Γενικά > Ασφάλεια - Εργονομία

Wireless μέσα στην τάξη;

(1/10) > >>

alkisg:
Ήδη κάποιοι συνάδελφοι έχουν γράψει οδηγίες για τη λειτουργία ασύρματου δικτύου με τα μαθητικά netbooks.
Έχω την απορία, αν κάτι τέτοιο εφαρμοζόταν σαν μαζική (και όχι ευκαιριακή) λύση, σαν καθηγητές αλλά και σαν γονείς τι θα είχαμε να πούμε σχετικά με τους ενδεχόμενους κινδύνους της πολύωρης ασύρματης σύνδεσης και τους μαθητές αλλά και για τους εαυτούς μας;
Θα είχατε αντίρρηση; Θα ζητούσατε καλωδιωμένη σύνδεση; Ή θεωρείτε ότι είναι εξαιρετικά μικρή η ακτινοβολία οπότε δεν τίθεται λόγος, ακόμα και για πολύωρη καθημερινή χρήση;

Vangelis:
Όταν είμαστε αρκετές ώρες της ημέρας δίπλα σε  ασύρματα  router το wifi θα μας πειράξει;
Πριν απο καιρό μίλησα με κάποιον από το Υπουργείο ο οποίος μου είπε  ότι απο του χρόνου θα υπάρχει ασύρματη πρόσβαση στα σχολεία .  Όταν του έθεσα και εγώ το πρόβλημα της ακτινοβολίας (που θέτουν ορισμένοι γονείς) μου απάντησε ότι έχουν πάρει την έγκριση απο κάποιον ελληνικό οργανισμό άσφάλειας (δεν θυμάμε το ονομά του) ότι η ακτινοβολία αυτή είναι αβλαβής.   Θα δούμε στην πράξη.

Πάντως χθες σε μια ημερίδα παρουσιάσεων εφαρμογών για ψηφιακή τάξη άκουσα από καθηγητές  (και έφριξα!!!) για οθόνες που εκπέμπουν ραδιενέργεια, για τοποθέτηση των nettop μπροστά απο τους  μαθητές ( σε θρανία ανά τέσσερις) για να μην τους χτυπάει η ακτινοβολία στην πλάτη!!!  (απο μπροστά δεν πειράζει φαίνεται!!!).  Στο τέλος φυσικά τους έκραξα και εγώ  γατί αν λέμε τέτοια εμείς που είμαστε επιστήμονες θετικών επιστημών φανταστείτε τι θα λένε οι άλλοι.   

Αλκη θα ήθελα να διαβάσω για μερικές τέτοιες λύσεις (εγώ έχω σκεφτεί ασύρματο  access point) για να το προτείνω στην περιοχή μου.   Το οποίο (γαι το φόβο της ακτινοβολίας!!!!) θα δουλεύει μόνο όταν το χρησιμοποιούν οι καθηγητές.   Υπάρχει άλλη λύση (πέρα φυσικά απο την απευθείας σύνδεση η οποία δεν συνίσταται για πάνω από 10 υπολογιστές).

spin:
Άλκη-συνάδελφοι τις επιπτώσεις της μη-ιονίζουσας ακτινοβολίας δεν τις έχουμε δει ακόμη ούτε καν στο ελάχιστο. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι μιλάνε για επιτρεπόμενα και όχι για ασφαλή όρια. Μελέτες έχουν γίνει πολλές (και άλλες τόσες έχουν θαφτεί). Αυτές που δεν χρηματοδοτούνται από... εταιρίες κινητής τηλεφωνίας (γιατί υπάρχουν και τέτοιες!) τείνουν όλες προς τα ίδια ανησυχητικά αποτελέσματα.

Τα παιδιά έρχονται στο εργαστήριο για 2-4 45λεπτα. Εμείς είμαστε εκεί συνεχώς. Ο χρόνος έκθεσης και η απόσταση της πηγής είναι οι παράγοντες που μεταβάλλουν ισχυρά τις επιπτώσεις της ακτινοβολίας. Δε λέω, καλή ευκολία το wifi, αλλά σήμερα τι παραπάνω θα είχε να μας προσφέρει  στην τάξη συγκριτικά με τη δομημένη καλωδίωση; Τίποτα απολύτως.

Άσε που οι αντιδράσεις από γονείς και συναδέλφους σε πολλές περιπτώσεις θα είναι τόσο έντονες που θα ακυρώσουν ούτως ή άλλως την όλη προσπάθεια. Πριν 2-3 χρόνια σε στο σχολείο που ήμουν ο υπεύθυνος  ΣΕΚ εγκατέστησε wifi και τον έβαλαν να το ξηλώσει μέσα σε μια βδομάδα, λέγοντάς του ότι δεν επιτρέπεται. Το κατά πόσο ισχύει αυτό είναι θέμα προς διερεύνηση.

Μην ξεχνάμε πως το πρόγραμμα που έχει ήδη ξεκινήσει να υλοποιείται σε όλους τους δήμους της χώρας (για την ευρυζωνική σύνδεση των δημ. υπηρεσιών), αξιοποιεί μονοκατευθυντικούς πομποδέκτες μεταξύ κτηρίων, η ακτινοβολία των οποίων (θεωρητικά) δεν διαχέεται σε περιοχές πέρα από την ευθεία που ενώνει τα 2 σημεία τα οποία συνδέονται. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση η ασύρματη ζεύξη περιορίζεται στο εξωτερικό του σχολείο, καθώς στο εσωτερικό τα πάντα θα γίνονται ενσύρματα…

poursali:
δεν ξερω τι εικονα εχετε εσεις, αλλα εγω με θλιψη δεν βλεπω να χρησιμοποιουνται αυτα τα netbook στη πραξη... πολυ φοβαμαι οτι τα πιτσιρικια θα μιλανε μεταξυ τους απο chat ολη μερα στο σχολειο... βεβαια το καλο ειναι οτι ετσι θα μαθουν καλα να βαρανε τα πληκτρα οπως λενε καποιοι...
τωρα για την ακτινοβολια δεν ξερω... φαινεται οντως τα 3 μετρα να ειναι ασφαλης αποσταση αλλα και τα κινητα καποτε θεωρουνταν εντελως ακινδυνα...

προς το παρον δεν ψηφιζω θελω να ακουσω και αλλες γνωμες

alkisg:

--- Παράθεση από: spin στις 03 Φεβ 2010, 08:18:42 μμ ---Τα παιδιά έρχονται στο εργαστήριο για 2-4 45λεπτα. Εμείς είμαστε εκεί συνεχώς. Ο χρόνος έκθεσης και η απόσταση της πηγής είναι οι παράγοντες που μεταβάλλουν ισχυρά τις επιπτώσεις της ακτινοβολίας. Δε λέω, καλή ευκολία το wifi, αλλά σήμερα τι παραπάνω θα είχε να μας προσφέρει  στην τάξη συγκριτικά με τη δομημένη καλωδίωση; Τίποτα απολύτως.

--- Τέλος παράθεσης ---
Αν όμως τα βάλουν στην ψηφιακή τάξη (δηλαδή εκτός εργαστηρίου), και γίνονται ολοένα και περισσότερα μαθήματα με τα netbooks συνδεδεμένα ασύρματα (για να μη βάλουν δομημένη καλωδίωση στις τάξεις), οι μαθητές μας θα δέχονται κι αυτοί πολλές ώρες την ημέρα ακτινοβολία. Προσωπικά έχω wireless στο σπίτι, αλλά δεν επιτρέπω στα παιδιά μου να συνδέονται στο δίκτυο παρά μόνο με καλώδιο, και θα με ενοχλούσε αν τα υποχρέωναν από το σχολείο να λειτουργούν πολλές ώρες το netbook τους ασύρματα.

--- Παράθεση από: poursali στις 03 Φεβ 2010, 08:23:19 μμ ---τωρα για την ακτινοβολια δεν ξερω... φαινεται οντως τα 3 μετρα να ειναι ασφαλης αποσταση αλλα και τα κινητα καποτε θεωρουνταν εντελως ακινδυνα...

--- Τέλος παράθεσης ---
3 μέτρα; Σε απόσταση χεριού δεν θα τα έχουν τα netbooks; Κι αυτά πομποί είναι...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση