Φοιτητική ζωή και ΗΜΜΥ

Ξεκίνησε από Νικος-13, 12 Δεκ 2016, 10:23:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νικος-13

Καλησπέρα, μου αρέσον τα μαθηματικά η πληροφορική, αλλά και η φυσική και βρίσκομαι στο δίλλημα ανάμεσα στο μαθηματικό και το ΗΗΜΥ. Το αποθαρυντικό με το ΗΜΜΥ ειναι πως ολοι (κυριως καθηγητες) μου λενε πως χρειαζεται απιστευτο διαβασμα για να το τελειωσεις, μου λενε πως δεν θα εχω ελευθερο χρονο και θα πρεπει να διαβαζω καθε μερα, χειροτερα και απο 3η λυκειου (!!!)...... Ισχυει κατι τετοιο???

nikosx

Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

pgrontas

Οποιαδήποτε σοβαρή σχολή χρειάζεται σοβαρό διάβασμα αν θες να είσαι σοβαρός φοιτητής.
Ειδικά στο μαθηματικό αν δε θες να σου πάρει καμια 7ετία.
Μην φανταστείς όμως ότι θα είναι τα πράγματα όπως στο σχολείο. Η ιδέα είναι ότι διαβάζεις για κάτι που σου αρέσει. Επιπλέον ως φοιτητής έχεις περισσότερες ελευθερίες οπότε μπορείς να τα συνδυάζεις όλα!
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

dpa2006

#3
Παράθεση από: Νικος-13 στις 12 Δεκ 2016, 10:23:10 ΜΜ
Καλησπέρα, μου αρέσον τα μαθηματικά η πληροφορική, αλλά και η φυσική και βρίσκομαι στο δίλλημα ανάμεσα στο μαθηματικό και το ΗΗΜΥ. Το αποθαρυντικό με το ΗΜΜΥ ειναι πως ολοι (κυριως καθηγητες) μου λενε πως χρειαζεται απιστευτο διαβασμα για να το τελειωσεις, μου λενε πως δεν θα εχω ελευθερο χρονο και θα πρεπει να διαβαζω καθε μερα, χειροτερα και απο 3η λυκειου (!!!)...... Ισχυει κατι τετοιο???
Καλησπέρα,
σε όποια σχολή και να πας θέλει διάβασμα.
Για του λόγου το αληθές βρες από τον ΕΥΔΟΞΟ
όποιο τμήμα σε ενδιαφέρει και δες τα βιβλία για τα μαθήματα.Μερικά Μαθήματα έχουν βιβλίο ασκήσεων και βιβλίο θεωρίας...
Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο Μαθηματικό,αλλά και στο Φυσικό και στους Ηλεκτρολόγους (π.χ ΑΠΘ) και σε άλλα τμήματα.
Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις,γιατί από το Μαθηματικό βγαίνεις Μαθηματικός,από Φυσικό Φυσικός κοκ.
Οι ΗΜΜΥ ανήκουν στις σχολές που έχουν διπλή ειδικότητα (ισχύει και για άλλα τμήματα) αλλά δεν γίνεται να μάθεις όλο το αντικείμενο ενός τμήματος σε 4 ή 5 χρόνια....
Θα πάρεις κάποια κατεύθυνση,αν χρειαστείς και κάτι άλλο θα διαβάσεις και μόνος σου θα κάνεις και κανένα μεταπτυχιακό...
Πολλοί απόφοιτοι λυκείου πηγαίνουν Μαθηματικό,Φυσικό κλπ γιατί τα αγαπάνε και είναι πρώτη προτίμηση.
Δεν έχουν όλοι κλήση στην Πληροφορική.
παρόλα αυτά πολλοί απόφοιτοι μη αμιγώς τμημάτων πληροφορικής έχουν γνώση στον προγραμματισμό και κάποιοι από αυτούς κάνουν και καριέρα στον προγραμματισμό.
Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας...!
Αποφάσισε τι θέλεις...
Είναι πολύ σημαντικό
Δεν θα πρέπει να φοβάσαι την δουλειά μέσα στο τμήμα.
Καλά Χριστούγεννα

ps:Δες και τα εξής (βιβλία ανά πρόγραμμα σπουδών τμήματος):
ΗΜΜΥ ΑΠΘ
Φυσικής ΑΠΘ
Μαθηματικών ΑΠΘ
ΗΜΜΥ ΕΜΠ
Μαθηματικών Αθήνα
Φυσικής Αθήνα
Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτη
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ - ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Κρήτη
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ - ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
Φυσικής Κρήτη

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

itt

Παράθεση από: Νικος-13 στις 12 Δεκ 2016, 10:23:10 ΜΜ
Καλησπέρα, μου αρέσον τα μαθηματικά η πληροφορική, αλλά και η φυσική και βρίσκομαι στο δίλλημα ανάμεσα στο μαθηματικό και το ΗΗΜΥ. Το αποθαρυντικό με το ΗΜΜΥ ειναι πως ολοι (κυριως καθηγητες) μου λενε πως χρειαζεται απιστευτο διαβασμα για να το τελειωσεις, μου λενε πως δεν θα εχω ελευθερο χρονο και θα πρεπει να διαβαζω καθε μερα, χειροτερα και απο 3η λυκειου (!!!)...... Ισχυει κατι τετοιο???

Το τμήμα των ΗΗΜΥ έχει (δραματικά) περισσότερα μαθήματα για πτυχίο, αλλά αμφιβάλλω ότι χρειάζεται περισσότερο διάβασμα από το μαθηματικό. Γενικά βλακείες σου λένε, μια χαρά ελεύθερο χρόνο θα έχεις.

Νικος-13

Παράθεση από: dpa2006 στις 23 Δεκ 2016, 05:12:30 ΜΜ
Καλησπέρα,
σε όποια σχολή και να πας θέλει διάβασμα.
Για του λόγου το αληθές βρες από τον ΕΥΔΟΞΟ
όποιο τμήμα σε ενδιαφέρει και δες τα βιβλία για τα μαθήματα.Μερικά Μαθήματα έχουν βιβλίο ασκήσεων και βιβλίο θεωρίας...
Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο Μαθηματικό,αλλά και στο Φυσικό και στους Ηλεκτρολόγους (π.χ ΑΠΘ) και σε άλλα τμήματα.
Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις,γιατί από το Μαθηματικό βγαίνεις Μαθηματικός,από Φυσικό Φυσικός κοκ.
Οι ΗΜΜΥ ανήκουν στις σχολές που έχουν διπλή ειδικότητα (ισχύει και για άλλα τμήματα) αλλά δεν γίνεται να μάθεις όλο το αντικείμενο ενός τμήματος σε 4 ή 5 χρόνια....
Θα πάρεις κάποια κατεύθυνση,αν χρειαστείς και κάτι άλλο θα διαβάσεις και μόνος σου θα κάνεις και κανένα μεταπτυχιακό...
Πολλοί απόφοιτοι λυκείου πηγαίνουν Μαθηματικό,Φυσικό κλπ γιατί τα αγαπάνε και είναι πρώτη προτίμηση.
Δεν έχουν όλοι κλήση στην Πληροφορική.
παρόλα αυτά πολλοί απόφοιτοι μη αμιγώς τμημάτων πληροφορικής έχουν γνώση στον προγραμματισμό και κάποιοι από αυτούς κάνουν και καριέρα στον προγραμματισμό.
Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας...!
Αποφάσισε τι θέλεις...
Είναι πολύ σημαντικό
Δεν θα πρέπει να φοβάσαι την δουλειά μέσα στο τμήμα.
Καλά Χριστούγεννα

Καλησπερα και καλη χρονια,
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, θα ψαξω τα link που μου εστειλες.