Ημερίδα: «H πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο. Προκλήσεις και Προοπτικές»

Ξεκίνησε από skoud, 07 Οκτ 2010, 09:08:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tom

Παράθεση από: longdet στις 31 Οκτ 2010, 08:00:00 ΜΜ
Δεν είναι αστείο συνάδελφε. Ρεζίλι είναι, αν όντως ισχύει αυτό που λες παραπάνω.
Κοίτα αυτό το email που έλαβα είναι για Β' Αθήνας και Ανατολικής Αττικής. Σίγουρα το έλαβαν και άλλοι... Για τις άλλες διευθύνσεις δε γνωρίζω. Ας περιμένουμε και αύριο, αλλά και πάλι είναι πολύ αργά νομίζω για να ζητήσουμε άδεια...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

longdet

Φταίω εγώ μετά που μίλησα για "Δούρειο Ίππο";

Να μην έρθουν οι του δημοτικού, που γνωρίζουν την κατάσταση, για να παρουσιαστούν όλα στο δημοτικό
μέλι-γάλα, να πείσουν τους συναδέλφους της Βθμιας για το καλό της υπόθεσης, και να τους προετοιμάσουν
για το μέλλον που ετοιμάζεται για τον κλάδο μας. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος Λαοκόωντας και να φωνάξει
"Φοβού τους Δαναούς και Δώρα φέροντες" και ας τον πνίξουν μετά τα "φίδια".

Που είναι η ΠΕΚΑΠ να πάρει θέση στο θέμα; Θα δεχτεί να κάνει ημερίδα για την πληροφορική
στο δημοτικό χωρίς τους συναδέλφους του δημοτικού;

tom

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι σοβαρή παράλειψη που κανένας από τους ομιλητές δεν είναι ενεργός καθηγητής πληροφορικής σε Δημοτικό. Εκτός αν κάνω λάθος. Θα μπορούσε η τελευταία ομιλία αντί για την παρουσίαση ενός λογισμικού, ιδιωτικής εταιρίας, να αφορά τις καταθέσεις εμπειριών, τόσο από συναδέλφους που ξεκίνησαν φέτος να απασχολούνται στα 800 ολοήμερα με ΕΑΕΠ, όσο και από πιο έμπειρους συναδέλφους, οι οποίοι διδάσκουν τα τελευταία 5-10 χρόνια, πληροφορική σε δημοτικό σχολείο.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

longdet

Παράθεση από: tom στις 31 Οκτ 2010, 08:48:10 ΜΜ
...αντί για την παρουσίαση ενός λογισμικού, ιδιωτικής εταιρίας...

συμπλήρωσέ το. Μην ντρέπεσαι...
"...αντί για την παρουσίαση ενός λογισμικού, ιδιωτικής εταιρίας, για διαδραστικούς πίνακες..."


longdet

Παράθεση από: tom στις 31 Οκτ 2010, 08:48:10 ΜΜ
Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι σοβαρή παράλειψη που κανένας από τους ομιλητές δεν είναι ...

Γνωρίζουμε ποιός είναι ο συντάκτης του προγράμματος της ημερίδας; Που πρέπει να απευθυνθούμε για να διορθωθούν αυτές οι παραλείψεις;

tom

Φαντάζομαι πως υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο διοργανωτής. Δε νομίζω να μπορεί να αλλάξει κάτι τώρα αφού υπάρχει μια διαδικασία... Πρέπει να προσκληθούν ομιλητές, να απαντήσουν κτλ... Αλλά ξαναλέω, τι νόημα έχει να αλλάξει το πρόγραμμα αν λείπουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

Οι καθηγητές πληροφορικής που διδάσκουν στο δημοτικό.

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Vangelis

Η πρότασή σας ποιά είναι συνάδελφοι?  Να κάνουμε μια  ημερίδα ένα Σαββατο να μαζευτούμε μεταξύ μας να πούμε τον πόνο μας?

Δεν είναι βασικό να πούμε έστω και δύο κουβέντες στην Υφυπουργό?


Ξέρετε τι τρέξιμο και πόσα τηλέφωνα έχει κάνει η ΠΕΚΑΠ για να δοθεί έστω και αυτή η άδεια που δόθηκε?    Απο μακριά καλά είναι να κάνουμε εύκολη κριτική άμα είναι για δουλειά το παίζουμε "ανώνυμοι".   

