VOL2: Επαναληπτικό διαγώνισμα εφ όλης της ύλης με Α και Β θέμα από τη "νέα" ύλη

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 18 Μαρ 2022, 10:11:34 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

ανεβάζω άλλο ένα διαγώνισμα για να έχουμε ποικιλία, ξανά με θέματα Α και Β από τη νέα ύλη

σενάρια ακραίων τιμών, δένδρο απόφασης, υπερκλάσεις, στο Β2 μία προσπάθεια μοντελοποίησης της στοίβας χρόνου εκτέλεσης

ΥΓ:  Ο καλός συνάδελφος Πολύκαρπος Καραμαούνας, βρήκε για άλλη μία φορά τις πρώτες διορθώσεις που χρειάστηκαν , τον ευχαριστώ θερμά

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ

Σε ευχαριστούμε Μανώλη. Ωραιες ιδέες και ωραίες ασκησεις.

Λαμπράκης Μανώλης


epsilonXi

πολύ ωραίες ιδέες, θα βασιστώ σε κάποιες στο επόμενό μου διαγώνισμα!

παρατηρήσεις για τις λύσεις:

1.
καταλαβαίνω το σκεπτικό σου στη λύση του Α5, αλλά ακόμα κι αν σου βάλει το «διορθώνει()» και το «διδάσκει()» στην υπερκλάση, δε μπορείς να του πεις ότι είναι λάθος

2.
επίσης καταλαβαίνω το σκεπτικό σου στο Β2, αλλά αν σου ωθήσει κάποιος στη στοίβα την «ίδια» διεύθυνση και όχι την «επόμενη», πάλι δε μπορείς να του πεις ότι είναι λάθος

Λαμπράκης Μανώλης

#4
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΣΤΗ ΣΤΟΙΒΑ ΧΡΟΝΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΚΙ ΝΟΜΙΖΩ)..ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΔΕΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΞΕΤΑΖΕΙ

ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΚΛΑΣΗ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

ΤΙΜ


Λαμπράκης Μανώλης


Γιάννης Αναγνωστάκης

Καλή Ανάσταση φίλε, υγεία και κάθε καλό στην οικογένεια

Ευχαριστούμε για το διαγώνισμα!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ευχαριστούμε πολύ Μανώλη. Άλλη μια αξιέπαινη προσπάθεια!
Χριστός ανέστη, χρόνια πολλά!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

parsenopoulou

Συνάδελφοι καλημέρα.

Κύριε Λαμπράκη, χρησιμότατο το διαγώνισμα και ευχαριστούμε που το μοιραστήκατε μαζί μας. Εγώ προσωπικά το αξιοποίησα στο σχολείο. Μια ερώτηση - απορία μόνο. Στο θέμα Β1 III  μετά τη διαγραφή του τελευταίου κομβου της λίστας (που περιέχει το Σ) ,όταν γράψουμε την τελική κατάσταση της μνήμης, πειράζει να μη φαίνεται το διαγραφέν περιεχόμενο; Δηλαδή το Σ και το null; Είναι και ερώτηση που αντιμετώπισα στην τάξη.  Προσωπικά πιστευω πως και να μη γραφεί δε θα πείραζε γιατί ούτως ή άλλως αυτές οι θέσεις παραχωρούνται για άλλη χρήση, αλλά θα εκτιμούσα και τη γνώμη σας, σαν δημιουργός των ασκήσεων.

Ευχαριστώ πολύ.

Λαμπράκης Μανώλης

#10
Καλησπέρα σε όλους

Ο τελευταίος κόμβος της λίστας θα είναι αυτός με τον πρώτο δείκτη null που θα συναντήσουμε,  τα υπόλοιπα περιεχόμενο της μνήμης σύμφωνα και με το  βιβλίο δε ""διαγράφονται ""αλλά σωστά αναφέρετε πως ""παραχωρούνται για άλλη  χρήση"".. εγώ θα τα έγραφα ξανά, αυτο θεωρώ πως είναι το πιο σωστό,  εφόσον γίνεται μια προσπάθεια αναπαράσταση της μορφής της μνήμης