Απορία στην Ουρά

Ξεκίνησε από ElenaP, 12 Μαΐου 2021, 04:00:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Συμφωνώ 100% .. επίσης θεωρώ (το έχουμε συζητήσει και αλλού) πως έχει μεγάλη σημασία η εκφώνηση να εξηγεί 100% πως θέλει ολίσθηση και με ποιον ακριβώς τρόπο ... για παράδειγμα ,  "" στιλ ολίσθησης ""  είναι και να αδειάζω μόνο μία θέση για να βάλω το στοιχείο μου (και όχι να τα πηγαίνω όλα στην αρχή), ""στιλ ολίσθησης"" και αν κάθε φορά που βγαίνει κάτι τα πηγαίνω όλα μία θέση πίσω ... όλα αυτά στα μάτια ενός μαθητή που δεν έχει δει ολίσθηση στο βιβλίο και δε γνωρίζει από πολυπλοκότητα κτλ, είναι αποδεκτές υλοποιήσεις, μαθητές μου πχ το έχουν λύσει έτσι σε διερευνητική άσκηση για να δώ τι θα κάνουν  (στα μάτια του μαθητή τονίζω, δε λέω αν είναι αποδεκτά 100% από θέμα ορισμού, πολυπλοκότητας, βιβλιογραφίας κτλ) ... αναφέρομαι σε εκφώνηση (μακριά από εμάς   :angel: >:D :laugh: )  του στιλ "κάνε ολίσθηση" δίχως να περιγράφει τι ακριβώς θέλει (ταπεινή μου άποψη όλα αυτά)

tsak

Κατά την άποψή μου θα ήταν τραγικό αν για πρώτη φορά στα χρονικά μπει άσκηση με ουρά και σε ένα αντικείμενο που είναι εντελώς πρόσφατο στη νέα ύλη όπως άλλαξε τα 2 τελευταία χρόνια, να ζητηθεί ολίσθηση. Έχει τόσα και τόσα θέματα όπου θα μπορούσε να εξετασθεί η υλοποίηση της κλασικής ουράς νομίζω.

andreas_p

Αν η διατύπωση είναι άρτια ΔΕΝ υπάρχει θέμα ...

George Eco

Εμμμ ολίσθηση, αν εξηγεί ξεκάθαρα το πως θα γίνει δεν υπάρχει θέμα όντως. Αλλά τι εξετάζει ακριβώς αυτό ως άσκηση;
Αν ως άσκηση λεν οι συνάδελφοι θέμα Γ ή Δ, συμφωνώ πως είναι λίγο κακή στιγμή.
Αλλά δε νομίζω να πειράξει κανέναν να μπει σε τύπου Β συμπλήρωση κενών φέρει πειν.

Θέλω να πω, το μάθημα δε διδάσκεται παπαγαλία και κονσερβοποιημένο. Διδάσκεται με ανάπτυξη αναλυτικής και σύνθετης σκέψης. Οπότε δε βρίσκω το λόγο να έχουμε θέμα ακόμα και σε Γ να υπάρξει πρόβλημα, απλά το ερώτημα είναι το εξής τότε: Γιατί σε Γ; Τι θα εξετάσει; Μη ξεχνάμε, υπάρχούν MONO 100 μονάδες για ΟΛΗ την ύλη. Δεν είναι εύκολο να μπει αυτό σε άσκηση 20 μονάδων...

andreas_p

Ποιος μίλησε για ΘΕΜΑ Γ ;
Επίσης να γίνεται ρητή αναφορά για σειριακή ολίσθηση (Βλέπε ΒΙΒΛΙΟ #5)  και όχι κυκλική !

George Eco