Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: kateri στις 20 Ιουν 2012, 04:11:23 ΜΜ
Σ'ευχαριστώ agisfere....ναι όντως δεν έχω κάνει ενημέρωση φοίτησης, μιας που αύριο δίνουν το τελευταίο μάθημα...κρίμα πάντως,θα γλιτώναμε αρκετή γραφειοκρατία...

Αν και αυτό είναι το σωστό, εν τούτοις οι περισσότεροι εκδίδουν  τα απολυτήρια από το eschool το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα αυτή παρότι είναι "παράνομη" σύμφωνα με τα λεγόμενα της παραπάνω απόφασης.


evbak

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 21 Ιουν 2012, 12:20:23 ΠΜ
Αν και αυτό είναι το σωστό, εν τούτοις οι περισσότεροι εκδίδουν  τα απολυτήρια από το eschool το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα αυτή παρότι είναι "παράνομη" σύμφωνα με τα λεγόμενα της παραπάνω απόφασης.


Προσπαθώ και εγώ να εκτυπώσω απολυτήρια και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν δεδομένα. Έχω κάνει την ενημέρωση διαγωγής, φοίτησης και αποτελεσμάτων..   Δεν έχω κάνει ενημέρωση αρ. πρωτοκ., μήπως φταίει αυτό;

evbak

Παράθεση από: evbak στις 25 Ιουν 2012, 10:20:27 ΠΜ
 
Προσπαθώ και εγώ να εκτυπώσω απολυτήρια και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν δεδομένα. Έχω κάνει την ενημέρωση διαγωγής, φοίτησης και αποτελεσμάτων..   Δεν έχω κάνει ενημέρωση αρ. πρωτοκ., μήπως φταίει αυτό;
ΟΚ τελικά έπερεπε να γίνει ενημέρωση αρ. πρωτοκ. .....

za√‘ag

Σήμερα μάθαμε ότι πρέπει να περιμένουμε ώστε να βγάλουμε τα απολυτήρια με το νέο λογότυπο του υπ. παιδείας (πάει το ... δια βίου μάθησης :) ). Το ίδιο και για τους ελέγχους που τυπώνουμε με το eschool.

Οπότε δεν κάναμε τίποτα σήμερα. 
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

agisfere

Παράθεση από: za√'ag στις 25 Ιουν 2012, 04:02:16 ΜΜ
Σήμερα μάθαμε ότι πρέπει να περιμένουμε ώστε να βγάλουμε τα απολυτήρια με το νέο λογότυπο του υπ. παιδείας (πάει το ... δια βίου μάθησης :) ). Το ίδιο και για τους ελέγχους που τυπώνουμε με το eschool.

Οπότε δεν κάναμε τίποτα σήμερα.
.Δεν πειραζει θα  στειλουμε τους καινουργιους το Σεπτεμβριο με email(να κανουμε και οικονομία).Ισως να εχει αλλαξει ξανα το λογοτυπο,εως τοτε :)


Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: za√'ag στις 25 Ιουν 2012, 04:02:16 ΜΜ
Σήμερα μάθαμε ότι πρέπει να περιμένουμε ώστε να βγάλουμε τα απολυτήρια με το νέο λογότυπο του υπ. παιδείας (πάει το ... δια βίου μάθησης :) ). Το ίδιο και για τους ελέγχους που τυπώνουμε με το eschool.

Οπότε δεν κάναμε τίποτα σήμερα. 

Εμείς τυπώσαμε τους ελέγχους με το παλιό λογότυπο, καθώς είχαν τυπωθεί πριν την έλευση του σχετικού μαιλ. Δεν είναι και λίγο να τυπώνεις ξανά 350 ελέγχους !!!
Τα απολυτήρια θα τυπώσουμε με το νέο λογότυπο.




rpirov

Καλησπέρα σε όλους,
φαγώθηκα να πάρω το e-school στο γυμνάσιο που υπηρετώ.
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω ενδελεχώς το manual, αν κάποιος μπορεί ασ μου απαντήσει.
Δουλεύοντας στο σχ. έτος 2012-2013 καταχώρισα τους βαθμούς των αναξεταστέων, έκανα έκδοση αποτελεσμάτων και νέες εγγραφές στην Α΄τάξη Γυμνασίου.
Επιλέγοντας επανεγγραφή δεν μου φέρνει τους εγγεγραμμένους  μαθητές που φοιτούν στη Β και Γ γυμνασίου.
Υποψιάζομαι τα εξής
Ή έχει παραληφθεί κάποιο βήμα από τον Ιούνιο (πάντως είχαν τυπώσει κανονικά ελέγχους)
ή για την επανεγγραφή πρέπει να επιλέψω το σχ. έτος 2011-2012
Έχει κάποιος κάποια ίδέα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mour

Κατ' αρχάς τους μετεξεταστέους τους περνάς στο έτος 11-12 μιας κι εκεί ανήκουν τα αποτελέσματα.
Κάνεις ενημέρωση τελικής επίδοσης κλπ και είναι έτοιμοι να περάσουν στο έτος 12-13.
Στο έτος 12-13 πας και κάνεις επανεγγραφή από τα προηγούμενα έτη.
Με την προυπόθεση ότι έχει κλείσει σωστά το έτος τους περνάει αυτόματα.

rpirov

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Τους αναξεταστέους τους πέρασα ενώ δούλευα στο 12-13, όπως μου υπέδειξε ο προηγούμενος γιατί εκεί ανήκουν πλέον ως επανεξέταση.
Ενημέρωση τελικής επίδοσης κάνω μόνο για τους μεταξεταστέους ή για όλους. Δεν θυμάται να μου πεί αν είχε κάνει ο προηγούμενος τον Ιούνιο για όσους είχαν περάσει. Πάντως τους ελέγχους τους είχε βγάλει μια χαρά.
Μήπως κάνει νόημα κάτι από αυτά για το τι να κάνω?
Ευχαριστώ

mour

ελέγχους βγάζει ή απολυτήρια?
Αν τυπώνει απολυτήρια είναι οκ, αλλιώς δεν έχει κλείσει τη χρονιά σωστά.
Αυτό που έκανες στο 12-13 είναι σίγουρα λάθος.
Η χρονιά που έτρεχε μέχρι προχθές ήταν το 11-12, και στις καρτέλες των μαθητών στο 11-12 περάστηκαν οι βαθμοί.

rpirov

Μόνο ελέγχους. ¨οχι απολυτήρια.
Λοιπόν να πάω στο 11-12 και να κάνω ενημ'έρωση τελικής επίδοσης για όλυς και μετά στο 12-13 για επανεγγραφές. Ακούγεται αυτό Ο.Κ.?

mour

Έχει μια διαδικασία: Φοιτηση, τελική επίδοση, αριθμός πρωτοκόλλου για τα απολυτήρια του Ιουνίου.
Μετά κάνεις τελική επίδοση επανεξέτασης, αριθμός πρωτοκόλλου για τα απολυτήρια του Σεπτεμβρίου.
Κάτι από αυτά δεν έγινε και δεν σου παίζει.
επίσης οι μαθητές πρέπει να είναι διασταυρωμένοι (να έχουν το πράσινο σημαδάκι κι όχι το κόκκινο Χ δίπλα τους).
Ίσως ακούγονται "κάπως" όλα αυτά, αλλά στην ουσία είναι οι κινήσεις που θα έπρεπε να γίνονται ακόμα και στο χειρογραφικό τρόπο

rpirov

Το γεγονός οτι έβγαλε ελέγχους με αρ. πρωτ. δεν αποδεικνύει οτι έχουν γίνει οι διαδικασίες?
Εγώ τα βήματα τα έκανα για τους αναξεταστέους. Τώρα ως προς τη διαστάυρωση υπάρχει περίπτωση να χρειάζονται και οι περσυνοί μαθητές που τώρα πηγαίνουν Β κα Γ?
Συγνώμη που επιμένω αλλά σήμερα δεν σήκωναν το τηλέωνο από την υποστήριξη και παράλληλα προσπαθώ να κατανοήσω τη λογική.

mour


rpirov

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ :)