Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gimnasio

Παράθεση από: mour στις 10 Δεκ 2011, 11:18:05 ΜΜ
Εμείς δεν έχουμε λειτουργικό ΝΕΣΤΩΡ  και μετά από επικοινωνία τα στείλαμε με email
(Εγινε εκτύπωση των στοιχείων των μαθητών της Γ και σώθηκε σε μορφή excel)
Από ότι μας είπαν σύντομα θα πάιζει και το "FTP" (μιας και πια δεν θα χρειάζεται)

Τι εννοείς ότι πια δε θα χρειάζεται;

mour

ότι εφόσον πλέον είναι συγχρονισμένα με την κεντρική βάση δεδομένων του υπουργείου λογικά θα τα παιρνουν απο εκεί

kateri

Μιας που ήρθε η ώρα να δώσουμε βαθμούς, όλα οκ...αλλά το όνομα του Διευθυντή δεν ξέρω από που να το ορίσω και πως να το εκτυπώσω...προσωρινά έκανα αυτό που είχε γράψει ένας συνάδελφος με την /par...
κάπου υπάρχει η εντολή παραμετροποίηση της σχολικής μονάδας, αλλά φοβάμαι να το πειράξω μήπως γίνει κανένα μπρέρδεμα και τα χάσω όλα...

agisfere

#408
Παράθεση από: kateri στις 18 Δεκ 2011, 03:18:48 ΜΜ
Μιας που ήρθε η ώρα να δώσουμε βαθμούς, όλα οκ...αλλά το όνομα του Διευθυντή δεν ξέρω από που να το ορίσω και πως να το εκτυπώσω...προσωρινά έκανα αυτό που είχε γράψει ένας συνάδελφος με την /par...
κάπου υπάρχει η εντολή παραμετροποίηση της σχολικής μονάδας, αλλά φοβάμαι να το πειράξω μήπως γίνει κανένα μπρέρδεμα και τα χάσω όλα...
Θα πας Διαχείριση- Παραμετροι  και εκει εχει καποιες καρτελες.Σ ΄αυτην που λεει "Εκτυπώσεων", συμπληρωνεις στο πλαισιο του Διευθυντη τον τίτλο π.χ Ο Διευθυντης, το Ονοματεπωνυμο του και εισαι εντάξει.

agisfere

#409
Παράθεση από: agisfere στις 18 Δεκ 2011, 06:00:15 ΜΜ
Θα πας Εργαλεια- Παραμετροι Σχολικης Μοναδας και εκει εχει καποιες καρτελες.Σ ΄αυτην που λεει στοιχεια σχολικης μοναδας, συμπληρωνεις στο πλαισιο του Διευθυντη τη συντομογραφια,κος ή κα , το Ονοματεπωνυμο του και εισαι εντάξει.

Εννοειται πως θα εχεις επιλεξει απο τις Εκτυπώσεις  απο την καρτελα "Υποσέλιδα" την επιλογη "Υπογραφή Διευθυντή'

kateri

Ευχαριστώ πολύ!!!!ναι από το υποσέλιδο το έχω επιλέξει την υπογραφή του διευθυντή,απλά δεν ήξερα πως κάνω εισαγωγή των στοιχείων του διευθυντή....
Για καλό και για κακό έχω κρατήσει backup και αύριο θα το δοκιμάσω....
Ευχαριστώωωωωωωω!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: kateri στις 18 Δεκ 2011, 03:18:48 ΜΜ
Μιας που ήρθε η ώρα να δώσουμε βαθμούς, όλα οκ...αλλά το όνομα του Διευθυντή δεν ξέρω από που να το ορίσω και πως να το εκτυπώσω...προσωρινά έκανα αυτό που είχε γράψει ένας συνάδελφος με την /par...
κάπου υπάρχει η εντολή παραμετροποίηση της σχολικής μονάδας, αλλά φοβάμαι να το πειράξω μήπως γίνει κανένα μπρέρδεμα και τα χάσω όλα...

Και ο τρόπος με το /par... δεν χρειάζεται

P.Tsiotakis

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο στο esos, προσωπικά καταλαβαίνω ότι το e-school μας άφησε χρόνους

Laertis

Παναγιώτη, στα Λύκεια μας είχε αφήσει χρόνους εδώ και καιρό .... Κρίμα σε όσους συναδέλφους μπλέχτηκαν στις "μεταπτώσεις" των προθέσεων του Υπουργείου.

Απ΄ ότι κατάλαβα, το έγγραφο αφορά τα Λύκεια και την έκδοση του ΝΕΣΤΟΡΑ για τις εξετάσεις του 2012
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

tsixlas

Υπάρχει ακόμα κόσμος που το παλεύει με το e-school και τα καραγκιοζηλίκια του;  Εδω πέρα δεν ασχολούνται οι ίδιοι που το φτιάξανε και η υποστήριξη είναι μηδενική.

Και εγώ την έχω καταβρεί με τον Νεστωράκο και τελειώνω τις δουλειές μου σε χρόνο dt!


Φαίνεται υπάρχουν ακόμα άτομα με μπόλικο χρόνο για ξόδιασμα......

skoud

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 23 Δεκ 2011, 11:28:58 ΠΜ
Διαβάζοντας αυτό το άρθρο στο esos, προσωπικά καταλαβαίνω ότι το e-school μας άφησε χρόνους

Παναγιώτη, αυτό είναι το 6μηνο μνημόσυνο! (βλ.: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.msg43133#msg43133)

Τώρα που είμαι απλό μέλος, μπορώ να πω ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί του, παρά τις διάφορες πιέσεις και "απειλές". Οϋτε εγκατάσταση δεν έκανα.

Δεν το είχα αναφέρει δημόσια για να μην πάρω -αν είχα κάνει λάθος εκτίμηση για την κατάληξή του- κανένα συνάδελφο στο λαιμό μου, που ίσως θεωρούσε ότι  αυτό ήταν και  θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

geonipap

Πηγαίνω στο μενου μαθητες για να εμφανισω τους μαθητές που βρισκονται σε κάποιο τμήμα και μου εμφανιζει ξαφνικα ενω παλαιοτερα δε γινοτανε αυτο... το μυνημα could not load dcom server..
Γνωρίζει κανένας τι μπορει να συμβαίνει;

aspd

Λύθηκε το πρόβλημα (ελπίζω) με το e-school στα πιλοτικά γυμνάσια, όπου έχουν κάποια διαφορετικά μαθήματα,  η πληροφορική είναι ανεξάρτητη από την τεχνολογία κτλ.
Από την ομάδα υποστήριξης λάβαμε ένα νέο αρχείο παραμετροποίησης και με μια εύκολη διαδικασία έγινε η μετατροπή.

agisfere

Γεια σας.
Σήμερα προσπαθώ να κάνω συγχρονισμό, αλλά βγάζει μήνυμα : «  Ο έλεγχος διαπιστευτηρίων απέτυχε .an error has occurred while consuming this service...Προέλευση replication tool ».Φυσικά στο αρχείο καταγραφής δεν υπάρχει κάποια εγγραφή , οι δε κωδικοί είναι τσεκαρισμένοι και έχουν επιβεβαιωθεί ότι είναι σωστοί. >:(

Συμβαινει και σε αλλους αυτο ή έχει κανείς καποια ιδεα σχετικα;

agisfere

Παράθεση από: agisfere στις 20 Φεβ 2012, 12:41:30 ΜΜ
Γεια σας.
Σήμερα προσπαθώ να κάνω συγχρονισμό, αλλά βγάζει μήνυμα : «  Ο έλεγχος διαπιστευτηρίων απέτυχε .an error has occurred while consuming this service...Προέλευση replication tool ».Φυσικά στο αρχείο καταγραφής δεν υπάρχει κάποια εγγραφή , οι δε κωδικοί είναι τσεκαρισμένοι και έχουν επιβεβαιωθεί ότι είναι σωστοί. >:(

Συμβαινει και σε αλλους αυτο ή έχει κανείς καποια ιδεα σχετικα;
Τελικά παιδιά σήμερα διορθωθηκε το προβλημα, οπότε τέλος καλο,ολα καλα :)