Εγκατάσταση iTALC σε εργαστήριο χωρίς αρχιτεκτονική Client-Server

Ξεκίνησε από jim_katsar, 03 Νοε 2015, 10:27:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να εγκατασταθεί το iTALC σε εργαστήριο που δεν διαθέτει Server;
Είναι δυνατή μία τέτοια υλοποίηση; Δεν βρήκα κάποιον τέτοιο οδηγό  :(
Να σημειωθεί ότι όλα τα μηχανήματα είναι πάνω σε ένα switch κ διαθέτουν winXP εκτός από ένα μηχάνημα που είναι το πιο 'δυνατό' κ θέλω να λειτουργήσει ως διαχειριστής('server') του iTALC κ διαθέτει windows7.

Επαναλαμβάνω δεν υπάρχει Windows Server κ τερματικά με λογαριασμούς, ουσιαστικά το Switch εξυπηρετεί ώστε να έχουν πρόσβαση στο internet όλα τα μηχανάκια.
Ευχαριστώ

imryrian

Δεν χρειάζεται να έχεις Λ.Σ. windows server (π.χ. 2003). Όταν σου λέει "server" εννοεί το μηχάνημα που θα έχει εγκατεστημένο το master module και θα ελέγχει τους υπολογιστές των μαθητών "clients". Εσύ απλά στο μηχάνημα του καθηγητή θα εγκαταστήσεις το italc με το master module και στα υπόλοιπα το service μόνο.

Μόλις το δοκίμασα στο σπίτι μου με δυο υπολογιστές windows 7 και δούλεψε μια χαρά. Υπάρχει μια δυσκολία στην εγκατάσταση με το authentication, δεν έχω χρόνο όμως τώρα να σου εξηγήσω, ίσως το βράδυ. Συμπτωματικά ετοιμάζουμε με συναδέλφους πλήρες οδηγό εγκατάστασης του italc αλλά αυτό θα γίνει αργότερα.

jim_katsar

Σε ευχαριστώ imryrian
Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να μου έδινες κ οδηγίες για το authentication
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

apoldem

Ναι imryrian, γράψε δυο λόγια για το πως εγκαθίσταται τι italc. Είναι απόρθητο φρούριο αυτό το πρόγραμμα. Ούτε στο πεντάγωνο τόση ασφάλεια.

Εγώ δεν μπορώ ούτε το master να ξεκινήσω (τοπικά, στον υπολογιστή που το εγκατέστησα) επειδή ζητάει credentials που δεν έχω.

imryrian

#4
Μετά από απαίτηση του κόσμου  ;D Το είχα στο πρόγραμμα έτσι και αλλιώς αλλά για αργότερα! Δείτε το συνημμένο.

Σε μένα πάντως δούλεψε, windows 7 ο server και ο client. Με δίκτυο εργασίας και ενεργοποιημένο τον εντοπισμού δικτύου. Θα πρέπει νομίζω να βλέπετε τους clients στην εξερεύνηση δικτύου και ας μην έχετε πρόσβαση σε φακέλους.

jim_katsar

Ευχαριστούμε imryrian πολύ καλός οδηγός...
Δουλεύει μια χαρά κ σε WinXP..
Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να εγκαταστήσω το Server κομμάτι σε Win7 και τα τερματικά σε WinXP και εκεί είναι που μου τα χαλάει...
Μήπως χρειάζεται κάποια παραμετροποίηση που δεν γνωρίζω; Τα έχω όλα τα μηχανάκια στο ίδιο Workgroup
παρόλα αυτά μου βγάζει το παρακάτω λάθος που έχω σε screenshot
Αν υπάρχει κάποια ιδέα...

imryrian

Αυτό στο βγάζει γιατί απενεργοποίησες το ACL και μάλλον δεν έστησες το key. Έκανες create key στον server?

jim_katsar

Όχι μια χαρά έστησα το κλειδί (το ίδιο έκανα για να το τεστάρω κ σε 2 μηχανάκια με WinXP(το ένα έκανα server κ το άλλο client) κ λειτουργούσε μια χαρά!)
Υποψιάζομαι ότι στην υλοποίηση που θέλω μάλλον χρειάζεται κ κάτι άλλο ή απλά δεν γίνεται.  :(
Κάνω create key (server) σε περιβάλλον Windows 7 και import key (client) σε περιβάλλον WinXP.
Εντυπωσιάζομαι που δεν δουλεύει σε Windows 7 k WinXP γιατί το iTALC παιζει κ σε εντελώς διαφορετικά περιβάλλοντα (Ubuntu(server) k Windows(client) και ανάστροφα ή μεικτούς client) από αυτά που έχω διαβάσει...

Υπάρχουν οδηγίες για μεικτή υλοποίηση (ubuntu-windows) μήπως πάρω κάποια ιδέα;
Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα..;

imryrian

Για δοκίμασε acl στο win7, βεβαιώσου στο manage permissions έχει τον administrator full control και κάνε test.

apoldem

Ευχαριστούμε πολύ imryrian για τον αναλυτικότατο οδηγό. Μου γλύτωσε πολύ χρόνο πειραματισμών  :)

Φαίνεται πολύ καλό πρόγραμμα. Στα Windows XP δουλεύει μέχρι στιγμής τέλεια. Τα μηχανήματα είναι αρχαία και είχα σοβαρό πρόβλημα και με τα δύο πασίγνωστα προγράμματα που δοκίμασα (netop, netsupport). Το italc είναι πανάλαφρο και ταχύτατο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

@ jim_katsar
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε εργαστήριο με όλα τα μηχανήματα XP. Δεν φταίει η μίξη των λειτουργικών.
Λίγο πριν σου βγάλει το μήνυμα, σου ζητάει credentials (τα οποία δεν εξηγεί τι είναι). Είναι τα credentials των windows. Αυτά δηλαδή που γράφεις για να κάνεις login στα windows. Δεν υπάρχει προφανής λόγος για να ζητάει κάτι τέτοιο. Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι και ύποπτο. Το κάνει μάλλον για να μπορεί να έχει πρόσβαση σε κάποιες υπηρεσίες δικτύου, ίσως?

Το πρόβλημα είναι ότι στις περισσότερες εγκαταστάσεις, τα windows ξεκινούν χωρίς password. Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις το password του Admin (όταν έγινε η εγκατάσταση) αν είχε βάλει password ή να δημιουργήσεις έναν νέο Administrator (με password αυτή τη φορά) ή να βάλεις password στον ήδη υπάρχοντα χρήστη (και να βρεις το σωστό του όνομα, επειδή αυτό που εμφανίζει η login screen μπορεί να είναι διαφορετικό απ' αυτό που είναι δηλωμένο επίσημα)

imryrian

Όταν τα xp ξεκινάνε χωρίς να σου ζητάνε password δύο είναι οι πιθανότητες
α) έχεις κενό password
β) έχει ρυθμιστεί αυτόματη είσοδος με password (start->run-> control userpasswords2  >:D από τις πιο μυστικές ρυθμίσεις των xp, μόνο για illuminati  :D

Αν δεν ξέρεις το password του admin μπορείς εύκολα με κάποιο boot cd (π.χ. hiren's) να το διαγράψεις και να βάλεις το δικό σου.
Πάντως καλό είναι σε ένα δίκτυο wokrgroup (δηλαδή όχι domain controller) να έχουμε σε όλα τα μηχανήματα ένα admin (διαχειριστή) και ένα student (χρήστη) με ίδιους κωδικούς και ονόματα. Αυτό λύνει γενικά πολλά προβλήματα δικτύωσης και κοινής χρήσης αρχείων και εκτυπωτών.

jim_katsar

Παιδιά ευχαριστώ για τα post...
Τελικά δεν ασχολήθηκα άλλο με το θέμα γιατί μπήκε Server με  Ubuntu LTSP οπότε ο επόπτης (που προσφέρουν τα sch-script) κάνει τη δουλειά του τέλεια...  ;)
+ το γεγονός ότι τα παλιά μηχανάκια πήραν ζωή!!!