Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

toufeki


Gnirut

Οι αγγλοσάξωνες λένε:

"Never pick a fight with people who buy ink by the barrel"

dim

#137
Από alfavita
Κείμενο 176 εκπαιδευτικών για λάθος δημοσίευμα του ΕΘΝΟΥΣ για τα επιδόματα    (9/2/10)
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank9_2_10_1144.php

Επιστολή Διαμαρτυρίας Εκπαιδευτικών στο ΕΘΝΟΣ
http://proxenias.blogspot.com/
Επιστολή Διαμαρτυρίας Εκπαιδευτικών στο ΕΘΝΟΣ
http://www.aitoloakarnaniablogs.gr/

sarakiniotis

ας το στειλει και κάποιος στα e-mails των σχολειων , για να το διαβασουν σιγουρα ολοι...

toufeki

...το έχω στείλει και σε μερικά δημοσιογραφικά blogs.

za√‘ag

Αν το στείλουμε στο gymnasia@sch.gr και στο lykeia@sch.gr δεν θα πάει σε όλα τα Γυμνάσια / Λύκεια ;; Θυμάμαι ότι κάπως έτσι είναι οι λίστες...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

#141
..είναι gym@sch.gr και lyk@sch.gr


Σημ: Χρειάζεται εξουσιοδότηση από  gym-owner@sch.gr και lyk-owner@sch.gr αντίστοιχα.

Gnirut

κ. Μοντενίγε αφού δεν θέλεις να φανεί το μήνυμα που μου έστειλες, σου απαντώ δημοσίως:

Την γνώμη μου θα τη πω είτε σου αρέσει, είτε δεν σου αρέσει.

Εν πάση περιπτώσει εαν θέλεις μια συμβουλή για να έχει μεγαλύτερη επιτυχία το petition σου πρόσθεσε και την συμβουλή να μην ξανααγοράσουν εκπαιδευτικοί το έθνος. Αυτό μάλιστα μπορεί και να κάνει τους συγκεκριμένους δημοσιογράφους να ξανασκεφτούν να γράψουν παρόμοια ψεύδη.

Κατά τα άλλα μην μου ξαναστείλεις προσωπικό μήνυμα αλλά να προτιμάς να γράφεις απευθείας στο forum.

poursali

δεν νομιζω οτι οι δημοσιογραφοι και οι εφημεριδες ειδικα βγαζουν λεφτα απο τις πωλησεις... αυτο ειναι μονο το κερασακι στη τουρτα για να εχουν υποτιθεται καποια αξιοπιστια ή απηχηση...
και βεβαια δεν ισχυει μονο για τις εφημεριδες αυτο (εχω πολυ καλυτερο παραδειγμα, αλλα δεν χρειαζεται νομιζω)
αυτο που εχει σημασια ειναι να δειχνουμε με τη σταση μας (ο καθενας μονος του, αλλα και σαν κλαδος, κλπ) οτι φιλτραρουμε και σκεφτομαστε και δεν φοβομαστε να πουμε τη γνωμη μας, να διαμαρτυρηθουμε παντα σεβομενοι την αποψη του αλλου και χωρις να μπλεκομαστε σε λογικες που αποπροσανατολιζουν.

νομιζω το κειμενο ηταν πολυ καλο και μεσα σε αυτα τα πλαισια
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

"...οτι φιλτραρουμε και σκεφτομαστε και δεν φοβομαστε να πουμε τη γνωμη μας, να διαμαρτυρηθουμε παντα σεβομενοι την αποψη του αλλου και χωρις να μπλεκομαστε σε λογικες που αποπροσανατολιζουν."

Αν δε κάνω λάθος το παραπάνω είναι ο ορισμός της Δημοκρατίας. Ή δεν είναι έτσι; :-\

Gnirut

Το παραπάνω μήνυμα που έστειλα "Never pick a fight with people who buy ink by the barrel" δεν έχει να κάνει με το δήθεν να φοβηθούμε τους δημοσιογράφους μην μας κάνουν ντα-ντά, απλώς είναι μια παρατήρηση ότι εαν εμείς γράψουμε 100 λέξεις ο άλλος έχει την ευκαίρια να γράψει 10000 και να τις "πουλήσει" μάλιστα και καλύτερα. Σε διαβεβαιώ ότι έχω κάνει αμέτρητες συζητήσεις με μη εκπαιδευτικούς και σε όλες ότι επιχειρήματα και να φέρεις τελικά απαξιωνόμαστε.

Π.χ. αμέσως, αμέσως ο κάθε γραφέας οποιασδήποτε φυλλάδας μπορεί να σου πει, ωραία κάναμε λάθος στον μισθό και τα επιδόματα αλλά και έτσι να'ναι παίρνετε ή δεν παίρνετε από τα υψηλότερα ωρομίσθια του δημοσίου τομέα; Και τι θα του πεις ότι δεν παίρνουμε; Ή ότι ξέρεις εμεις δουλεύουμε off-hours για να προετοιμάσουμε τα μαθήματα; Θα σου πει και ποιος σε βλέπει ή σιγά τη δουλειά μετά από κάποιον χρόνο δεν χρειάζεται να προετοιμάσεις τίποτα ή αφού προετοιμάζεστε για να κάνετε καλό μάθημα γιατί εμεις πληρώνουμε φροντιστήρια και παει λέγοντας.

Είναι lose-lose κατάσταση μην την ψάχνεις. Προσωπικά πιστεύω ότι η μόνη λύση είναι μόλις ξεπεραστεί κάπως η σημερινή οικονομική κρίση να υπάρξει κάποιος σοβαρός απεργιακός αγώνας από τους εργατοπατέρες μας μήπως και βελτιώσουμε την οικονομική μας κατάσταση (αλλά θα μου πεις που να γίνει αυτό αφού όλοι τους είναι κομματόσκυλα).

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 09 Φεβ 2010, 04:03:01 ΜΜ
"...οτι φιλτραρουμε και σκεφτομαστε και δεν φοβομαστε να πουμε τη γνωμη μας, να διαμαρτυρηθουμε παντα σεβομενοι την αποψη του αλλου και χωρις να μπλεκομαστε σε λογικες που αποπροσανατολιζουν."

Αν δε κάνω λάθος το παραπάνω είναι ο ορισμός της Δημοκρατίας. Ή δεν είναι έτσι; :-\

αυτο σηκωνει συζητηση... ισως να ειναι και αυτος ενας ορισμος της... το προβλημα ειναι οτι ακριβως επειδη εχουμε δημοκρατια ο συνομιλητης σου και συνανθρωπος σου δεν ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει την παραπανω λογικη...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

astef

#149
Συνάδελφοι Gnirut Και Μοτσενίγο, μη τσακώνεστε.
Ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του πλευρά και προσωπικά θεωρώ ότι και οι δύο οπτικές είναι ορθές.
Ο στόχος για μένα δεν ήταν να κάνουμε "ντα" την εφημερίδα. Αυτό δε γίνεται ...
Ο στόχος, για μένα ήταν άλλος ... και θεωρώ ότι επετεύχθη στο έπακρο. Καλύτερα δε γινόταν!
Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει εαν η εφημερίδα απαντήσει ή όχι. Δε πιστεύω, ούτε περίμενα ποτέ να απαντήσει ...
Τα άλλα όμως που έγιναν με το κείμενό μας τα είδατε, τα ακούσατε;
Αν τα είδατε, τα αποκωδικοποιήσατε σωστά;
Στην Κόρινθο σε όλα τα σχολεία τί έγινε σήμερα;
Λίγο πιο πάνω από το κείμενό μας στο alfavita, ποιος άλλος έχει δημοσιεύσει το κείμενό του;
Ποιος πίστευε ότι θα έχουμε 132 υπογραφές από ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μέχρι σήμερα στις 08:00;
Γιατί ο κόσμος προσπαθεί να υπογράψει ακόμα και μου στέλνουν email άγνωστοι συνάδελφοι με προτάσεις για τροποποιήσεις του κειμένου;
Τι θα γινόταν εαν για κάθε πρόβλημα που μας απασχολούσε, προσπαθούσε ένας από τους 132 συναδέλφους αφιερώνοντας 2 ωρίτσες επί 3 ημέρες να γράψει κάτι και όλοι οι υπόλοιποι το υποστηρίζαμε με βελτιώσεις/τροποποιήσεις βάζαμε τις υπογραφές μας και το αποστέλλαμε;
Τί γίνεται όταν προσπαθήσουν κάποιοι να στρέψουν την κοινωνία εναντίον σου χρησιμοποιώντας έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα;
Μπορείς εσύ να το γυρίσεις και να στρέψεις την κοινωνία εναντίον τους, αποδεικνύοντας με περίτρανο τρόπο τη ψευτιά τους;
Μπορείς! Αυτό, όμως δε γίνεται μόνο με επιστολές ...
Το επόμενο βήμα για μένα, είναι αυτό ακριβώς ...
Πώς όμως;
Πώς αποδεικνύεις ότι τα "παιδιά δε τα ξέρουν όλα ... καλύτερα από εμάς ... ";
Πώς αποδεικνύεις ότι πράγματι "τα παιδιά ξέρουνε πως να χτυπάνε τα πλήκτρα στα computers";
Αλλά τί σημαίνει "χτυπάω τα πλήκτρα στα computers..." και ποιος άραγε τους έμαθε να τα "χτυπάνε";
Ποιός έχει φέρει τα παιδιά σε αυτήν την κατάσταση, εαν είναι έτσι; Πώς καταμερίζονται οι ευθύνες;
Δουλειά, παιδαγωγική και επιστημονική σε συλλογική και εθελοντική βάση στοχευμένη στο κομμάτι της κοινωνίας που μας αφορα ...
Ποιό είναι αυτό το κομμάτι της κοινωνίας; Εκτός από τους μαθητές... Είναι εκείνο που έχουμε ξεχάσει να φέρουμε κοντά μας...Είναι εκείνο που αδιαφορεί, ίσως γιατί κανείς δεν του έχει εξηγήσει τί γίνεται ... Είναι πολύ συγκεκριμένο, υποσύνολο της κοινωνίας και η κοινωνία η ίδια. Έχει "ονοματεπώνυμο"!
Δύσκολο εγχείρημα, αλλά με μετρήσιμα αποτελέσματα που αναστρέφουν μεσοπρόθεσμα την αρνητική γνώμη της κοινωνίας για εμάς ...
Όπως καταλαβαίνετε κάτι έχω στο μυαλό μου ...
Αν βρω υποστήριξη και από άλλους συναδέλφους της περιοχής μου και το ξεκινήσουμε εδώ, θα σας πω λεπτομέρειες.
Λέτε εαν πετύχει να τσεπώσω βραβείο καινοτομίας;  :D
Αν το βράσεις αυτό, τί γεύση έχει το ζουμί του;


Α.




Ένας κλάδος παντός καιρού ...