Το μισθό σας τον ειδατε;

Ξεκίνησε από alex1alex, 27 Σεπ 2011, 04:24:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

spantoulis

Και μη χειροτερα.....Αλλά ποιος μου εγγυάται ότι η κατρακύλα θα σταματήσει εδώ?
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

Λευτέρης Δουκέρης

ΠαράθεσηΕγώ θέλω να έρθουν από το σχολείο μου εκείνοι οι συνδικαλιστές (τοπικοί εννοείται) που ήταν υπέρμαχοι του νεου μισθολογίου κι έσκιζαν τα ρούχα τους ότι εμάς θα μας συνέφερε γιατί θα αυξάνοταν ο μισθός μας. 

Δεν νομίζω συνάδελφε αυτοί οι συνδικαλιστές να ήρθαν αυτήν την τρέχουσα περίοδο να σας πουν κάτι τέτοιο .Αυτά τα έλεγαν πριν αρκετά χρόνια
όταν πίστευαν 'οτι με το ενιαίο θα αμβλύνονταν αν όχι καταργούνταν οι μισθολογικές οι αδικίες του δημοσίου που υπήρχαν και .... μάλλον θα υπάρξουν
.Αν μέσα σε αυτή τη λαίλαπα μέτρων ... τώρα ήρθαν και σας είπαν τέτοια πράγματα.... ε τότε θα έπρεπε να τους φασκελώνατε ... μιας και απο ψέματα έχουμε όλοι χορτάσει....
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

stratosg

Παράθεση από: lefteris_doy στις 08 Οκτ 2011, 03:31:03 ΜΜ

Δεν νομίζω συνάδελφε αυτοί οι συνδικαλιστές να ήρθαν αυτήν την τρέχουσα περίοδο να σας πουν κάτι τέτοιο .Αυτά τα έλεγαν πριν αρκετά χρόνια
όταν πίστευαν 'οτι με το ενιαίο θα αμβλύνονταν αν όχι καταργούνταν οι μισθολογικές οι αδικίες του δημοσίου που υπήρχαν και .... μάλλον θα υπάρξουν
.Αν μέσα σε αυτή τη λαίλαπα μέτρων ... τώρα ήρθαν και σας είπαν τέτοια πράγματα.... ε τότε θα έπρεπε να τους φασκελώνατε ... μιας και απο ψέματα έχουμε όλοι χορτάσει....


Αγαπητέ μου αυτά μας τα έλεγαν μέχρι και τα μέσα Αυγούστου, από τότε δεν τους ξαναπέτυχα ούτε στο δρόμο. Ένας δε από δαύτους, φιλελεύθερος, αξίωνε και το κλείσιμο των μικρών σχολικών μονάδων κι επιχειρηματολογούσε υπέρ αυτού και υπέρ της μείωσης των δημοσίων υπάλλήλων. Δυστυχώς όμως δεν έχει την ανδρεία να παραιτηθεί ώστε να βοηθήσει στη μείωση που τόσο ευαγγελίζεται, αντίθετα κατέλαβε τη θέση διευθυντή.

Για την τρέχουσα περίοδο, οι συνδικαλιστές ήρθαν και μας κούνησαν το δάχτυλο και μας είπαν... "Αφού δεν σας αρέσει που σας έκοψαν τους μισθούς τότε να κάνετε απεργία, αλλιώς θα σας τους κόψουν κι άλλο...."

Βρε ουστ από εκεί. Τόσα χρόνια δεν έκαναν τίποτα να βελτιώσουν την καθημερινότητα μας κι ας είχαν αρκετές τέτοιες προτάσεις. Μόνο απεργία για μισθό 1.500 ήξεραν να φωνάζουν και να οργανώνουν ετήσιους χορούς υποδοχής των νεοδιόριστων. Δεν είχαν καν την ευθυξία να μη ζητήσουν αύξηση της συνδρομής, την οποία εφέτος θα την μειώσουν λέει.  Και για να προλάβω τις απορίες σας, ναι τους κατέθεσα πολλές προτάσεις, ναι θα ήθελα να ασχοληθώ με τα κοινά, όχι δεν ασχολούμαι γιατί δεν με εκφράζει ένας ξεφτυ(λι)σμένος συνδικαλισμός με κομματικά περιτυλίγματα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

skoud

Το νέο μισθολόγιο διορθωμένο με βάση τη νέα φορολογική κλίμακα...

..και ακόμα δεν είμαστε στον πάτο!
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Λευτέρης Δουκέρης

ΠαράθεσηΚοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου. Χθες Παρασκευή οι συνάδελφοι στο Γυμνάσιο που δουλεύω νόμιζαν ότι παίρνουν αύξηση γιατί έτσι είπε το Μέγκα! Είδα κι έπαθα να πείσω μερικούς ότι οι μισθοί τους διαλύονται! Ένα μεγάλο κομμάτι των εκπαιδευτικών δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται! Τι θα κάνουμε;

το παραπάνω σχόλιο ανήκει σε συνάδερφο (υπάρχει στο alfavita) . Θλίβομαι γιατί έχει δίκιο. Απο τον Ιούνιο συζητούσα με συναδέρφους και εξηγούσα τι μας
περιμένει με το μεσοπρόθεσμο κτλ. Αυτοί όμως τπτ. Τον Οκτώβριο που πήραμε μισθοδοσία έτρεξαν ολοι σε μένα να τους εξηγήσω , το τι , το πως και το γιατί!!!
Παρα πολύ δεν έχουν καταλάβει τπτ. Και ούτε καταλαβαίνουν ότι το βαρέλι δεν έχει πάτο. Κλαίγονταν την πέμπτη για τις νέες περικοπές , απεργία απο τα 25 άτομα
όμως κάναμε μόνο 3 και Αθήνα πήγαμε 2. "Για μένα όταν κάποιος δεν μπορεί να απεργήσει γιατί δεν θέλει να χάσει το μεροκάματο , είναι απόλυτα σεβαστό ... βαρέθηκα όμως να ακούω ότι δεν απεργώ γιατί ... "οι συνδικαλιστές είναι μάπες."
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

mao-che-nig

Αν δεν υπάρξει απ' όλους μαζική και έντονη αντίδραση, τότε χάνουμε τα πάντα. Όταν λέω απ' όλους δεν εννοώ μόνο τους εκπαιδευτικούς εννοώ ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες. Κι όταν λέω τα πάντα εννοώ αξιοπρέπεια, δουλειά και πατρίδα. Όλα.

Λίγοι θα το βρουν υπερβολικό αυτό πια ελπίζω.  >:(

iliasthes

#66
Συνάδελφε, μια από τα ίδια. Τον Ιούνιο οι περισσότεροι συνάδελφοι αμφισβητούσαν οτι θα παίρνουμε τόσα λίγα χρήματα. Δεν αναφέρομαι στο νέο μισθολόγιο, αλλά στις περικοπές που είχαν ήδη αποφασιστεί τότε και θα εφαρμόζονταν από το φθινόπωρο. Ακόμα και με τους γονείς μου που το συζητούσα το αμφισβητούσαν. Βέβαια πήραν και αυτοί τη σύνταξη τους περικομμένη κατά 20% έκαστος, χωρίς να ανήκουν στις πολυδιαφημιζόμενες κατηγορίες με σύνταξη μεγαλύτερη των 1000 ευρώ και πάθανε σοκ. Η εικονική πραγματικότητα που δημιουργούν τα ΜΜΕ έχει βραχυπρόθεσμο αποτέλεσμα. Βασικά έχει αποτέλεσμα μέχρι να έρθει η ώρα να πάμε στο ταμείο. Έτσι το 78% που δήθεν δεν θα θιγόταν από το νέο μισθολόγιο, είδε το μισθό του να μειώνεται από 15 έως και 30%. Μου κάνει αρνητική εντύπωση οτι ακόμα δεν έχουν προγραμματιστεί έκτακτες γενικές συνελεύσεις στις κατά τόπους ΕΛΜΕ. Οι αντιδράσεις του σωματείου μας είναι απελπιστικά έως ύποπτα αργές. Θα έπρεπε ήδη να υπάρχουν έκτακτες γενικές συνελεύσεις σε όλες τις ΕΛΜΕ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε στα πρόθυρα μιας μεγάλης απεργίας διαρκείας, την οποία η ΟΛΜΕ θα έπρεπε να προετοιμάζει. Εκτός αν αυτοί που "διοικούν" στην ΟΛΜΕ δεν τη θέλουν.

Λευτέρης Δουκέρης

Ας είμαστε ρεαλιστές. Ο κλάδος δεν μπορεί να αντέξει μια απεργία διαρκείας. . Πέτυχαν να μας
εξοντώσουν οικονομικά (και να μας κλείσουν στο καβούκι - καναπέ μας). Για μένα λύση είναι μόνο
η μαζικότητα και η γενικότητα Ολοι οι κλάδοι μαζί (εκπαίδευση , υγεία όλοι). Μόνοι (σαν κλάδος) μας δεν θα κάνουμε τπτ , γιατί οικονομικά δεν
αντέχουμε. Είμαι περίεργος να δω αν στις 19 που είναι γενική απεργία και για δημόσιο και για ιδιωτικό θα κατέβει κόσμος , να διεκδικήσει
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

stratosg

#68
Παράθεση από: iliasthes στις 09 Οκτ 2011, 10:23:26 ΠΜ
Συνάδελφε, μια από τα ίδια. Τον Ιούνιο οι περισσότεροι συνάδελφοι αμφισβητούσαν οτι θα παίρνουμε τόσα λίγα χρήματα. Δεν αναφέρομαι στο νέο μισθολόγιο, αλλά στις περικοπές που είχαν ήδη αποφασιστεί τότε και θα εφαρμόζονταν από το φθινόπωρο. Ακόμα και με τους γονείς μου που το συζητούσα το αμφισβητούσαν. Βέβαια πήραν και αυτοί τη σύνταξη τους περικομμένη κατά 20% έκαστος, χωρίς να ανήκουν στις πολυδιαφημιζόμενες κατηγορίες με σύνταξη μεγαλύτερη των 1000 ευρώ και πάθανε σοκ. Η εικονική πραγματικότητα που δημιουργούν τα ΜΜΕ έχει βραχυπρόθεσμο αποτέλεσμα. Βασικά έχει αποτέλεσμα μέχρι να έρθει η ώρα να πάμε στο ταμείο. Έτσι το 78% που δήθεν δεν θα θιγόταν από το νέο μισθολόγιο, είδε το μισθό του να μειώνεται από 15 έως και 30%. Μου κάνει αρνητική εντύπωση οτι ακόμα δεν έχουν προγραμματιστεί έκτακτες γενικές συνελεύσεις στις κατά τόπους ΕΛΜΕ. Οι αντιδράσεις του σωματείου μας είναι απελπιστικά έως ύποτα αργές. Θα έπρεπε ήδη να υπάρχουν έκτακτες γενικές συνελεύσεις σε όλες τις ΕΛΜΕ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε στα πρόθυρα μιας μεγάλης απεργίας διαρκείας, την οποία η ΟΛΜΕ θα έπρεπε να προετοιμάζει. Εκτός αν αυτοί που "διοικούν" στην ΟΛΜΕ δεν τη θέλουν.
μα τι μου λες τώρα! Μόλις προχθές συζητούσα με συνάδελφο και μου έλεγε ότι είμαι ανενημέρωτος και φοβικός και πολλά άλλα, αφού εκείνος υποστήριζε ότι θα ανέβουμε τυλάχιστο 200 ευρώ ενώ εγώ του έλεγα ότι αν έχουμε 1.000 - 1.100 θα είμαστε και τυχεροί.

Όσον αφορά στους συνδικαλιστές. Μα πως να έρθουν αφού μόλις προ λίγων μηνών υποστήριζαν κι αυτοί ότι ο μιθός μας θα ανέβει; Πως θα αντιμετωπίσουν την εύλογη απορία όλων για την πλήρη απόκλιση των λεγόμενών τους από τη σημερινή πραγματικότητα;

Και για την ιστορία να σας αναφέρω ότι ο σημερινός πρόεδρος της ΟΛΜΕ είχε επισκευτεί το σχολείο μου μετά βαΐων και κλάδων και συνοδεία πλουμιστών συνδικαλιστων της παράταξής του. Ήταν η περίοδος αμέσως μετά την περίφημη δήλωση της κ. Υπουργού περί γνώσης χτυπήματος πλήκτρων από τους μαθητές. Τον ρώτησα λοιπόν γιατί ποια η θέση του, η θέση της ΟΛΜΕ και γιατί δεν υπήρξε κάποια αντίδραση, Η απάντηση του ήταν "...Εσύ γιατί δεν ήσουν εκεί να της απαντήσης...", μετά από αυτό όρμηξαν οι κολλητοί του και τον απομάκρυναν κακήν κακώς από το σχολείο. Εννοείται ότι υπηρετώ σε νομό που απέχει περί τα 700 χλμ από την Αθήνα και μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να κατεβαίνω και να απαντώ στην κ. Υπουργό. Επίσης να σας αναφέρω ότι τότε που μάλλον μυαλό δεν είχα υποστήριζα την παράταξη του νυν προέδρου, οπότε μη σπεύσετε να μου κολλήσετε κομματική ταμπέλα.
Παράθεση από: lefteris_doy στις 09 Οκτ 2011, 02:17:08 ΜΜ
Ας είμαστε ρεαλιστές. Ο κλάδος δεν μπορεί να αντέξει μια απεργία διαρκείας. . Πέτυχαν να μας
εξοντώσουν οικονομικά (και να μας κλείσουν στο καβούκι - καναπέ μας). Για μένα λύση είναι μόνο
η μαζικότητα και η γενικότητα Ολοι οι κλάδοι μαζί (εκπαίδευση , υγεία όλοι). Μόνοι (σαν κλάδος) μας δεν θα κάνουμε τπτ , γιατί οικονομικά δεν
αντέχουμε. Είμαι περίεργος να δω αν στις 19 που είναι γενική απεργία και για δημόσιο και για ιδιωτικό θα κατέβει κόσμος , να διεκδικήσει

Δύσκολο το βλέπω ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις εσύ. Θεωρώ δε ότι ο "θεσμός" της απεργίας έχει μάλλον ευτελιστεί αφού τα τελαυταία τουλάχιστο δέκα χρόνια γινόταν απεργιακές κινητοποιήσεις χωρίς να φέρουν κανένα αποτέλεσμα, με λάθος επιλογή ημερών που έστρεφαν την κοινωνία απέναντί μας π.χ. επιλογή Παρασκευής ή Δευτέρας, εετυχώς τα τελευταία χρόνια διαλέγουν την Πέμπτη, απεργίες που ανακοινωνόντουσαν χωρίς καμία προηγούμενη συνεννόηση με τους άμεσα ενδιαφερόμενους (τη βάση) και βεβαίως απεργίες μικρής διάρκειας που ναι μεν δεν αποδυνάμωνε το εισόδημα του απεργού, ενδυνάμωνε όμως την εισροή χρημάτων στα κρατικά ταμεία. Δηλαδή όλοι χάναμε εκτός από την εκάστοτε κυβέρνηση. Και η μεγαλύτερη χασούρα η αποδυνάμωση της απεργίας.

Τέλος που να διαβάσετε το άρθρο του ελεύθερου τύπου για την εφεδρεία στους εκπαιδευτικούς και για το μέλλον της τεχνικής εκπαίδευσης. Αλλά κι ένα άρθρο του κ. Κάτσικα στο alfavita http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440  ΟΛΕ 
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

iliasthes

Σε σχέση με την απεργία, νομίζω πως ισχύει η παροιμία ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται. Επειδή το συζήτησα με 3-4 συναδέλφους, οι οποίοι είναι σε πραγματικά όχι δύσκολη, αλλά σχεδόν απελπιστική θέση. Οι ίδιοι δεν απεργούσαν, γιατί τα βγάζαν οριακά πέρα με τα στεγαστικά και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις. Πολλοί από αυτούς πλέον δεν θα εισπράττουν ούτε ευρώ ή θα εισπράττουν 100-150 ευρώ μηνιαίως και φτάσαν στο σημείο να μην τους ενδιαφέρει να πληρωθούν, γιατί οι ίδιοι δεν εισπράττουν τίποτα, αλλά μόνο η τράπεζα. Η τράπεζα όσο μπορεί και παίρνει τα λεφτά της δεν μπαίνει καν σε διαδικασία διαπραγμάτευσης μαζί τους και σκέφτονται μια απεργία διαρκείας και γι' αυτό το λόγο. Δηλαδή να αφήσουν την τράπεζα απλήρωτη.

Πάντως αν η ΟΛΜΕ θέλει πραγματικά να κινητοποιηθεί θα βρει τρόπο. Να σου πω πρόχειρα κάτι που ρχεται στο μυαλό; Απεργία διαρκείας εκ περιτροπής. Δηλαδή Δευτέρα απεργούν οι καθηγητές σε δύο περιφέρειες, Τρίτη σε άλλες δύο κ.ο.κ.. Έτσι και οι συνάδελφοιδεν θα απεργούν κάθε μέρα και δεν θα υπάρχει μέρα που το Υπουργείο να είναι ήρεμο. Τέλος πάντων μπορεί κάποια μεγαλοστελέχη να προτιμούν να ανταλλάξουν τη σημερινή αδράνεια τους με μελλοντικές βουλευτικές ή αυτοδιοικητικές υποψηφιότητες. Δυστυχώς είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στην ελληνική συνδικαλιστική πραγματικότητα.