ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itt

Παράθεση από: stpdt στις 05 Οκτ 2014, 02:08:01 ΠΜ
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι, είναι ότι η πληροφορική δεν είναι μια απλή γνώση ή δεξιότητα.
Είναι όπλο, το οποίο αν το χειριστεί σωστά ένας λαός, κερδίζει την ελευθερία του στην μάχη με την παγκόσμια ελιτ.
Παλιά ένας λαός οπλιζόταν με σπαθιά για να αμυνθει ή να ελευθερωθει.
Σήμερα η πληροφορική γνώση είναι το όπλο.

Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που γράφεις είναι αερολογίες, που δεν τις τεκμηριώνεις με τίποτα. Δηλαδή ποιο επίπεδο γνώσης πληροφορικής πιστεύεις εσύ ότι μπορεί να ωφελήσει τον μέσο πολίτη; Γιατί; Βασικά τι σχέση έχει όλο αυτό με την συζήτηση του νήματος;

Νίκος Αδαμόπουλος


Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: sstergou στις 05 Οκτ 2014, 01:13:10 ΠΜ
Φίλε μου δεν ρίχνεις λίγο τους τόνους; Τί είναι αυτά που λες; Οι άνθρωποι του μεσαίωνα, ποιος νομίζεις ότι είσαι;
Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι μας δουλεύεις όλους κανονικά, εκτός και αν έχεις χάσει την μπάλα.

Αλήθεια το ψευδώνυμό σου βγαίνει από το stupidity;

Και για να μην ξεχνιόμαστε: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5324.msg56034#msg56034

stpdt

Παράθεση από: itt στις 05 Οκτ 2014, 02:23:14 ΠΜ
Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που γράφεις είναι αερολογίες, που δεν τις τεκμηριώνεις με τίποτα. Δηλαδή ποιο επίπεδο γνώσης πληροφορικής πιστεύεις εσύ ότι μπορεί να ωφελήσει τον μέσο πολίτη; Γιατί; Βασικά τι σχέση έχει όλο αυτό με την συζήτηση του νήματος;

Είχε γίνει παλιά στο στέκι ολόκληρη συζήτηση για το αν πρέπει να ανακατεύουμε την πολιτική με την παιδεία.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι παιδεία και πολιτική είναι αλληλένδετα.
Το επίπεδο πληροφορικής γνώσης του μέσου πολίτη σε ένα καθεστός ισότητας και δημοκρατίας, πρέπει να είναι το μέγιστο δυνατό.
Ο μέσος πολίτης πρέπει να είναι σε θέση να ελέγχει μόνος του αν καταπατώνται τα δικαιώματά του, να διαβάζει τους κώδικες των μηχανών που τον ελέγχουν, όπως σήμερα διαβάζει τα νομοσχέδια του κοινοβουλευτισμού.

stpdt

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Οκτ 2014, 02:39:51 ΠΜ
Και για να μην ξεχνιόμαστε: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5324.msg56034#msg56034

Ναι...και για να μην ξεχνιόμαστε, καλό είναι να επαναφέρετε και τα μηνύματα των χρηστών που διαγράψατε, τότε, σε εκείνη την διαμάχη.
Όχι πως με νοιάζει προσωπικά, αλλά μόνο έτσι θα υπάρχει η πλήρης εικόνα για τον ρόλο του καθενός εδώ μέσα.

stpdt

Επειδή ξεφύγαμε στην συζήτηση, θα ήθελα να επαναφέρω την ανακοίνωση του λοβέρδου στην βουλή, για να κρίνει ο καθένας αν αυτός ο άνθρωπος τελικά έχει σκοπό να κάνει κάτι για την πληροφορική στην Βθμια....

Παράθεση από: επίσημη ανακοίνωση λοβέρδου στην βουλή"Φέραμε καμία τροπολογία; Θα φέρουμε και τονίζω το μέλλοντα. Νομίζω ότι το αντικείμενο που συζητάμε απαιτεί συναίνεση..."

Νομιζετε ότι αυτή η ανακοίνωση ειναι θετική για μας; Ότι λέει κάτι; Αν ναι τότε παώ πάσο, ας κοιμηθούμε ήσυχα όλοι μας τον ύπνο του δικαίου.




petrosp13

Θα φέρουμε είπε ο άνθρωπος
Δεν είπε ότι δεν θα φέρουν
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stpdt

Παράθεση από: petrosp13 στις 05 Οκτ 2014, 03:00:52 ΠΜ
Θα φέρουμε είπε ο άνθρωπος
Δεν είπε ότι δεν θα φέρουν

Δεν είπε ότι δεν θα φέρουν, δεν είπε όμως και ΠΟΤΕ θα φέρουν.

Χρονοδιάγραμμα για την αξιολόγηση μας έχει δώσει ο μνημονιακός λοβ.
Χρονοδιάγραμμα για την επιστροφή της πληροφορικής δεν δίνει όμως, παρά μονάχα ένα αόριστο ΘΑ.

Αυτό το ΘΑ μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους, ειδικά όταν η πραγματοποίησή του προϋποθέτει και την συναίνεση δεινοσαύρων.
Συναίνεση που κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να υπάρξει.

itt


stpdt

#2124
Παράθεση από: itt στις 05 Οκτ 2014, 11:08:02 ΠΜ
Μάλιστα, πάλι έχασα τον χρόνο μου δηλαδή.

Έχεις ημερομηνία εγγραφής 02 Μάι 2013, 01:26:21 μμ
Το τι ακριβώς παίχτηκε εκείνη την εποχή, δεν το γνωρίζεις.
Μην κρίνεις επιπόλαια λοιπόν, και μην συντάσεσαι αυτόματα με όσους έχουν τα γαλόνια εδώ μέσα.
Η πραγματικότητα μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από αυτή που παρουσιάζουν.
Για να αποκτήσεις πλήρη άποψη για το τι έγινε τότε και ποιός είχε δίκιο, θα έπρεπε να μπορούσες να διαβάσεις τα διαγραμμένα.


Από εκεί και πέρα, η προσωπική επίθεση σε μένα καλά κρατεί. Μήπως κάποιοι δεν θέλουν να ακουστεί η άποψη ότι ο μνημονιακός λοβ μάλλον μας δουλεύει;

itt

Παράθεση από: stpdt στις 05 Οκτ 2014, 11:22:31 ΠΜ
Έχεις ημερομηνία εγγραφής 02 Μάι 2013, 01:26:21 μμ
Το τι ακριβώς παίχτηκε εκείνη την εποχή, δεν το γνωρίζεις.
Μην κρίνεις επιπόλαια λοιπόν, και μην συντάσεσαι αυτόματα με όσους έχουν τα γαλόνια εδώ μέσα.
Η πραγματικότητα μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από αυτή που παρουσιάζουν.
Για να αποκτήσεις πλήρη άποψη για το τι έγινε τότε και ποιός είχε δίκιο, θα έπρεπε να μπορούσες να διαβάσεις τα διαγραμμένα.

Μάλλον δεν κατάλαβες. Δεν με νοιάζει τι έγινε τότε και ποιος έχει δίκιο. Αν εσύ θες εδώ να γράφεις για να τρολλάρεις δεν υπάρχει λόγος να σου απαντάω (και κακώς σε έχω κάνει indulge τόσο καιρό), τόσο απλό είναι.

stpdt

#2126
Παράθεση από: itt στις 05 Οκτ 2014, 11:28:42 ΠΜ
Μάλλον δεν κατάλαβες. Δεν με νοιάζει τι έγινε τότε και ποιος έχει δίκιο. Αν εσύ θες εδώ να γράφεις για να τρολλάρεις δεν υπάρχει λόγος να σου απαντάω (και κακώς σε έχω κάνει indulge τόσο καιρό), τόσο απλό είναι.

εφόσον επανέρχεσαι, ξαναλέω, το τρολλ τότε ήταν από την πλευρά των διαχειριστών που απαγόρεψαν την πολιτική συζήτηση.
από εκεί και πέρα, αν αυτά που λέω τα θεωρείς και εσύ τρολλ, τότε απλά συντάσεσαι με τους διαχειριστές.
είναι αμοιβαίο το αίσθημα, αυτοί μας θεωρουν τρολλ επειδή μιλάμε ευρύτερα και πολιτικά, και εμείς τους θεωρούμε τρολλ επειδή δεν μιλάνε πολιτικά και περιορίζονται στα στενά πλαίσια του μαθήματός τους, αγνοώντας την ευρύτερη εικόνα.

Δεν θέλω να επανέλθουμε όμως, θεωρώ την ανακίνηση αυτών των παλαιών γεγονότων καθαρά τρολλ. Δεν υπάρχει ζήτημα για μένα πια, μιας και από όσο μπορώ να διαπιστώσω, αυτή την στιγμή δεν λογοκρίνομαι για τις πολιτικές μου θέσεις.


stpdt

#2127
ξαναεπανέρχομαι στον λοβ λοιπόν.

Για μένα ακόμα και η ερώτησή του "καταθέσαμε καμιά τροπολογία;;;" είναι ενδεικτική για το τι είχε αφήσει να εννοηθεί ότι θα γίνει για εκείνη την δευτέρα.
Τροπολογία περιμέναμε, και αυτή δεν ήρθε, μετά από την παρέμβαση των δεινοσαύρων.
Ο λοβ με αυτή του την φράση "ΘΑ καταθέσουμε, και τονίζω τον μέλλοντα, αφού υπάρξει συναίνεση" κλίνει το μάτι στους δεινοσαύρους.

Και δεν μου το βγάζετε εύκολα από το μυαλό αυτό. Μακάρι να είμαι λάθος.

ΠΛΑΤΑΝ

Παράθεση από: stpdt στις 04 Οκτ 2014, 11:55:36 ΜΜ
Tι να πω.....
Αν τα παραπάνω λόγια στην βουλή είναι η περιβόητη επίσημη ανακοίνωση του λοβ που τόσο περιμέναμε εκείνη την δευτέρα, και αν αυτά τα λόγια έχουν φτάσει να μας καθησυχάζουν κιόλας, τότε τι να πω δεν ξέρω...σε αυτή την περίπτωση απλά υποκλείνομαι στην αφέλειά μας, που αγγίζει τα όρια της ηλιθιότητας.

Να σου πω τι φαντάσματα βλέπω; Βλέπω τις εκλογές να πλησιάζουν, και την υπόσχεση του λοβ για πληροφορική στις πανελλήνιες να λειτουργεί ως προεκλογική. Το Θα το ξέρουν καλά να το χειρίζονται οι πασόκοι...

Όσο για την συναίνεση, είναι προφανές ότι ο λοβ ζητά να επέλθει συναίνεση ανάμεσα σε μας και στους δεινόσαυρους, συναίνεση ανάμεσα σε μας και στους ανθρώπους του νεο-μεσαίωνα. Καμια συναίνεση με αυτούς δεν υπάρχει, κανένας εφησυχασμός μέχρι να καταφέρουμε οι περισσότεροι πολίτες της χώρας μας να γνωρίζουν να γράφουν και να διαβάζουν κώδικα, όπως γράφουν και διαβάζουν κείμενο σήμερα.

Στην παιδεία του μέλλοντος δεν χωράμε όλοι.
Ή αυτοί λοιπόν, ή εμεις.

