Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 02 Δεκ 2012, 11:25:11 ΜΜ
Αγαπητή dim ίσως να είσαι και η μοναδική...
Αχ αγαπητέ Γιώργο ξέρω την μοναδικότητά μου που ξεκινάει απο μ!!!! Και η έκφραση είναι ξέρω πόσο μ@#$ με έχουν κάνει να φαίνομαι  ;D!!!

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 02 Δεκ 2012, 11:25:11 ΜΜ
ΟΙ μη διασταυρωμένοι δεν σε ενοχλούν στην παρούσα φάση, πάρα μόνο στο τέλος της χρονιάς.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 02 Δεκ 2012, 11:25:11 ΜΜ
Επίσης μπορείς να ορίσεις μαθητές που απαλλάσσονται σε κάποια μαθήματα πχ γυμναστική, θρησκευτικά. 
Ευχαριστώ πολύ!!!! :)




dim

Το excell είναι της παρακάτω μορφής που επισυνάπτω... εμείς το δημιουργούμε ή υπάρχει επιλογή εξαγωγής απο to eschool με τα πεδία και με τους μαθητές?
(αχ Λαμπρο :D)

Επίσης ερώτηση:
στο eschool είναι περασμένοι μαθητές οι οποίοι δεν θα πάρουν βαθμούς εγώ στο excell τους γράφω όλους ή είμαι ok  με τους ενεργούς και απλά διαβάζει AM και περνάει εκέι το βαθμό?
Δηλαδή οι μαθητές οι οποίοι δεν αναγράφονται στο  excell δεν θα λαμβάνουν και βαθμολόγία ή θα τα παίξει το σύστημα!!! Και έπειτα εγώ!!!! χαχα

Βρε τι γέλιο που έχει!!!! ;D
Τι εμπειρία και αυτή!! 
Χαλαρά!!! :laugh:


bright

Παράθεση από: dim στις 02 Δεκ 2012, 10:36:11 ΜΜ
Άρα στις βαθμολογίες τώρα δεν θα έχω πρόβλημα αν δεν διασταυρωθούν? Ουφ
Να είσαι καλά!!!
Πάμε παρακάτω.

Πλέον κάθε μου έκφραση καταντάει τουλάχιστον "επαναλαμβανόμενη" για τους παλιούς στην παρέα!!
Κώστα!!!
Ο διευθυντής μου δεν γνώριζε να μου απαντήσει
Ποιό μάθημα διδάσκεται αλλά δεν είναι επαρκής η φοίτηση για βαθμολογία.
Ποιος εκπαιδευτικός και για πόσες ώρες έρχεται στο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου και τι μάθημα και σε ποιά τάξη  κάνει

Μην συνεχίσω.

Αν θυμάσαι σε παρακαλώ βάση του σχεδιαγράμματος πιο πάνω.... υπάρχει κάτι άλλο.

Παράθεση από: dim στις 02 Δεκ 2012, 10:36:11 ΜΜ
Άρα στις βαθμολογίες τώρα δεν θα έχω πρόβλημα αν δεν διασταυρωθούν? Ουφ
Να είσαι καλά!!!
Πάμε παρακάτω.


ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΣΕ ΑΔΙΑΣΤΑΥΡΩΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ;
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΣΤΥΡΩΣΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ INTERNET ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΣΥΣΤΕΓΑΖΕΤΑΙ-ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΜΑΖΙ, ΟΥΤΕ ΤΗΛ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ Η/Υ, ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!). ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΩ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΜΕΣΩ EXCEL
Πλέον κάθε μου έκφραση καταντάει τουλάχιστον "επαναλαμβανόμενη" για τους παλιούς στην παρέα!!
Κώστα!!!
Ο διευθυντής μου δεν γνώριζε να μου απαντήσει
Ποιό μάθημα διδάσκεται αλλά δεν είναι επαρκής η φοίτηση για βαθμολογία.
Ποιος εκπαιδευτικός και για πόσες ώρες έρχεται στο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου και τι μάθημα και σε ποιά τάξη  κάνει

Μην συνεχίσω.