Longdet αμα θέλεις να προσφέρεις έλα σε επαφή με την ΠΕΚΑΠ στην ημερίδα να αναλάβεις την οργάνωση μιας ημερίδας για το Λύκειο. 


tom

Παράθεση από: Vangelis στις 01 Νοε 2010, 02:29:54 ΠΜ
Η πρότασή σας ποιά είναι συνάδελφοι?  Να κάνουμε μια  ημερίδα ένα Σαββατο να μαζευτούμε μεταξύ μας να πούμε τον πόνο μας?
Δεν είναι βασικό να πούμε έστω και δύο κουβέντες στην Υφυπουργό?
Ξέρετε τι τρέξιμο και πόσα τηλέφωνα έχει κάνει η ΠΕΚΑΠ για να δοθεί έστω και αυτή η άδεια που δόθηκε?    Απο μακριά καλά είναι να κάνουμε εύκολη κριτική άμα είναι για δουλειά το παίζουμε "ανώνυμοι".   
Η άποψη μου συνοψίζεται στα παρακάτω συνάδελφε:

α) Οι καθηγητές πληροφορικής που διδάσκουν στην πρωτοβάθμια θα έπρεπε να είναι όλοι εκεί! Και αν δεν μπορούσε να εξασφαλιστεί η δυνατότητα άδειάς τους, ας γίνονταν η ημερίδα άλλη μέρα. Ή ας είχε άλλο τίτλο.

β) Αλίμονο αν μια ημερίδα γίνεται για να ακούσαει μια κουβέντα η υφυπουργός. Πώς θα σου φανεί αν στείλει με κάποιον εκπρόσωπο έναν χαιρετισμό και δεν έρθει καν; Ή αν έρθει, μιλήσει 10' και φύγει λόγω υποχρεώσεων;

γ) Θα έπρεπε να γίνει ξεχωριστή ημερίδα για το νέο λύκειο χωρίς πληροφορική, με συμμετοχή όλων των φορέων ΠΕΚΑΠ, ΕΠΥ, ΕΠΕ ...όχι για να πούμε τον πόνο μας αλλά για να συντονιστεί η δράση του κλάδου.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

atogia

Απλα αστειο !!!!!!!!!!!!
Μηπως καποιος προσπαθει να ΦΙΜΩΣΕΙ την φωνη-οργη των καθηγητων Πληροφορικης....????
Με τις ευλογιες της ΠΕΚΑΠ δυστυχως.....

atogia

ΠΕΚΑΠ:
Την επομενη φορα που θα διοργανωσετε ημεριδα για τα δημοτικα,
παρακαλω φροντισετε να προσκαλεσετε και να παρουν αδεια οι νηπιαγωγοι της χωρας....ΜΟΝΟ...Ετσι δεν θα υπαρχει καμια αντιρρηση στα ΝΕΑ Σχεδια...

Vangelis

Τώρα που έγινε η ημερίδα η απορία μου είναι ήταν εκεί ο/η atogia και longdet να μας πουν τι άκουσαν?

Γιάννης Αναγνωστάκης

Μπορεί κάποιος που ήταν στην ημερίδα να μας ενημερώσει τι έγινε? Αν υπόθηκε τίποτα σοβαρό για το νέο Λύκειο?

atogia

Vangelis εγω προσοωπικα δεν εχω ιδεα τι εγινε.
Βλεπεις απολειστηκα απο την συμμετοχη μου στην ημεριδα...

Vangelis

Άρα θα πρέπει να περιμένεις να μάθεις τι έγινε και μετα να κρίνεις αν έπραξε καλά η ΠΕΚΑΠ ή όχι.
Παρεπιπτώντος εγώ ήμουν! όπως και ένα μεγάλο πλήθος συναδέλφων.

tom

Vangelis πες μας σε παρακαλώ και εμάς που δεν μπορούσαμε να έρθουμε τι έγινε. Θα ήταν πιο χρήσιμο από το να τσακωνόμαστε συνεχώς. Είπαμε πως δεν μας δόθηκε διευκόλυνση και επίσης το χρονικό διάστημα που έγινε η ημερίδα όλοι οι καθηγητές πληροφορικής στα ολοήμερα είχαν μάθημα. Πραγματικα αναρωτιέμαι πόσοι από τους καθηγητές που παραβρέθηκαν διδάσκουν σε Δημοτικό.

Οπότε περιμένουμε τις εμπειρίες σας. Τι ειπώθηκε; Αν δεν υπάρχει κάτι, το παρόν θέμα δεν έχει πια λόγο ύπαρξης, για πάνω από 2-3 μέρες ακόμη, αφού η ημερίδα τελείωσε.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι