Θέμα 4ο

Ξεκίνησε από tomemeto1, 09 Μαρ 2008, 05:37:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tomemeto1

ΘΕΜΑ 4ο
Μια εταιρεία αποθηκεύει είκοσι (20) προϊόντα σε δέκα (10) αποθήκες. Να γράψετε πρόγραμμα στη γλώσσα προγραμματισμού "ΓΛΩΣΣΑ", το οποίο:
α. περιέχει τμήμα δήλωσης των μεταβλητών του προγράμματος Μονάδες 3
β. εισάγει σε μονοδιάστατο πίνακα τα ονόματα των είκοσι προϊόντων Μονάδες 3
γ. εισάγει σε πίνακα δύο διαστάσεων Π[20,10] την πληροφορία που αφορά στην παρουσία ενός προϊόντος σε μια αποθήκη (καταχωρούμε την τιμή 1 στην περίπτωση που υπάρχει το προϊόν στην αποθήκη και την τιμή 0, αν το προϊόν δεν υπάρχει στην αποθήκη). Μονάδες 4
δ. υπολογίζει σε πόσες αποθήκες βρίσκεται το κάθε προϊόν. Μονάδες 6
ε. τυπώνει το όνομα κάθε προϊόντος και το πλήθος των αποθηκών στις οποίες υπάρχει το προϊόν. Μονάδες 4


Από το γ καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει έλεγχος εγκυρότητας δεδομένων. Στις λύσεις που βλέπω όμως δεν γίνεται έλεγχος. Γιατι? Πως θα καταλαβαινουν τα παιδια αν πρέπει ή όχι να κάνουν έλεγχο εγκυρότητας δεδομένων?

P.Tsiotakis

έχουμε καταλήξει σε μια παραδοχή (οι καθηγητές μεταξύ μας) πως θα κάνουμε έλεγχο όταν το ζητάει η εκφώνηση...και η επιτροπή εξετάσεων συμφωνεί...

Η περιγραφή των δεδομένων του πίνακα απο την εκφώνηση επιβάλλεται για την επίλυση της άσκησης

Stavros

Αυτή είναι πιστεύω μία ακραία περίπτωση, και αρκετά μπερδευτικό.
Θέλω πάντως να τονίσω κάτι ως μαθητής. Μου αρέσουν αρκετά οι ασκήσεις που σου δίνουν οτιδήποτε στοιχείο χρειάζεσαι για να λύσεις την άσκηση (εντάξει όχι και να σου τη λύνουν κιόλας ;))
Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό αλλά με διευκολύνει αρκετά και έχω μία σιγουριά για τον τρόπο που την έλυσα.
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!