Διαγωνίσματα ΑΕΠΠ 2008-2009

Ξεκίνησε από gpapargi, 05 Σεπ 2008, 01:09:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά

Όπως τα 2 τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος η παρέα από το στέκι θα φτιάξει διαγωνίσματα τα οποία θα είναι διαθέσιμα προς όλους… μαθητές, καθηγητές σχολείων και φροντιστηρίων.

Όποιος θέλει να συμμετάσχει να απαντήσει σε αυτό το μήνυμα δίνοντας το mail του. Πχ gpapargi at hotmail τελεία com

Εννοείται πως η συμμετοχή είναι ελεύθερη.

Σκοπός αυτής της προσπάθειας είναι - όπως πάντα - μόνο το καλό του μαθήματος. Θέλουμε να δώσουμε ωραία ποιοτικά διαγωνίσματα σε όποιον ενδιαφέρεται και μέσα από αυτήν την προσπάθεια να βοηθήσουμε στην αναβάθμιση της ΑΕΠΠ και στη διάδοση της αλγοριθμικής σκέψης στην παιδεία μας.

Λίγα λόγια για τον τρόπο λειτουργίας της ομάδας.

Η ομάδα για φέτος προσανατολίζεται στο να ετοιμάσει 2 τρίωρα διαγωνίσματα κλιμακούμενης δυσκολίας: ένα επαναληπτικό στα κεφάλαια 1-2 και ένα τελικό προσομοίωσης.

Η συζήτηση θα γίνει σε κλειστό πίνακα του forum.

Κάθε μέλος προτείνει τα θέματά του και στη συνέχεια γίνεται επιλογή. Τα θέματα που θα επιλεγούν στη συνέχεια θα υποβληθούν σε εξονυχιστικό έλεγχο προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις και να καταλήξουμε στην καλύτερη δυνατή διατύπωση.

Όλα τα μέλη είναι ισότιμα ως προς το δικαίωμα να εκφράσουν τη γνώμη τους και τις ενστάσεις τους.

Πριν δηλώσει κάποιος συμμετοχή θα πρέπει να ξέρει ότι η προσπάθεια αυτή έχει κάποιες λογικές απαιτήσεις σε χρόνο και κόπο. Αν κάποιος γνωρίζει από τώρα ότι δεν μπορεί να τα διαθέσει αυτά, είναι καλύτερο να μη δηλώσει συμμετοχή γιατί μια ομάδα με πολλά ανενεργά μέλη είναι δυσκίνητη. 

Στόχος είναι να φτιάξουμε θέματα πρωτότυπα, έξυπνα που να ελέγχουν την πραγματική κατανόηση του μαθητή χωρίς να είναι δύσκολα.

Όποιος θεωρεί ότι έχει πράγματα να πει προς αυτή την κατεύθυνση … αυτή είναι μια καλή ευκαιρία. Περιμένουμε συμμετοχές. 

Laertis

Εχω πολλά να πω προς αυτή την κατεύθυνση, δράττομαι της ευκαιρίας και
δηλώνω συμμετοχή  :)

genic at otenet dot gr
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Αν και πλέον αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία νέου υλικού  :D ,
είμαι σίγουρος οτι μπορώ να υποβάλλω ενστάσεις ::)

EleniK

Άκουσα το κάλεσμα και να' μαι. Είμαι και εγώ εδώ!
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

pgrontas

Αν και φέτος δεν θα διδάξω το μάθημα, τα διαγωνίσματα είναι και μια καλή ευκαιρία για συντήρηση δυνάμεων.
Μέσα και εγώ.

pgrontas at gmail dot com
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

ΨΥΛΛΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ


Καλή δύναμη και καλή αρχή σε όλους !!

psilossotiris at yahoo dot gr


Ψύλλος Σωτήρης

evry


καλή σχολική χρονιά σε όλους
να και θα είμαι σε γυμνάσιο φέτος, είμαι μέσα

evrachnos at gmail dot com
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ikariofil

Θα ήθελα και εγώ να πάρω μέρος σ΄αυτή την προσπάθεια

ikariofil at gmail dot com

Στέλλα Λιουδάκη

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να πάρω μέρος στις ομάδες δημιουργίας διαγωνισμάτων. Η περασμένη χρονιά μου πήγε κάπως... Ελπίζω φέτος να στηρίξω περισσότερο την ομάδα. Καλή σχολική χρονιά σε όλους.

nikosx

Και εγώ μέσα είμαι συνάδελφοι. Καλή αρχή σε όλους!
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

p-p

#10
...αν και φέτος δεν θα είμαι σε ΓΕΛ δυστυχώς, με χαρά θα ήθελα να πάρω μέρος στην δημιουργία των διαγωνισμάτων.

ppsomos at gmail dot com
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

nikosx

ναι το ξέχασα

nkxenos at yahoo dot gr
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

meteo_xampos

Καλησπέρα σας... Και εγώ πέρυσι τα παράτησα στη μέση... Φέτος θα προσπαθήσω περισσότερο να
βοηθήσω την ομάδα για να βγάλουμε τα διαγωνίσματα... Βάλτε με λοιπόν και εμένα...
haralampos_karandeinos at hotmail dot com
Kαλή αρχή, καλή σχολική χρονιά να έχουμε!!!

bagelis

αν και το δήλωσα και στο προηγούμενο θέμα,

bagelis at yahoo com

Ελπίζω να βγάλουμε πολλές ενστάσεις φέτος...  ;D

thanos_xg

Καλή αρχή, καλή σχολική χρονιά σε όλους...
Θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ στη δημιουργία των νέων διαγωνισμάτων...

Το e-mail μου είναι thanos.xg at gmail teleia com
Θανάσης Χ.