Ρε φίλε τί είναι αυτά που γράφεις? Καταλαβαίνεις ότι ρίχνεις λάδι στη φωτιά για πόλεμο μεταξύ των εκπαιδευτικών? Τί πολεμικά ανακοινωθέντα είναι αυτά <<ή εμείς ή αυτοί>>? Δηλαδή δε χωράνε όλες οι ειδικότητες όμορφα και ισότιμα στην εκπαίδευση, πρέπει να τους εκτοπίσετε όλους? Είναι κρίμα ανθρώπους εκπαιδευτικούς-επιστήμονες να τους ονομάζουμε δεινόσαυρους και ανθρώπους του νεομεσαίωνα. Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος έκφρασης λειτουργεί εις βάρος σας.

stpdt

#2129
Παράθεση από: ΠΛΑΤΑΝ στις 05 Οκτ 2014, 12:20:12 ΜΜ
Ρε φίλε τί είναι αυτά που γράφεις? Καταλαβαίνεις ότι ρίχνεις λάδι στη φωτιά για πόλεμο μεταξύ των εκπαιδευτικών? Τί πολεμικά ανακοινωθέντα είναι αυτά <<ή εμείς ή αυτοί>>? Δηλαδή δε χωράνε όλες οι ειδικότητες όμορφα και ισότιμα στην εκπαίδευση, πρέπει να τους εκτοπίσετε όλους? Είναι κρίμα ανθρώπους εκπαιδευτικούς-επιστήμονες να τους ονομάζουμε δεινόσαυρους και ανθρώπους του νεομεσαίωνα. Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος έκφρασης λειτουργεί εις βάρος σας.

Συνάδελφε εκπαιδευτικέ,

Καταρχήν η φράση "άνθρωποι του νεο-μεσαίωνα και δεινόσαυροι" δεν αναφέρεται σε εκπαιδευτικούς. Αναφέρεται αντίστοιχα σε πολιτικούς του κοινοβουλευτισμού και σε ενώσεις επιστημόνων (αυτές που βασίζονται στο μοντέλο της αντιπροσώπευσης και όχι σε δημοκρατικούς θεσμούς) .

Η δε φράση "δεν χωράμε όλοι" αναφέρεται σε ένα βιβλίο. Διάβασέ το, και θα καταλάβεις γιατί δεν χωράμε. Δεν είναι ευχή ή θέση δικιά μου το ότι δεν χωράμε. Είναι στενάχωρη διαπίστωση της πραγματικότητας που έρχεται.

Το "ή εμείς ή αυτοί", είναι η απάντηση-λύση που προτείνουμε εμείς οι πληροφορικοί, για να μπορέσουμε να χωρέσουμε όλοι τελικά. Για να μπορέσουμε να χωρέσουμε κάπου στο μέλλον, ως χώρα και λαός, αλλά και ως άτομα τόσο στην παιδεία όσο και στην εργασία. Η πραγματικότητα μας επιβάλει να κάνουμε "αγώνα με τις μηχανές" και όχι ενάντια σε αυτές.

Αυτά που λέω, όσο και αν ακούγονται σκληρά, είναι απλός ρεαλισμός. Να μην ξεχνάμε ότι από τα πρώτα θύματα της πληροφορικής επιστήμης και του technological unemployment είμαστε εμείς οι ίδιοι οι πληροφορικοί, όσοι από εμάς δεν μπορέσαμε να (μετ)εκπαιδευτούμε κατάλληλα και να ακολουθήσουμε τις ραγδαίες εξελίξεις της επιστήμης μας.

Ακούστε προσεκτικά αυτά που σας λέμε λοιπόν, γιατί εμείς έχουμε ήδη καεί και ξέρουμε. Η λύση είναι η πληροφορική παιδεία στο μέγιστο βαθμό. Η λύση είναι να ακολουθούμε και να συμμετέχουμε σε αυτόν τον αγώνα δρόμου με τις μηχανές, και όχι να τις αγνοούμε, να τα παρατάμε ή να στρεφόμαστε εναντίον τους.