ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Παναγιώτης Καραγεώργος

Παράθεση από: petrosp13 στις 14 Φεβ 2014, 12:14:01 ΜΜ
Αν δεν καταλάβουν οι πανεπιστημιακοί πόσο κόσμο στέλνουμε στα τμήματα τους με την γοητεία που ασκεί στα παιδιά η ΑΕΠΠ, τότε τελείωσε προσωρινά η Πληροφορική στην Ελλάδα

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Τουλάχιστον 4 με 5 μαθητές μου κάθε χρόνο διαλέγουν τμήματα πληροφορικής λόγω της ΑΕΠΠ. Στην ενημέρωση γονέων μάλιστα δεχόμαστε και συγχαρητήρια διότι τα παιδιά σύμφωνα με τους γονείς ξεκινάνε τη χρονιά χωρίς κάποιο συγκεκριμένο στόχο αλλά στην πορεία αγαπάνε το μάθημα και δίνουν τον καλύτερο τους ευατό για να πετύχουν σε τμήμα πληροφορικής. Για πολλούς μαθητές η ΑΕΠΠ είναι το πιο συναρπαστικπό μάθημα που τους βοηθάει σύμφωνα με  τα λεγόμενα τους να αντιλαμβάνονται καλύτερα τα προβλήματα στα Μαθηματικά, στη Φυσική αλλά και στον τρόπο που θα δομήσουν μία ...Έκθεση. Είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ για τα παιδιά να φύγει η ΑΕΠΠ από το Λύκειο (γνώμη μου). Τέλος οι περισσότεροι μαθητές προτείνουν την επέκταση του μαθήματος στη Β' Λυκείου αντί της Τεχνολογίας Επικοινωνιών.     

petrosp13

Μακάρι να είναι μια κακόγουστη φάρσα αυτό που ζούμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής


petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λευτέρης Δουκέρης

Αυτοί προχωράνε και οι πληροφορικοί ...... τραγουδάνε
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

ntzios kostas

Αυτή τη στιγμή ότι και να κάνουμε δεν προκείται να δούμε κάτι το θετικό. Ο Αρβ έχει στυλώσει τα πόδια θεωρώντας ότι αυτό που έχει προτείνει είναι το καλύτερο, ο Κεδ δεν έχει λόγο (ίσως είναι και καλυτερα να μην τον έχουμε με το μέρος μας) και οι Πανεπιστημιακοί δεν έχουν το χρόνο και τη διάθεση αυτή τη στιγμή να ασχοληθούν με το θέμα μας που είναι βέβαια και δικό τους θέμα.

Είναι όμως αναγκαίο να οργανωθούμε για να δράσουμε όταν πρέπει.   
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

tdrivas

Παράθεση από: ntzios kostas στις 16 Φεβ 2014, 09:32:35 ΠΜ
Αυτή τη στιγμή ότι και να κάνουμε δεν προκείται να δούμε κάτι το θετικό. Ο Αρβ έχει στυλώσει τα πόδια θεωρώντας ότι αυτό που έχει προτείνει είναι το καλύτερο, ο Κεδ δεν έχει λόγο (ίσως είναι και καλυτερα να μην τον έχουμε με το μέρος μας) και οι Πανεπιστημιακοί δεν έχουν το χρόνο και τη διάθεση αυτή τη στιγμή να ασχοληθούν με το θέμα μας που είναι βέβαια και δικό τους θέμα.

Είναι όμως αναγκαίο να οργανωθούμε για να δράσουμε όταν πρέπει.   

Ακριβώς!!! Σύντομα είτε επέρχεται ανασχηματισμός είτε αλλαγή κυβέρνησης. Εκεί πρέπει να είμαστε όχι απλά μέσα στις εξελίξεις, αλλά ελπίζω και κομμάτι τους.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

petrosp13

Κι αν οι εκλογές γίνουν τον Ιούνιο του 2015;
Θα περιμένουμε να εκλεγεί ο Τσίπρας;
Κι αν εκλεγεί τι θα κάνει; Θα αλλάξει όλη την παιδεία σε 3 μήνες;
Η στιγμή είναι τώρα, αν θεωρείτε ότι υπάρχει χρόνος για χάσιμο, τότε κάνετε λάθος
Αν τρέξει η τράπεζα θεμάτων και τυπωθούν τα νέα βιβλία, τότε το μόνο που μπορεί να γίνει για πανελλαδικό μάθημα είναι να βάλουν το μάθημα ΓΠ της Γ σαν 5ο εξεταζόμενο για συγκεκριμένες σχολές
Τυπική παρουσία στις πανελλαδικές δηλαδή
Ίδιες ώρες (2), πολύ λιγότερα παιδιά --> πολύ λιγότερες ώρες

Επαναλαμβάνω, η ώρα είναι τώρα και η κινητικότητα είναι μηδαμινή
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

petrosp13

Είναι τόσο ωραίο το συναίσθημα να πηγαίνεις για μάθημα και να βλέπεις ανακοινώσεις στα φροντιστήρια για εκδηλώσεις ενημέρωσης για το νέο Λύκειο
Η επίσημη καταδίκη και αντίο
Περνάμε τόσο ωραία
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

εγώ την γνώμη μου την έχω ξαναπεί....όλα αυτά κατά την ταπεινή μου γνώμη παίζονται ΥΠΟΓΕΙΩΣ....το λέω αυτό γιατί αν όλα είναι κανονισμένα, για λόγους μείωσης θέσεων, απολύσεων ή δεν ξέρω γω τι, τότε τι να κάνουμε εμείς ?? εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνουμε εμείς....να φωνάξουμε σε ποιον και γιατί ?? δεν το λέω με καθόλου ειρωνία, μην παρεξηγηθώ, όμως λέμε όλοι να αρχίσουμε να κινητοποιούμαστε, αλλά να κάνουμε τι ?? εννοώ στην πράξη που να έχει αποτέλεσμα.. μακάρι να ήξερα να δώσω εγώ την λύση, αλλα δεν έχω την πείρα να το κάνω αυτό...

εγώ προσωπικά υποστηρίζω την άποψη ότι  η αλλαγή κυβέρνησης ή ανασχηματισμός μπορεί να αλλάξει κάτι .. αυτό μου φαίνεται μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα

petrosp13

Παράθεση από: mkouv στις 19 Φεβ 2014, 03:09:22 ΜΜ
εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνουμε εμείς....να φωνάξουμε σε ποιον και γιατί ??

Θα σου πω την άποψη μου με 2 λόγια

Θα πρέπει να σηκώσουμε θόρυβο και με επιχειρήματα
Αυτά έλεγα και το καλοκαίρι και κάποιοι επέλεξαν την ανάποδη οδό, οπότε αναγκαστήκαμε να κινηθούμε μεμονωμένα

Για να σηκώσεις θόρυβο, θέλεις ΜΜΕ, δηλαδή τηλεόραση, ίντερνετ. Το δεύτερο το έχουμε για πλάκα, αλλά πώς το αξιοποιούμε;
Για να έχεις επιχειρήματα, θα πρέπει να μαζέψεις όλα αυτά που μαζέψαμε εμείς από μόνοι μας το καλοκαίρι και άλλα πολλά και κυρίως να ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ

Τι από τα δυο γίνεται; Να σου πω εγώ
Κανένας δεν ξέρει τίποτα για το Νέο Λύκειο, ούτε καν οι μαθητές που θα το ακολουθήσουν
Από το καλοκαίρι κάναμε μια προσπάθεια να συγκεντρώσουμε σχολές που απαιτούν Πληροφορική. Ψάξαμε σε αναλυτικά προγράμματα, επικοινωνήσαμε με πανεπιστημιακούς
Όλα αυτά μεμονωμένα όμως, σαν ιδιώτες
Πού αξιοποιήθηκαν αυτά; Πουθενά

Με τα υπομνήματα δεν πας πουθενά

Δεν λέω ότι με τις κινήσεις αυτές θα πετύχουμε. Αλλά τουλάχιστον θα έχουμε κάνει τα αυτονόητα και δεν θα ευχαριστηθούμε τον βιασμό
Όταν θα εμφανίσεις 50-60 υπογραφές προέδρων σχολών που να λένε ότι επιθυμούν την εξέταση στην Πληροφορική, ας σε κόψουν τότε και ας τους κάνουμε ρόμπες παντού. Θα ενδιαφερθούν αρκετοί δημοσιογράφοι ή βουλευτές να το προβάλλουν

Και επιτέλους ας προβληθεί ότι η αλγοριθμική δεν είναι εκμάθηση κάποιας εξειδικευμένης γλώσσας. Κανένας συνάδελφος δεν το ξέρει

Αλλά ποιος ασχολείται;
Δυστυχώς το μάθημα Γενικής Παιδείας του κου Κεδίκογλου ήταν κίνηση ματ και φάνηκε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

Ωραία ανάλυση συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... στην πράξη πχ με τους Πανεπιστημιακούς τι μπορεί να γίνει ?? πως μπορούμε να μαζεψουμε υπογραφές ?? είχαμε επαφές και αρνήθηκαν ή δεν είχαμε καθόλου ?? το " κανείς δεν ασχολείται" που γράφεις δεν γίνεται αν είναι αλήθεια, του χρόνου θα ψάχνουμε για δουλειά, οπότε όλους μας ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ  .. τώρα το τι μπορούμε να κάνουμε στην πράξη, μακάρι αν ξέραμε....εγώ τουλάχιστον μακάρι να ήξερα και θα έτρεχα από σήμερα

petrosp13

Θα σου πω αυτά που έλεγα το καλοκαίρι
Δεν μπορώ να πάω εγώ σαν Πέτρος ή κάποιος άλλος να ζητήσει την υπογραφή προέδρου σχολής
Αυτό πρέπει να γίνει επίσημα και να ανακοινωθεί επίσημα
Έγινε;
7 μήνες πάνε από τότε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

ωραία, αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω και έχω ρωτήσει πολλές φορές εδώ πέρα....δηλαδή αυτοί που μας εκπροσωπούν ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ??? τίποτα ??? δυστυχώς καλά έχω καταλάβει όσο παράξενο και αν φαίνεται....κάποιοι άνθρωποι έχουν την ευθύνη να κάνουν ενέργειες για τον κλάδο μας και δεν κάνουν τίποτα.. αυτό έγραψα στην αρχή, αν αυτοί δεν κάνουν κάτι, εμείς τι να κάνουμε ??? μήπως είναι ώρα οι άνθρωποι οι οποίοι μας εκπροσωπούν να παψουν να έχουν αυτή την ¨τιμή¨???

έχουμε κάποιο λόγο που δεν κάνουν κάτι ?? ή όχι ?? αν δεν πάνε να παλέψουν για κάποια πράγματα επίσημα πλέον, τι να περιμένουμε ??

Λευτέρης Δουκέρης

ΠαράθεσηΟ καλύτερος τρόπος να πεις κάτι είναι να το κάνεις

Ποιος συμμετέχει , σε τι και τι κάνει για αυτά που λέει;

   
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