συγκρηση σχολών

Ξεκίνησε από Martrix, 17 Σεπ 2010, 02:13:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Martrix

Γεια σας,

Πέρσι πέρασα στο τμήμα πληροφορικής και επικοινωνιών του ΤΕΙ Σερρών. Τι χρονιά που πέρασε παρακολούθησα τα μαθήματα κανονικά, και τα αποτελέσματα των μαθημάτων ήταν ικανοποιητικά. Φέτος συμπληρώνοντας το μηχανογραφικό με το 10% πέρασα στο τμήμα πληροφορικής με εφαρμογές στην βιοιατρική  του πανεπιστημίου Στερεάς Ελλάδας στη Λαμία. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα δύο αυτά τμήματα και αν αξίζει τον κόπο να παρατήσω το ΤΕΙ για να πάω στο ΑΕΙ.     

denix

Σουρρεαλιστική προσέγγιση:
Λαμβάνεις υπόψη σου τις υποδομές, τα προγράμματα σπουδών, τους καθηγητές, τους συμφοιτητές, τις πόλεις, τη φήμη, τα λόγια των φίλων...
Μετα-ρομαντική προσέγγιση:
Λαμβάνεις υπόψη σου το χρόνο, τα ενοίκια, τα επαγγελματικά δικαιώματα, την ταχύτητα επαγγελματικής αποκατάστασης, τη γεωγραφική κάλυψη της επαγγελματικής αποκατάστασης, τις αποδοχές, και στη συνέχεια κοστολογείς ανά περίπτωση, αθροίζεις, διαιρείς, και βρίσκεις το χρόνο απόσβεσης του (γενικού) κόστους της αλλαγής σχολής.
Εγώ στη θέση σου θα υιοθετούσα μια πιο κυβιστική προσέγγιση που να συμπεριλαμβάνει τα προσωπικά θέλω.