... μέχρι τότε "αναλυτικό πρόγραμμα" και έχει ο θεός...

Διαβάζοντας τα πρακτικά
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/6%CE%A9%CE%926%CE%9F%CE%9E%CE%9B%CE%94-4%CE%98%CE%94/document?inline=true
πέφτει κανείς πάνω σε παρατηρήσεις όπως π.χ.
"Σελ 46. 6 η Δραστηριότητα. Παραπέμπει σε ξενόγλωσση ιστοσελίδα. Αδόκιμο για τα σχολεία όλης της επικράτειας"

τι γίνεται όμως με το αναλυτικό πρόγραμμα;
π.χ.

Να αναζητήσουν στο Διαδίκτυο, εργαζόμενοι σε ομάδες, όρους που σχετίζονται με την Επιστήμη των Υπολογιστών τους, τους τομείς της, τα πεδία εφαρμογής καθεμιάς και να συσχετίζουν τις έννοιες μεταξύ τους. Να γίνει απαρίθμηση των πλέον γνωστών, από την πληθώρα, τομέων που την απαρτίζουν και ο σχετικός διαχωρισμός τους, σε θεωρητικό και εφαρμοσμένο πλαίσιο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενισχυτικά το πρότυπο Acm Computing System για τυχόν αναφορά σε περισσότερους τομείς ή έννοιες, όπως για παράδειγμα η Αρχιτεκτονική της πληροφορίας, η Υπολογιστική σκέψη κ.ά.

Τώρα πείτε μου αν το Acm Computing System είναι "δόκιμο";

Και αυτό για την 1η ώρα; όπως λεν κι οι συμμάχοι μας "r u kidding me?"

P.Tsiotakis

εδω σε άλλα μαθήματα διδάσκουν με ΦΕΚ 1999, βιαζόταν να υλοποιήσει το Νέο Λύκειο. Και είναι ακόμη στη θέση του

Στο μαγικό κόσμο του ΙΕΠ όλα φαίνεται να είναι πιθανά:


http://vukentra.gr/ekpaideftika-iep-diofantos/1710-ta-nea-vivlia-epal-ta-kratikodiaita-lamogia-tou-ypourgeiou-paideias-kai-to-iep-pos-i-anaptyksi-ginetai-amoives-stelexon-kai-oxi-mono-tou-iep-me-tin-anoxi-tou-adiafthorou-k-andrea-loverdou

(αναδημοσίευση απο εξωτερική πηγή, δε φέρουμε ευθύνη)


P.Tsiotakis

#13
Δείτε τα 4 νέα βιβλία για το Γενικό Λύκειο και το ΕΠΑΛ

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/deite-ta-4-nea-biblia-gia-to-geniko-lykeio-kai-to-epal


Λογικά αύριο περιμένουμε και αυτό που απέμεινε

Γιάννης Σ.

Με μια πρώτη ματιά, το βιβλίο των εφαρμογών της Α΄ ΓΕΛ φαίνεται βελτιωμένο. ;)
Γνωρίζει κανείς αν έχει δοθεί ύλη; Στη Β΄ τάξη έχει βγει ΦΕΚ πολύ πριν δούμε το βιβλίο...

ozorgnax


novaro

Βελτιωμένο της Α λυκείου με προσπάθεια να είναι μέσα στις εξελίξεις αλλά δεν ξεφεύγει από το μέτριο. Τις προσεγγίσεις στις έννοιες που πραγματεύεται το βιβλίο τις έχουμε δει πολλές φορές σε διάφορα άλλα σχολικά βιβλία.

Προσωπικά περίμενα κάτι καλύτερο.

P.Tsiotakis