Αν θυμάσαι σε παρακαλώ βάση του σχεδιαγράμματος πιο πάνω.... υπάρχει κάτι άλλο.


bright

Παράθεση από: dim στις 04 Δεκ 2012, 04:25:34 ΜΜ
Το excell είναι της παρακάτω μορφής που επισυνάπτω... εμείς το δημιουργούμε ή υπάρχει επιλογή εξαγωγής απο to eschool με τα πεδία και με τους μαθητές?
(αχ Λαμπρο :D)

Επίσης ερώτηση:
στο eschool είναι περασμένοι μαθητές οι οποίοι δεν θα πάρουν βαθμούς εγώ στο excell τους γράφω όλους ή είμαι ok  με τους ενεργούς και απλά διαβάζει AM και περνάει εκέι το βαθμό?
Δηλαδή οι μαθητές οι οποίοι δεν αναγράφονται στο  excell δεν θα λαμβάνουν και βαθμολόγία ή θα τα παίξει το σύστημα!!! Και έπειτα εγώ!!!! χαχα

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΓΩ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΣΤΟ EXCEL, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ (ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΣ)

Βρε τι γέλιο που έχει!!!! ;D
Τι εμπειρία και αυτή!! 
Χαλαρά!!! :laugh:



mour

Για όσους δε διασταυρώνονται (συνήθως επειδή είναι περασμένοι σε κάποιο άλλο σχολείο και δεν έχει δηλωθεί εκει η μεταγραφή ή λείπουν τα στοιχεία εγγραφής) θα βρεις πρόβλημα ΜΟΝΟ όταν πας να τυπώσεις απολυτήρια και να τους περάσεις στην επόμενη χρονιά

Για τον συγχρονισμό ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αν θυμάμαι σωστά κάθε  90 μέρες το ΠΟΛΥ ή κάπου εκεί, αλλιώς θα σκάσει (έτσι λένε, δεν το δοκίμασα να δω τι σκάει...)

bright

Παράθεση από: mour στις 04 Δεκ 2012, 07:11:58 ΜΜ
Για όσους δε διασταυρώνονται (συνήθως επειδή είναι περασμένοι σε κάποιο άλλο σχολείο και δεν έχει δηλωθεί εκει η μεταγραφή ή λείπουν τα στοιχεία εγγραφής) θα βρεις πρόβλημα ΜΟΝΟ όταν πας να τυπώσεις απολυτήρια και να τους περάσεις στην επόμενη χρονιά

Για τον συγχρονισμό ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αν θυμάμαι σωστά κάθε  90 μέρες το ΠΟΛΥ ή κάπου εκεί, αλλιώς θα σκάσει (έτσι λένε, δεν το δοκίμασα να δω τι σκάει...)

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Ο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ Η΄ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΜΕ ΤΗΝ IP ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ);


dim


bright

Παράθεση από: mour στις 04 Δεκ 2012, 07:11:58 ΜΜ
Για όσους δε διασταυρώνονται (συνήθως επειδή είναι περασμένοι σε κάποιο άλλο σχολείο και δεν έχει δηλωθεί εκει η μεταγραφή ή λείπουν τα στοιχεία εγγραφής) θα βρεις πρόβλημα ΜΟΝΟ όταν πας να τυπώσεις απολυτήρια και να τους περάσεις στην επόμενη χρονιά

Για τον συγχρονισμό ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αν θυμάμαι σωστά κάθε  90 μέρες το ΠΟΛΥ ή κάπου εκεί, αλλιώς θα σκάσει (έτσι λένε, δεν το δοκίμασα να δω τι σκάει...)
Συνάδελφε άλλη μία ερώτηση. Αν είναι έτσι με τους αδιασταύρωτους μαθητές τότε γιατί 2 αδιασταύρωτους καθηγητές δε μου τους εμφανίζει στη λίστα των καθηγητών για να τους βάλω υπεύθυνους τμημάτων;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μην αγχώνεστε. Τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά.

Για τον συγχρονισμό, μπορείς να το δηλώσεις να κάνει προγραμματισμένο συγχρονισμό μια ώρα και ημέρα που είναι ανοιχτός ο υπολογιστής, οπότε ησυχάζεις με αυτό.

mour

Δεν έχει ιντερνετ ο ανθρωπος λέει...

rpirov

Καλημέρα συνάδελφοι
Για την εκτύπωση ελέγχων Α τριμήνου επιλέγω από τα φίλτρα "εμφάνιση μαθημάτων με κλάδους" "ΝΑΙ" για να βγάζει επάνω τα μαθήματα αναλυτικά .
Με την επιλογή αυτή το πρόβλημα είναι οτι οι ξένες γλώσσες εμφανίζονται δύο φορές και επάνω αναλυτικά και κάτω,
Μπορείτε να με βοηθήσετε να το διορθώσω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mour

Παράθεση από: dim στις 04 Δεκ 2012, 04:25:34 ΜΜ
Το excell είναι της παρακάτω μορφής που επισυνάπτω... εμείς το δημιουργούμε ή υπάρχει επιλογή εξαγωγής απο to eschool με τα πεδία και με τους μαθητές?
(αχ Λαμπρο :D)

Επίσης ερώτηση:
στο eschool είναι περασμένοι μαθητές οι οποίοι δεν θα πάρουν βαθμούς εγώ στο excell τους γράφω όλους ή είμαι ok  με τους ενεργούς και απλά διαβάζει AM και περνάει εκέι το βαθμό?
Δηλαδή οι μαθητές οι οποίοι δεν αναγράφονται στο  excell δεν θα λαμβάνουν και βαθμολόγία ή θα τα παίξει το σύστημα!!! Και έπειτα εγώ!!!! χαχα

Βρε τι γέλιο που έχει!!!! ;D
Τι εμπειρία και αυτή!! 
Χαλαρά!!! :laugh:



Εχει πάνω αριστερά ενα εικονίδιο δισκέτας κι αντι για εκτύπωση μπορεί να τα σώσει ως csv

agisfere

Παιδια,στα στατιστικα που ζητανε για ξενες γλωσσες κατα ετος γεννησης,που στην ευχή θα τα βρω;Πηγαινω στις εκτυπωσεις-αναφορες μαθητων-στατιστικα στοιχεια-Μαθητες που διδασκονται ξενες γλωσσες καταφυλο,ταξη και ετος γεννησης ,αλλα δε βγαζει το ετος γεννησης.
Εσεις εχετε το ιδιο προβλημα;

agisfere

Παράθεση από: agisfere στις 12 Δεκ 2012, 12:38:58 ΜΜ
Παιδια,στα στατιστικα που ζητανε για ξενες γλωσσες κατα ετος γεννησης,που στην ευχή θα τα βρω;Πηγαινω στις εκτυπωσεις-αναφορες μαθητων-στατιστικα στοιχεια-Μαθητες που διδασκονται ξενες γλωσσες καταφυλο,ταξη και ετος γεννησης ,αλλα δε βγαζει το ετος γεννησης.
Εσεις εχετε το ιδιο προβλημα;

Επειδή η εκτύπωση χρειάζεται διόρθωση και θα γίνει με επόμενη αναβάθμιση της εφαρμογής για το έτος γέννησης θα το κάνετε προς το παρών όπως περιγράφεται παρακάτω:

Θα πάτε στην εκτύπωση Γενικά στοιχεία Μαθητών -> Στα φίλτρα δεξιά θα βάλετε π.χ. Έτος γέννησης 1999 και Τάξη εγγραφής Α.ΘΑ πατησετε Εκτύπωση και θα σας βγάλει έτσι σε αύξων αριθμό πόσα παιδιά είναι. Μετά θα αλλάξετε το έτος γέννησης στα φίλτρα μέχρι να σας βγουν τα αθροίσματα ανά τάξη.

kon210210

Γειά σε όλους δεν είμαι πληροφορικός αλλά έρχομαι στο στέκι σας να ζητήσω μιά πληροφορία.
Χειρίζομαι φέτος το e-school για πρώτη φορά και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ στους ελέγχους
που θα τυπώσουμε τωρα για το πρώτο τρίμηνο, να βάλουμε σε διπλανή στήλη με τους βαθμούς
του μαθητή, τον μέσο όρο του μαθήματος για το τμήμα που ανήκει ο μαθητής. Ευχαριστώ εκ των
προτέρων.
φιλικά Κων/νος