Λειτουργικά Συστήματα ΙΙ

Ξεκίνησε από georgia_kitsou, 15 Σεπ 2010, 02:44:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

georgia_kitsou

 Καλησπέρα σας και καλή σχολική χρονιά να έχουμε!  :)

Φέτος για πρώτη φορά μου ανατέθηκε το μάθημα Λειτουργικά Συστήματα ΙΙ στο ΕΠΑΛ, στο οποίο προβέπται να ασχοληθούμε με Unix / Linux. Επειδή στο εργαστήριο υπάρχουν μόνο τα Windows, θα ήθελα να μη χρειαστεί να εγκαταστήσω δεύτερο λειτουργικό, απλά ίσως να δουλέψω με κάποια εικονική εγκατάσταση. Υπάρχει συγκεκριμένη έκδοση Linux και κάποιες οδηγίες πώς να το κάνω; Από ό,τι καταλαβαίνω, τα Ubuntu είναι μια χαρά για τις ανάγκες του μαθήματος. Ευχαριστω εκ των προτέρων! 

chal

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή εικονικής μηχανής, όπως το Virtualbox, που είναι και πολύ καλό και δωρεάν. Από κει και πέρα, χρησιμοποιώντας είτε το CD είτε το αρχείο .iso μιας Linux διανομής, μπορείς να εγκαταστατήσεις και να χρησιμοποιείς όποια διανομή Linux διαλέξεις, μέσα από τα Windows.

dpa2006

εναλλακτικά μπορείς να δεις για κάποια διανομή που τρέχει μέσα από windows όπως το
Cooperative Linux
ή το
Portable Ubuntu Tres
το δεύτερο θέλει απλά αποσυμπίεση στο δίσκο.
με το πρώτο δεν περιορίζεσαι σε διανομή.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

amichail

Υπάρχει επίσης το wubi που πραγματικά με ένα κλικ (άντε δύο) τρέχει το Ubuntu σαν εφαρμογή μέσα από τα Windows, και *σημαντικό* προσθέτει αυτόματα επιλογή dual boot.
Χωρίς virtual machine, χωρίς partitions.
Διαθέσιμο στο http://wubi-installer.org/
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

alkisg

...και μάλιστα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση wubi μόνο στον server, και με τα sch-scripts να πάρουν μέσω τοπικού δικτύου το Ubuntu και όλοι οι clients χωρίς να κάνεις εγκατάσταση σε αυτούς.

georgia_kitsou

 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!  :)

Βρήκα και μια άλλη έκδοση Linux, την Knoppel σε live CD. Ζητώ χίλια συγγνώμη για το καθυστερημένο ευχαριστώ που στέλνω, αλλά αυτό το διάστημα έχω απορροφηθεί να διαβάζω όλα τα ωραία που έχουν γραφεί κατά καιρούς στο στέκι για το ΑΕΠΠ!   :D

Καλή δύναμη σε όλους!


amavidis

Γενικά δεν βρίσκω πολύ καλή την ιδέα της χρήσης live CD. Προσωπικά εγκατέστησα virtualbox το οποίο "σηκώνει" Ubuntu" σε δευτερόλεπτα και δεν απαιτεί "άνοιξε-κλείσε" μεταξύ μαθημάτων. Στο μέλλον η ίδια εγκατάσταση θα "σηκώνει" και άλλες εφαρμογές π.χ. Windows XP για εργαστηριακές ασκήσεις στα λειτουργικά συστήματα ή στη συντήρηση.
Καλό μάθημα ...