Γενικά > Ασφάλεια - Εργονομία

Wireless μέσα στην τάξη;

<< < (2/10) > >>

poursali:

--- Παράθεση από: alkisg στις 03 Φεβ 2010, 10:02:32 μμ ---3 μέτρα; Σε απόσταση χεριού δεν θα τα έχουν τα netbooks; Κι αυτά πομποί είναι...

--- Τέλος παράθεσης ---

σωστο και αυτο. στο router αναφερομουν εγω... και ετσι οπως το λες τωρα σκεψου οτι ο καθε μαθητης θα εχει σε ακτινα 3 μετρων (αν το θεωρησουμε ασφαλη αποσταση αυτο) εως και 18 πομπους μαζι με τον δικο του... με εναν προχειρο υπολογισμο αν θεωρησουμε οτι εχει μπρος-πισω-αριστερα-δεξια και πλαγια σε αλλες 4 κατευθυνσεις συμμαθητες του...

toufeki:
Φανταστείτε τον εγκέφαλό μας σαν σπόρο καλαμποκιού και δείτε το παρακάτω link
http://www.zoo.gr/tvplayer/110092

Σημ: fake!!!  >:D

iliasthes:
Το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη από τον κόσμο, στους φορείς που είναι υπεύθυνοι να καθορίσουν τα όρια ασφαλείας, αλλά και στους φορείς που διεξάγουν τις έρευνες. Αυτό δεν αφορά μόνο το θέμα της ακτινοβολίας των ασύρματων δικτύων ή των κινητών, αλλά εκατοντάδες άλλες περιπτώσεις (διατροφή, χημικά που χρησιμοποιούνται σε ρούχα, αντικείμενα καθημερινής χρήσης κλπ). Πρόσφατα έγινε ανώνυμη έρευνα στο ερευνητικό προσωπικό μεγάλων ινστιτούτων, πανεπιστημίων κλπ και τα αποτελέσματα έδειξαν οτι στο 70% των περιπτώσεων αποδέχτηκαν παραποίηση αποτελεσμάτων, απόκρυψη ή επιλεκτική παρουσίαση αποτελεσμάτων, που έχει σχέση με τη χρηματοδότηση των ερευνών τους, αλλά και την προσωπική τους καριέρα.
    Από αυτή την άποψη είμαστε ανάμεσα στις συμπληγάδες της κινδυνολογίας από τη μια πλευρά και του εφυσηχασμού που προσπαθούν να επιβάλλουν κάποιοι άλλοι. Νομίζω πως η πραγματικότητα θα φανεί στο μέλλον, όταν θα περάσουν αρκετά χρόνια ώστε να έχει μεγαλώσει μια ολόκληρη γενιά με τις νέες αυτές τεχνολογίες. Νομίζω οτι κάπως έτσι πρέπει να είναι η στάση μας και απέναντι στους μαθητές και τους γονείς τους και τις φοβίες που μπορεί να κουβαλάν. Ούτε πρέπει να ενισχύουμε την τρομολάγνεια που μπορεί να έχουν απέναντι στα ασύρματα δίκτυα, ούτε όμως να ενισχύουμε και την αλόγιστη χρήση τους και γενικά μια τάση θεοποίησης των η/υ, και κυρίως των διάφορων δικτυακών υπηρεσιών που προσφέρονται, από τους μαθητές μας.

Λάμπρος Μπουκουβάλας:
Νομίζω ότι δεν υπάρχει επίσημη και 100% κοινά αποδεκτή μελέτη περί της επικινδυνότητας ή μη των πομπών. Υπάρχουν βέβαια διάφορες μελέτες, αλλά αν δεν περάσουν καμιά 50αριά χρόνια, δε θα μπορούμε να έχουμε συμπεράσματα. Ας μην ξεχνάμε ότι τα αξιώματα κάθε επιστήμης βασίζονται σε διαχρονικές παρατηρήσεις.

Προσωπικά ΝΑΙ, θα έβαζα ένα access point.

** Το ότι παντού υπάρχουν πομποί δε σημαίνει απαραίτητα δικαιολογία. Μπορεί να βλάπτουν, μπορεί να μη βλάπτουν. Ας καταργήσουμε και τα κινητά, τα λιπάσματα, τα διάφορα χημικά που τρώμε ή εισπνέουμε...

toufeki:
...Ναι ρε Λάμπρο, και εάν έως τότε έχουν κάνει απαλλοτρίωση τον εγκέφαλό μου για να σπείρουν pop corn;
Συγγνώμη αλλά τον εγκέφαλό μου τον θέλω ως έχει, όπως και να έχει. >:D 

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση