Προγράμματα για εργαστήριο πληροφορικής

Ξεκίνησε από xpanta, 03 Σεπ 2009, 02:26:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xpanta

Φέτος με έβαλαν υπεύθυνο σε κάποιο εργαστήριο πληροφορικής. Θα κάνω format σε όλα τα μηχανήματα (windows XP + 512ΜΒ μνήμης + 20ΜΒ σκληρός δίσκος) και θα φτιάξω ένα image με τα βασικά εργαλεία για να το περάσω σε όλα τα pc. Το εργαστήριο θα κάνει κυρίως office και internet.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια προγράμματα να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη. Συγκεκριμένα ψάχνω:

1. Antivirus δωρεάν για πάντα. Έχω καταλήξει στο Panda cloud antivirus

2. Πρόγραμμα εκπαίδευσης το οποίο θα επιτρέπει στον εκπαιδευτή να έχει πρόσβαση ταυτόχρονα σε όλα τα pc. Αν π.χ. θέλει να τους δείξει την αποθήκευση εγγράφου να την κάνει στο PC του και ταυτόχρονα να γίνεται σε όλα τα PC για να βλέπουν οι εκπαιδευόμενοι τις κινήσεις του ποντικιού κλπ (π.χ. Netop)

3. Πρόγραμμα ρύθμισης της πολιτικής για τους χρήστες με απλά βήματα (π.χ. να επιτρέπεται ή όχι η εγκατάσταση προγραμμάτων, η αλλαγή της ώρας, κλπ)

4. Πρόγραμμα που να επιτρέπει την ταυτόχρονη εγκατάσταση προγραμμάτων σε όλα τα pc με μια κίνηση.


Το εργαστήριο είναι workgroup και όχι domain. Τα pc βγαίνουν στο δίκτυο μέσω switch-router και όχι μέσω κάποιου domain controller. Επίσης θα προτιμούσα αν έχετε κάποιο πρόγραμμα υπόψη να είναι δωρεάν.