Ερώτηση για άσκηση 5 κεφάλαιο

Ξεκίνησε από theoni, 29 Μαρ 2016, 01:40:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theoni

Καλησπέρα θα ήθελα να ρώτησω για μια άσκηση που λέει  να υπολογίσετε  τoν χρόνο εκτέλεσης σε δευτερόλεπτα ως συνάρτηση με το μέγεθος του προβλήματος n για n =100. Για να βρώ τον χρόνο εκτέλεσης θα πω δυο βασικες πράξεις έχει η επαναληψη επι 100 φορές που θα εκτελεστούν 200 και μετα  πολ/ζω επι 0.000001 για να βρω τα δεύτερα;;;; η εκφώνηση της άσκησης και ο αλγόριθμος δίνεται παρακάτω

gpapargi

Γράψε αναλυτικά την εκφώνηση να τη δούμε και καλό θα ήταν να σβήσεις την αναφορά στο συγκεκριμένο βοήθημα για να τηρούμε "ίσες αποστάσεις" μεταξύ των βοηθημάτων. Η άσκηση έχει σημασία, όχι το βοήθημα.

theoni

Δεν ανέφερα το βοήθημα σκοπίμα  αλλά για ευκολία.....                   
Αλγοριθμος
Δεδομένα//Ν,Α//
Για ι απο 1 μεχρι Ν
   Διάβασε A [i,j]       
   Εμφάνισε Α[i,j]         
Τέλος επανάληψης
Τέλος
Να υπολογίσετε τον χρόνο εκτέλεσης σε δευτερόλεπτα,ως συνάρτηση με το μέγεθος του προβλήματος n για n=100 και για n=1000, όταν μια πράξη απαιτεί χρόνο ενός μικροδευτερολέπτου       

nick_papag

#3
Συνολικές πράξεις:
1 για αρχική τιμή του i
101 για έλεγχο του i
100 για αύξηση του i
2x100 για τις εντολές εντός του βρόχου
Σύνολο: 402 πράξεις (για Ν=100), 4002 για Ν=1000

petrosp13

1 εντολή για αρχική τιμή του i
Ν+1 εντολές για έλεγχο του i
N εντολές για αύξηση του i
2Ν εντολές εντός της επανάληψης
Άρα
f(n) = 1 + (Ν+1) + Ν + 2*Ν = 4Ν + 2
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

theoni

απο την στιγμή που μου δίνει το n μήπως δεν θέλει τον γένικο τύπο άλλα τις συγκεκριμένες πράξεις που θα εκτελεστούν για τις αντίστοιχες τιμές του n;;;;;και κάτι άκομα να βρίσκουμε τον  γενικό τύπο όπως δείξατε είναι εντός ύλης;;;;;

nick_papag

Εγώ το συγκεκριμενοποίησα. Ο Πέτρος το έδωσε καλύτερα και θα συμφωνήσω!

theoni

Άρα  σαν απάντηση τι θα δώσω;;;;;;

theoni

Καλησπέρα μια ακόμα ερώτηση πάνω στις βασικές πράξεις Αν χmod 2=0 τότε πόσες βασικές πράξεις ειναι μιατο =  και μια το mod ;;;;

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

theoni

Δηλαδή στον παρακάτω αλγόριθμο
Χ<--0
Αρχή επανάληψης
  Χ<--Χ+1
   Αν ΧMOD2=1 τότε
       Γράψε Χ
     Τέλος αν
Μέχρις ότου χ=100
Εδώ οι βασικές πράξεις είναι  μια έξω απο την έπαναληψη  100 φορές το χ<--χ+1 η συνθήκη αν  είναι (2×100 )200 και η εντολή γράψε θα εκτελεστεί 50φορέςάρα 50 πράξεις καιη συνθήκη μέχρις ότου ειναι 100 πράξεις άρα  σύνολο 451 σωστά;;;;;.το αποτέλεσμα που δίνεται σαν απάντηση είναι διαφορετικό και απλά δεν ξέρω αν κάνω κάτι εγώ λάθος ή είναι τυπογραφικό λάθος....

petrosp13

Ποιο είναι το αποτέλεσμα που δίνεται;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

theoni


petrosp13

Οι περισσότεροι κάναμε λάθη στις ασκήσεις αυτά αρχικά, λογικά θα διορθωθούν
Μάλλον θα μετρήθηκε η συνθήκη του Αν σαν μια πράξη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

theoni

 Λογικό........Παλιότερα είχε αναφερθεί οτι  η εντολή διάβασε α,β μέτραει για δυο πράξεις έχει αλλάξει κάτι σ'αυτό;;;;;