CS Unplugged

Ξεκίνησε από pgrontas, 25 Ιουν 2007, 11:26:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Στο παρακάτω site υπάρχει πολύ καλό εκπαιδευτικό υλικό για διδασκαλία εννοιών πληροφορικής στην τάξη χωρίς χρήση υπολογιστή !!!
Δυστυχώς είναι στα αγγλικά, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτούσιο αλλά μπορεί να δώσει καλές ιδέες.

http://csunplugged.org/

Ό,τι πρέπει για τις εφαρμογές.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

sstergou

To csunplugged μεταφράστηκε στα ελληνικά από τον Κωστή Μουσαφείρη (Ένωση Ελλήνων Χρηστών και Φίλων ΕΛ/ΛΑΚ) και νομίζω ότι του αξίζουν συγχαρητήρια.

Με μια πρόχειρη ματιά φαίνεται εντάξει αν και εντόπισα κάτι ορθογραφικά (ψιλοπράγματα).

http://www.greeklug.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=123:csunplugged&catid=74

tom

Όντως καταπληκτική δουλειά και πάρα πολύ χρήσιμη. Συγχαρητήρια Κωστή για την πολύτιμη συνεισφορά σου στην εκπαίδευση.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Vangelis

Πολύ χρήσιμο υλικό θα το μεταβιβάσω σε όλους τους  συναδέλφους που γνωρίζω.
Ευχαριστούμε πολύ τον Κωστή είναι αξιοθάυμαστη η προσφορά του

Vangelis

Να συπμπληρώσω ότι με πολύ προσπάθεια είχα καταφέρει να μεταφράσω μόνο μια απο αυτές τις δραστηριότητες (αυτή με την ανανπαράσταση εικόνων).
Έτσι εκτιμώ πολύ περισσότερο το έργο του Κωστή.

odysseas

Άλλες δύο δραστηριότητες του Unplugged (σε beta) για τις οποίες δεν υπήρχε μέχρι στιγμής μετάφραση στα Ελληνικά:

  • Δραστηριότητα 13: Ο φτωχός χαρτογράφος (χρωματισμός γράφων)
  • Δραστηριότητα 21: Το έξυπνο χαρτί (τεχνητή νοημοσύνη)
Σας προτρέπω να τις χρησιμοποιήσετε στην τάξη, η δική μου εμπειρία (από τη γ' γυμνασίου) ήταν πολύ θετική. Αργά ή γρήγορα θα αναρτηθούν κι αυτές στο csunplugged.org, οπότε μέχρι τότε τα σχόλια είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτα.

Gnirut

1) Μπορούμε να κάνουμε χρήση των ασκήσεων του unplugged εαν υπάρχει εργαστήριο υπολογιστών στη τάξη;
2) Θα μπορούσαν να διδαχθούν και στη Β' Λυκείου;

odysseas

Παράθεση από: Gnirut στις 28 Φεβ 2012, 11:16:16 ΜΜ
1) Μπορούμε να κάνουμε χρήση των ασκήσεων του unplugged εαν υπάρχει εργαστήριο υπολογιστών στη τάξη;

Δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω την ερώτηση, πάντως για τις δραστηριότητες του Unplugged δε χρειάζεται υπολογιστής. Για την ακρίβεια, δε χρειάζεται καν τάξη, μπορείς να τις υλοποιήσεις οπουδήποτε.

Παράθεση από: Gnirut στις 28 Φεβ 2012, 11:16:16 ΜΜ
2) Θα μπορούσαν να διδαχθούν και στη Β' Λυκείου;

Σύμφωνα με τους δημιουργούς, οι δραστηριότητες απευθύνονται σε οποιονδήποτε, οποιασδήποτε ηλικίας, από παιδιά δημοτικού μέχρι ηλικιωμένους. Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω οτι είναι μια καλή ιδέα να κάνουμε μερικές με συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων (...) Σε μερικές δραστηριότητες οι οδηγίες διαφοροποιούνται ανάλογα με την ηλικία του κοινού.

Gnirut

Παράθεση από: odysseas στις 28 Φεβ 2012, 11:52:31 ΜΜ
Δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω την ερώτηση, πάντως για τις δραστηριότητες του Unplugged δε χρειάζεται υπολογιστής. Για την ακρίβεια, δε χρειάζεται καν τάξη, μπορείς να τις υλοποιήσεις οπουδήποτε.

Εννοούσα αν προβλέπεται από το πρόγραμμα για τη διδακτέα ύλη να κάνουμε αυτού του είδους τις ασκήσεις στην περίπτωση που έχουμε στη διάθεσή μας εργαστήριο με υπολογιστές.

odysseas

Παράθεση από: Gnirut στις 29 Φεβ 2012, 02:18:04 ΠΜ
Εννοούσα αν προβλέπεται από το πρόγραμμα για τη διδακτέα ύλη να κάνουμε αυτού του είδους τις ασκήσεις στην περίπτωση που έχουμε στη διάθεσή μας εργαστήριο με υπολογιστές.

Ρώτησες για τη Β' Λυκείου, οπότε φαντάζομαι αναφέρεσαι στο πρόγραμμα σπουδών που διέπει τα μαθήματα επιλογής. Σε αυτό προβλέπονται ενότητες συμβατές με αρκετές από τις δραστηριότητες του Unplugged ενώ, ούτως ή άλλως, έχει παγιωθεί μια ευελιξία στον τρόπο που διδάσκεται το μάθημα. Δύσκολα θα έλεγε κανείς ότι οι έννοιες του Unplugged είναι "εκτός ύλης".

Αν αναφερόσουν στο πρόγραμμα σπουδών του Γυμνασίου, ειδικά οι "αλγοριθμικές" δραστηριότητες είναι απόλυτα συμβατές. Για το νέο Πρόγραμμα Σπουδών του Γυμνασίου δεν ξέρω να σου απαντήσω, δύσκολα πιστοποιείται κανείς στο Unplugged...

P.Tsiotakis

- το νέο πιλοτικό πρόγραμμα σπουδών του γυμνασίου και του δημοτικού είναι στο http://digitalschool.minedu.gov.gr/info/newps.php και εφαρμόζεται ήδη πιλοτικά

- η πιστοποίηση ακόμη είναι ευχή και σχέδιο, που θα δούμε πώς και πότε θα υλοποιηθεί

Η επαναλαμβανόμενη σύνδεση μεταξύ τους από μόνη της πιστοποιεί.

Πολλές δραστηριότητες δεν απαιτούν γνώσεις πιστοποίησης, απλά μαρκαδόρους

Gnirut

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 29 Φεβ 2012, 05:46:57 ΜΜ
- η πιστοποίηση ακόμη είναι ευχή και σχέδιο, που θα δούμε πώς και πότε θα υλοποιηθεί

και καλύτερα, εδώ σε λίγο καιρό οι πιστοποιήσεις σε χρήση ΗΥ θα είναι παρελθόν ακόμα και από την αγορά εργασίας.
τι να πιστοποιήσει κανείς όταν η εκμάθηση της βασικής λειτουργίας του "office 20XX" (θα) είναι υπόθεση ολίγων ημερών.

εαν δεν γίνει στροφή της υλης των μαθημάτων μας σε "επιστήμη των υπολογιστών" θα έχουμε πρόβλημα στο εγγύς μέλλον ως κλάδος της εκπαίδευσης.

odysseas

Οι μεταφράσεις των δραστηριοτήτων είναι πλέον αναρτημένες και στο επίσημο site του unplugged.  :)

sstergou

Συγχαρητήρια!!

Νίκος Αδαμόπουλος


gedeon

Μπράβο σε όλους τους συντελεστές !!!

odysseas

#16
Με αφορμή τα μαθήματα της Β' Γυμνασίου που αφορούν την ψηφιακή αναπαράσταση δεδομένων υλοποίησα με τους μαθητές μια δραστηριότητα σε στυλ unplugged. Την κατέγραψα και επισυνάπτω εδώ μια σχεδόν-τελική εκδοχή, σε περίπτωση που θέλετε να τη διαβάσετε ή να τη δοκιμάσετε και να κάνετε σχόλια. Σύντομα θα παγώσω τις αλλαγές και θα αναρτήσω την τελική της μορφή, ώστε να μπορέσω στη συνέχεια να την μεταφράσω στα αγγλικά. Μπορείτε να την δοκιμάσετε στην τελική της μορφή.

Εν τω μεταξύ, στο site του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Χίου, μπορείτε να βρείτε τροποποιημένο υλικό για τις υπάρχουσες δραστηριότητες του Unplugged, όπως βελτιωμένες εκδοχές για το "Εξυπνο Χαρτί" και εναλλακτικές κάρτες για το "Μετρήστε τις Κουκκίδες" (χωρίς κουκκίδες!)

Laertis

Εξαιρετική δραστηριότητα γιέ μου. Απο του χρόνου που θα συμπληρώνω και στο Γυμνάσιο θα την χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

odysseas

#18
Παράθεση από: Laertis στις 09 Νοε 2013, 06:23:48 ΜΜ
Εξαιρετική δραστηριότητα γιέ μου. Απο του χρόνου που θα συμπληρώνω και στο Γυμνάσιο θα την χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε  ;)

Ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω πάντως ότι η δραστηριότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο Λύκειο, ξεκίνα την από φέτος!

odysseas

Μπορείτε πλέον να δοκιμάσετε την unplugged δραστηριότητα "Φώτα και Τύμπανα" στην τελική της μορφή. Ελπίζω να φανεί χρήσιμη.

odysseas

Ένας μαθητής της Γ' Γυμνασίου έγραψε έναν αλγόριθμο για την δραστηριότητα του Έξυπνου Χαρτιού, σε περίπτωση που το χαρτί παίζει δεύτερο. Με την προσθήκη αυτή μπορεί κανείς να υλοποιήσει αρκετές παραλλαγές στην, ούτως ή άλλως πολύ ενδιαφέρουσα, δραστηριότητα.

odysseas

Ο Paul Curzon, δημιουργός του Έξυπνου Χαρτιού και η ομάδα του Computer Science for Fun δημιούργησαν μια πολύ αξιόλογη συλλογή από unplugged δραστηριότητες και συνοδευτικά φυλλάδια, διαθέσιμα στη διεύθυνση teachinglondoncomputing.org. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα είναι η δραστηριότητα Εγκλεισμός και το συνοδευτικό φυλλάδιο Αναζητώντας τα Λόγια, το οποία μεταφράστηκαν και είναι διαθέσιμα στα ελληνικά.

Η προσέγγιση της συγκεκριμένης δραστηριότητας, δηλαδή η μελέτη ενός συγκεκριμένου πραγματικού προβλήματος για την ανάδειξη και την μελέτη εννοιών της πληροφορικής, προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Θεωρώ ότι είναι από τους πλέον ενδεδειγμένους τρόπους για να διδάσκουμε πληροφορική στα παιδιά.

Τώρα που ξεκινά η νέα χρονιά ελπίζω και αυτή η πηγή να φανεί χρήσιμη και να μας δώσει φρέσκιες ιδέες. Καλή αρχή σε όλους.

sstergou

Συγχαρητήρια, πολύ καλή δραστηριότητα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά!