Προβλήματα πρόσβασης moodle στο ΠΣΔ (με εγκατάσταση στον λογαριασμό του χρήστη)

Ξεκίνησε από chrpriftis, 15 Οκτ 2014, 12:39:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

chrpriftis

Καλημέρα,

Έχω εγκαταστήσει το moodle στον λογαριασμό μου στο ΠΣΔ. Ανέβασα και ανεβάζω υλικό για τους μαθητές μου συνεχώς (Δημοτικό). Μοίρασα κωδικούς στα παιδιά αλλά ..... οι σελίδες δεν λειτουργούν σχεδόν ποτέ. Θέλω να το χρησιμοποιήσω και μέσα στη τάξη αλλά είναι αδύνατο με τα προβλήματα πρόσβασης. Το Internet του σχολείου (και του σπιτιού μου) λειτουργεί κανονικά. Έχω προβληματιστεί.

Έχετε παρόμοια προβλήματα με εγκατάσταση moodle στον λογαριασμό σας; Θέλω να δώσω μία λύση σύντομα σε αυτό το θέμα. Please advise.

thana$i$

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο ΠΣΔ με άλλο LMS, πολύ πιο ελαφρύ από το Moodle, το Claroline.
Πολύ συχνά βγάζει λάθη 50x λόγω υπερφόρτωσης server. Τελευταίο σύμπτωμα ήταν γεμάτος δίσκος , οπότε έκανες login αλλά επειδή δεν μπορούσε να διατηρήσει τα sessions σε πέταγε πάλι στην πρώτη σελίδα.
Δυστυχώς θα πρέπει να έχεις και εναλλακτικό σχέδιο μαθήματος. Εγώ έχω πολλά αυτοματοποιημένα τεστ, και αν δω ότι δεν παίζει μια ώρα πριν αναγκάζομαι να καταφύγω σε φωτοτυπίες.
Όταν λαμβάναμε, έστω και χαμηλό, μισθό είχα πάρει hosting στην εταιρεία ενός φίλου που εμπιστεύομαι. Με το χαρτζιλίκι που παίρνουμε τώρα δεν υπάρχει καν αυτή η «πολυτέλεια»


chrpriftis

Ευχαριστώ thana$i$ για την απάντησή σου,

Ήλπιζα να πάρω ως απάντηση "η δική μου εγκατάσταση δουλεύει μια χαρά". Πήρα το ακριβώς αντίθετο.  :-[

Το θέμα για hosting σε άλλον provider δεν αποτελεί ούτε για εμένα εναλλακτική. Οι τιμές από οτι είδα είναι περίπου 50$ το μήνα για εγκατάσταση moodle. Δεν είμαστε για τέτοια.

Κρίμα.

Εάν κάποιος άλλος χρήστης του forum έχει παρόμοια ή αντίθετη εμπειρία παρακαλώ να την καταθέσει. Η επένδυση σε ένα εργαλείο όπως το moodle απαιτεί πολύ μεγάλη προσπάθεια και είναι κρίμα να πάει τόσος κόπος "χαμένος".

p.s. Η "εσωτερική" εγκατάσταση moodle του ΠΣΔ λειτουργεί μια χαρά αλλά για διάφορους λόγους (κυρίως διαμόρφωση GUI, εγγραφή χρηστών) δεν είναι αυτό που ζητώ. Η custom εγκατάσταση του moodle στον λογαριασμό μου είναι η μόνη αποδεκτή για την περίπτωσή μου.

alkisg

...εγκατάσταση στον server του εργαστηρίου, και πρόσβαση από τους μαθητές στη διεύθυνση srv-sxoleio.nom.sch.gr.
Και παίζει τοπικά στο εργαστήριο ακόμα κι αν κοπεί το Internet, και ταχύτατα, οπότε λογικά δεν δημιουργούνται προβλήματα στο μάθημα...