Εχει καταφερει καποιος να περασει βαθμολογια απευθειας στο myschool;

Ξεκίνησε από παρις, 16 Απρ 2020, 01:31:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παρις

Μιλαω για πληροφορικη. Γιατι οι δασκαλοι αν οριστουν υπευθυνοι τμηματος παιρνανε. Σαν ειδικοτητα πληροφορικης καταφερε να περασει βαθμολογια κανεις με τον λογαριασμο του στο ΠΣΔ;

ilias_s

Δικαίωμα καταχώρησης βαθμολογίας στο myschool έχει :

1) Ο (κεντρικός) λογαριασμός του σχολείου (που γενικά μπορεί να κάνει ό,τι είδους διαχείριση θέλει).
2) Οι λογαριασμοί όσων έχουν οριστεί υπεύθυνοι τμήματος (με τον προσωπικό λογ/σμό ΠΣΔ ο καθένας), για το τμήμα που ορίστηκαν.

Η καταχώρηση βαθμολογίας, έτσι όπως λειτουργεί τώρα το myschool, γίνεται από τους υπευθύνους ενόςε τμήματος και όχι από κάθε διδάσκοντα.

Με απλά λόγια, για να καταφέρεις να περάσεις βαθμούς θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί τμήμα με το μόνο μάθημα την πληροφορική και να οριστείς εσύ υπεύθυνος. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει π.χ στο μάθημα επιλογής στο Λύκειο όπου είναι ξεχωριστός Τομέας Σπουδών και δημιουργείται τμήμα με μόνο ένα μάθημα και μπορεί να οριστεί ο διδάκων ως υπεύθυνος. Στα υπόλοιπα μαθήματα Γενικής και Προσνατολισμού δεν μπορεί να δίνει.

Ελπίζω να σε κάλυψα!

παρις

Στο Δημοτικο αραγε τι μπορει να γινει; Γινεται η οχι...
Περα απο αυτο, ο ορισμος των σωστων τμηματων σε εμας μας δινει μαζικη αποστολη email σε γονεις.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/315836_myschool-maziki-enimerosi-email-kidemonon

ilias_s

Νομίζω πως γενικευμένα δεν μπορεί να γίνει κάτι... Έστω και αν εγώ μπορώ να το κάνω για το μάθημα επιλογή στην Α' ΓΕΛ, δεν μπορώ να το κάνω για το μάθημα γενικής της Β' και το μάθημα προσανατολισμού της Γ'. Αρκετοί έχουν προτείνει λογαριασμούς διαβαθμισμένης πρόσβασης σε κάθε διδάσκοντα για να περνάει τα δικά του μαθήματα (και να έχουν λιγότερη δουλειά οι υπεύθυνοι). Δε νομίζω πως τεχνικά είναι ανέφκτο αλλά δεν το έχουν υλοποιήσει.

Δημήτρης Γκίνης

Η συγκεκριμένη λειτουργία του myschool θα έλυνε πολλά προβλήματα (η καταχώρηση βαθμολογίας από τον κάθε εκπαιδευτικό δηλαδή) αλλά δεν....εξ ού και η ύπαρξη αυτού: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6091.0
Πριν φτάσουμε εκεί, με τη διαμεσολάβηση ενός συναδέλφου είχαμε μία συνάντηση στο ΙΤΥΕ (ως τοπικό παράρτημα της ΠΕΚΑΠ) με ένα εκπρόσωπο της ομάδας ανάπτυξης/υποστήριξης του myschool (ένας νεαρός): τους προτείναμε 1-2 λύσεις σχετικά με την καταχώρηση βαθμολογίας:
1) είτε με απευθείας καταχώρηση από τον κάθε εκπαιδευτικό (τότε μας είπαν ότι είναι πολύ "δύσκολο" να γίνει - βλέπε δεν θέλουμε/δεν έχουμε κάποιον που να μπορεί να το κάνει, 1-2 χρόνια αργότερα ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα για τους υπευθυνους τμημάτων).
2) να μπορούν να κατέβουν "ατομικές" καταστάσεις βαθμολογίες (ένα αρχείο xls για τον κάθε εκπαιδευτικό με ένα φύλλο για κάθε μάθημα που διδάσκει σε κάθε τμήμα) τις οποίες αφού συμπληρώσει ο εκπαιδευτικός να μπορούν να ανέβουν στο mychool.
Αποτέλεσμα : μηδέν (σχεδόν για την ακρίβεια, το μόνο που καταφέραμε ήταν να τροποποιηθεί ένα πεδίο σε κάποιο στατιστικό/αναφορά που διευκόλυνε μία ιδέα την ανάπτυξη του παραπάνω εργαλείου ).
Έτσι φτάσαμε το 2020 να χρησιμοποιούμε ακόμη αυτές τις μπακαλίστικες λύσεις.
Τι να πω...
Καλή ανάσταση και καλή...λευτεριά!!!

markakis

Για να δούμε, συνδέομαι στο myschool με το όνομα χρήστη και τον κωδικό μου. Έχουμε και λέμε:

  • στις Αναφορές και σε ό,τι έχει να κάνει με εισαγωγή απουσιών και βαθμολογίας εμφανιζεται το μήνυμα "Δεν έχετε εξουσιοδότηση για αυτήν τη λειτουργία". Δεν είμαι υπεύθυνος σε τμήμα άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα λοιπόν.
  • Σε ότι έχει να κάνει με ενημέρωση για απουσίες μέσω e-mail ή SMS το μήνυμα είναι "Value cannot be null. Parameter name: source". Bug ή ρύθμιση που λείπει;
  • Στο "Ενημέρωση σχετικά με e-mails που πιθανώς δεν παραδόθηκαν επιτυχώς" (παραβλέπω τον πληθυντικό στο e-mail σε πρόταση στα ελληνικά) το μήνυμα είναι "Object reference not set to an instance of an object". Ε, αυτό είναι σίγουρα bug...
  • Και ενώ με τον λόγαριασμό μου δεν έχω πρόσβαση πουθενά,  ξαφνικά στο "Αρχείο Αποστολών Ειδοποιήσεων"  βλέπω την αναφορές παράδοσης για τα e-mail που έχει στείλει η διευθύντρια, με τον λογαριασμό του σχολείου, και βλέπω και την e-mail διεύθυνση παραλήπτη (κηδεμόνα) για όλους τους μαθητές του σχολείου. GDPR είπατε;
Συμπέρασμα: με τον λογαρισμό μου δεν μπορώ να περάσω βαθμολογία στα τμήματα που διδάσκω ΤΠΕ και δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως παρά μόνο να δω κάτι που δεν θα έπρεπε. Τι σόι διαβαθμισμένη πρόσβαση είναι πάλι αυτή;

Την βαθμολογία βέβαια την περνάω μόνος μου, αλλά δεν μπορώ να πω πώς. Είναι... διαβαθμισμένο  :angel:

παρις

ΠαράθεσηObject reference not set to an instance of an object". Ε, αυτό είναι σίγουρα bug...
Μπα οχι. Μου το βγαζει και εμενα, ειναι οταν δεν σε εχουν ορίσει υπευθυνο τμηματος.