Top panel λογαριασμού διαχειριστή

Ξεκίνησε από ilias_s, 05 Μαρ 2021, 08:46:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias_s

Ρε παιδιά, κάτι που δεν είναι και τόσο σημαντικό ή επείγον...

Με κάποιο τρόπο κάποιος άσχετος (πιθανώς και ο ίδιος ο δ/ντής) έκατσε στον LTSP server σε ένα εργαστήριο και έκανε login ως administrator για να κάνει τηλεκπαίδευση... (ας μη σχολιάσουμε τώρα)

Το αποτέλεσμα ήταν το top panel του ΜΑΤΕ να μην εμφανίζεται πλέον όπως κλασσικά εμφανίζεται στον administrator (Μενού | firefox launcher) αλλά να εμφανίζεται όπως στους υπόλοιπους λογαριασμούς των μαθητών κτλ (Εφαρμογές | Τοποθεσίες | Σύστημα | firefox launcher).

Ερώτημα Α : Πως επανέρχεται αυτό; Είναι εύκολο;

Ερώτημα Β : Έχετε ιδέα πως το κατάφερε αυτό;

Υ.Γ : Το Ερώτημα Β καθαρά από περιέργεια γιατί 5-6 χρόνια καθημερινής χρήσης και σε εμένα δεν είχε συμβεί ποτέ...

alkisg

Ηλία διάβασε λίγο αυτό:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7125.msg84022#msg84022

Αυτός με κάποιον τρόπο (προφανώς όχι με εντολή) κατάφερε και έκανε reset panel, οπότε έγινε και του καθηγητή σαν των μαθητών.
Btw εγώ στα σχολεία των Ιωαννίνων το έχω κάνει αυτό το reset εξ' αρχής, οπότε το brisk menu (Μενού | Firefox launcher) δεν το έχουν δει καν...

ilias_s

#2
Ευχαριστώ πολύ Άλκη!

Αν και συνέχιζε να είναι πλήρως λειτουργικό το panel και όλο το σύστημα γενικά, δημιουργούνταν μία μικρή σύγχυση καθώς η συνάδελφος που είναι στο σχολείο εκεί δουλεύει πρώτη φορά (αναπληρώτρια) και διαχειρίζεται 2 εργαστήρια.  Στο ένα το μενού είναι το κλασσικό brisk ενώ στο άλλο έχει γίνει reset.

E, δε φτάνει που από το πουθενά της έκατσαν 2 εργαστήρια με LTSP (και δεν έφερε αντίρρηση να ξεκινήσει να δουλεύει σε αυτά παρόλη την έλλειψη εξοικείωσης)... ας μη τη ζορίζουμε κιόλας με "αχρείαστες" αλλαγές (είναι μέσα στο πλαίσιο της "πρόωθησης LTSP"  ;)).