Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Παράθεση από: nikos33 στις 01 Ιουλ 2010, 10:35:07 ΜΜ
αν δε κάναμε τεχνικοψυχολογική υποστήριξη εδώ μέσα δε θα τη βγάζαμε καθαρή...
Με την καμία όμως!!!!!
Κάθομαι και διαβάζω όλα τα μηνύματα να βγάλω καμια άκρη και με το eskroutz... απο που ξεκινώ... που πάω....

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νομίζω ότι πλέον τώρα τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά όπως ήταν στην αρχή.

Επίσης, παρατηρώ ότι από το support υπάρχει και σχεδόν άμεση απάντηση(μέσα στην ημέρα) σε μαιλ με προβλήματα



rpirov

συνάδελφοι καλησπέρα,
δεν πρόκειται για τεχνικό πρόβλημα αλλά διαχείρισης. Μέχρι τώρα δεν περνούσαν απουσίες στο e-school, παρά μόνον στο τέλος του τριμήνου. Ακολουθώντας την ίδια τακτική δεν το έκανα κι εγώ. Για την καταχώριση των απουσιών όμως ζητά, απ' οτι βλέπω ημερομηνία.

Τρελλάθηκα στην ιδέα οτι πρέπει να περάσω μέρα μέρα τις απουσίες κάθε μαθητή.

Ερώτηση: Θα μπορούσα λοιπόν να περάσω στην ημερομηνία της τελευταίας ημέρας του τριμήνου (30/9/2012) το σύνολο των απουσιών του τριμήνου για κάθε μαθητή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

tzorba

Ναι αυτό είναι μια κοινή πρακτική.

dim

Κατα την εκκίνηση της εφαρμογής στο eschool εμφανίζει το μήνυμα:
Εμφανίστηκε πρόβλημα κατά τον έλεγχο για μια νέα έκδοση της εφαρμογής.
Έλεγχος διαδικτυακής σύνδεσης
Μήνυμα λάθους.
Η λήψη του https://www.eschooldm.ypepth.gr/deploy/eschool.application δεν πέτυχε.

Έπειτα η εφαρμογή κλείνει.
Στην δεύτερη προσπάθεια δεν εμφανίζεται το μήνυμα και μπαίνω στην εφαρμογή.
Δεν με αφήνει να κάνω όμως συγχρονισμό με ΚΒΔ.


Ευχαριστώ πολύ!!!!!


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δε νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολήσει αυτό το μήνυμα. απλά δε μπορεί να επικοινωνήσει για να λάβει τη νέα έκδοση της εφαρμογής.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

rpirov

Πρώτα πρώτα ευχαριστώ όλους εδώ μέσα όσοι μου λύνουν τις αρχάριες απορίες μου.
Αυτή τη φορά έχω το εξή¨σ¨
Ετοιμάζομαι να τυπώσω καταστάσεις (για καταχώρηση βαθμολογίας χωτίς βαθμούς), ανά τμήμα και μάθημα. Δηλ. βγαίνει για κάθε τμήμα μια κατάσταση που γραφει πάνω το μάθημα. Θα προτιμούσα να γραφει και το όνομα του εκπαιδευτικού που κάνει το μάθημα, αλλά δεν τα κατάφερα. Έχω ακολουθήσει τα ακόλουθα βήματα.
1. Καταχώρισα τον εκπαιδευτικο  (στο εργαζόμενοι)
2. Τον έβαλα οτι διδάσκει στο τμήμα (στο τμήματα)
3. Στα φίλτρα εκτύπωσης δεν έβαλα κάτι στο πεδίο μάθημα ούτε στο πεδίο διδάσκων
4. Στην καρτέλα εκτύπωσης " ομαδοποίηση", στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης έχω την επιλογή "μάθημα".
Στην αριστερή πλευρά της ίδιας καρτέλας, όπου προσφέρονται οι επιλογές ομαδοποίησης έχει κάτω κάτω ¨διδάσκων" αλλά δεν μπορώ να το περάσω με βελάκι δεξιά.
Μήπως έχετα καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω για να εκτυπωθεί και ο διδάσκων ανά μάθημα και τμήμα?
Α! δεν έχω περάσει κάτι στο ωρολόγια πρόγραμμα του σχολείου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mour

Κατ' αρχάς μην κάνεις τη ζωή σου δύσκολη...
Εμείς τυπώνουμε τα θρησκευτικά πχ κι ο καθένας γράφει το μάθημά του και το όνομά του...
Βασικότερος λόγος είναι ότι η φωτοτυπία είναι πιο φτηνή κι ο εκτυπωτής άρχισε να τα παίζει!!!

mour

Παράθεση από: dim στις 28 Νοε 2012, 02:05:26 ΠΜ
Κατα την εκκίνηση της εφαρμογής στο eschool εμφανίζει το μήνυμα:
Εμφανίστηκε πρόβλημα κατά τον έλεγχο για μια νέα έκδοση της εφαρμογής.
Έλεγχος διαδικτυακής σύνδεσης
Μήνυμα λάθους.
Η λήψη του https://www.eschooldm.ypepth.gr/deploy/eschool.application δεν πέτυχε.

Έπειτα η εφαρμογή κλείνει.
Στην δεύτερη προσπάθεια δεν εμφανίζεται το μήνυμα και μπαίνω στην εφαρμογή.
Δεν με αφήνει να κάνω όμως συγχρονισμό με ΚΒΔ.


Ευχαριστώ πολύ!!!!!



Λογικά θα πρεπει να έχει λήψει το κλειδί σας και θα έχει έρθει πριν καποιες μέρες ενα mail που λέει

ΠΣΔ: Προειδοποίηση επικείμενης λήξης του ψηφιακού σας πιστοποιητικού
Αξιότιμε/η Κύριε/Κυρία,

   εκ μέρους της Υπηρεσίας Ψηφιακών Πιστοποιητικών του ΠΣΔ θα θέλαμε να σας
   ενημερώσουμε ότι το πιστοποιητικό με τα ακόλουθα στοιχεία:
      Αρ. Πιστοποιητικού: 1163 (0x048B)
      Χρήση: Ψηφιακής Υπογραφής
      Πλήρες Όνομα: IMERISIO GYMNASIO
      Email Διεύθυνση: mail@
      Ημ. Λήξης: 13/12/2012

   λήγει σε σε 15 ημέρες


   Προκειμένου να αποκτήσετε ένα νέο ψηφιακό πιστοποιητικό θα πρέπει προτού
   λήξει το ισχύον ψηφιακό πιστοποιητικό σας να επισκεφτείτε το σύνδεσμο
   https://ca.sch.gr/ χρησιμοποιώντας ένα browser και να
   κάνετε αίτηση για νέο ψηφιακό πιστοποιητικό. 

dim

Γεια σας!!!!!!!!

Θα ήθελα κάτι σαν οδηγό...

Τι πρέπει να γίνει....
Έχω κάνει έως τώρα τα παρακάτω:
1. Προσθήκη  μαθητών Α τάξης
2. Προσθήκη τμημάτων Α1 Α2 Α3
3. Προσθήκη ξενώγλωσσων τμηματων Α1 Αρχάριοι Α2 Προχωρημένοι κτλ κτλ @ Α1 Γαλλικά κτλ κτλ
4. Ομαδική κατανομή μαθητών διαχωρισμός τους στα τμήματα Α1 Α2 Α3
5. Ομαδική κατανομή μαθητών διαχωρισμός τους στα ξενώγλωσσα τμήματα.
6. Απουσίες κατα ημέρα (εδώ ερώτηση: αναφέρθηκε τελικά πως μπορούμε να περάσουμε στο τέλος το σύνολο? Εγώ οέο τι κάθομαι και περνάω ανα ημέρα;)
7. Προσθήκη εργαζόμενου.
8. Μαθήματα ανα τάξη. 

9. Αλλοδαποί.
Κατά την εμπειρία μου στο RTFM διάβασα να τσεκάρω διαφορετικό μέσο όρο. Αυτό ισχύει?

10. Σενάριο διασταύρωσης. 3 δεν διασταυρώνονται. Αν φτάσουμε έως την ημέρα της βαθμολογίας και δεν έχουν διασταυρωθεί... 1ον. όλη η βάση πρόβλημα? 2ον οι βαθμολογίες με excell αρχείο θα μπορούν να καταχωρηθούν?
11. Καταχώρηση υπεύθυνων τμήματος.

Τι άλλο πρέπει να καταχωρήσω Θεέ μου?
Κάτι που πρέπει να προσέξω?

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: dim στις 01 Δεκ 2012, 05:29:13 ΜΜ
6. Απουσίες κατα ημέρα (εδώ ερώτηση: αναφέρθηκε τελικά πως μπορούμε να περάσουμε στο τέλος το σύνολο? Εγώ οέο τι κάθομαι και περνάω ανα ημέρα;)

Ε βέβαια! Αυτό αν θα έπρεπε να γίνεται σε ημερήσια βάση, θα ήθελε έναν γραμματέα ειδικά για αυτή τη δουλειά!

dim

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 02 Δεκ 2012, 02:02:17 ΜΜ
Ε βέβαια! Αυτό αν θα έπρεπε να γίνεται σε ημερήσια βάση, θα ήθελε έναν γραμματέα ειδικά για αυτή τη δουλειά!
Δεν κάθομαι ΚΑΘΕ μέρα Νίκο!
Κάθομαι ΩΡΕΣ και  ΗΜΕΡΕΣ και περνάω σε όλα τα τμήματα ότι απουσίες έχουν ΑΝΑ ημέρα!!!!!
Ok!! Τέλος το κεφάλαιο αυτό. Μόνο σύνολο.

Κάποιος κάποια βοήθεια με το παραπάνω οδηγό?

mour

Για τους αλλοδαπούς ισχύουν διαφορετικά πράγματα ΕΦΟΣΟΝ είναι λίγα χρόνια στην Ελλάδα (μέχρι 3 αν θυμάμαι σωστά ή κατι τέτοιο), είναι ΕΥΘΥΝΗ του ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ σου να υποδείξει αν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.  >:D >:D >:D :police:

Για όσους δε διασταυρώνονται (συνήθως επειδή είναι περασμένοι σε κάποιο άλλο σχολείο και δεν έχει δηλωθεί εκει η μεταγραφή ή λείπουν τα στοιχεία εγγραφής) θα βρεις πρόβλημα ΜΟΝΟ όταν πας να τυπώσεις απολυτήρια και να τους περάσεις στην επόμενη χρονιά (μπαμ...)
PS θεωρητικά δεν τυπώνουμε απολυτήρια από το e-school αλλά γράφονται στο χέρι
PS2 Γιατί να περνάς εσύ τις απουσίες κι όχι ο υπεύθυνος του τμήματος, με βοήθεια προφανώς αν δεν το κατέχει? Στο χωριό μου έτσι το κάνουμε... Το e-school έχει μέσα τα ΠΑΝΤΑ ακόμη και το πρωτόκολλο, θα το παιρνάει ο "υπεύθυνος του e-school" κι αυτό??!!!!  :laugh:

dim

Άρα στις βαθμολογίες τώρα δεν θα έχω πρόβλημα αν δεν διασταυρωθούν? Ουφ
Να είσαι καλά!!!
Πάμε παρακάτω.

Παράθεση από: mour στις 02 Δεκ 2012, 08:17:12 ΜΜ
Για τους αλλοδαπούς ισχύουν διαφορετικά πράγματα ΕΦΟΣΟΝ είναι λίγα χρόνια στην Ελλάδα (μέχρι 3 αν θυμάμαι σωστά ή κατι τέτοιο), είναι ΕΥΘΥΝΗ του ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ σου να υποδείξει αν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.  >:D >:D >:D :police:

Πλέον κάθε μου έκφραση καταντάει τουλάχιστον "επαναλαμβανόμενη" για τους παλιούς στην παρέα!!
Κώστα!!!
Ο διευθυντής μου δεν γνώριζε να μου απαντήσει
Ποιό μάθημα διδάσκεται αλλά δεν είναι επαρκής η φοίτηση για βαθμολογία.
Ποιος εκπαιδευτικός και για πόσες ώρες έρχεται στο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου και τι μάθημα και σε ποιά τάξη  κάνει

Μην συνεχίσω.

Αν θυμάσαι σε παρακαλώ βάση του σχεδιαγράμματος πιο πάνω.... υπάρχει κάτι άλλο.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητή dim ίσως να είσαι και η μοναδική που περνάει τις απουσίες ανά ημέρα.
Συνήθως περνιούνται συγκεντρωτικά (σύνολο απουσιών και αριθμός δικαιολογημένων) μία φορά, όταν περνιουνται οι βαθμοί του τριμήνου. Απλώς βάζεις ως ημερομηνία απουσιών την τελευταία ημέρα του τριμήνου.

ΟΙ μη διασταυρωμένοι δεν σε ενοχλούν στην παρούσα φάση, πάρα μόνο στο τέλος της χρονιάς.

Επίσης μπορείς να ορίσεις μαθητές που απαλλάσσονται σε κάποια μαθήματα πχ γυμναστική, θρησκευτικά.